• پیش نمایش بسته حمایتی صادرات

  دنیای اقتصاد: شارژ مالی صادرات ۱۴۰۰ از چه منابعی صورت می‌گیرد؟ به دنبال ابلاغ بسته حمایت از صادرات غیرنفتی در روزهای پایانی دولت از سوی معاون اول رئیس‌جمهور، جزییات کمی از این بسته اعلام شده است. اما با توجه به آنچه در بسته‌های پیشین عنوان شده بود، معمولا بسته‌های حمایت از صادرات از دو قسمت تسهیلات و مشوق‌های صادرات تشکیل می‌شود. در بخش تسهیلات دو منبع اصلی برای تامین مالی وجود دارد؛ بخشی از تسهیلات از سوی صندوق توسعه ملی و بخش دیگر نیز از طریق منابع بانکی تامین می‌شود. از این‌رو به گفته فعالان اقتصادی معمولا در این بخش عملکرد خوبی در کارنامه متولیان تجارت خارجی ثبت شده است. اما مشوق‌های صادراتی که بخش دوم بسته‌های حمایت از صادرات غیرنفتی را تشکیل می‌دهند، درباره منابع مالی شفافیتی ندارند، به گونه‌ای که آنچه در بسته‌ها دیده شده، گاهی به‌طور کامل محقق نشده است‌ چراکه منابع مشوق‌های صادراتی مشخص نیست. به همین دلیل نیز کارآیی لازم را برای بخش خصوصی و صادرکنندگان ندارد و بخش خصوصی به این موضوع انتقاد دارد.
 • بوروکراسی علیه واردات واکسن

  مسعود خوانساري رئيس اتاق بازرگانی تهران
  بعد از آغاز پاندمی کرونا در بهمن ۹۸ و به خاطر غیرمترقبه بودن بیماری و عدم‌آمادگی کشور و مراکز درمانی برای مقابله با این پدیده، اتاق تهران با توجه به مسوولیت اجتماعی خود، در اسفند ماه همان سال ستادی به منظور رفع نیاز بیمارستان‌های کشور تشکیل داد و با حمایت کلیه اتاق‌های شهرستان‌ها و کمپین «نفس»، نیاز آنها را بررسی کرد و بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان تجهیزات اعم از ونتیلاتور و… برای ۲۸۱ بیمارستان تدارک دید. در تابستان ۹۹ هم به توزیع بیش از ۷۰ هزار بسته حمایتی برای نیازمندان اقدام کرد. فاز اول کمک‌های بخش‌ خصوصی برای مقابله با بیماری کرونا به این موضوعات اختصاص یافت. در فاز بعدی هم سعی کردیم راهکارهایی برای کمک به کسب‌وکارهایی پیدا کنیم که در جریان کرونا آسیب دیده‌ بودند.
 • پیش‌فرض غلط در حکمرانی آب

  دنياي اقتصاد: ریشه‌های بحران آب خوزستان از نگاه صاحب‌نظران بررسی شد. ارزیابی‌ها حاکی از این است که تکرار دو خطای سیاستی در حوزه آب عامل بروز بحران در استان جنوبی کشور شده است؛ اول نهادینه شدن پیش‌فرض غلط مبنی بر بی‌انتها بودن منابع در ذهن سیاستگذار و دوم خالی کردن دولت از ظرفیت حل مسائل عمومی به لحاظ توان کارشناسی و اجرای تخصصی وظایف.
 • منوی همکاری با دانمارک پس از احیای برجام

  دنياي اقتصاد: سفیر دانمارک در دیدار با رئیس اتاق ایران با اشاره به مسائل مربوط به تراکنش‌های مالی، تصویب لوایح FATF به‌موازات احیای برجام را زمینه‌ساز تسهیل مبادلات ایران و دانمارک عنوان کرد.
 • پیش‌نیاز رشد بهره‌وری بخش‌های صنعت و معدن

  مصطفي محمدي پژوهشگر موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني
  از آغاز خلقت، انسان همواره درصدد بوده تا با توجه به محدودیت‌های مکانی و زمانی خود، از منابع در دسترس حداکثر بهره را ببرد، به‌طوری‌که بیشتر اختراعات و ابداعات بشر از ابتدایی‌ترین شکل آن تا پیچیده‌ترین تجهیزات الکترونیکی عصر حاضر متاثر از میل درونی به رشد بهره‌وری است. بر این اساس می‌توان گفت سابقه اهمیت مقوله بهره‌وری به قدمت طول تاریخ بشر است.
 • گارانتی بهبود تجارت جهان

  دنياي اقتصاد: سازمان تجارت جهانی (WTO) در آخرین گزارش نیم‌سال خود از تجارت جهانی اعلام کرد اقتصادهای عضو این سازمان از اواسط اکتبر۲۰۲۰ تا اواسط می‌۲۰۲۱ سیاست‌های تجاری محدودکننده‌ای را اتخاذ کرده و از اجرای سیاست‌های تسریع حمایت‌گرایی اجتناب کرده‌اند که می‌تواند سبب آسیب بیشتر به اقتصاد جهانی شود؛ اقتصادی که هنوز تحت تاثیر آسیب‌های ناشی از همه‌گیری کرونا قرار دارد.
 • معرفی صدرنشینان تخلفات صنفی تیرماه

  دنیای اقتصاد: معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان تهران درباره بیشترین عناوین تخلف مکشوفه در بازرسی‌های تیرماه اعلام کرد: گران‌فروشی، کم‌فروشی، تقلب و عدم‌صدور فاکتور معتبر از جمله تخلفات تیرماه است و اقلام پروتئینی و موادغذایی جزو کالاهایی هستند که بیشترین تخلف را داشتند. سعید محمدی‌پور در گفت‌وگو با «ایسنا»، از انجام بیش از ۶۹هزار بازرسی در تیرماه امسال خبر داد و گفت: در این مدت ۶هزار و ۱۹۸پرونده تخلف به ارزش ۱۹۰میلیارد تومان تنظیم و به مراجع ذیربط ارجاع شده است. معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت تهران همچنین از انجام بیش از ۶هزار و ۳۶۰بازرسی در زمینه قاچاق موادغذایی، اعم از گوشت وارداتی، برنج، چای و روغن‌خام در تیرماه خبر داد که ارزش تخلفات کشف‌شده در نتیجه آن ۱۷۰میلیارد تومان بوده است.
 • شرایط ویژه اقتصاد دهه ۹۰

  دنیای‌اقتصاد: اقتصاد در دهه ۹۰ شرایط ویژه‌ای را پشت سر گذاشته است. رئیس اتاق بازرگانی ایران برای اثبات این موضوع شواهد مختلفی را با استناد به آمار و ارقام و عملکرد سیاستگذار اعلام می‌کند. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد از سال ۹۰ تا ۹۹، میانگین رشد اقتصادی تقریبا صفر بوده و تشکیل سرمایه ثابت نیز نصف شده است. تورم لجام‌گسیخته، وضعیت بیکاری و گسترش فقر نیز شرایط اقتصادی را دشوار و استثنایی کرده است. در این شرایط به اعتقاد غلامحسین شافعی، کارهای وصله پینه‌ای مرسوم، اثرات مثبت بر اقتصاد کشور ندارد.
 • نقد داستان خودکفایی

  دنياي‌اقتصاد: بعد از گذشت بیش از چهار دهه آزمون‌وخطا در سیاستگذاری بخش کشاورزی، هنوز سیاستگذاران بی‌توجه به اقلیم خشک و نیمه‌خشک ایران، در حال گسترش سیاست‌هایی همچون خودکفایی محصولات کشاورزی هستند؛ سیاستی که یادگار جنگ سرد است و بیش از دو دهه مورد انتقاد فعالان اقتصادی بخش کشاورزی و کارشناسان این بخش در ایران بوده است. از دید این گروه، در این چند دهه سیاست خودکفایی محصولات کشاورزی نه‌تنها به افزایش قدرت سیاسی کشور در جامعه بین‌المللی منجر نشده، بلکه به دلیل تخریب منابع آب و خاک کشور به نابودی بخش کشاورزی کشور انجامیده است. «دنیای اقتصاد» درباره اثرات سیاست خودکفایی محصولات کشاورزی در ایران با غلامعلی فارغی، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران گفت‌وگو کرد. این فعال اقتصادی با نقد این رویکرد تاکید می‌کند، مشکل بخش کشاورزی، حکمرانی و سیاستگذاری علمی و کارشناسانه است. به باور وی، با ساختارهای موجود وزارتخانه و محیط کسب‌وکار موجود راه به جایی نخواهیم برد. این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید:
 • سیمان، قطعی برق و گرانی

  دنیای‌اقتصاد: «عدم تامین برق واحدهای تولیدی، به‌ویژه فولاد و سیمان موجب کاهش تولید و عرضه در بازار و در نتیجه افزایش قیمت این محصول در کشور شد.» معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت این مطلب را تایید می‌کند. به گزارش «شاتا»، اسدالله کشاورز در حاشیه بازدید از یکی از کارخانه‌های سیمان که برای بررسی روند ازسر‌گیری فعالیت این کارخانه (پس از توقف تولید به دلیل قطعی برق) انجام شد، درباره نوسانات قیمت سیمان در کشور گفت: شرایط و محدودیت‌هایی که در تامین برق واحدهای تولیدی، به‌ویژه فولاد و سیمان به وجود آمد، موجب کاهش تولید و عرضه در بازار و در نتیجه افزایش قیمت این محصول در کشور شد.
 • سیاست خواهش و تقاضا برای کاهش مصرف برق

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت توانیر با اشاره به پیگیری‌ها برای اصلاح نظام تعرفه‌گذاری مشترکان پرمصرف خانگی و صنعتی گفت: ۸۵۰هزار مشترک، ۲۰برابر مشترکان کم‌مصرف‌ برق مصرف می‌کنند. در واقع مصرف این مشترکان برابر با ۸میلیون نفری است که در طرح برق امید برق‌ آنها رایگان شد. محمدحسین متولی‌زاده در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، درباره وضعیت ابلاغیه شرکت توانیر مبنی بر بالابردن تعرفه مشترکانی که بیش از دوبرابر الگوی مصرف، برق مصرف می‌کنند، گفت: در حال حاضر اطلاعیه‌ای به مشترکان پرمصرف داده‌ایم که امیدواریم با کاهش مصرف برق‌، هم به صنعت برق کشور کمک کنند و هم به اقتصاد خودشان. مدیرعامل توانیر در ادامه گفت: در حال حاضر بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا هم برای تامین برق‌ به مشکل خورده‌اند و بعضی از کشورها برای کنترل این بحث به ابزار تعرفه روی آوردند، درحالی که ما تاکنون به این ابزار توجه نکرده‌ایم و صرفا با تقاضا و خواهش از مردم به دنبال کنترل مصرف برق هستیم. متولی‌زاده با اشاره به مصرف‌کنندگان بزرگ صنعتی گفت: یکی از مصوبات دولت در سال گذشته این بود که بازار عرضه و تقاضا برای مشترکان بزرگ، از جمله بورس، فراهم شود. در واقع طی این سال‌ها صنایع انرژی‌بر انگیزه‌ای برای کاهش مصرف برق‌ خود نداشتند، ولی با این اقدام می‌توان شاهد بود که با سرمایه‌گذاری صنایع بزرگ در این بحث مشکلاتشان حل شود.
 • چین برنده اقتصادی ویروس چینی

  دنیای‌اقتصاد: چین برنده اقتصادی ویروس چینی است. درحالی‌که «کووید-۱۹» اقتصاد جهان را در کمایی بی‌سابقه فرو برد، چین اما مسیری متفاوت را طی کرد. تحلیل‌ها و برآوردهای سازمان‌های بین‌المللی نشان می‌دهد چین علاوه بر اینکه گوی سبقت را در زمینه جذب سرمایه خارجی، رشد تجارت و نرخ رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۰ از سایر کشورها ربود، در ۲۰۲۱ نیز پیشتاز رشد می‌ماند.
 • راه توسعه روابط ایران و افغانستان

  دنیای اقتصاد: رایزن سابق بازرگانی ایران در افغانستان با بیان اینکه اخیرا پیشنهادی برای تاسیس بانک از سوی دولت افغانستان در منطقه چابهار نداشته‌ایم، گفت: با توجه به معاف‌بودن منطقه چابهار از تحریم‌ها برای توسعه روابط تجاری ایران و افغانستان می‌توان در این منطقه اقدام به تاسیس بانک مشترک کرد.
 • خودکفایی، یادگار دوران جنگ سرد

  حسين سلاح‌ورزي نايب‌رئيس اتاق بازرگاني ايران
  در روزگاری که سیاستمداران برای نجات از شرایط پیش‌آمده در خوزستان به پدیده‌های طبیعی متوسل شده و چالش‌های پیش‌رو را با ساده‌انگاری به گردن طبیعت می‌اندازند، فقط نیاز است بازنگری در سیاست‌ها را انجام دهند. آنچه امروز در خوزستان و سایر استان‌های کشور منجر به تهدید منابع آبی شده است؛ نوع سیاست‌گذاری در بهره‌برداری از این منابع در بخش‌کشاورزی به‌عنوان بزرگ‌ترین ذی‌نفع است. بهره‌برداری‌ای که ناشی از سیاست‌گذاری‌هایی همچون خودکفایی محصولات کشاورزی است. در اینجا می‌خواهم درباره سیاست خودکفایی نکاتی را گوشزد کنم، شاید گوش شنوایی وجود داشته باشد.
 • رویداد تجاری اتاق‌های مشترک ایران و ایتالیا

  دنیای اقتصاد: پس از یک‌ماه تلاش مداوم در اتاق ایران و ایتالیا و اتاق خواهرخوانده خود در رم، ۲۹ تیرماه ۱۴۰۰ رویدادی بزرگ برگزار شد و ۶۰ شرکت در رشته‌های مختلف از دو کشور به معرفی واحدهای اقتصادی خود پرداختند و تمایل خود را به‌منظور گسترش روابط با کشور مقابل اعلام کردند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر