آرشیو روزنامه شماره ۳۴۶۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۳۴۶۴

 • استراتژی توسعه در ۳ گروه صنعتی

  بازپس‌گیری پروژه‌ها از پیمانکاران ضعیف در دستور کار قرار گرفت
 • فراخوان شناسایی مقررات مزاحم

  ساماندهی مجوزهای کسب‌وکار در حالی در دستور کار وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار گرفته که در اولین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در سال ۹۴، مسوولان دولتی خطاب به فعالان اقتصادی، خواستار شناسایی مقررات مزاحم شدند. در این نشست شاپور محمدی، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از وجود ۱۷۰۰ مجوز در بوروکراسی اداری کشور خبر داد. وی با اشاره به مشخص شدن این مجوزها، از فعالان اقتصادی در بخش خصوصی درخواست کرد که مجوزهای مزاحم و مخل را شناسایی کرده تا از این طریق به سبک شدن روند کار در محیط کسب‌وکار کمک کنند.

 • ایران و آلمان، شرکای مناسب در نساجی

  ایرنا: مدیرکل دفتر صنایع نساجی وزارت صنعت، معدن و تجارت از برنامه ویژه این وزارتخانه برای سرمایه‌گذاری مناسب در بخش صنعت نساجی خبر داد و گفت: ایران و آلمان به‌طور حتم می‌توانند شرکای مناسبی در صنعت نساجی باشند. گلناز نصراللهی در کنفرانس بین‌المللی «تکنولوژی آلمان به دیدار صنعت نساجی و فرش ایران می‌آید» که با حضور سفیر آلمان و جمعی از صنعتگران و سازندگان ماشین‌آلات صنعت نساجی در تهران برگزار شد، از صنعت نساجی به‌عنوان یکی از بزرگترین صنایع ایران نام برد. وی سرمایه‌گذاری ۹۵ درصدی بخش خصوصی توانمند در صنعت نساجی را از امتیازات ویژه این بخش در کشور عنوان کرد و افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت به همین دلیل برای این بخش اهمیت ویژه‌ای قائل است.

 • ضرورت تدوین چشم‌انداز برای اتاق هشتم

  محسن احتشام رئیس اتاق بازرگانی بیرجند اتاق بازرگانی در دوره هشتم فعالیت خود با توجه به شرایط موجود نیاز به چشم‌انداز جدید دارد تا بر این اساس ماموریت اتاق جدید تعیین و اهداف فعالیت این دوره تدوین شود. البته تنها برنامه‌ریزی و تدوین سند چشم‌انداز مهم نیست، بلکه باید برای تحقق این اهداف و ماموریت‌ها، برنامه‌های عملیاتی نیز تدوین کنیم. یکی از ماموریت‌های اتاق بازرگانی اجرایی کردن قانون بهبود مستمر فضای کسب‌وکار است. قانون فضای کسب‌وکار که توسط بخش خصوصی تهیه شده و به تصویب رسیده، تاکنون به درستی به اجرا در نیامده است.

 • بدهی ۶۰۰ میلیون یورویی سیمانی‌ها

  ایسنا: دبیر انجمن صنفی کارفرمایان سیمان گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته توسط انجمن سیمان برای تعطیل نشدن کارخانه‌های تولیدکننده خواستار افزایش ۱۷ درصدی قیمت این محصول هستیم. عبدالرضا شیخان با بیان اینکه تاکنون اقدامات کارشناسی اولیه با توجه به افزایش قیمت حمل‌و نقل و سایر عوامل تولید صورت گرفته است، اظهار کرد: تاکنون درخواستی به وزارت صنعت، معدن وتجارت ارسال نشده است و منتظر پایان ارزیابی‌ها و ارائه رقم دقیق هستیم، چراکه اگر افزایشی صورت نگیرد صنعت سیمان نمی‌تواند روی پای خود بایستد. دبیر انجمن صنفی کارفرمایان سیمان میزان بدهی صنعت سیمان به صندوق توسعه ملی را ۶۰۰ میلیون یورو عنوان و اظهار کرد: درخواست ما برای تسویه این بدهی، نرخ گشایش است که البته وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این راستا تسهیلاتی فراهم کرده است.

 • چاره‌اندیشی اتاق بازرگانی برای خروج از وضعیت فعلی

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اعضای اتاق بازرگانی در استان‌ها الگوهای پیاده شده در تهران را اجرا و تدابیری اتخاذ کنند که از وضعیت فعلی خارج شویم. محمدرضا نعمت‌زاده در نشست مشترک با اعضای جدید اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در محل این وزارتخانه، اظهار کرد: اتاق بازرگانی باید در کارهای اساسی و درازمدت هدف‌گذاری و شاخص‌ها را نیز تعیین کند. علی اشرف افخمی، مدیرعامل بانک صنعت و معدن نیز افزود: پیوند جدیدی باید بین بخش مالی - پولی و اقتصادی کشور ایجاد شود و هم‌افزایی شکل بگیرد.

 • تاجران ایرانی به آمریکا می‌روند - ۲ اردیبهشت ۹۴

  اقتصاد نیوز: پس از سفر ۲۴ تاجر آمریکایی به ایران، این بار هیاتی از زنان کارآفرین ایرانی، پایان هفته جاری به آمریکا سفر می‌کنند. براین اساس قرار است زنان کارآفرین برای بررسی مسائل تجاری، فرهنگی و هنری به آمریکا سفر کنند. اعضای این هیات از سوی حمید حسینی، خزانه‌دار دوره هفتم اتاق بازرگانی تهران شناسایی و معرفی شده‌اند.

  محسن بهرامی ارض اقدس، یکی از اعضای اتاق بازرگانی ایران نیز درباره افزایش تعداد رفت ‌و آمد‌ها بین ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها گفت: پس از بیانیه ژنو و به خصوص تفاهم لوزان رفت‌وآمد‌های تجاری بین این دو کشور افزایش یافته است.

 • ثبت سفارش ۳۰۸ ردیف تعرفه دیگر الکترونیکی شد

  خبرگزاری تسنیم: مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت از اضافه شدن ۳۰۸ ردیف تعرفه به فهرست تعرفه‌های ثبت سفارش الکترونیکی خبر داد. سیدعباس حسینی گفت: ثبت سفارش بیش از نیمی از تعرفه‌ها به‌صورت الکترونیکی صورت می‌گیرد و به این ترتیب متقاضی با مسوولیت خودش اقدام به ثبت سفارش واردات کالاهای مورد نظر خواهد کرد. وی با اشاره به اینکه الکترونیکی شدن ثبت سفارش حواشی این کار و احتمال خطا را بسیار کاهش داده است، افزود: متقاضیان باید بدانند مسوولیت هرگونه مشکلی که در صورت تخطی از مقررات و ضوابط ثبت سفارش به وجود آید، برعهده خود آنها است.

 • احتمال جیره‌بندی آب در کلان‌شهرها

  ایسنا: معاون دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو از جیره‌بندی آب در صورت مدیریت نکردن مصرف مشترکان به ویژه در کلانشهرها خبر داد و گفت: با وجود بارش‌های صورت گرفته با میزان نزولات جوی دراز‌مدت فاصله داریم و حجم ذخایر آبی سدها نیز کم است، بنابراین مردم باید مصرف را مدیریت کنند. هدایت فهمی با اشاره به اینکه در صورت عدم همکاری مردم طبیعی است که کلانشهرها با توجه به کاهش بارندگی با مشکل مواجه شوند، گفت: وزارت نیرو برنامه‌هایی را برای تامین آب دارد، اما غیر از سدها نمی‌تواند از جای دیگر آب تامین کند.

 • سرمایه‌گذاران سوئیسی در راه ایران

  دنیای اقتصاد: طی روزهای اخیر خبرهای بسیاری از ورود سرمایه‌گذاران خارجی به ایران به گوش می‌رسد. این بار پایگاه «سوئیس اینفو» در یادداشتی به این موضوع پرداخت که «لیویا لئو» سفیر پیشین سوئیس در تهران قرار است به‌عنوان رئیس دبیرخانه امور اقتصادی (سکو) در صدر هیاتی بازرگانی به‌زودی به ایران سفر کند. سایت سوئیسی اینفو گزارش می‌دهد: با وجود نهایی نشدن توافق هسته‌ای ایران، نمایندگان کسب و کار سوئیسی برای ورود به بازار ایران دست به کار شده‌اند تا به تحقیق در پتانسیل تجارت با ایران بپردازند. بسیاری از سرمایه‌داران خارجی در انتظار نهایی شدن این توافق در تاریخ ۳۰ ژوئن هستند تا بتوانند از طریق کانال‌های رسمی با ایران در ارتباط باشند.

 • رشد صادرات با استفاده از ظرفیت‌های خالی

  گروه بازرگانی: قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در کارگروه مسائل و مشکلات صادرات صنعت سیمان و کلینکر با بیان اینکه برای دستیابی به هدف رشد ۲۰ درصدی صادرات غیرنفتی در سال جاری چاره‌ای نیست جز اینکه ظرفیت‌های خالی را فعال کنیم، گفت: رسیدن به رشد ۲۰ درصدی صادرات غیرنفتی در سال جاری نیاز به همت مضاعفی دارد و نمی‌توان به این مهم دست یافت مگر با فعال‌سازی ظرفیت‌های خالی. مجتبی خسروتاج با بیان اینکه نباید ظرفیت تولید سیمان را کاهش دهیم، تاکید کرد: باید بررسی کنیم اگر قیمت‌ها کاهش یابد آیا می‌توان امید داشت که رقبا قدرت رقابت کردن با ایران در افغانستان و عراق را از دست دهند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر