شماره روزنامه ۴۵۵۱
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۴۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۳۴۸۲

 • جدال اقتصادی ایران و عربستان

  دنیای اقتصاد: سرمایه‌گذاران همواره در بازارهای نوظهور و پیشرو در جست‌وجوی یافتن فرصت‌های سرمایه‌گذاری هستند. ماه ژوئن برای ایران و عربستان ماه سرنوشت‌سازی خواهد بود؛ زیرا ۱۵ ژوئن روز گشایش بورس عربستان روی خارجیان و ۳۰ ژوئن برای ایران روز توافق نهایی احتمالی باگروه ۱+۵ است. هردو اتفاق توسط مدیران پرتفولیو و تحلیلگران به دقت زیر نظر گرفته شده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد موانعی برای سرمایه‌گذاری در هردو کشور وجود دارد و درعین حال دوکشور دارای فرصت‌های جذابی هستند، اما بسیاری از تحلیلگران شرایط ایران را برتر از عربستان ارزیابی می‌کنند.

 • نحوه تسویه وام‌های ارزی

  دنیای اقتصاد: تسهیلات‌گیرندگان ارزی از یکی از بانک‌های توسعه‌ای کشور خواستار این شدند که نحوه تسویه بدهکاران حساب ذخیره ارزی مطابق ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور به آنها نیز تعمیم داده شود. مطابق این ماده دولت موظف است نسبت به تعیین تکلیف نرخ و فرآیند تسویه بدهکاران ارزی از محل حساب ذخیره ارزی به دولت به نحوی که زمان دریافت ارز، زمان فروش محصول یا زمان تکمیل طرح، نوع کالا (نهایی، واسطه‌ای یا سرمایه‌ای) و. . . لحاظ شده باشد، ظرف مدت ۶ ماه اقدام کند. با ابلاغ قانون رفع موانع تولید بررسی شد

  نحوه تسویه حساب وام‌های ارزی

  گروه صنعت و معدن: سرانجام قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور با ۶۰ ماده به دولت ابلاغ شد.

 • پیش‌نیازهای توسعه صادرات در مرزها

  گروه بازرگانی: نقش استان‌های مرزی در توسعه صادرات غیرنفتی به کشورهای همسایه، موضوعی است که همواره مورد تاکید دولتمردان قرار دارد. به‌طوری‌که معاون اول رئیس‌جمهور نیز در جلسه شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی که اخیرا برگزار شده بود به ضرورت پیشتاز بودن استان‌های مرزی در امر توسعه صادرات اشاره کرد. در همین راستا طبق آخرین اخبار از این جلسه، «ایجاد زیرساخت‌های صادراتی در استان‌های مرزی» و همچنین «اعمال مدیریت واحد در گمرکات مرزی» از پیش‌نیاز‌های توسعه صادرات در استان‌های مرزی شمرده شده و مورد بررسی قرار گرفته است.

 • جزئیات حمایت ویژه از صنایع کوچک

  خبرگزاری مهر: مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران از برنامه دولت برای تامین ۸ درصد از سود تسهیلات بانکی برای صنایع کوچک خبر داد و گفت: صنایع کوچکی که در تامین وثیقه بانکی مشکل دارند، می‌توانند به ما مراجعه کنند.

  علی سلیمانی گفت: دولت بنا دارد تا در سال ۹۴، از صنایع کوچک مستقر در شهرک‌های صنعتی حمایت کند، بر این اساس وزارت صنعت، معدن و تجارت رقم قابل توجهی را به‌عنوان یارانه وام‌های تخصیصی به صنایع کوچک، با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در نظر گرفته است که امیدواریم امسال بتوان با پرداخت آن، از صنایع کوچک حمایت کرد.

 • بررسی عوامل بهبود فضای کسب‌وکار

  گروه بازرگانی: بهبود فضای کسب‌وکار به‌عنوان یکی از ضرورت‌های اقتصاد کشور، ‌همواره مورد توجه فعالان اقتصادی و مسوولان ذی‌ربط بوده است. صبح روز گذشته تعدادی از فعالان اقتصادی و اعضای اتاق تهران در همایشی با همکاری و هماهنگی اداره کل ثبت شرکت‌ها، وزارت امور اقتصادی و دارایی و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران حضور یافتند. در این همایش بر بهبود فضای کسب‌وکار، جایگزین ساختن پنجره واحد الکترونیکی به جای روندهای کاغذی و بوروکراسی طولانی تاکید شد. همچنین به نمایندگان شرکت‌های بخش خصوصی و تشکل‌ها نحوه صحیح وارد کردن اطلاعات در سامانه ثبت شرکت‌ها آموزش داده شد.

 • هشدار به تداوم خشکسالی و قطعی آب

  گروه صنعت و معدن: وزیر نیرو با هشدار به مردم درباره تداوم خشکسالی و لزوم مدیریت مصرف آب، گفت: شرط جلوگیری از قطعی آب، کنترل مصارف از سوی مردم است. حمید چیت‌چیان گفت: همه هموطنان می‌‌دانند که در سال‌های اخیر دچار کاهش بارندگی بوده‌‌ایم و منابع آب تجدیدپذیر ما کاهش پیدا کرده و متوسط درجه حرارت هم بالا رفته است. وزیر نیرو خطاب به مردم با بیان اینکه در صرفه‌جویی و مدیریت مصرف آب همکاری کنید، اظهار کرد: وزارت نیرو تمام توان خود را به کار خواهد گرفت تا آب قطع نشود و شهرها به وضعیتی نرسند که دچار قطعی آب شوند.

 • جزئیات جلسه مالیاتی اصناف بادولت - ۲۴ اردیبهشت ۹۴

  خبرگزاری مهر: رئیس اتاق اصناف با تشریح جزئیات جلسه روز سه‌شنبه هفته جاری اصناف با سازمان امور مالیاتی، گفت: اولین جلسه اصناف با مسوولان مالیاتی کشور، روز سه‌شنبه با محوریت رسیدن به توافق نهایی در رابطه با مالیات بر مشاغل، مالیات بر ارزش افزوده و نصب صندوق‌های مکانیزه فروش یا pos برگزار شد که بر این اساس، تعامل خوبی میان اصناف و سازمان امور مالیاتی شکل گرفته است.

  علی فاضلی افزود: بر این اساس، موضوع نصب صندوق‌های مکانیزه فروش یا pos در صنوف منتخب مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بر این اساس، قرار بر این شد جرایم مالیاتی آن دسته از صنوفی که تاکنون این صندوق‌ها را نصب نکرده‌اند، بخشیده شود، البته مشروط به آنکه ظرف مدت زمان کوتاهی این صندوق‌ها را نصب کنند.

 • الزامات مدیریت منابع آب

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در ارزیابی عملکرد بخش آب کشور گفت: اتفاق مهمی که در سال ۹۳ افتاد این بود که توانستیم اولویت‌های آب کشور را براساس واقعیت و شرایط موجود منابع آب احصا و شناسایی کنیم؛ به نظر می‌رسد این اولویت‌بندی در سال‌های گذشته درست انجام نشده یا مورد غفلت بوده و همین موضوع باعث بحران کنونی آب و ایجاد ناپایداری در کشور شده است. رحیم میدانی افزود: اینکه ما به‌صورت مرتب از وضعیت منابع آب کشور صحبت می‌کنیم حاکی از این موضوع نیست که تمام این وضعیت ناشی از خشکسالی است، ریشه این وضعیت در توسعه ناپایدار است، چرا که الزام‌ها و اقتضائات توسعه پایدار را در اولویت مدیریت آب کشور قرار نداده بودیم.

 • تهران میزبان بزرگ‌ترین نمایشگاه صنایع کشاورزی و مواد غذایی

  گروه بنگاه‌ها: بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع کشاورزی، مواد غذایی، ماشین‌آلات و صنایع وابسته (ایران آگروفود ۲۰۱۴) که در نوع خود بزرگ‌ترین نمایشگاه خاورمیانه محسوب می‌شود، ۹ خرداد ماه برگزار می‌شود. در این نمایشگاه ۷۰۰ شرکت و واحد تولیدی داخلی و ۱۶۵ شرکت خارجی یا نمایندگی‌های آنان حضور داشته و جدیدترین کالاها، تولیدات و خدمات خود را ارائه می‌کنند. معرفی ظرفیت‌های کشور در حوزه کشاورزی و غذایی، ارتقای سطح مبادلات تجاری در جهت توسعه صادرات غیرنفتی، آشنایی بازدیدکنندگان با آخرین دستاوردهای علمی و صنعتی حوزه کشاورزی و غذایی داخلی و خارجی، ارتقای دانش و تبادل اطلاعات بین شرکت‌کنندگان در نمایشگاه، تشویق و ترغیب تولیدکنندگان برای رقابت سالم و هدفمند در این صنعت و ایجاد فضا برای ارتباط مستقیم تولیدکنندگان با مصرف‌کنندگان، از مهم‌ترین اهداف نمایشگاه است.

 • آغاز به کار نمایشگاه حمل‌ونقل ریلی از هفته آینده

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت نمایشگاهی میلاد نور از رشد حضور شرکت‌ها و هیات‌های خارجی در نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران خبر داد و گفت: این روند‌ رو به رشد، جایگاه ایران را در نمایشگاه‌های بین‌المللی جهان ارتقا داده است. علی محتشم امیری در گفت وگو با «دنیای اقتصاد» با بیان اینکه برای برگزاری هرچه قوی‌تر نمایشگاه‌های بین‌المللی، تمامی ارگان‌ها و وزارتخانه‌های ذی‌ربط باید با بخش خصوصی همکاری لازم را داشته باشند و از فعالان اقتصادی برای اخذ مجوزهای لازم حمایت کنند، گفت: نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در ماه‌های اخیر، به دنبال بازتر شدن فضای سیاست خارجی و امید به حصول توافقات بین‌المللی، بیش از پیش مورد استقبال شرکت‌های خارجی قرار گرفته و هیات‌های تجاری و بازرگانی فراوانی درخواست حضور در این نمایشگاه‌ها و مذاکره با فعالان اقتصادی ایرانی را دارند.

بیشتر