آرشیو روزنامه شماره ۳۴۶۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۳۴۶۶

 • دسته‌بندی صنایع کوچک برای تسهیلات

  گروه صنعت و معدن: توجه به تامین منابع مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط برای سال ۹۴ در حالی در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته که طی سال‌های اخیر دسترسی این بخش به تسهیلات بانکی همواره با چالش‌های بسیاری مواجه بوده است. براساس آمارهای اعلام شده طی سال‌های اخیر ۷۲ درصد از تسهیلات اعطایی از سوی بانک‌ها به ۱۰ درصد از شرکت‌هایی که بیشترین دارایی را در اختیار دارند رسیده و کمتر از یک درصد از تسهیلات به ۱۰ درصد شرکت‌هایی که کمترین دارایی را دارند اختصاص پیدا کرده است. با توجه به آمار ذکر شده می‌توان گفت که تسهیلات بانکی طی سال‌های اخیر بیشتر در اختیار بنگاه‌های بزرگ قرار گرفته و بنگاه‌های کوچک که از دارایی کمتری برخوردار هستند کمترین دسترسی به منابع بانکی را داشته اند.

 • روند ورود هیات‌های تجاری به کشور

  افت ۵۴درصدی پذیرش‌ هیات‌های تجاری در سال ۹۳
 • وضعیت آب رضایت‌بخش نیست

  ایسنا: وزیر نیرو در هشتمین همایش مدیران امور آب و فاضلاب شهرها و شهرستان‌های کشور گفت: هر مدیر و کارشناسی باید جزئیات برنامه‌های استان را برای تامین آب در اوج تابستان داشته باشد و با تسلط بر برنامه‌های اضطراری، همه سازمان برای اجرای برنامه‌ها همسو باشند. در شرایط خشکسالی نیازمند تلاش و همت همه هستیم تا بهترین خدمات را به مردم ارائه دهیم. حمید چیت‌چیان اظهار کرد: کشور ما ۱۴ سال است درگیر خشکسالی شدیدی شده، شرایط تغییر اقلیم و افزایش دما نیز فشار مضاعفی بر کشور وارد می‌کند و نیاز به آب همراه با افزایش جمعیت تقاضا برای آب را روز به روز گسترش داده است.

 • واردات ۲ میلیون تن گندم

  گروه بازرگانی‌: مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از واردات حدود ۲ میلیون تن گندم در سال جاری خبر داد. علی قنبری، درخصوص تامین مایحتاج مردم در سال جاری اظهار کرد: یکی از وظایف دولت‌ها به‌عنوان وظیفه حاکمیتی حفظ ذخایر کالاهای استراتژیک است که معمولا کالاهای اساسی را شامل می‌شود و مایحتاج مردم را دربرمی گیرد. وی خاطر نشان کرد: در ایران به‌عنوان یک کشور در حال توسعه، گندم به‌عنوان یک کالای اساسی و ضروری دارای ذخایری چند ماهه است؛ البته پیش از این دوره ذخایر گندم، سه ماهه بود که در حال حاضر پنج و شش ماهه شده است.

 • وداع با خام‌فروشی مواد معدنی تا دو سال دیگر

  ایسنا: وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تا دو سال دیگر صادرات مواد خام معدنی در کشور متوقف می‌شود، گفت: واقعیت این است که در حال حاضر شرایط معادن در ایران امیدوارکننده نیست. محمدرضا نعمت‌زاده در مراسم کلنگ‌زنی کارخانه ذوب فولاد شاهرود، به تاکیدات مسوولان ارشد نظام برای جلوگیری از خام‌فروشی معادن اشاره و اظهار کرد: صنعت فولاد یک صنعت محوری است، در حال حاضر تولید فولاد در کشور سالانه از حدود ۱۸ میلیون تن فراتر نمی‌رود اما درصددیم با جذب سرمایه‌گذاری بیشتر در این بخش، ظرف یک دوره ۱۰ ساله تولید فولاد در کشور را به بیش از ۵۰ میلیون تن افزایش دهیم.

 • برنج خارجی؛ رقیب قیمتی برنج داخلی

  خبرگزاری تسنیم: دبیر انجمن برنج ایران با بیان اینکه برنج خارجی از نظر کیفیت رقیب برنج ایرانی نیست، اما از نظر قیمت رقیب جدی برای برنج داخلی به‌حساب می‌آید، گفت: گاهی مردم ترجیح می‌دهند که برنج را با قیمت پایین‌تری خریداری کنند که این امر موجب شده است واردات برنج داشته باشیم. هرچند کیفیت برنج ایرانی قابل‌مقایسه با برنج خارجی نیست ولی گاهی مردم بی‌توجهی می‌کنند. جمیل علیزاده شایق بیان کرد: ۲ میلیون تن برنج در سال ۹۲ و یک‌میلیون تن در سال ۹۳ وارد شده و همچنین ۲ میلیون تن برنج در سال ۹۲ و ۲ میلیون تن دیگر هم در سال ۹۳ تولید شده است، بنابراین ما طی ۲ سال گذشته در مجموع ۷ میلیون تن برنج تولید و وارد کرده‌ایم در حالی‌که نیازمان ۶ میلیون تن بیشتر نبوده است، یعنی یک میلیون تن برنج اضافه در انبارهایمان داریم و در حال حاضر نیازی به واردات برنج نداریم.

 • طرح خرید برق از مشترکان ابلاغ شد - ۵ اردیبهشت ۹۴

  خبرگزاری مهر: وزیر نیرو با صدور دستورالعملی طرح ویژه خرید و صرفه‌جویی در مصرف برق تابستانی صنایع و بخش کشاورزی را ابلاغ کرد. براساس دستورالعمل جدید تعرفه خرید برق مردادماه ۲۰ درصد گران‌تر از سایر ماه‌ها تعیین شده است. با قطعی شدن کمبود و کسری ۳ هزار مگاواتی برق برای تابستان سال جاری، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو بخشنامه پرداخت پاداش به مشترکان صرفه‌جو در مصرف برق در حوزه صنایع و کشاورزی را به توانیر و شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع برق استانی ابلاغ کرد. بر این اساس با ابلاغ این بخشنامه جدید مشترکان صنعتی و کشاورزی در ازای کاهش مصرف برق در دوره پیک تابستانی از تخفیف‌های برقی وزارت نیرو برخوردار خواهند شد به طوری‌که با درصد کاهش بار و تعداد روز همکاری، میزان پاداش محاسبه و در قبوض مشترکان اعمال می‌شود.

 • راه‌اندازی اولین چیلر سانتریفیوژ خورشیدی

  گروه بنگاه‌ها: با امضای تفاهم‌نامه میان شرکت تهویه « نیا و» پردیس دانشکده‌های فنی، دانشگاه تهران اولین چیلر سانتریفیوژ خورشیدی با برند گری که در جهان منحصر به فرد است، توسط شرکت تهویه‌نیا در دانشکده مکانیک دانشگاه تهران راه‌اندازی می‌شود. محمدتقی هاشم‌نیا، رئیس هیات مدیره شرکت تهویه‌نیا در این مراسم با اشاره به فعالیت‌های شرکت تهویه نیا طی ۴ دهه گذشته به ورود محصولاتی چون اسپلیت و دستگاه‌های VRF برای اولین بار در کشور از سوی این شرکت اشاره کرد. وی افزود: شرکت تهویه‌نیا تنها شرکتی است که می‌تواند کمپرسور دستگاه‌های سبک و سنگین را به مدت ۵ سال و بدون قید و شرط گارانتی می‌کند و هم‌اکنون ۷ برند جهانی اجنرال، گری، هیتاچی، کوکن، یونیفلر، ویزمن و یازاکی از طریق شرکت تهویه‌نیا در ایران حضور دارند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر