آرشیو روزنامه شماره ۴۰۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۰۶۱

 • نقشه راه رونق ۹۶

  دنیای اقتصاد: تصمیم‌سازان اقتصادی در سال جاری برنامه‌های مختلفی در راستای رونق تولید پیگیری خواهند کرد. در فاز اول این اقدامات قرار است ۱۰ هزار واحد صنعتی، تسهیلات جدید رونق دریافت کنند، اما متولیان صنعت برای شارژ بنگاه‌ها دو شرط قائل شده‌اند؛ طبق شرط اول کارخانه‌ها با دریافت تسهیلات باید تولید خود را ۱۰ درصد افزایش دهند و براساس شرط دوم افزایش ۱۰ درصدی اشتغال را پیش‌بینی کنند. البته سال گذشته هم متولیان حوزه صنعت نیز دو شرط را در وام‌دهی به بنگاه‌ها مطرح کرده بودند؛ اول اینکه کیفیت محصولات تولیدی واحدهای صنعتی مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد، دوم اینکه کالاهای تولیدی آنها نیز بازار مناسبی برای عرضه داشته باشند؛ حال باید دید تا چه حد بنگاه‌های تولیدی به شروط تعیین شده امسال متعهد خواهند بود.

 • نمره محیط سرمایه‌گذاری ایران

  دنیای اقتصاد: ضرورت حضور سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی در ایران، پس از برجام با جدیت بیشتری دنبال شد. به‌گونه‌ای که خارجی‌ها هم برای حضور در کشورمان با هم ، به رقابت پرداختند. موقعیت ژئوپلیتیک ایران از یکسو و بازار بزرگ داخلی و منطقه و امنیت حاکم بر کشور به‌رغم جنگ‌ در کشورهای منطقه از سوی دیگر، بازار ایران را برای غرب و شرق دنیا جذاب کرده است. طوری که ورود بیش از ۱۲ میلیارد دلار سرمایه‌ مستقیم خارجی به کشورمان در سال ۲۰۱۶ باعث شد نام ایران در فهرست برترین‌های جذب سرمایه خارجی منطقه خاورمیانه قرار گیرد.

 • برنامه راهبردی صنایع دریایی زیر ذره‌بین

  دنیای اقتصاد: جایگاه صنعت دریایی در کشورهای مجاور دریا بسیار پراهمیت بوده و بسیاری از کشورها رشد و توسعه خود را بر این حوزه پایه‌گذاری کرده‌اند. خوشبختانه طی سال‌های اخیر در ایران نیز به این موضوع توجه شده و اقدامات مختلفی برای استفاده بهینه از سواحل طولانی و پتانسیل‌های دریایی بالای کشور برنامه‌ریزی شده است و مسلما همه این اقدامات مستلزم شناخت دقیق موضوع و داشتن یک برنامه راهبردی است. مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی برنامه راهبردی صنایع دریایی تا افق ۱۴۰۴ را ارزیابی کرده است.

 • پیش‌شرط توسعه صنعت زعفران

  گروه بنگاه‌‌ها: صادرات زعفران ایران نسبت به سال‌های اخیر از پیشرفت بسیار خوبی برخوردار است و هم‌اکنون زعفران به صورت فله به کشورهایی مثل امارات (دبی)، اسپانیا و هند صادر می‌شود. مدیرعامل شرکت «زعفران حمید ۱۱۰» با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: در بخش زعفران نیز خام‌فروشی فاقد ارزش افزوده کافی است و باید به سمت ارتقای کیفی بسته‌بندی حرکت کرد. وی افزود: در زمینه بسته‌بندی، شرکت‌های خوبی در ایران شکل گرفته‌اندکه نوع کار آنها با ذائقه مردم کشورهای اروپایی و اتحادیه عرب سازگار است.

 • ابطال مجوز پروژه‌های غیرفعال لوازم خانگی

  خبرگزاری فارس: یک عضو انجمن لوازم خانگی با بیان اینکه در حال حاضر نیمی از ظرفیت صنعت لوازم خانگی غیرفعال است، گفت: طبق برنامه‌ریزی وزارت صنعت، مجوز پروژه‌های غیرفعال لوازم خانگی که ۳ سال از صدور مجوزشان می‌گذرد، باطل خواهد شد.

  محمدرضا فریوری با بیان اینکه در حال حاضر با مازاد عرضه لوازم خانگی در کشور روبه‌رو هستیم، ادامه داد: عدم سیاست‌گذاری درست از سوی وزارت صنعت در مورد صنعت لوازم خانگی باعث شد سرمایه‌ها به‌صورت نامناسب به سمت بخش‌های مختلف این صنعت هدایت شود و در نتیجه هم‌اکنون با مشکل ظرفیت غیرفعال کارخانه‌ها روبه‌رو هستیم.

 • ۵۸ درصد سدهای پنج‌گانه تهران پر است

  خبرگزاری صدا‌وسیما: ذخیره آب سدهای پنج‌گانه تامین‌کننده آب تهران به یک میلیارد و ۹۲ میلیون مترمکعب رسیده است. براساس این گزارش در سد لار ۱۸۲ میلیون مترمکعب آب جمع شده است و مخزن سد طالقان نیز ۴۲۵ میلیون مترمکعب آب دارد. همچنین پشت سد کرج ۱۷۵ میلیون متر مکعب آب جمع شده و در مخزن سد لتیان نیز ۶۴ میلیون مترمکعب آب وجود دارد. این در حالی است که در مخزن سد ماملو نیز ۲۴۵ میلیون مترمکعب آب جمع شده است. به این ترتیب مخازن سدهای لار ۱۹ درصد، سد طالقان ۱۰۱ درصد، کرج ۹۶ درصد، لتیان ۸۵ درصد و ماملو ۹۸ درصد پر است.

بیشتر