• رای منفی بخش خصوصی به طرح مجلس

  دنیای‌اقتصاد: طرح «تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی» که چندی پیش کلیات آن در صحن علنی مجلس تصویب شد، با اصلاحاتی در محتوا، عنوان آن به طرح «پشتیبانی و رفع موانع تولید کشاورزی» تغییر یافته است. اما به‌نظر می‌رسد آنچه از سوی بخش خصوصی در مورد این طرح مورد نقد واقع شده، با وجود اصلاحات محتوایی نیز برطرف نشده و این بار مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی ایران به شرح نواقص این طرح و نقد بندهای موجود در آن پرداخته و به این طرح، رای منفی داده است. در فروردین‌ سال جاری کمیسیون کشاورزی آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست مجلس با توجه به اهمیت و نیاز بخش کشاورزی و امنیت غذایی و کاهش فرآیند بوروکراسی صدور مجوز تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران، طرحی را با عنوان «تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی» برای پشتیبانی و رفع موانع تولید کشاورزی تهیه کرد. این طرح در اوایل اردیبهشت‌ بعد از اصلاحاتی در کمیسیون کشاورزی تصویب شد.
 • معرفی رئیس جدید مرکز داوری اتاق پایتخت

  دنیای‌اقتصاد: در مراسمی که چهارشنبه گذشته برگزار شد، حمیدرضا علومی یزدی به‌عنوان رئیس جدید مرکز داوری اتاق تهران معرفی شد. در مراسم تودیع و معارفه رئیس جدید مرکز داوری اتاق تهران «حمیدرضا علومی یزدی» کلید این مرکز را از «ولی رستمی» تحویل گرفت.
 • برنامه تقویت روابط تجاری با قطر

  دنیای‌اقتصاد: با حضور هیات مدیره اتاق مشترک ایران و قطر در اتاق تهران، این دو اتاق برای هم‌افزایی در جهت توسعه مراودات اقتصادی و تجاری ایران و قطر تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.
 • فرمول ۱۴۰۰ وام به بنگاه‌ها

  دنیای‌ اقتصاد: دستورالعمل تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد. این دستورالعمل از پنج سال گذشته اجرایی می‌شود و امسال نهاد سیاستگذار پولی و بانکی، به‌منظور هموارسازی مسیر تولید و حمایت از بنگاه‌های اقتصادی، هدایت نقدینگی به سمت بخش‌های مولد و تامین مالی تولیدکنندگان و تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی را هدف‌گذاری کرده است.
 • اثر نیم قرن فقدان بهره‌وری در ایران

  احمد پورفلاح مشاور عالی ریاست اتاق ایران و رئیس اتاق ایران و ایتالیا
  از روزی‌که انسان‌های اولیه برای زنده ماندن به‌دنبال غذا گشتند، برای زندگی راحت‌تر در پی تامین لباس و سرپناه برآمدند و برای مصون ماندن از حملات جانوران و قبایل دیگر تلاش برای ساخت ادوات جنگی را شروع کردند، این‌گونه به شکلی نانوشته و ناگفته، مفهوم بهره‌وری در روند زندگی انسان‌ها جاری شد و بستری شکل گرفت که تا امروز ادامه دارد.
 • آغاز واردات برق از جمهوری‌آذربایجان

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته جدیدترین جدول زمان‌بندی خاموشی‌های احتمالی شهر تهران منتشر شد. البته با توجه به برگزاری سومین دور مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری در روز گذشته همه اکیپ‌های عملیاتی صنعت برق برای تامین برق در سراسر کشور در آماده‌باش بودند. به‌گزارش پاون، مصطفی رجبی‌مشهدی سخنگوی صنعت برق درخصوص شرایط تولید و مصرف برق در هفته‌جاری گفت: این هفته به دلیل قرار‌گرفتن در شرایط تنش دمایی، شاهد افزایش شدید مصرف برق هستیم که حتی احتمال شکسته‌شدن دوباره پیک را هم به همراه دارد.
 • ریسک‌های جهانی سرمایه‌گذاری سبز

  دنیای‌اقتصاد: درحالی‌که اقتصاد جهان در حال احیا است، کمبودها و افزایش قیمت‌ کالا بر‌همه‌چیز، از تهیه یک چیپس تایوانی گرفته تا هزینه یک صبحانه فرانسوی، اثر گذاشته است؛ در نتیجه به‌نظر می‌رسد که مشکلات مربوط به عرضه از فلزات کمیاب تا محدودیت‌ها برای مزارع کشاورزی بسیار قابل توجه است، چراکه رونق را از انرژی‌های سبز و پاک می‌گیرد. اکونومیست در سرمقاله این هفته خود تاکید می‌کند که گرچه سرمایه‌گذاری سبز در حال رشد و رونق است، اما مشکلات عرضه روی این رونق سایه انداخته است. این مشکلات گرچه موقتی هستند، اما بیم آن می‌رود که با تکرار آنها طی سال‌های متمادی، حرکت نوپای استفاده از انرژی‌های پاک و سبز به خطر بیفتد. در این میان دولت‌ها باید به سیگنال‌های بازار پاسخ دهند و بستر رونق عظیم سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی را در دهه آینده تسهیل کنند و ظرفیت‌ها را افزایش دهند. اگر این اتفاق رقم نخورد، دولت‌ها شانس کمی برای عملیاتی کردن وعده‌های خود برای رسیدن به جهانی عاری از کربن دارند.
 • روایت وزیر صمت از حذف امضاهای طلایی

  دنیای اقتصاد: وزیر صمت در جدیدترین اظهارنظر خود از حذف امضاهای نکبت‌بار طلایی که در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته بود خبر داد و گفت: ریشه‌های فساد در امضاهای طلایی بود و مقابله با این فساد خیلی سخت بود و نمی‌دانید شبکه فساد چه امکاناتی دارد، با این وجود تنها دو امضای طلایی مانده که تا هفته جاری آنها را هم برمی‌داریم و هر کسی در ایران خواست فولاد و کنسانتره بزند به شرط تامین خوراک توسط خودشان می‌توانند، بروند و بزنند و وزارت صمت دیگر هیچ امضای طلایی ندارد.
 • آمارشناسایی مراکز غیرمجاز رمزارز

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل توانیر گفت: از سال گذشته تاکنون آمار مراکز استخراج غیرمجاز رمزارز شناسایی‌شده به ۲۸۰۰ مرکز رسیده است و تنها در یک هفته گذشته ۲۹ مرکز غیرمجاز را شناسایی کرده‌ایم.
 • پیک مصرف برق به ۶۰ هزار مگاوات می‌رسد؟

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی صنعت برق اعلام کرد: هفته پیش‌رو هفته گرم‌تری خواهد بود و احتمال دارد پیک مصرف به ۶۰ هزار مگاوات افزایش یابد. مصطفی رجبی‌مشهدی در گفت‌و‌گو «ایرنا»‌ افزود: رسیدن به این اوج نیاز مصرف، رکورد تازه‌ای برای صنعت برق خواهد بود. پیش‌بینی این است که بتوان ۵۴ هزار مگاوات از این میزان را تولید برق کرد. سخنگوی صنعت برق عنوان کرد: اعمال روش‌های مدیریت مصرف کمک خواهد کرد بتوان اختلاف بین اوج نیاز مصرف و تولید برق را جبران کرده تا خاموشی اعمال نشود. رجبی‌مشهدی گفت: ۳۰ درصد مصرف انرژی الکتریکی در بخش خانگی مربوط به سیستم‌های روشنایی می‌شود، بنابراین لازم است که مشترکان توجه بیشتری در نحوه‌ مصرف خود داشته باشند. وی ادامه داد: میزان مصرف کولرهای آبی و گازی ۲۶ درصد، یخچال فریزر ۲۸ درصد، سیستم صوتی و تصویری ۱۰ درصد، لباس‌شویی یک درصد و سایر مصارف پنج درصد را تشکیل می‌دهد. سخنگوی صنعت برق افزود: در پیک مصرف به‌ویژه در ساعات گرم روز، سهم سیستم‌های سرمایشی بیشتر می‌شود.
 • کسب‌وکارهای قربانی کرونا

  دنیای‌اقتصاد: فهرست مشاغل و کسب‌و‌کارهای به‌شدت آسیب‌دیده مشمول حمایت اقتصادی دولت در سال ۱۴۰۰ اعلام شد. اتاق اصناف ایران پیرو
 • تبعات ارز ۴۲۰۰ در حوزه دارو

  دنیای‌اقتصاد: نایب رئیس انجمن داروسازان ایران با تاکید بر لزوم حذف ارز دولتی در حوزه دارو گفت: نظر ما این است که دولت آینده به‌جای ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی که منجر به ایجاد رانت و فساد در سیستم دارویی می‌شود و بحث‌برانگیز است، بهتر است ارز نیمایی دهد و ارز دارو تا جای ممکن تک‌نرخی شود. اگر هم دولت خواست یارانه‌ای به دارو دهد، آن را در اختیار بیمه قرار دهد تا به مردم فشار وارد نشود. دکتر علی فاطمی در گفت‌وگو با «ایسنا» با اشاره به چالش‌های حوزه داروسازی و داروخانه‌داری در کشور و درخواست‌ها در این حوزه از دولت آینده گفت: مهم‌ترین موضوعی که مورد درخواست ما ست، دسترسی مردم به دارو است. متاسفانه در حال حاضر کمبودهای دارویی بیداد می‌کند و طی ۱۰ تا ۱۵ سال اخیر هیچ گاه به اندازه امروز کمبود دارویی نداشتیم. ما که در داروخانه کار می‌کنیم، شاهدیم که برای بدیهی‌ترین داروها و حتی برای یک داروی زخم معده ساده هم مردم دنبال دارو می‌گردند و برای انسولین مردم گرفتارند.
 • اهمیت جایگاه رایزنان بازرگانی در کشورهای هدف

  دنیای‌اقتصاد: معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در چهل‌و‌نهمین کارگروه توسعه صادرات ضمن تا‌کید بر جایگاه رایزنان بازرگانی در بازارهای هدف، گفت: رایزنان بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران به کشورهای چین، روسیه، ارمنستان، آذربایجان و عمان اعزام شده‌اند. به گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم، در این نشست از آمادگی نمایندگان سازمان توسعه تجارت ایران در کشورهای مذکور و نیز عراق و افغانستان در راستای کمک به تجار و بازرگانان به‌منظور افزایش ظرفیت‌های تجاری فی مابین ایران و کشورهای هدف خبر داد.
 • مصائب صنعت در دهه ۹۰

  دنیای‌اقتصاد: چرا بنیه صنعت در دهه ۹۰ تحلیل رفت؟ این عنوان سوالی است که در نشستی در پژوهشکده امور اقتصادی وزارت اقتصاد، دستمایه تحلیل بخش صنعت در دهه ۹۰ قرار گرفت. تحلیل‌ها نشان داد«شوک مداخلات اقتصادی دولت اعم از قیمت‌گذاری» در کنار «تشدید تحریم‌های بین‌المللی» دو عاملی هستند که در ۱۰ سال گذشته مهم‌ترین موانع رشد صنعت در ایران بوده‌اند. در این نشست تصریح شد مداخلات اقتصادی دولت از دو مسیر «کاهش انگیزه نوآوری» و «کاهش سهم اقتصاد رسمی» بر تولید صنعتی اثرگذار بوده ضمن اینکه تشدید تحریم‌های بین‌المللی از چهار مسیر «کاهش درآمد ارزی»، «افزایش هزینه مواد اولیه و واسطه‌ای»، «خروج شرکای خارجی از بازار ایران» و «کاهش سهم اقتصاد رسمی» به مانعی جدی پیش روی صنعت و تولید بدل شد. بررسی یک پژوهشگر صنعتی نشان می‌دهد مداخلات بازاری و غیربازاری دولت در اقتصاد و صنعت طی این دهه موجب شد تا بخش تولید در نتیجه انواع محدودیت‌ها، مشوق‌ها، ممانعت‌ها و قیمت‌گذاری‌ها نتواند مسیر طبیعی خود را طی کند.
 • ۱۰ درصد مصرف جهانی برق برای رمزارزهای ایران

  دنیای‌اقتصاد: از نگاه وزیر نیرو امسال کشور با وجود پیش‌بینی‌هایی که انجام شده بود با چند وضعیت غیرمتعارف نسبت به سال گذشته روبه‌رو شدیم که یکی گرمای زودرس بود؛ به این معنا که به‌طور متوسط فروردین‌ماه حدود پنج درجه و اردیبهشت‌ماه نیز چند درجه افزایش دما در سطح کشور اتفاق افتاد که این به معنای استفاده زودتر از دستگاه‌های سرمایشی بود که خود بار قابل‌ملاحظه‌ای را نیاز دارد. به گفته رضا اردکانیان، ما ماینرهایی داشتیم که انرژی مصرفی آنها ۳۰۰ مگاوات بود اما با بررسی‌های جهانی مشخص شد ۱۰درصد مصرف جهانی برق برای رمز‌ارزها در ایران است. به گزارش «ایلنا» وی ادامه‌داد: از طرفی خشکسالی قابل‌ملاحظه‌ای که در سال آبی مهرماه ۱۳۹۹ تا آخر شهریور۱۴۰۰ ایجاد شد، منجر به کاهش قابل‌ملاحظه‌ ظرفیت نیروگاه‌های برق‌آبی شد. وزیر نیرو گفت: ظرفیت

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر