آرشیو روزنامه شماره ۳۴۶۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۳۴۶۷

 • دسترسی آسان؛ مقدم بر کاهش نرخ سود

  گروه صنعت و معدن: دسترسی آسان به منابع بانکی یا تعدیل نرخ سود متناسب با نرخ تورم از هفته گذشته در کانون توجه فعالان اقتصادی قرار گرفته است. اغلب کارشناسان معتقدند با توجه به شرایط حاکم در کشور سهولت اعطای تسهیلات بانکی به متقاضیان از اهمیت بیشتری نسبت به کاهش نرخ سود بانکی برخوردار است؛ با این حال فعالان این بخش این نکته را نیز مد نظر قرار می‌دهند که طی سال‌های اخیر نرخ بالای سود بانکی موجب کاهش قدرت رقابتی بخش تولید شده است به همین دلیل همزمان با برداشتن موانع و تسهیل دسترسی به منابع بانکی، باید در جهت کاهش نرخ سود نیز گام برداشت.

 • جابه‌جایی قدرت در اتاق تهران

  اعلام موضع فعالان اقتصادی: تعیین نرخ سود در بازار رقابتی تقدم دسترسی به پول بر کاهش نرخ سود بانکی
 • تبدیل مدیریت برق به سه شرکت مادرتخصصی

  ایسنا: معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو با اشاره به اینکه توانیر براساس برنامه تبدیل به سه شرکت مادر تخصصی خواهد شد، در مورد مرکز پشتیبانی توسعه صادرات اظهار کرد: امور بین‌الملل پشتیبانی توسعه صادرات مجموعه‌ای است که پیش از این در داخل وزارت نیرو در قالب دفتر بین‌الملل و دفتر توسعه صادرات فعال بود. اکنون فعالیت این دو دفتر به مرکز بین‌الملل پشتیبانی توسعه صادرات به ریاست همایون حائری، مدیر عامل سابق توانیر سپرده شده است. علیرضا دائمی در مورد تغییر مدیریت توانیر و برنامه وزارت نیرو گفت: تغییر مدیریت، طبیعت کار است و قرار نیست مدیران وزارت نیرو یا هر دستگاه دیگر بدون تغییر فعالیت کنند؛ از نیروهای جوان‌تر نیز استفاده می‌شود.

 • یارانه کالایی، جایگزین یارانه نقدی

  گروه بازرگانی: «جایگزینی یارانه کالایی با یارانه نقدی»، «آزادپز شدن نانوایی ها»، «مشکلات تنظیم بازار کالاهای شب عید»، «هدف‌گذاری ۷۰۰ هزار میلیارد تومانی برای تولیدات صنعتی ۹۴»، «شکل‌گیری ۱۰۴ شهرک صنعتی جدید» و «برگزاری جلسه مشترکی با شاکیان انتخابات اتاق بازرگانی» از مهم‌ترین اخباری است که در نشست خبری از سوی قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح شد. مجتبی خسروتاج در نشست خبری روز گذشته، در رابطه با طرح‌های وزارت صنعت برای جایگزینی یارانه کالایی با یارانه نقدی گفت: از سال گذشته ما طرح‌هایی را برای ارائه یارانه کالایی در کنار یارانه نقدی مطرح کردیم تا اقداماتی برای افزایش تقاضا در سطح بازار برای خرید کالاهای تولید داخل فراهم شود.

 • کاهش فشار آب تهران بهترین روش مدیریت

  خبرگزاری فارس: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه اگر صرفه‌جویی آب به نحو مطلوب صورت نگیرد، کمبود آب را باید بیش از پیش مدیریت کنیم گفت: کاهش فشار آب و متوازن کردن آب در شب و روز مناسب‌ترین روش برای مدیریت مصرف آب است. حمیدرضا جانباز گفت: اگر صرفه‌جویی آب به شکل مطلوبی از سوی مشترکان صورت نگیرد، امسال مجبور هستیم که کمبود آب را بیش از پیش مدیریت کنیم. وی در پاسخ به این سوال که آیا نوبت‌بندی آب در تهران منتفی شده است اظهار کرد: نوبت‌بندی آب در تهران آخرین راهکار است و این روش موجب کاهش مصرف نمی‌شود، بنابراین کاهش فشار آب و متوازن کردن آب در شب و روز مناسب‌ترین روش برای مدیریت مصرف آب خواهد بود.

 • حضور هیات تجاری سوئیسی در تهران

  ایرنا: هیات بلندپایه اقتصادی سوئیس امروز به منظور بررسی راه‌های گسترش همکاری تجاری و اقتصادی با ایران وارد تهران می‌شود. هیات اقتصادی سوئیس که پاییز سال ۱۳۹۳ به تهران آمد جزو ۱۰۳ هیات بازرگانی خارجی بود که در دو سال گذشته با سفر به ایران و ملاقات با مقام‌های تجاری و اقتصادی ایران تلاش داشتند سهمی از بازار ایران کسب کنند. در راستای تلاش سوئیسی‌ها برای مشارکت اقتصادی با ایران، روزنامه فرانسوی‌زبان «تریبون دو ژنو» سوئیس، روز گذشته در گزارشی نوشت، یک هیات اقتصادی به سرپرستی خانم لیویا لوی سفیر سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ سوئیس در تهران امروز به تهران می‌آیند.

 • پاکسازی رودخانه جاجرود و سد لتیان

  گروه صنعت و معدن: مجری طرح جلوگیری از آلودگی آب شرب تهران گفت: عملیات پاکسازی حاشیه رودخانه جاجرود و سد لتیان به طول پنج کیلومتر و مساحتی بالغ بر ۸۰۰ هزار مترمربع اجرایی شد. محسن اسلامی‌زاده، با اعلام این خبر گفت: به همت شرکت آب منطقه‌ای تهران عملیات پاکسازی حاشیه رودخانه جاجرود و دریاچه سد لتیان روز جمعه با همکاری مدیران، همکاران و خانواده‌های کارکنان شرکت آب منطقه‌ای تهران به همراه سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه محیط‌زیست به اجرا درآمد و در این حرکت جمعی بیش از ۲۰۰ نفر مشارکت کردند.

 • تاسیس شرکت مشترک سرمایه‌گذاری ایران و عمان

  ایرنا: نشست مشترک بازرگانان و تجار ایران و عمان روز گذشته در حالی برگزار شد که رئیس ایرانی اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عمان، از توافق برای تاسیس یک شرکت مشترک سرمایه‌گذاری خبر داد و گفت: این شرکت در طرح‌های مهم دو کشور سرمایه‌گذاری خواهد کرد. در این نشست مشترک که به ابتکار اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عمان و با حضور بیش از ۱۰۰ نفر از فعالان و بازرگانان و صاحبان صنایع بخش خصوصی ایران و عمان برگزار شد، دو طرف درباره گسترش همکاری‌های تجاری، صنعتی و بازرگانی به‌صورت رو در رو و بدون واسطه مذاکره کردند.

 • تشکیل کارگروه برای یارانه تولید

  فارس: معاون تولید وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت در مورد میزان یارانه‌ای که قرار است امسال به بخش تولید اختصاص یابد، گفت: قرار است یارانه در قالب سود تسهیلات برای واحدهای تولیدی در اولویت اختصاص یابد که مبلغ پیشنهادی اولیه ۲ هزار میلیارد تومان است. محسن صالحی‌نیا، معاون تولید وزیر صنعت در یک نشست خبری در مورد میزان یارانه‌ای که امسال قرار است به بخش تولید اختصاص یابد، گفت: از دو هفته قبل کارگروهی در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با حضور سازمان‌هایی که از منابع هدفمندی یارانه تولید می‌گیرند تشکیل و مقرر شد یارانه در قالب سود تسهیلات برای واحدهای تولیدی اختصاص یابد.

 • ۶۵ میلیارد دلار ارز صادراتی در سال ۹۴

  خبرگزاری مهر: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از پیش‌بینی صادرات ۶۵ میلیارد دلاری ایران در سال ۹۴ خبرداد و گفت: چین همچنان شریک اول تجاری ایران باقی خواهد ماند. ولی‌الله افخمی‌راد از برنامه‌ریزی برای دستیابی به صادرات ۶۵ میلیارد دلاری در سال ۹۴ خبرداد و گفت: بر این اساس، تمام تلاش دولت این است که با حمایت از صادرات غیرنفتی، بتواند از ارز حاصل از صادرات برای تامین نیازهای کشور استفاده کند، این در حالی است که اقدامات دیپلماسی وزارت امور خارجه در روند رشد صادرات تاثیرگذار خواهد بود. همچنین افخمی راد در دیدار با نمایندگان برند حلال اروپا گفت: آماده‌ایم که برای معرفی برند حلال و جذب سرمایه‌گذاران خارجی همکاری مشترکی داشته باشیم.

 • بزرگ‌ترین رویداد صنعت سیمان خاورمیانه

  گروه بنگاه‌ها: دومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت سیمان (بازار، صادرات، تجهیزات و محیط‌زیست) در روزهای ۱۹ تا ۲۲ خرداد در محل نمایشگاه‌های بین‌‌المللی اصفهان برگزار می‌شود. هدف از دومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت سیمان (بازار، صادرات، تجهیزات و محیط‌زیست)، تکمیل زنجیره تولید برای دستیابی به محصولات و خدمات باارزش افزوده بالاتر به منظور افزایش صادرات، توسعه سرمایه‌گذاری و رفع موانع در حوزه سیمان و صنایع وابسته، انتقال و ارتقای دانش و فناوری توسعه تکنولوژی ساخت، با رویکرد بومی‌سازی، افزایش تولید مواد اولیه موردنیاز واحدهای تولید به صورت مستمر و قابل اطمینان است.

 • اصلاحیه - ۶ اردیبهشت ۹۴

  در گزارش مورخ ۵ اردیبهشت در صفحه سه روزنامه دنیای اقتصاد تحت عنوان «دسته‌بندی صنایع کوچک برای تسهیلات»، عنوان جناب آقای غلامرضا سلیمانی معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و عضو هیات مدیره این سازمان به اشتباه مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران درج شده بود که اصلاح می‌شود.

  .

بیشتر