شماره روزنامه ۴۵۸۷
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۱۶۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۱۶۶

 • کالاهای کلیدی تجارت نیمسال

  دنیای اقتصاد: بررسی علل افت صادرات و رشد واردات در نیمسال اول امسال نشان می‌دهد بخش صنعت نسبت به سایر بخش‌های عمده صادراتی نقش اصلی را در کاهش صادرات کشور در ۶ ماه منتهی به شهریور امسال نسبت به سال گذشته داشته است؛ به‌طوری‌که صادرات در این بخش به لحاظ وزنی افت ۱۰ درصدی و به لحاظ ارزشی افت ۹ درصدی را ثبت کرده است. به‌علاوه بررسی واردات کالا به تفکیک کالاهای مصرفی، واسطه‌ای و سرمایه‌ای نشان می‌دهد که سهم کالاهای واسطه‌ای (کالاهایی که در جریان تولید دیگر کالاها مصرف می‌شوند) در واردات بیشتر از دو گروه دیگر است.
 • آینده برجام منهای ترامپ

  دنیای اقتصاد: گفته می‌شود دونالد‌ترامپ طی روزهای آتی تصمیم نهایی خود را درباره برجام اعلام خواهد کرد. در‌ صورت تصمیم ترامپ برای خروج از برجام، کنگره آمریکا طی شصت روز درمورد خروج یا عدم‌خروج آمریکا از این توافق چندجانبه تصمیم‌گیری خواهد ‌کرد. در صورت تصویب استمرار حضور آمریکا در برجام احتمالا در مسیر آتی برجام تغییر چندانی صورت نخواهد گرفت. اما در صورت تصمیم کنگره به بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای، برجام وارد فصل جدیدی خواهد شد. بررسی تجربه جهانی و تجربه داخلی ایران در اواخر دهه ۱۹۹۰ و میانه دهه ۲۰۰۰ میلادی نشان می‌دهد، میزان اثرگذاری تحریم‌ها بر اقتصاد کشور بسته به واکنش ایران است. در اواخر دهه ۱۹۹۰ ایران توانست با استفاده از راهبرد تعامل در سیاست‌خارجی و اتخاذ سیاست‌های درست اقتصادی ضمن حداقل‌سازی آثار سوء‌تحریم، مسیر پیشرفت را هموار کند. این در حالی است که در میانه دهه ۲۰۰۰ رویکرد دولت وقت در عرصه سیاست خارجی و سیاست‌های نادرست اقتصادی، ضربه‌پذیری محیط کسب‌وکار را در مقابل تحریم‌ها افزایش داد. بررسی‌ها به پشتوانه تجارب داخلی و خارجی نشان می‌دهد به رغم اثرگذاری اقتصاد آمریکا در بازار جهانی، اتخاذ راهبردها و طراحی تاکتیک‌های مناسب، منافع اقتصادی برجام منهای ترامپ را کماکان حفظ خواهد کرد.
 • صادرات موتور رشد وتوسعه

  عباس آرگون عضو هیات نمایندگان اتاق ایران
  در عصر حاضر که جهانی شدن اقتصاد یکی از مولفه‌های آن است نیاز به صادرات و واردات براى همه کشورها امرى اجتناب‌ناپذیر است؛ چراکه هیچ کشوری نمی‌تواند به تنهایى تمام نیازهای کشور خود را تامین کند و کشورى که دارای توان صادراتى بالایى باشد از قدرت اقتصادی بالاترى نسبت به سایر کشورها برخوردار است.
 • هدف‌گذاری برای صنعت لوازم خانگی در سه دوره زمانی

  شاتا: هدف‌گذاری تولید و صادرات صنعت لوازم خانگی برای سال‌های ۱۳۹۶، ۱۳۹۹ و ۱۴۰۴ اعلام شد. براساس هدف‌گذاری صورت‌گرفته صادرات صنعت لوازم خانگی برای سال ۹۶ به حدود ۶۰۰ میلیون دلار و برای سال ۹۹حدود ۱۶۰۰میلیون دلار و تا سال ۱۴۰۴حدود ۳ هزار میلیون دلار خواهد رسید.
 • علل عقب‌ماندگی توسعه صنعتی

  دنیای اقتصاد: بررسی‌ها نشان می‌دهد سیاست‌های کلان اقتصادی در طول سال‌های گذشته تاثیر جدی بر سرمایه‌گذاری بخش‌های تولیدی به ویژه صنعتی، افزایش هزینه‌های سرمایه‌گذاری نصب و نگهداری و کاهش انگیزه برای هدایت منابع مالی به سمت بخش صنعت در ایران داشته است.
 • حذف یک مانع بر سر روابط تجاری ایران و ترکیه

  خبرگزاری فارس: بر اساس نامه سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکیه، از این پس شرکت‌های ترکیه‌ای نیازی به تایید اسناد تجاری خود در سفارت و سرکنسولگری‌های ایران نخواهند داشت.
 • انتصاب اعضای جدید ستاد بودجه

  شاتا: دومین نشست کارگروه تخصصی بودجه ۹۷ وزارت صنعت، معدن و تجارت با موضوع سازمان‌های توسعه‌ای با بررسی احکام پیشنهادی و با حضور اعضا تشکیل شد.

بیشتر