آرشیو روزنامه شماره ۴۰۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۰۲۷

 • نوع تقلبی تعطیلی بنگاه‌ها

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت به معمای تعطیلی برخی از واحدهای تولیدی پاسخ داد. به گفته محمدرضا نعمت‌زاده، برخی واحدها در دولت قبل صرفا با هدف گرفتن تسهیلات، جواز فعالیت دریافت کرده‌اند. این در حالی است که هیچ‌گونه فعالیتی نداشته و حتی یک دستگاه ماشین‌آلات صنعتی نیز ندارند. این واحدها با شناسایی وزارتخانه در لیست واحدهای تعطیل قرار گرفتند. وی همچنین در تشریح نوع تقلبی دیگر تعطیلی بنگاه‌ها اعلام کرد: نیمی از واحدهای راکد متعلق به دولت قبل است که یا بازسازی و نوسازی نشدند یا ورثه و سهامداران آنها تمایل به ادامه فعالیت نداشته‌اند.

 • بسته دولت برای صادرات ۹۶

  دنیای اقتصاد: بسته سیاستی دولت برای صادرات۹۶ اعلام شده است. براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در زمینه صادرات، افزایش ۲۵ درصدی صادرات در سال ۹۶ در دستور کار دولت قرار گرفته است. همچنین مشوق‌ها و پیشنهادهایی نیز در نشست‌های شورای‌عالی صادرات و کارگروه توسعه صادرات مطرح شده است. افزایش ۲۵ درصدی صادرات در سال ۹۶ در حالی مطرح می‌شود که با وجود تاکید بر توسعه صادرات در سال گذشته، این بخش از تجارت کشور نتوانست به اهداف پیش‌بینی شده برسد.

  آنچه به‌عنوان رقم هدف‌گذاری شده صادرات در سال گذشته مورد نظر بود، دستیابی به صادرات ۵۰ میلیارد دلاری بود.

 • قوانین مخل کسب‌و‌کار، اصلی‌ترین مانع رونق تولید

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق البرز قوانین مخل کسب‌وکار را اصلی‌ترین موانع تولید و اشتغال دانست. رحیم بنامولایی با اشاره به اصلی‌ترین موانع رونق تولید گفت: اصلی‌ترین موانع رونق تولید در شرایط امروز کشور وجود قوانین مخل کسب و کار است که عمده آن نیز در قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب اول اردیبهشت ۹۴ ذکر شده است، چرا که قوانین زیاد و عمدتا دست و پاگیر موجب عدم انطباق سرمایه‌گذاران صنعت با انبوه قوانین شده در صورتی که صاحبان صنایع باید به تولید روی آورند و وارد مسائل حاشیه‌ای نشوند.

 • برنامه سوددهی فرودگاه‌های کوچک

  پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی: با خرید ۲۰ فروند هواپیمای ATR (ای‌تی‌آر) گام جدیدی برای سوددهی فرودگاه‌های کوچک برداشته شد. در این رابطه عباس‌آخوندی، وزیر راه و شهرسازی می‌گوید: هم اکنون از مجموع ۶۰ فرودگاه کشور تنها ۹ فرودگاه بیش از ۸۰ درصد خدمات پروازی کشور را برعهده دارد. برهمین اساس یکی از اقدامات مهم در دستور کار بحث پروازهای منطقه‌ای و راه‌اندازی ناوگان با هواپیماهای کوچک ‌با هدف دسترسی ‌مردم به سرویس خدمات هوایی است.

  وی ابراز امیدواری کرده با ورود هواپیماهای کوچک ایتالیایی - فرانسوی رونق به فرودگاه‌های کوچک بازخواهد گشت و سیستم حمل‌ونقل هوایی ایران می‌تواند سفرهای کوتاه هوایی بین استان‌ها را که تا پیش از این تنها از طریق جاده امکان‌پذیر بود تجربه کند.

 • تهیه نقشه راه اجرای «نظریه آب مجازی»

  دنیای اقتصاد: سرپرست مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران، در نشست خبری «نخستین کنفرانس بین‌المللی آب مجازی» ضمن بررسی موضوع بهره‌وری آب در کشاورزی، بر ضرورت یافتن راهکاری مناسب برای اجرای «نظریه آب مجازی» تاکید کرد. محمدحسین شریعتمدار در این نشست نگاهی به طرح نظریه آب مجازی در سطح دنیا برای مدیریت منابع آب کشورها داشت و گفت: هنوز توافق جهانی در مورد تجاری شدن محصولات کشاورزی و اجرای نظریه آب مجازی وجود ندارد و تنها در برخی کشورها به‌صورت ملی عملیاتی شده است.

 • ۹ قاعده برای منافع کسب‌وکارها

  دنیای اقتصاد: اتاق‌ها در همه جوامع، صدای بنگاه‌های اقتصادی هستند و عضویت فعالان اقتصادی در اتاق متضمن منافع کسب‌و‌کارها است. فراهم ساختن فرصت‌های شبکه‌سازی برای بنگاه‌های محلی، توسعه صادرات و تلاش برای پیشبرد منافع بخش‌خصوصی از جمله فعالیت‌هایی است که اتاق‌ها در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. علاوه بر این موارد که منافع آن در سطح کلان جامعه به بار می‌نشیند و به خردترین سطح جامعه تسری می‌یابد، ارائه برخی از خدمات به‌ منظور جلب رضایت اعضا و توسعه عضوگیری اتاق صورت می‌گیرد.

  در همین راستا، معاونت اقتصادی اتاق ایران در جدیدترین گزارش خود به بررسی «خدمات اتاق‌های بازرگانی انگلیس به فعالان کسب‌وکار و اعضا» پرداخته است.

 • ورود بیش از ۷ هزار مگاوات نیروگاه جدید به مدار تولید

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون): معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه در سه و نیم سال اخیر ۷ هزار و ۴۰۵ مگاوات نیروگاه وارد مدار شده است، گفت: تا پایان سال ۹۶ نیز حدود ۴ هزار مگاوات نیروگاه وارد شبکه برق کشور می‌شود. هوشنگ فلاحتیان اظهار کرد: با ایجاد ظرفیت نیروگاهی جدید ظرفیت نیروگاه‌های کشور از ۶۸ هزارمگاوات در پایان سال ۹۵ به ۸۰ هزار مگاوات بالغ خواهد شد.

  وی ارتقای راندمان نیروگاه‌ها را از دیگر اقدامات وزارت نیرو در دولت تدبیر و امید دانست و گفت: در نظر است با تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی این راندمان از ۳۶ درصد به ۴۸ درصد افزایش یابد.

 • فرصت‌های تجاری ایران در کنیا

  دنیای اقتصاد: نشست بررسی فرصت‌های همکاری اقتصادی تجاری اصفهان و کنیا با حضور سفیر، رایزن اقتصادی و مسوول میز آفریقای سازمان توسعه تجارت در اتاق اصفهان برگزار شد.

  هادی فرجوند سفیر ایران در کنیا در این نشست گفت: افزایش ارتباطات اقتصادی و بازرگانی ایران با کنیا در گام نخست نیازمند حذف کشورهایی است که نقش واسطه‌گری دارند. صادرات به کنیا از طریق کشورهای واسطه‌ای همچون امارات باعث می‌شود قیمت تمام‌شده کالاهای ایرانی در آن کشور افزایش یابد و این امر کاهش خرید کالای ایرانی را رقم می‌زند.

 • دو ابزار توسعه صنعتی

  دنیای اقتصاد: رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران بر این باور است که برای توسعه صنعتی باید از دو ابزار «مدیران خارجی» و «اصول مدیریت نوین» استفاده کرد. مهدی پورقاضی با اشاره به اولویت‌های دولت آینده در بخش صنعت گفت: تهیه و تدوین راه و استراتژی صنعتی باید از اولویت‌های مهم دولت دوازدهم باشد. وی افزود: در بخش صنعت نقشه راه و استراتژی توسعه صنعتی وجود ندارد و به همین دلیل دقیقا مشخص نیست که از چه بخش‌هایی از صنعت باید حمایت شود. رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران ابهام در چگونگی حمایت‌ها و اینکه باید در چه بخش‌های صنعتی توسعه انجام شود را یکی از بزرگ‌ترین مشکلات این بخش دانست.

 • آشنایی با بازاریابی و بازارشناسی

  دنیای اقتصاد: روزنامه «دنیای ‌اقتصاد» یک دوره آموزشی با عنوان «بازاریابی و بازارشناسی» در تاریخ هفتم اردیبهشت ماه به مدت ۴ساعت برگزار می‌کند. بازاریابی کلمه‌ای است که در سال‌های اخیر در هر محفلی به گوش می‌رسد و هر کسی از هر دری از آن سخن می‌گوید. بازاریابی رکن اصلی پیروزی در بازارها، به‌ویژه بازارهای داخلی ایران است، ولی این موضوع، کمتر از دیدگاه علمی و حرفه‌ای مورد بررسی و آموزش قرار می‌گیرد. واحد آموزش «دنیای اقتصاد» با برگزاری این دوره چگونگی بازاریابی علمی، اصولی و حرفه‌ای را که می‌تواند تجارت و کسب‌وکارهای مختلف را به شدت تقویت کرده و فروش محصولات و خدمات، همچنین کسب سهم بازار قابل توجه یا حفظ سهم بازارهای فعلی که می‌تواند در حوزه بازاریابی برای آنها راه‌حلی یافت را مورد بررسی قرار می‌دهد.

 • تدوین طرح جامع برق‌رسانی به ۵۰ شهر

  خبرگزاری فارس: معاون هماهنگی توزیع توانیر از تدوین فاز اول طرح جامع برق‌رسانی برای ۵۰ شهر بزرگ کشور خبر داد و گفت: شبکه توزیع برق اهواز به کمک شرکت‌های داخلی و خارجی دوباره طراحی خواهد شد.

  محمودرضا حقی ‌فام، با اشاره به اینکه برای نظم دادن به شبکه توزیع و کاهش هزینه‌ها طرح جامع برق‌رسانی تدوین شده است، اظهار کرد: فاز اول طرح جامع برق‌رسانی برای ۵۰ شهر بزرگ کشور تدوین شده که قرار است تا یک ماه آینده نیز مناقصه انتخاب مشاور آن انجام شود. وی افزود: در طرح جامع برق‌رسانی تلاش خواهد شد شهرها یک افق ۱۰ ساله برق‌رسانی داشته باشند تا در آن طرح تمام ملاحظات و اقدامات لازم دیده شود.

 • «افق کوروش» برند برتر فروشگاه‌های زنجیره‌ای شناخته شد

  گروه بنگاه‌ها: افق کوروش در چهارمین جشنواره ملی برند محبوب مصرف‌کنندگان، با کسب آرای مردمی، در بین فروشگاه زنجیره‌ای کشور برند محبوب شناخته شد و تندیس زرین برند محبوب مصرف‌کنندگان را دریافت کرد. چهارمین جشنواره ملی برند محبوب مصرف‌کنندگان با حضور مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت، جمعی از نمایندگان مجلس و بانک مرکزی به همراه مدیران برندهای محبوب و تعدادی از هواداران مردمی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار شد. در این جشنواره، بیش از ۲ هزار برند در ۱۴۷ گروه کالا و خدمات مورد نظرسنجی ملی قرار گرفتند و برندهای محبوب سال ۹۶ در ۱۰ گروه اصلی شامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای، تلفن همراه، تلویزیون، بانکداری اینترنتی، مرکز خرید، بازار فرش، برنج، تبلت و آبمیوه به مردم معرفی شدند.

 • پیشرفت خط انتقال پساب به پالایشگاه نفت تهران

  دنیای اقتصاد: با توجه به قرارگرفتن در دوره خشکسالی و کمبود منابع آبی، اهمیت استفاده درست از منابع و به‌کـارگیری آب‌های نامتعارف همچون فاضلاب شهری دوچندان شده است. افزایش جمعیت شهرنشین، پیشرفت‌های صنعتی و افزایش مصرف آب از یک‌طرف و کمبود شدید آب به‌خصوص در کشورهای گرم و خشک هـمچـون ایـران، از طـرف دیگـر اهمیـت اسـتفاده مجـدد از فاضلاب را برای مقاصدی که نیاز به کیفیت بالایی از آب ندارند، دوچندان کرده است. در همین راستا مدیرعامل شرکت فاضلاب تهران از اجرای دو هزار و ۵۰۰ متر لوله‌گذاری در خط انتقال پساب تصفیه‌شده به پالایشگاه نفت خبر داد و گفت: طرح احداث ایستگاه پمپاژ و خط انتقال پساب به پالایشگاه تاکنون ۸۰ درصد پیشرفت داشته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر