آرشیو روزنامه شماره ۳۹۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۳۹۲۲

 • نمای ۱۰ساله تجارت با همسایگان

  دنیای اقتصاد: تصویر کلی از روند تجارت ایران با ۱۵ کشور همسایه در بازه زمانی ۱۳۹۴- ۱۳۸۴ نشان می‌دهد که ۴ کشور عراق، امارات متحده عربی، افغانستان و ترکیه در واردات از ایران پیشرو بوده‌اند. در مقابل کمترین حجم صادرات در همین بازه زمانی به کشور بحرین صورت گرفته است. از سوی دیگر، کارنامه تجاری ایران با ۱۵ کشور همسایه حاکی از این است که ارزش صادرات ایران به ۱۵ کشور همسایه از رقم ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در سال ۱۳۸۴ به حدود ۱۸ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۴ افزایش یافته است. به‌طوری که تراز تجاری ایران در تجارت با همسایگانش، در بالاترین سطح خود در ۱۰ سال گذشته به حدود ۶میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار رسیده است.

 • رشد آهسته نوسازی صنعتی

  دنیای اقتصاد: بررسی درخواست‌های ارائه‌شده برای ورود مواد اولیه و ماشین‌آلات مشمول معافیت گمرکی در نیمه نخست سال جاری نشان‌دهنده رشد آهسته نوسازی و بهسازی در بخش صنعت است. براساس آمارهای اعلام شده در مدت زمان مورد بررسی درخواست‌های ارائه شده برای استفاده از معافیت گمرکی برای ورود ماشین‌آلات، مواد اولیه و ماشین‌آلات مستعمل به لحاظ تعداد و ارزش نسبت به مدت مشابه سال قبل افت داشته است؛ که این امر را می‌توان به کندی در روند نوسازی بخش تولید تعبیر کرد.

  چالش‌های موجود در تامین ماشین‌آلات و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی موجب شد تا وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای رفع نیاز واحدهای صنعتی، معافیت گمرکی را برای برخی از ماشین‌آلات نو و مستعمل از یکسو و مواد اولیه مورد نیاز برای این واحدها از سوی دیگر در دستور کار قرار دهد.

 • اتاق ایران به‌دنبال تاسیس نمایندگی در روسیه

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق ایران در دیدار با لوان جاگاریان سفیر روسیه در تهران، بر لزوم رفع موانع تجاری بین دو کشور تاکید کرد. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، غلامحسین شافعی همچنین خواستار نزدیک‌تر شدن بخش‌های خصوصی دو کشور به یکدیگر شد. در این دیدار رئیس اتاق ایران، در مورد روابط ایران و روسیه گفت: «دو کشور به لحاظ موضع‌گیری‌های سیاسی در شرایط پرتلاطم امروز دنیا، بسیار به یکدیگر نزدیک هستند و این موضوع تاثیر مثبتی بر روابط اقتصادی دو کشور داشته است. » شافعی به همکاری‌های روسیه در طول دوران تحریم اشاره کرد و گفت: «حوزه‌های متنوعی برای افزایش سطح همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور وجود دارد.

 • عوامل سدساز مسیر رقابت

  دنیای اقتصاد: بازوی پژوهشی مجلس با انتشار گزارشی جایگاه ایران در گزارش ۲۰۱۷ رقابت‌پذیری جهان را تحلیل کرد. برآیند امتیازات ایران در ارکان دوازده‌گانه رقابت‌پذیری در سال‌جاری نسبت به سال گذشته میلادی نشان می‌دهد که تغییرات بارزی اتفاق نیفتاده است. کارشناسان اقتصادی این مساله را ناشی از عدم تلاش جدی برای بهبود محیط کسب و کار کشور ارزیابی می‌کنند. گزارش رقابت‌پذیری جهانی (GCI) از سال ۲۰۰۵ میلادی، هر سال از سوی مجمع جهانی اقتصاد، تهیه و منتشر می‌شود. این گزارش در مقایسه با گزارش مشهور بانک جهانی موسوم به «انجام کسب و کار» به لحاظ ابعاد و مولفه‌های محیط کسب و کار جامع‌تر و از نظر اتکا به مبانی علمی در روش‌شناسی و گردآوری اطلاعات دقیق‌تر است.

