آرشیو روزنامه شماره ۳۴۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۳۴۶۵

 • برق جبرانی برای تابستان ۹۴

  گروه صنعت و معدن: برآوردهای وزارت نیرو نشان می‌دهد که در فصل تابستان امسال مصرف برق به بیش از ۵۲ هزار مگاوات برسد، از این‌رو سیاست‌های جدید تشویقی با احتمال منفی شدن تراز تولید و مصرف برق در دستور کار مقامات مسوول قرار گرفته است. ارائه تسهیلات تا سقف ۵۰ درصد برای استفاده از صفحه‌های انرژی خورشیدی یکی از مشوق‌هایی است که در سال جاری اجرایی خواهد شد. راندمان پایین نیروگاه‌های حرارتی و اختلال در تولید برق از طریق نیروگاه‌های

  برق آبی به دلیل کاهش ارتفاع تجمعی ریزش‌های جوی در چند سال اخیر، باعث شده تا وزارت نیرو استفاده از صفحه‌های خورشیدی را به منظور تامین برق مدنظر قرار دهد.

 • فصل جدید مبادلات تجاری با همسایگان

  هدف‌گذاری ۵ میلیارد دلاری تجارت تهران-اسلام‌آباد
 • زنگ خطر محدودیت شدید منابع آب در جنوب

  خبرگزاری مهر: وزیر نیرو با تاکید بر از بین رفتن تعادل در منابع و مصارف آب در اثر خشکسالی‌های متوالی و پدیده تغییر اقلیم، از محدودیت شدید منابع آبی در حوضه کرخه خبر داد. حمید چیت‌‌چیان در اولین نشست شورای هماهنگی مدیریت به هم‌ پیوسته منابع آب حوضه آبریز رودخانه کرخه اظهار کرد: مدت‌ها است که به دلیل بروز مشکلات متعدد در زمینه منابع آب حوضه آبریز کرخه به دنبال تشکیل این شورا بوده‌ایم و امیدوارم با شروع فعالیت این شورا بتوانیم قدم‌های موثری در جهت مدیریت بهتر منابع آب در این حوضه برداریم.

  وزیر نیرو با تاکید بر محدودیت شدید منابع آب حوضه کرخه به دلیل برداشت بیشتر از ظرفیت گفت: هر چه جلوتر می‌رویم ابعاد جدیدی از بحران آب شناسایی می‌شود؛ بنابراین هماهنگی بین بخش‌‌های مختلف و ایجاد سازوکار جدیدی به نام شورای هماهنگی مدیریت به هم‌ پیوسته منابع آب ما را قادر خواهد ساخت تا پاسخگوی نیازهای مردم باشیم.

 • کاهش ۷ درصدی واردات کالاهای مصرفی

  شاتا: قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت، از کاهش ۷ درصدی واردات کالاهای مصرفی در سال ۹۳ نسبت به سال قبل از آن خبر داد. مجتبی خسروتاج، با اشاره به واردات ۵/ ۵۲ میلیارد دلاری درسال ۹۳ افزود: میزان واردات کالاهای سرمایه‌ای حدود ۲۸ درصد رشد داشته است ضمن اینکه مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای مورد نیاز صنایع داخلی، ۴ درصد رشد و اقلام مصرفی ۷ درصد افت داشته است. به گفته وی، رشد اقلام سرمایه‌ای، بیانگر حجم ماشین‌آلاتی است که برای طرح‌های جدیدی که در سال‌های آتی شاهد تولید آنها خواهیم بود وارد کشور شده است.

 • صادرات و اشتغال؛ گرانیگاه نشاط اجتماعی

  مهدی طباطبایی مشاور کنفدراسیون صادرات امروزه توجه به نیاز نیروی کار خصوصا نیروهای جوان به اشتغال، زمینه‌سازی، توجه و بهبود شرایط تولید اعم از کشاورزی، معدنی و صنعتی «با دقت بر مزیت رقابتی» با هدف صادرات می‌تواند ظرفیت لازم برای اشتغال را فراهم آورده و به‌کارگیری افراد در تخصص‌های مختلف را در بر گیرد. آنچه در سال ۹۳ برای صادرات غیرنفتی هدف‌گذاری شد، تقریبا به وقوع پیوست؛ اما نکته مهم این است که صادرات ۵۰ میلیارد دلاری با توجه به پتانسیل‌های بالقوه اقلیمی عدد قابل ملاحظه‌ای نیست. نگاه کلان اقتصادی کشور باید از درآمدهای نفتی چشم‌پوشی کرده و به سمت تولیدات صادراتی جهت‌گیری کند.

 • اضافه شدن ۶ منطقه آزاد روی میز دولت و مجلس

  ایسنا: معاون شورای‌عالی مناطق آزاد از بررسی طرح «اضافه شدن ۶ منطقه بانه- مریوان، مهران، اینچه‌برون، زابل، اردبیل و جاسک» در شورای‌عالی مناطق آزاد، دولت و مجلس خبر داد و گفت: منطقه آزاد مهران برای افزایش مراودات، صادرات و واردات با کشور عراق ‌ایجاد می‌شود و بازارهدف این منطقه، کشور عراق است. جعفر آهنگران، اظهار کرد: لایحه ایجاد منطقه آزاد مهران در آستانه تقدیم به مجلس است و زمان عملیاتی شدن آن بستگی به دستور کار مجلس دارد و باید تمام زیرساخت‌های لازم برای ایجاد منطقه آزاد مهران فراهم شود.

 • برنامه‌های معدنی برای سال جاری

  ایرنا: رئیس کمیته معدن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزیر صنعت، معدن و تجارت عملکرد این وزارتخانه در سال ۹۳ و برنامه‌های سال جاری در سه محور اکتشاف، بهره‌برداری و صنایع معدنی را به مجلس ارائه کرده است می‌گوید: یکی از مهم‌ترین مباحث آن الکترونیکی شدن روند ثبت نام تا بهره‌برداری معادن است. داریوش اسماعیلی اظهار کرد: موضوع اکتشاف از اصول اولیه فعالیت معدنی است و وزیر صنعت نیز با ارائه گزارشی در خصوص عملکرد سال گذشته به برنامه‌های امسال پرداخت و مجلس شورای اسلامی نیز برای این منظور اعتبار خوبی تخصیص داد.

 • قاچاق رسمی ۵/ ۴ میلیارد دلار لوازم خانگی

  خبرگزاری تسنیم: رئیس انجمن تولید‌کنندگان لوازم خانگی گفت: واردات رسمی لوازم خانگی سالانه ۴۵۰ میلیون دلار است؛ در حالی که آمار شرکت‌های بازرسی فروش ۵ میلیارد دلاری لوازم خانگی خارجی دربازار ایران را نشان می‌دهد که عمده آن قاچاق است. محمدرضا دیانی افزود: باید بررسی شود تفاوت بیش از ۴ میلیارد دلاری چگونه در این بازار شکل می‌گیرد و محصولات آن وارد می‌شود. وی با بیان اینکه درصد محدودی از طریق اسکله‌های غیر مجاز وارد می‌شود، اضافه کرد: آنچه در این بازار مشهود است، قاچاق رسمی لوازم خانگی با استفاده از تعرفه‌های جایگزین و سوء‌استفاده از مناطق ویژه و آزاد است.

 • حمایت ویژه از صنایع کوچک

  گروه صنعت و معدن: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در جمع صنعتگران استان سیستان و بلوچستان، حمایت ویژه از صنایع کوچک را از اولویت‌های اصلی دولت در سال جاری عنوان کرد و گفت: در جهت حمایت از این صنایع، سرمایه صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک به ۲۵میلیون دلار افزایش یافته است. سیدمحمدعلی سیدابریشمی در سفر یک روزه به استان سیستان و بلوچستان، صنایع کوچک را یکی از عوامل مهم توسعه اشتغال در کشور عنوان کرد و گفت: این صنایع از گستردگی و تنوع بالایی برخوردار بوده و می‌توانند در استان‌ها و مناطق متفاوت با توجه به نیاز منطقه و فرهنگ آن خطه، نیازسنجی و اجرایی شوند.

 • اتاق بازرگانی هشتم یک سازمان یاد گیرنده

  سیده فاطمه مقیمی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در علوم مدیریت یکی از مسائلی که بسیار مورد توجه است، بحث یادگیری و فرآیند یادگیری است و این یادگیری فقط مختص افراد و گروه‌ها نبوده، بلکه آنچه اهمیت دارد، مقوله «یادگیری سازمانی» است. اینکه یک سازمان با کمک افراد خبره و بر اساس تجربه‌های گذشته خود به نحوی تغییر کند که بتواند به سمت اهداف و چشم‌انداز سازمان حرکت کند، بسیار اهمیت دارد. پیتر سنگه اولین کسی بود که مباحث مربوط به سازمان‌های یادگیرنده را مطرح کرد و در کتاب‌های پنجمین فرمان ورقص تغییر خود به تشریح آن پرداخت و از نظر وی سازمان یادگیرنده(learning organization) سازمانی است که با استفاده از افراد، ارزش‌ها و سایر خرده‌سیستم‌ها، با تکیه بر درس‌ها و تجربه‌هایی که به دست می‌آورد، به‌طور پیوسته، عملکرد خود را تغییر می‌دهد و آن را بهبود می‌بخشد.

 • دامن زدن به مشکلات با تاخیر در اصلاح تعرفه آب

  ایسنا: مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت آب و فاضلاب استان تهران با تاکید بر اینکه اصلاح تعرفه بالاخره صورت خواهد گرفت، گفت: تاخیر در انجام این کار فقط به مشکلات دامن می‌زند؛ در حال حاضر قیمت هر مترمکعب آب یک سوم نرخ هر بطری آب است.

  مسلم پورنصرت تاکید کرد: لازم است تفاوت معناداری بین تعرفه آب مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت نمی‌کنند و بسیار بیشتر آب مصرف می‌کنند، با تعرفه مشترکانی که مصرف خود را مدیریت می‌کنند باشد. وی با اشاره به طرح توزیع لوازم کاهنده مصرف آب بین مشترکان با اولویت پرمصرفان و دریافت هزینه به صورت اقساطی در قبوض گفت: توزیع اقساطی لوازم کاهنده از سال ۱۳۹۱ مطرح است، اما تاکنون این اقدام صورت نگرفته لذا بسته پیشنهادی به وزارت نیرو داده‌ایم تا اختیاراتی به شرکت آب و فاضلاب داده شود تا خود شرکت بتواند تجهیزات کاهنده را بخرد و برای مشترکان پرمصرف نصب کند.

 • افزایش کیفیت نان با رتبه‌بندی نانوایی‌ها

  گروه بازرگانی: رئیس اتحادیه نان‌های فانتزی (حجیم و نیمه‌حجیم) گفت: رتبه‌بندی واحدهای صنفی اقدام بسیارخوبی است و می‌تواند در بحث کیفیت نان شرایط سالم و رقابتی تری ایجاد کند. محمدجواد کرمی با بیان اینکه هیچ دستورالعمل یا مکاتبه‌ای برای رتبه‌بندی واحدهای صنفی در این حوزه نداشته‌ایم، اظهار کرد: سال‌های قبل پیشنهاد رتبه‌بندی را داده بودیم، چون اگر قرار است چنین اقدامی صورت گیرد بهتر است از صنف نان‌های فانتزی این رتبه‌بندی به‌عنوان پایلوت آغاز شود که البته این کار صورت نگرفت.

  وی با بیان اینکه اتحادیه قنادان و اغذیه‌فروشان سال‌ها است که واحدهایشان را درجه‌بندی کرده‌اند، گفت: در زمینه نان موضوع آرد یارانه‌ای همیشه مشکل آفرین بوده و دولت با توجه به اینکه موضوع حذف مستقیم یارانه آرد را پیش رو دارد که در این راستا قرار بود تا پایان سال گذشته ۲۰درصد از نانوایی‌ها آزادپز شوند و در آینده نیز همه نانوایی‌ها آزاد ‌شوند؛ بنابراین بهتر است این رتبه‌بندی هر چه سریع تر اجرایی شود.

 • ادامه ممنوعیت واردات برنج و شکر

  ایسنا: معاون وزیر جهاد کشاورزی از بی‌نیازی کشور نسبت به واردات برنج و شکر تا اطلاع ثانوی خبر داد و گفت: با توجه به اشباع بودن بازار از این دو محصول، نیاز به واردات نداریم و تا زمانی که مطمئن نشویم ورود موقت شکر، بازار این محصول را برهم نمی‌زند مجوزی برای آن صادر نمی‌کنیم. عباس کشاورز اظهار کرد: بازار شکر از محصول تولید‌ شده و وارداتی سال قبل همچنان اشباع است و تا اطلاع ثانوی هیچ نیازی به واردات آن نداریم.

  وی با بیان اینکه طی سه ماهه پایانی سال گذشته تاکنون هیچ مجوزی برای واردات شکر صادر نشده است، افزود: ایستادگی وزارت جهاد کشاورزی برای ممانعت از واردات شکر برای حمایت از تولید داخلی و ایجاد تعادل در بازار این محصول بوده است.

بیشتر