آرشیو روزنامه شماره ۳۴۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۳۴۶۳

 • رتبه ۷۸ ایران در بین ۱۸۴ کشور

  گروه صنعت‌ و معدن: سرانه مصرف برق را می‌توان یکی از مولفه‌های اصلی رفاه در دنیا در نظر گرفت، شاخصی که براساس آن و از میان ۱۸۴ کشور جهان، ایران را در جایگاه ۷۸ به لحاظ سرانه مصرف برق در سال ۲۰۱۴ قرار داده است. براساس گزارش منتشر‌شده از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس ایران همچنین به لحاظ سرانه مصرف برق خانگی جایگاه ۴۳ را از میان ۹۳ کشور در سال ۲۰۱۲ از آن خود کرده است. در کشورهای مختلف دنیا از روش‌های متنوعی برای تعیین تعرفه و میزان مصرف برق استفاده می‌شود، در ایران نیز به دلیل تنوع بسیار زیاد آب و هوایی و با توجه به اقلیم مناطق مختلف در ماه‌هایی از سال، تعرفه خاصی مدنظر قرار می‌گیرد که در آن اصل رفاه و توان پرداخت هزینه آن توسط مشترکان در نظر گرفته شده است.

 • تهیه نقشه تجاری «تهران-کابل»

  گمرک جدید مرزی تا سه ماه دیگر راه‌اندازی می‌شود
 • خروج سد زاینده‌رود از بحران آب

  خبرگزاری مهر: مدیرکل حوضه آبریز فلات مرکزی مدیریت منابع آب ایران با تشریح وضعیت بارش‌ها در مرکز ایران و پیش‌بینی سال آبی نرمال در این منطقه، گفت: رودخانه زاینده‌رود تا نیمه خرداد در اصفهان جاری است. مهرزاد احسانی درباره وضعیت بارش‌های حوضه آبریز زاینده‌رود از ابتدای سال آبی جاری تاکنون اظهار کرد: در این حوضه ایستگاه «چلگرد»، مبنا و شاخص برای وضعیت بارش است که در این ایستگاه از ابتدای مهرماه ۹۳ تاکنون حدود ۱۳۳۰ میلی‌متر بارش گزارش شده است؛ این میزان در مقایسه با متوسط درازمدت که حدود ۱۲۹۰ میلی‌متر بوده، رشد خوبی داشته و نوید یک‌سال آبی نرمال را به ما می‌‌دهد.

 • آخرین خبرها از پیمان پولی دوجانبه ایران با روسیه

  ایسنا: رئیس مجمع عالی واردات اتاق بازرگانی ایران گفت: پیمان پولی دوجانبه ایران با روسیه به دلیل افت ارزش روبل عملیاتی نشد اما اکنون که موارد اولیه تحریم‌های روسیه برداشته شده اگر ارزش پول‌ آنها تثبیت شود می‌توان در سال جاری به دنبال برقراری پیمان پولی دو جانبه با این کشور بود. محمدحسین برخوردار درباره ضرورت توجه به پیمان‌های پولی دوجانبه گفت: پیمان‌های پولی دو یا چند جانبه به ویژه برای کشور‌های هم مرز می‌تواند مفید باشد. وی افزود: در حال حاضر کشور‌هایی مانند چین با کشور‌های غیر هم مرز خود مانند کشور‌های اروپایی پیمان‌های پولی چند جانبه برقرار کرده است.

 • مدیریت استفاده از منابع آب زیرزمینی

  گروه صنعت و معدن: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) همگام با یونسکو، بانک جهانی، تسهیلات جهانی محیط‌زیست (جف) و انجمن بین‌المللی متخصصان آ‌ب‌های زیرزمینی خواستار اقدام جامعه جهانی برای مدیریت استفاده از منابع محدود آب های زیرزمینی شد. به گزارش دفتر نمایندگی فائو در ایران، ۵ سازمان مذکور مجموعه‌ای از اصول و ضوابط را با عنوان «چشم‌انداز سال ۲۰۳۰ و چارچوب جهانی برای اقدام» پیشنهاد داده‌اند که امکان مدیریت بهتر منابع آب زیرزمینی را برای دولت‌ها فراهم می‌آورد. بنا بر بررسی‌های فائو، شدت برداشت از منابع آب زیرزمینی در قسمت‌‌های وسیعی از چین، هندوستان، پاکستان، بنگلادش، ایران، ایالات متحده آمریکا، مکزیک و اروپا در بالاترین میزان قرار دارد.

 • انتخابات هیات رئیسه اتاق تهران پنجم اردیبهشت ماه

  گروه بازرگانی: آخرین نشست هیات رئیسه اتاق تهران در دور هفتم، روز یکشنبه در حالی برگزار شد که تصمیمی مبنی بر اینکه اولین نشست هیات نمایندگان دور هشتم که طی آن رئیس و اعضای هیات رئیسه جدید انتخاب می‌شوند شنبه آینده مورخ پنجم اردیبهشت ماه برگزار شود، گرفته شد. پس از برگزاری انتخابات هیات نمایندگان دور هشتم اتاق‌های بازرگانی در سراسر کشور در اسفند ماه گذشته، از ابتدای سال جاری، اتاق‌های بازرگانی مختلف در تاریخ‌های مختلف اقدام به برگزاری انتخاب رئیس و هیات رئیسه کرده و نتیجه را اعلام کرده‌اند.

 • دیدار نوروزی ۹۰ سفیر خارجی با هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران

  گروه بازرگانی: دیدار نوروزی سفرای کشورهای خارجی با هیات رئیسه اتاق ایران با حضور بیش از ۹۰ سفیر و مقامات سفارت‌های کشورهای خارجی در اتاق ایران برگزار شد. چیدمان سفره هفت سین و پذیرایی به سبک سنتی ایرانی از برنامه‌های دید و بازدید نوروزی با سفرا بود. غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به ثبت جهانی جشن نوروز به‌عنوان جشن جهانی در مجمع عمومی سازمان ملل، ابراز امیدواری کرد، سال جدید سالی پر از امید، شادی و حرکت به سمت آینده بهتر باشد.

  وی اظهار کرد: معتقدیم توسعه روابط اقتصادی به توسعه روابط پایدار سیاسی و فرهنگی کمک خواهد کرد.

 • ترمیم توافق‌نامه تجارت ترجیحی ایران و ترکیه

  ایسنا: رئیس سازمان توسعه تجارت از برگزاری جلسه‌ای با مقامات ترکیه برای اضافه کردن بیش از ۴۰ قلم کالای جدید به لیست تجارت ترجیحی ایران و ترکیه خبر داد و گفت: در لیست جدید ایران کالاهای انرژی‌بر قرار دارند. ولی‌الله افخمی‌راد اظهار کرد:‌ در جلسه‌ای که اردیبهشت ماه با مسوولان ترکیه خواهیم داشت قرار است کالاهایی از جانب ترکیه به لیست تعرفه ترجیحی اضافه شود و در مقابل ما نیز بیش از ۴۰ قلم کالا را از کشور ترکیه به‌صورت ترجیحی وارد کنیم و در جهت ترمیم توافق‌نامه تجارت ترجیحی با ترکیه با هدف افزایش حجم صادرات حرکت می‌کنیم.

 • خرید تضمینی تخم‌مرغ

  خبرگزاری تسنیم: دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار گفت: با وجود اینکه مرغداران در سال گذشته تولیدات خود را در تمام روز‌های سال با زیان به فروش رساندند، شرکت پشتیبانی امور دام حتی یک عدد تخم‌مرغ را به‌صورت تضمینی نخرید و مشوقی برای صادرات ارائه نکرد. فرزاد طلاکش گفت: براساس تصمیم جلسه ستاد تنظیم بازار برای تعادل قیمت تخم‌مرغ در بازار مصرف قیمت سقف و کف تعیین شده است تا در مواردی که قیمت این محصول در بازار مصرف کمتر یا بیشتر از این قیمت شود شرکت پشتیبانی امور دام وارد عمل شود و تدابیر لازم را انجام دهد، باوجود اینکه قیمت تخم‌مرغ حتی در یک روز از سال گذشته و امسال به قیمت تمام شده خود نرسیده، این شرکت یک تخم‌مرغ از تولید مازاد مرغداران را نمی‌خرد.

بیشتر