 • پروژه درب خروج هوشمند در گمرک کلید خورد

  دنیای اقتصاد: مقدمات هوشمندسازی درب خروج گمرکات آغاز شد. به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، این پروژه بخش دیگری از برنامه گمرک الکترونیک است و با اجرایی شدن آن اجازه ورود و خروج بار از گمرکات به روش الکترونیکی انجام خواهد شد. بنابراین گزارش با اجرایی شدن این پروژه، تشریفات گمرکی کالا در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی انجام و بعد از اتمام تشریفات ترخیص کالا، اطلاعات وارد شده در سامانه جامع گمرکی به راهبندهای هوشمند در درب خروج گمرکات منتقل و فقط پس از تایید سامانه از طریق سیستم پلاک‌خوان الکترونیکی اجازه خروج کامیون داده می‌شود و با این کار عملا راهبندهای هوشمند دستور را از پلاک‌خوان‌ها می‌گیرند.

 • ضرورت اصلاح ساختار در ایمنی حمل و نقل ریلی

  مجید بابایی/ کارشناس و محقق حمل و نقل ریلی، دانشجوی دکترای مدیریت تکنولوژی

  این روزها برخورد دو قطار مسافری در ایستگاه هفت‌خوان سمنان دو ضایعه بزرگ در پی داشته است. ابتدا گروهی از هموطنان در این سانحه جان خود را از دست دادند، به‌طوری که می‌توان این سانحه را در تاریخ سوانح ریلی کشور جزو سوانح بزرگ محسوب کرد. از سوی دیگر بروز این سانحه نوعی فضای بی‌اعتمادی به حمل ونقل ریلی را که همواره جزو ایمن‌ترین شیوه‌های حمل و نقل محسوب می‌شده در بین مردم و مسوولان ایجاد کرده است.

 • همایش تجاری نیوزیلند در راه ایران

  دنیای اقتصاد:‌ اتاق ایران در نظر دارد همایشی اقتصادی با سخنرانی وزیر تجارت نیوزیلند و ریاست اتاق ایران و همچنین جلسه مذاکرات رودررو (B۲B) بین تجار و فعالان اقتصادی دو کشور در تاریخ شنبه ۱۳ آذرماه ۱۳۹۵ ساعت ۹:۳۰ در محل اتاق ایران برگزار کند. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران،‌ زمینه‌های کاری هیات مذکور عبارتند از: مواد غذایی، گوشت، ماهی، کره، قهوه، شیر خشک و مکمل‌های غذایی، تجهیزات مخابراتی، تکنولوژی سازه‌های پیش ساخته، تجهیزات ایمنی، تجهیزات رادیویی، مته‌های حفاری، انرژی‌های نو (زمین گرمایشی) و دانشگاهی (اوکلند و کانتربری).

 • انتصاب سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت صنعت

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی فرزاد خلفی را به سرپرستی مرکز روابط عمومی این وزارتخانه منصوب کرد. وی دانش آموخته دکترا در رشته علوم سیاسی و کارشناسی ارشد در رشته روابط بین‌الملل است و پیش از این نیز به‌عنوان مدیرکل اطلاع‌رسانی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و معاون مرکز ارتباطات و بین‌الملل شهرداری تهران فعالیت داشته است. وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست معارفه سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت بر رعایت امانت‌داری و دقت نظر چه در بخش انتشار و انتقال و چه در بخش بازتاب دستاورد‌ها به‌عنوان اصول اساسی تاکید کرد.

 • بازگشایی دفتر نمایندگی کنفدراسیون اتاق‌های بازرگانی هند در ایران

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق ایران در دیدار با سفیر هندوستان، خواستار افزایش نقش بخش‌خصوصی در اجرای توافق‌های دو کشور مبنی بر توسعه بندر چابهار شد. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، رئیس اتاق ایران و سفیر هندوستان در دیداری که با حضور محمدرضا کرباسی، معاون امور بین‌الملل، غلامحسین جمیلی، رئیس شورای بازرگانی ایران و هند در اتاق ایران انجام شد، بر لزوم توسعه مناسبات اقتصادی تاکید کردند و سفیر هندوستان از بازگشایی دفتر نمایندگی کنفدراسیون اتاق‌های بازرگانی هند در ایران خبر داد. غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در دیدار با سوراب کومار سفیر هندوستان، روابط ایران و هندوستان را راهبردی، بلندمدت و مستحکم عنوان کرد و گفت: «سفر نخست‌وزیر هندوستان به ایران فصل جدیدی از روابط اقتصادی و سیاسی را گشود که نشان‌دهنده عزم سران ایران و هندوستان در جهت افزایش مناسبات دو کشور است.

 • برآورد درآمد «نیرو» از فروش برق

  خبرگزاری فارس: معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو در پاسخ به سوالی که درآمد سالانه برق چه میزان است، گفت: سالانه حدود ۲۷۰ میلیارد کیلووات ساعت برق تولید می‌شود که از این مقدار ۲۲۰ تا ۲۳۰ میلیارد کیلووات ساعت آن به درآمد منتهی می‌شود. بنابراین چنانچه فروش برق را برای هر کیلووات ساعت ۶۰ تومان در نظر بگیریم سالانه ۹ هزار میلیارد تومان برق فروخته می‌شود و با یک برآورد ساده می‌توان گفت که در این چند ماه حدود ۷ هزار میلیارد تومان برق فروخته شده است. علیرضا دائمی تاکید کرد: اگر قیمت برق واقعی و به قیمت تمام‌شده نزدیک شود باید درآمد برق حداقل دو برابر بیشتر می‌شد.

 • خلبانان لوفت‌هانزا دوباره اعتصاب می‌کنند - ۹ آذر ۹۵

  ایسنا: اتحادیه خلبانان لوفت‌هانزا اعلام کرد خلبانان این شرکت هواپیمایی آلمانی در اعتراض به حقوق، روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه اعتصابشان را از سر خواهند گرفت. اتحادیه خلبانان لوفت‌هانزا از اعضایش خواست در پروازهای مسیرهای کوتاه روز سه‌شنبه و در مسیرهای کوتاه و طولانی روز چهارشنبه بر سرکار حاضر نشوند. یکی از اعضای این اتحادیه با اشاره به شکست مذاکرات برای توافق دستمزد گروهی اظهار کرد: این غیرقابل درک است که لوفت‌هانزا حاضر نیست پیشنهادی را مطرح کند که بتواند حداقل مبنای مذاکرات قرار گیرد.

 • دستور تسریع در تعمیرات نیروگاه‌ها

  خبرگزاری مهر: وزیر نیرو با صدور دستور ویژه‌ به شرکت توانیر و شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی خواستار تسریع در انجام تعمیرات نیروگاه‌های برق و تکمیل دوره تعمیراتی شبکه تولید، انتقال و توزیع برق کشور تا پیش از فرارسیدن انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ شده است. بر این اساس باید دوره تعمیرات نیروگاه‌های برق کشور تا اردیبهشت ماه سال آینده و تا پیش از آغاز انتخابات ریاست جمهوری به منظور افزایش پایداری شبکه تولید، انتقال و توزیع برق کشور به پایان برسد. محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با تایید دستور ویژه وزیر نیرو به منظور تسریع در انجام تعمیرات اساسی نیروگاه‌های برق کشور گفت: هم اکنون اعتباری بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه‌های تعمیراتی نیروگاه‌های برق کشور پیش‌بینی شده است.

بیشتر