آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۱۸۰

 • ردیابی مقصد ضمانت‌نامه‌های صنعتی

  دنیای اقتصاد: کاهش وابستگی بنگاه‌های کوچک و متوسط (SMEها) به منابع بانکی را می‌توان یکی از راهکارهای رشد این بخش دانست؛ راهکاری که برای تحقق آن تاکنون برنامه‌های گوناگونی درنظر گرفته شده است که در این‌خصوص می‌توان به عرضه سهام صنایع کوچک و متوسط در فرابورس و گسترش اعتبار صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک اشاره کرد. طرح‌هایی که اجرایی کردن آنها تاحدودی کاهش وابستگی صنایع کوچک و متوسط به بانک‌ها را به همراه خواهد داشت.
 • دست‌اندازهای صادرات پتروشیمی

  دنیای اقتصاد: چهارمین نشست کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران به بررسی چالش‌های صادراتی صنعت پتروشیمی اختصاص یافت. در این نشست، فعالان اقتصادی ضمن اشاره به دست‌اندازهای صادرات در این صنعت، پیشنهادهایی را نیز ارائه دادند. صدور کالاهای پتروشیمی،‌ نقش مهم و عمده‌ای در حجم صادرات کشور دارد. به گونه‌ای که با حذف آن، حجم صادرات کشور، تغییرات قابل توجهی خواهد داشت.
 • کدام کالاها کد شناسه گرفتند؟

  دنیای اقتصاد: خبرها حاکی از آن است که کد شناسه کالا در ۵ گروه کالایی عملیاتی شده و قرار است تا آخر آبان ماه نیز این کد برای لوازم‌خانگی اجباری شود. اوایل خردادماه سال جاری بود که سامانه مدیریت شناسه کالا به‌عنوان اتاق فرمان جدید برای کنترل قاچاق رونمایی شد.
 • اثر ثانویه آزادسازی تجاری

  دنیای اقتصاد: سیاست‌های آزادسازی تجاری و جهانی شدن چه اثری بر بهره‌وری کشورها دارد و اثر ثانویه آن چگونه بروز می‌کند؟ مطالعات تجربی بیانگر آن است که توسعه صادرات و واردات ناشی از آزادسازی تجاری (حذف کامل یا جزئی سیاست‌ها و سوبسیدهای دولتی و کاهش موانع بر سر راه واردات و صادرات کالاها و خدمات) می‌تواند به افزایش بهره‌وری کل عوامل کمک کند، اما علاوه بر این موضوع، آزادسازی تجاری و افزایش بهره‌وری ناشی از آن، موجب ایجاد فضای رقابتی برای صنایع داخلی از طریق توسعه تکنیک‌های تولید جدید یا استفاده کارآ از عوامل تولید می‌شود.
 • ساماندهی تجارت ایران با روسیه

  دنیای اقتصاد: ۱۴ اتاق بازرگانی از استان‌های مختلف، فعالیت رسمی تجاری خود را در سرای تجاری ایرانیان در آستراخان آغاز کردند. این سرا به منظور ورود به بازارهای جهانی و ساماندهی تجارت ایران با روسیه راه‌اندازی شده است و به‌عنوان مرکز نمایشگاهی دائمی و محل استقرار شرکت‌های مهم تولیدی و تجاری ایران محسوب می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر