آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۱۸۷

 • متهم انزوای بخش خصوصی

  دنیای اقتصاد: نتایج پژوهش یک نهاد رسمی نشان می‌دهد، متهم اصلی انزوای بخش خصوصی در اقتصاد ایران سرمایه‌گذاری‌های دولتی است. درواقع حضور پررنگ دولت در روند سرمایه‌گذاری می‌تواند به‌واسطه ایجاد جانشینی جبری و دست‌اندازی بر منابع اندک فیزیکی و مالی، باعث کنارزنی بخش خصوصی شود. مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش خود با عنوان «عوامل موثر بر سرمایه‌گذاری بخش خصوصی» تلاش کرده به این پرسش پاسخ دهد که «چرا سهم سرمایه‌گذاری غیردولتی در اقتصاد ایران ناچیز است؟» به باور نویسندگان گزارش در کنار سرمایه‌گذاری‌های دولتی به عنوان متهم اصلی، عدم‌توانایی مدیریت مناسب تجهیزات سرمایه‌ای جدید، ضعف واسطه‌گران مالی و تخصیص نامناسب سرمایه، سهم بالای استهلاک، هدررفت سرمایه در فرآیند تولید و در آخر شرایط سیاسی از جمله عوامل سهم ناچیز سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است. «دنیای اقتصاد» با انتشار پژوهش دیگری نیز به بررسی‌ سه نسل متفاوت سیر مداخله دولت در اقتصاد ایران طی قرن اخیر پرداخته است. این پژوهش نیز نشان می‌دهد نسل اول مداخله در قالب «دولت پیشران» نمود پیدا کرد، دولتی که مانع ورود بخش خصوصی بود، «شکست دولت» و «احیای دولت» نیز دو نسل دیگر از اشکال مداخله دولتی در اقتصاد ایران عنوان شده‌اند.
 • مطالبات چهارگانه از بروکسل

  دنیای اقتصاد: توسعه مناسبات تجاری ایران و اروپا این بار از کانال کشور بلژیک دنبال می‌شود. کشوری که به گفته کارشناسان می‌تواند اقتصاد مکمل ایران باشد و در بسیاری از بخش‌ها امکان همکاری‌های مشترک دو طرف وجود دارد.
 • بهبود وضعیت لجستیک در ۵ گام

  دنیای اقتصاد: اقدامات وزارت راه و شهرسازی در راستای بهبود وضعیت لجستیک در ۵ گام در همایش بین‌المللی حمل‌ونقل و لجستیک بررسی شد.
 • قراردادهای هواپیمایی به قوت خود باقی است

  دنیای اقتصاد: محدودیت‌های جدید کنگره آمریکا و دولتمردان این کشور دامن زدن به شائبه لغو قراردادهای خرید هواپیما را به همراه داشت؛ به‌طوری‌که با اعمال محدودیت‌های جدید شنیده‌ها از عدم همکاری شرکت‌های هواپیماسازی برای تحویل هواپیمای خریداری شده به کشور حکایت داشت.
 • دوره آموزشی امکان‌سنجی تامین مالی طرح‌ها با رویکرد بین‌الملل

  دنیای اقتصاد: دوره آموزشی «امکان‌سنجی طرح توجیهی فنی - اقتصادی جهت تامین مالی طرح‌های سرمایه‌گذاری با رویکرد بین‌الملل» روز سه‌شنبه ۱۶ آبان توسط «دنیای اقتصاد» برگزار می‌شود.
 • صادرات «امرسان» به هفت کشور جهان

  گروه بنگاه‌ها: رئیس هیات مدیره گروه صنعتی امرسان، از صدور محصولات این شرکت به هفت کشور عراق، افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، سوریه، لبنان و ارمنستان خبر داد.
 • عرضه دستگاه تصفیه هوای ایرانی به بازار

  گروه بنگاه‌ها: جدیدترین محصول دستگاه‌ تصفیه هوای ایرانی با برند سایا(پارس خزر) به نام بلو اسکای مطابق با فناوری‌های روز به بازار عرضه شد.
 • معرفی برقگیرهای «سیمکاتک» در نمایشگاه برق

  گروه بنگاه‌ها: شرکت سیمکاتک در هفدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی برق تهران که در حال برگزاری است به معرفی برقگیرهای ساخت خود در حوزه ولتاژ متوسط تحت لیسانس شرکت ABB سوئیس اقدام کرد.
 • ۱۳ گام اصلاحی برای کسب‌و‌کار

  دنیای اقتصاد: پارلمان بخش خصوصی پایتخت مهم‌ترین گام‌های ایران در راستای تسهیل محیط کسب و کار طی سال‌های (۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷) را بررسی کرد. گزارش بانک جهانی از شاخص سهولت کسب و کار ۲۰۱۸ نشان می‌دهد ایران با سقوط چهارپله‌ای نسبت به سال ۲۰۱۶، از میان ۱۹۰ کشور، رتبه ۱۲۴ را کسب کرده است.
 • برنامه عراق برای افزایش تعرفه واردات

  دنیای اقتصاد: عراق را می‌توان یکی از بازارهای صادراتی مهم برای ایران دانست؛ ‌بازاری که چندی است به‌دلیل تغییر رفتار تجاری عراق شنیده‌ها از کمرنگ شدن رابطه تجاری با این کشور حکایت دارد.
 • «بوروکراسی و تامین مالی» دو مشکل دانش‌بنیان‌ها

  دنیای اقتصاد: چالش شرکت‌های دانش‌بنیان در نشستی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری بررسی شد.
 • طرح کاهش آب بدون درآمد در ایران کلید خورد

  دنیای اقتصاد: ژاپن طرح کاهش آب بدون درآمد را در ایران کلید زد. شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان و آژانس همکاری‌های بین‌المللی دولت ژاپن (جایکا) پیش‌نویس تفاهم‌نامه همکاری‌های فنی را برای اجرای طرح کاهش آب بدون درآمد امضا کردند که در مرحله نخست به‌طور آزمایشی در خوانسار پیاده می‌شود.
 • همکاری صنایع معدنی چین و ایران افزایش یابد

  گروه بنگاه‌ها: امیدوار بوده و هستیم که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم سطح روابط اقتصادی ایران و چین به‌ویژه در بخش معدن و صنایع معدنی افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.
 • تلاش برای تولید ماشین‌آلات سنگین معدنی

  گروه بنگاه‌ها: رضایت مشتریان از کیفیت برخی دستگاه‌های وارداتی و همچنین خدمات پس از فروش، سبب افزایش تقاضای این دستگاه‌ها شده و سیاست جدید دولت مبنی بر توقف ثبت سفارش برای ماشین‌آلات سنگین با امکان تولید داخل سبب شده تا این‌گونه شرکت‌های داخلی علاقه‌مند به تولید برخی ماشین‌آلات معدنی و راهسازی در داخل کشور شوند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر