آرشیو روزنامه شماره ۳۴۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۳۴۳۷

 • نشست ویژه برای بحران آب

  ایران در رده‌بندی فقر منابع آبی در رتبه ۶۹ قرار گرفت
 • شمارش معکوس برای اتاق هشتم

  گروه بازرگانی: هشتمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی فردا در سراسر کشور برگزار می‌شود. حال و هوای بخش خصوصی در روزهای اخیر متفاوت از دوره‌های گذشته است. استقبال بی‌سابقه فعالان اقتصادی از انتخابات نشان از اهمیت ویژه جایگاه اتاق بازرگانی دارد. براساس آمار اعلام شده از سوی انجمن نظارت بر انتخابات، روز دوشنبه شاهد رقابت ۱۶۵۰ نفر در کل کشور برای ورود به پارلمان بخش خصوصی خواهیم بود که البته تعداد این کاندیداها در بخش بازرگانی بیش از سایر بخش‌ها است. اما در این دوره، در بخش معدن شاهد کمترین رقابت هستیم.

 • طرح ویژه دولت برای رشد معدن

  خبرگزاری مهر: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از دو سیاست جدید دولت برای حمایت از بخش معدن خبر داد و گفت: حمایت از کاشفان و معدنکاران فعال در بخش زغال‌سنگ در دستور کار دولت قرار گرفته و طرحی در دست تهیه است. جعفر سرقینی در خصوص وضعیت رشد معدنی در سال ۹۴ گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از سوی دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت بخش معدن کشور با توجه به مجموعه ظرفیت‌هایی که دارد، تا ۱۵ درصد جای رشد دارد؛ این در حالی است که هم‌اکنون رشد بخش معدن، ۵/ ۱۰ درصد است. وی سیاست معدنی وزارت صنعت در سال ۹۴ را حمایت از بخش خصوصی برای حضور در اکتشافات معدنی دانست و تصریح کرد: حمایت از بخش خصوصی، حضور بیشتر این بخش در اکتشاف و نیز رونق در صنایع معدنی سیاست جدی وزارت صنعت در سال ۹۴ است، این در حالی است که به تناسب این سیاست‌ها، حمایت‌های مالی و تسهیلاتی نیز از معادن صورت خواهد گرفت.

 • ۳۳ هزار واحد فعال در شهرک‌های صنعتی

  شاتا: مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه در حال حاضر ۳۳ هزار واحد صنعتی در این شهرک‌ها فعال هستند، اعلام کرد: علاوه بر ۳۳ هزار واحد فعال ۲۸ هزار واحد صنعتی دیگر نیز در حال ساخت هستند. سید‌محمدعلی سید‌ابریشمی در حاشیه همایش معاونان شهرک‌های صنعتی کشور با بیان اینکه شهرک صنعتی راکد نداریم، اظهار کرد: ۷۳۴ شهرک و ناحیه صنعتی با امکانات زیرساختی مناسب در خدمت تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران است.

  وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۵ هزار و ۴۰۰ واحد صنعتی موجود در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور از سال ۸۴تا ۹۲ راکد و متوقف شده‌اند، گفت: این تعداد واحد صنعتی راکد ۱۸درصد صنایع کوچک و متوسط را تشکیل می‌دهند.

 • برگزاری نهمین کنفرانس ملی بهره‌وری و کیفیت

  گروه بنگاه‌ها: نهمین «کنفرانس ملی بهره‌وری و کیفیت» برگزار شد. رویا طباطبایی، رئیس سازمان ملی بهره‌وری در این کنفرانس، با تبیین مفاهیم «بهره‌وری» در کشور، گفت: رقابت‌پذیری، نوآوری، کارآفرینی، سرمایه‌گذاری و آینده‌نگری از مولفه‌های اصلی بهره‌وری محسوب می‌شود. وی با تاکید بر اینکه کشورها به واسطه بهره‌وری و کیفیت است که تولید خود را افزایش می‌دهند، افزود: سرمایه‌گذاری در این عرصه از الزامات است. کلانتر معتمدی، معاون سازمان ملی استاندارد نیز با تاکید بر ارتباط محکم بهره‌وری و استاندارد گفت: کارخانه‌ها ملزم به داشتن آزمایشگاه‌هایی هستند تا محصول اولیه و نهایی خود را پیش از ورود به بازار آزمایش کنند.

 • مهم‌ترین برنامه گمرک در سال ۹۴

  گروه بازرگانی: رئیس کل گمرک ایران گفت: مهم‌ترین‌ برنامه گمرک در سال ۱۳۹۴ این است که ارباب رجوع حضوری به گمرک نیاید. مسعود کرباسیان درکارگاه آموزشی مسوولان فناوری اطلاعات و آمار گمرکات سراسر کشور گفت: برای اجرای برنامه‌های گمرک در سال آینده ما موظف به پیاده‌سازی پنجره واحد تجارت فرامرزی در گمرک هستیم. به گفته وی، ۶ مصوبه برای پیاده‌سازی پنجره واحد تجارت فرامرزی در گمرک به تصویب رسیده که مهم‌ترین آنها لایحه حمایت از تولید است و براساس لایحه یاد شده گمرک مسوول اجرای پنجره واحد تجارت فرامرزی تعیین شده است.

 • فولاد خوزستان، شرکت بهره‌ور در صنایع معدنی کشور

  گروه بنگاه ها: در سومین همایش جایزه بهره‌وری معادن و صنایع معدنی ایران در تهران که با حضور دکتر محمدباقر نوبخت، معاون ریاست‌جمهوری و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برگزار شد، از شرکت فولاد خوزستان به‌عنوان شرکت بهره‌ور در صنایع معدنی تقدیر به‌عمل آمد. در این همایش که روز شنبه ۱۶اسفندماه سال جاری در محل شرکت ملی فولاد ایران در تهران برگزارشد، مهندس عبدالمجید شریفی مدیرعامل، لوح تقدیر شرکت بهره‌ور را به نام فولاد خوزستان از معاون ریاست‌جمهوری دریافت کرد.

  دکتر مهدی‌کرباسیان، ریاست هیات‌عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران نیز که در این همایش به‌عنوان متولی اصلی حضور داشت، ضمن تقدیر از شرکت‌های پیشگام در ارتقای بهره‌وری از جمله فولاد خوزستان، حضور معاون ریاست‌جمهوری دراین مراسم را باتوجه به تراکم امور اجرایی دولت در هفته‌های پایانی سال، نشانگر اهمیت موضوع بهره‌وری در صنایع معدنی و معادن و اهتمام ویژه دولت محترم تدبیر و امید در این خصوص ارزیابی کرد.

 • تفاهم‌نامه‌ای برای حمایت از تولید

  شاتا: مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک با اشاره به امضای تفاهم‌نامه همکاری بین صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون اظهار کرد: این تفاهم‌نامه در راستای تحقق اصل۴۴ قانون اساسی و در حمایت از تولید، بهره‌گیری و هم‌افزایی ظرفیت‌ها و امکانات موجود و توسعه کار آفرینی به امضا رسیده است. به گفته علی تعقلی در این تفاهم‌نامه، همکاری صندوق تعاون و صندوق صنایع کوچک در استفاده از ظرفیت‌ها و امکانات موجود از جمله صدور ضمانت‌نامه مشترک و اتکایی، توزیع ریسک و سایر ظرفیت‌های موجود در چارچوب قوانین و مقررات جاری جهت ارائه خدمات هر چه بیشتر به بخش تعاون و صنایع کوچک مورد تاکید قرار گرفته است.

بیشتر