شماره روزنامه ۴۵۵۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۵۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۳۵۰۳

 • ۴ پیشنهاد برای جهش تولید

  گروه صنعت و معدن: جبران افت تولید سال‌های گذشته و رسیدن به رشد تولید در سال جاری را می‌توان یکی از اهداف اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت دانست. هدفی که از سال گذشته استارت آن زده شده و تا حدودی نیز نتیجه‌بخش بود، اما برای سال جاری از سوی وزارت صنعت به‌عنوان متولی بخش تولید جهشی چند پله‌ای در برخی صنایع پیش‌بینی شده و راهکارهای بسیاری برای تحقق این هدف مدنظر قرار گرفته است. در این خصوص نیز اعضای فراکسیون تولید ملی و اشتغال میزبان مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت بودند و در این نشست چهار توافق به منظور افزایش نرخ اشتغال از یکسو و رسیدن به رشد تولید از سوی دیگر صورت گرفت تا به این طریق شاهد جهش پیش‌بینی شده برای بخش تولید طی سه سال آینده باشیم.

 • چکش‌کاری تجارت ترجیحی

  گروه بازرگانی: لیست کالاهای مشمول تعرفه ترجیحی ایران و ترکیه در حالی قرار است مورد بازنگری قرار گیرد که معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر از تغییر دیوار تعرفه‌ای برخی از اقلام در فهرست جدید می‌دهد.

  پیوستن به سازمان تجارت جهانی یکی از مهم‌ترین اهداف ایران در سال‌های اخیر بوده که می‌توان توافق‌نامه‌های تجارت ترجیحی را یکی از پیش‌شرط‌های تحقق این هدف دانست. دی ماه سال گذشته بود که توافق‌نامه تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه پس از ۱۱ سال انتظار، اجرایی شد. هرچند این توافق‌نامه، اولین توافق‌نامه تجارت ترجیحی ایران بوده که اجرایی شده است، اما انگیزه برقراری تجارت ترجیحی با سایر کشورها را نیز برای ایران تقویت کرده و کشورهایی همچون روسیه، عراق، پاکستان و هند برای ایجاد تجارت ترجیحی با ایران در نوبت قرار گرفته‌اند.

 • تدوین دستورالعمل درجه‌بندی شیرخام

  گروه صنعت و معدن: نشست تخصصی ایمنی و سلامت فرآورده‌های لبنی، با حضور نمایندگان سازمان‌های دولتی و بخش خصوصی مرتبط در پژوهشکده علوم و صنایع غذایی برگزار شد.

  به گزارش روابط عمومی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی، در این نشست مباحث مرتبط با موضوع ایمنی غذایی مشتمل بر چالش‌های کنترل کیفیت شیر خام و راهکارهای اجرایی آن، شیر سالم، ایمنی تولید شیر در کشورهای صنعتی، وضعیت ایمنی و استانداردهای فرآورده‌های لبنی در مشهد مورد بررسی قرار گرفت. علیرضا تعالی، کارشناس نظارت اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: آزمون شمارش کلی میکروب‌های هوازی در موادغذایی یکی از آزمایش‌های رایج در بررسی کیفیت شیر به شمار می‌رود.

 • پول سرگردان مردم از بانک و سکه راهی بازار زعفران شد

  گروه بازرگانی: نایب رئیس شورای ملی زعفران ایران درباره دلیل افزایش بیش از یک میلیون تومانی قیمت زعفران گفت: با کاهش نرخ سود بانکی و از رونق افتادن خرید و فروش سکه، سرمایه‌های سرگردان کشور از بازار زعفران سر درآورده و قیمت این محصول را بالا برده است.


  محسن احتشام در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم افزود: افزایش قیمت زعفران در حال حاضر تصنعی و ناشی از سوداگری برخی افراد است. نایب رئیس شورای ملی زعفران ایران ادامه داد: قیمت زعفران در مقایسه با سال گذشته رشد کاذبی داشته و با توجه به کیفیت آن، از هر کیلوگرم ۵ میلیون تا ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به ۶ میلیون تومان افزایش یافته است.

 • نظر «استاندارد» درباره کیفیت بنزین

  ایسنا: سازمان ملی استاندارد قرار است به زودی گزارش تفکیک شده خود را درباره بازرسی از بنزین‌های موجود در سطح کشور اعلام کند. نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد درباره وضعیت بنزین‌های بررسی شده، می‌گوید: به‌طور کلی مشکل زیادی در مورد کیفیت بنزین نداشتیم و باید منتظر گزارش‌های تفکیک شده باشیم. وی در پاسخ به این سوال که چند درصد از بنزین بررسی شده دارای مشکل بوده است، اظهار کرد: متاسفانه درصد دقیق آن را در حال حاضر نداریم، اما در مجموع در بنزین دچار مشکل زیادی نبوده و زیاد نگران کیفیت بنزین نیستیم.

 • رئیس اتاق ایران از بدنه بخش خصوصی باشد

  کورش پرویزیان
  عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران

  انتخابات اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شهرستان‌ها، با شور و حرارت خاصی در اسفند ماه سال گذشته برگزار شد و در چند روز آینده، شاهد انتخابات هیات رئیسه اتاق ایران هستیم؛ هیات رئیسه‌ای که فارغ از افرادی که در آن جایگاه قرار می‌گیرند، به نوعی چکیده گرایش، خواست و مطالبات بخش عمده‌ای از فعالان بخش خصوصی ایران تلقی می‌شوند.


  در عین حال، اهمیت این آرا نه تنها در چارچوب تشکیلات سامان یافته و مقتدری چون اتاق ایران ارزیابی می‌شود، بلکه از آن جهت حائز اهمیت است که رای‌دهندگان یا خود از اتاق شهرستان - که نماد سازمان‌یافتگی و تشکل‌گرایی منطقه‌ای است - آمده‌اند یا نماینده مستقیم تشکلی تخصصی هستند.

 • تفاهم‌نامه حمایتی از پروژه‌های تحقیقاتی

  شاتا: تفاهم‌نامه همکاری صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک و پژوهشگاه نیرو در ۱۰ محور و با حضور مدیرعامل صندوق و رئیس پژوهشگاه امضا شد.


  علی وحدت در مراسم امضای این تفاهم‌نامه گفت: وزارت نیرو یکی از اعضای مجمع عمومی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک است و حمایت از طرح‌های الکترونیک در حوزه وزارت نیرو از برنامه‌های ما است.


  وی به انباشت تجارب صندوق حمایت از صنایع الکترونیک اشاره و تصریح کرد: صندوق در قریب به دو دهه فعالیت خود به دانش و تجربه قابل‌توجهی در ارائه خدمات فنی و اقتصادی، مشاوره و ارزیابی تخصصی طرح‌ها دست یافته و آمادگی دارد این خدمات را در اختیار بخش خصوصی و تعاونی وسایر دستگاه‌ها قرار دهد.

 • مشتری‌مداری و چگونگی برخورد با مشتری

  دنیای اقتصاد: امروزه مشتری‌مداری یکی از عرصه‌های جدید و بکر در حوزه بازاریابی و فروش است و با توجه به اینکه ارزشمندترین دارایی هر سازمان، اعتماد و اطمینان مشتریان است و همچنین با وجود رشد و ارتقای قابل‌توجه انواع مشتریان، مشتری‌مداری به شکل نوین هنوز درایران جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده است. بنابراین در راستای ضرورت ترویج و توسعه فرهنگ مشتری‌مداری سازمان‌ها و شرکت‌هایی که با مشتری در ارتباط هستند، مرکز آموزش روزنامه «دنیای ‌اقتصاد» دوره آموزشی‌ای را با عنوان «مشتری‌مداری و چگونگی برخورد با مشتری» روز شنبه ۲۳ خردادماه، برگزار می‌کند.
 • ایران اولین صادرکننده سیمان در جهان - ۲۱ خرداد ۹۴

  ایسنا: نایب رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اعلام کرد: ایران با صادرات بیش از ۱۹ میلیون تن سیمان در سال گذشته، رتبه اول صادرات این محصول را در جهان به‌دست آورده است. مرتضی لطفی در دومین نمایشگاه بین‌‌المللی صنعت سیمان، بازار و تجهیزات وابسته اظهار کرد: درسال ۲۰۱۴ حدود چهار میلیارد و ۱۰۰ میلیون تن سیمان در جهان تولید شد که ۵۰ درصد این رقم سهم کشور چین و هفت درصد سهم ایران است. وی از تولید سالانه ۸۰ میلیون تن سیمان در کشور خبر داد و افزود: البته ایران با صادرات بیش از ۱۹ میلیون تن سیمان در سال گذشته رتبه اول صادراتی این محصول در جهان را به دست آورده است.
 • تعرفه‌های جدید گمرکی در مرزهای عراق

  ایرنا: براساس مصوبه جدید شورای وزیران عراق، تعرفه‌های جدید گمرکی این کشور از اول ماه آگوست (۱۰ مردادماه) در همه مرزهای این کشور اجرا می‌شود. به گزارش العراقیه نیوز، این تعرفه‌ها لازم‌الاجرا بوده و به همه گمرکات مرزی نیز ابلاغ شده است. این ششمین بار است که دولت عراق قصد دارد قانون تعرفه گمرکی را به اجرا بگذارد، اما هر دفعه با اعتراض‌هایی در پارلمان یا رایزنی‌های مختلف از سوی بازرگانان عراقی، اجرای این قانون به تعویق افتاده است.

  آخرین بار، دو ماه پیش دولت عراق قانون جدید را به گمرکات مرزی این کشور ابلاغ کرد که با واکنش تجار و بازرگانان عراقی روبه‌رو و سپس گفته شد، پارلمان عراق یک مهلت دو ماهه برای رایزنی‌ها و مذاکرات برای اجرایی کردن این قانون از دولت گرفته است.

 • راهکار توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر

  پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو: معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اعلام کرد با پرداخت هزینه سوخت صرفه‌جویی شده در نیروگاه‌های حرارتی به تولیدکنندگان انرژی‌های تجدیدپذیر، اقتصاد نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور شکل خواهد گرفت. هوشنگ فلاحتیان افزود: در طول ۳۵ سال گذشته سهم تولید برق کشور از انرژی خورشیدی و بادی بسیار ناچیز بوده است؛ درصورتی‌که می‌توان ظرفیت چندین هزار مگاواتی برای استفاده از این انرژی‌ها در کشور ایجاد کرد. وی ادامه داد: اگر کسی نیروگاه بادی یا خورشیدی در کشور ایجاد کند و هزینه سوخت صرفه‌جویی شده در نیروگاه‌های حرارتی به وی پرداخت شود، به‌راحتی اقتصاد نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور شکل خواهد گرفت.
 • برگزاری نخستین نمایشگاه پروژه ایران

  گروه بنگاه‌ها: نخستین نمایشگاه بین‌المللی پروژه ایران با حضور ۱۰۰ شرکت خارجی از ۱۵ کشور آسیایی و اروپایی در تهران برگزار شده است. این نمایشگاه که نخستین نمایشگاه بین‌المللی گروهی کشورهای خارجی در ایران بدون حضور شرکت‌های ایرانی است، با موضوع صنایع ساختمانی و راه و شهرسازی، انرژی و صنایع تهویه برگزار شده و در آن، آخرین دستاوردها در زمینه ساخت و سازهای شهری، تونل‌سازی، سدسازی، تجهیزات نیروگاهی و انرژی‌های نو و تجدیدپذیر، تجهیزات حفاظت از محیط‌زیست، تجهیزات صنایع نفت و گاز و مصالح ساختمانی، فناوری سرمایش و تهویه با هدف سرمایه‌گذاری و اجرای طرح‌های مشترک با طرف‌های ایرانی عرضه شده است.

 • آغاز فروش فوق‌العاده شهروند برای ماه رمضان

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت شهروند از فروش فوق‌العاده فروشگاه‌های شهروند برای ماه رمضان خبر داد و گفت: این طرح از ۲۰ خردادماه آغاز و تا پایان ماه رمضان ادامه خواهد داشت.

  سیداکبر علوی تخفیف‌های در نظر گرفته شده برای این ماه را از ۵ تا ۵۰ درصد اعلام کرد و گفت: ۵ فروشگاه شهروند (بیهقی)، بهرود، بوستان، بهاران و آزادگان در ماه رمضان به‌صورت شبانه‌روزی دایر هستند و خدمات ارائه می‌دهند. وی ادامه داد: برای فروش ویژه ماه رمضان نگاه اول بر کالاهای پرمصرف و انرژی‌زا در این ماه است که ۴هزار بارکد از کالاهای پرمصرف در این ماه در نظر گرفته شده و تخفیف ویژه شامل آنها می‌شود.

بیشتر