آرشیو روزنامه شماره ۳۲۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۳۲۶۲

 • استان‌های پیشتاز در توسعه صنعتی

  گروه صنعت و معدن: وزارت صنعت، معدن و تجارت آمار تعداد پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی را به تفکیک نوع فعالیت و پراکندگی استانی آن منتشر کرد. بر اساس آمار اعلام شده در خرداد ماه امسال تعداد ۲۸۱ فقره پروانه بهره‌برداری صادر شده است که در این میان استان‌های اصفهان با ۷/۱۰ درصد، آذربایجان شرقی با ۴/۶ درصد و قم با ۴/۶ درصد بیشترین سهم را در صدور پروانه بهره‌برداری واحدهای صنعتی به خود اختصاص داده‌اند. بر اساس آمارهای گزارش شده گروه «محصولات کانی غیرفلزی» با سهم ۶/۱۹ درصد، «محصولات لاستیکی و پلاستیکی» با سهم ۱/۱۲ درصد و «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» با سهم ۷/۱۱ درصد بیشترین سهم را در تعداد پروانه‌های بهره‌برداری در خرداد ماه امسال کسب کرده‌اند.

 • ترافیک تقاضا برای افزایش قیمت

  هما کبیری: پس از تصمیم دولت برای قیمت‌گذاری ۱۷ کالای اولویت یک بعد از ماه رمضان، در حال حاضر برخی اتحادیه‌ها و انجمن‌های صنفی پیشنهاد افزایش قیمت کالاهایشان را به دولت اعلام کرده‌اند. بر این اساس انجمن صنفی روغن‌نباتی، انجمن جوجه یک‌روزه، انجمن صنفی مرغداران گوشتی، انجمن لبنیات و انجمن مواد شوینده پیشنهادهای افزایش قیمت‌شان را ارائه کردند‌ و حالا سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و ستاد تنظیم بازار باید درباره این پیشنهادها برای قیمت‌گذاری نهایی این کالاها تصمیم‌گیری کنند. البته در این میان تشکل‌های بخش خصوصی معتقدند دولت پیش از این اعلام کرده بود که تا پایان ماه رمضان قیمت‌گذاری‌های جدید انجام نمی‌شود.

 • سیاست‌های محتاطانه پولی‌وبانکی برای خروج از رکود

  گروه صنعت و معدن: رئیس مجمع کارآفرینان ایران در نشست خبری با اشاره به مشکلات تولیدکنندگان و همچنین لزوم اصلاح نظام پولی و بانکی برای خروج از رکود گفت: دولت باید اصلاح نظام پولی و بانکی را در اولویت اقدامات خود قرار دهد. به گفته محمدرضا دیانی باید به دولت کمک کنیم و این شجاعت را ایجاد کنیم که در نظام پولی و بانکی اصلاحاتی رخ دهد وگرنه این رویه نتیجه‌بخش نخواهد بود.

  این فعال کارآفرین ارائه بسته سیاستی خروج از رکود دولت را مثبت ارزیابی کرد و افزود: اینکه دولت بعد از یک‌سال سیاست‌های اقتصادی خود را به شکل یک بسته ارائه کرد و این بسته را به نقد کارشناسان و مردم گذاشته است جای خرسندی دارد.

 • خرما، پنجمین کالای صادراتی

  خبرگزاری فارس: نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه خرما پنجمین کالای صادراتی ایران محسوب می‌شود که می‌توان با فرآوری و بسته‌بندی مناسب ارزش افزوده آن را افزایش داد، در نشست بررسی چالش‌های صادرات خرما و ظرفیت‌های قابل بهره‌برداری مرتبط با خرمای کشور که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد،خاطرنشان کرد: خرمای تولید ایران به‌رغم ظرفیت بالای صادراتی رقبای بسیاری دارد؛ به طوری‌که در حال حاضر کشورهایی مانند عراق و پاکستان جزو کشورهای عمده تولیدکننده خرما در جهان هستند که به نوعی رقیب ایران محسوب می‌شوند.

 • تسهیل رای شورای‌‌عالی معادن با دستور قوه قضائیه

  گروه صنعت و معدن: پس از ابلاغ دستور رئیس قوه قضائیه مبنی بر توقف فعالیت و بهره‌برداری غیرمجاز از تمامی معادن واقع در ارتفاع بالای ۲۲۰۰ متر، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز اعلام کرد دستور اخیر رئیس قوه قضائیه درباره معادن اطراف کوه دماوند، اجرای رای شورای عالی معادن را تسهیل می کند. براساس دستور رئیس قوه قضائیه، رئیس کل دادگستری استان مازندران از فعالیت و بهره‌برداری غیرمجاز از تمامی معادن واقع در ارتفاع بالای ۲۲۰۰ متر جلوگیری کرد.

  گزارش‌های ارائه شده مبنی بر برداشت و بهره‌برداری غیرمجاز از معادن واقع در ارتفاع بیش از ۲۲۰۰ متر، موجب شد تا رئیس قوه قضائیه به رئیس کل دادگستری استان مازندران دستور دهد که شرایط و نحوه فعالیت این معادن را هرچه سریع‌تر بررسی کند.

 • شورای ‌عالی صادرات غیرنفتی و کمک به خروج از رکود

  دکتر مهدی فتح‌الله رئیس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی یکی از واقعیت‌های مهم بخش تولیدی کشور، وابستگی بالا به بازارهای داخلی برای فروش محصولات و در عین حال وابستگی آنها به درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز برای واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات خارجی مورد نیاز است. بررسی‌ها حاکی از آن است که تنها ۱۰ درصد از فروش صنایع کارخانه‌ای کشور به صادرات مستقیم اختصاص می‌یابد و این نسبت طی سال‌های ۱۳۷۵ تاکنون بین ۸ تا ۱۰ درصد در نوسان بوده است. مضاف بر اینکه در سال ۲۰۱۲، حدود ۷/۵ درصد از صادرات بخش کالایی کشور را محصولات خام کشاورزی و ۱۷ درصد را محصولات کارخانه‌ای تشکیل داده است.

 • آمادگی دولت برای افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن

  شاتا: وزیرصنعت، معدن و تجارت گفت: عملکرد بانک صنعت ومعدن در ابعاد توسعه‌ای و تخصصی مطلوب است و دولت آمادگی کامل دارد تا زمینه افزایش سرمایه این بانک را فراهم آورد. محمد رضا نعمت‌زاده در نشست مجمع عمومی سالانه بانک صنعت ومعدن با بیان این مطلب افزود: در بانک صنعت و معدن از اعطای تسهیلات به فعالان بخش صنعت و معدن حمایت می‌شود.

  در ادامه این جلسه علی اشرف افخمی، مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: در سال ۱۳۹۲ مبلغ مصوب برای پرداخت به طرح‌های صنعتی با ۱۴۹ درصد رشد از حدود ۶۹ هزارمیلیارد ریال در سال ۱۳۹۱ به ۱۷۲ هزار میلیارد ریال رسیده است.

 • اختصاص یک هزار میلیارد ریال برای صادرکنندگان برتر

  شاتا: معاون کمک‌های فنی و تجاری سازمان توسعه تجارت ایران از اختصاص یک هزار میلیارد ریال برای صادرکنندگان برترسال ۹۲ خبرداد. یغمور قلی‌زاده در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان گلستان تصریح کرد: این مبلغ برای بالا بردن توان رقابت‌پذیری شرکت‌های داخلی در نظر گرفته شده و امیدواریم هیات دولت به زودی آن را ابلاغ کند. وی همچنین تصریح کرد: در بخش کالا به صادرات کالاهای با ارزش افزوده و فناوری بالا جایزه ۴درصد ارزش صادراتی تعلق خواهد گرفت، همچنین در بخش خدمات فنی و مهندسی نیز ۶درصد مجموع ارزش صادرات جایزه در نظر گرفته شده است.

 • «وزارت صنعت» وظایف غیرحاکمیتی را واگذار کند

  ایرنا: رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران معتقد است: وزارت صنعت، معدن و تجارت بخشی از وظایف غیرحاکمیتی خود را به این سازمان واگذار کند تا امکان کنترل و نظارت دقیق براین بخش فراهم شود. هرمز ناصرنیا اظهار کرد: براساس اصلاحیه قانون معادن، وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌تواند بخشی از وظایف غیرحاکمیتی خود را به سازمان نظام مهندسی معدن ایران به عنوان یک تشکیلات قانونی تفویض کند.

  وی با بیان اینکه سازمان‌های نظام مهندسی معدن در سطح استان‌های کشور فعالیت دارند، گفت: اجرای ۷۰۰ مورد بازرسی از معادن طی سال گذشته بخشی از عملکرد این سازمان در سال گذشته است.

 • حذف ثبت‌سفارش، نیازمند مصوبه مجلس

  خبرگزاری مهر: رئیس اسبق سازمان توسعه تجارت با تشریح چالش‌های پیش‌روی تجارت خارجی ایران، از غیرفعال بودن دیپلماسی اقتصادی کشور در شرایط فعلی انتقاد کرد و گفت: راه‌اندازی سیستم ثبت‌سفارش واردات به استناد ماده ۸ مقررات صادرات و واردات کشور صورت گرفته است و بنابراین باید اصلاح قانون از طریق مجلس دنبال شود. بابک افقهی با تشریح وضعیت فعلی تجارت خارجی کشور گفت:

  هم اکنون چالش‌های تجارت خارجی کشور به چند بخش دسته‌بندی می‌شود؛ مشکل اساسی در ادغام وزارت بازرگانی در وزارت صنعت است که این موضوع به دولت یازدهم به ارث رسید.

 • توجه به بحران آب در برنامه ششم توسعه

  گروه انرژی: مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور در نشست «هم‌اندیشی بحران آب و ارائه راهکار و برون‌رفت از آن» با اشاره به محوریت مساله آب در برنامه‌های توسعه‌ای کشور گفت: در برنامه اول توسعه یکی از مهمترین مسائل مطرح شده بود. مسعود نیلی در ادامه با اشاره به مساله بحران آب در برنامه سوم توسعه اظهار کرد: در همان زمان کشور به سمت بحران آب پیش رفت. نکته کلیدی که در جلسه روز گذشته که از سوی موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی برگزار شده بود، مطرح شد، این بود که همه صاحبنظران اتفاق نظر دارند که کشور به سمت بحران منابع طبیعی در راس آن بحران آب در حرکت است و در برنامه ششم توسعه مطمئنا یکی از مسائل جدی ما خواهد بود.

 • تولید و مصرف آب تهران سر به سر شد - ۱۴ مرداد ۹۳

  خبرگزاری فارس: مدیرعامل آبفای کشور با بیان اینکه وزارت نیرو ناچار است از منابع دوردست برای تامین منابع آب شرب شهرها اقدام کند، گفت: ۱۳۰ طرح آبرسانی در کشور در حال اجرا است که برای تکمیل آن ۱۸ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است. حمیدرضا جانباز در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به حجم فزاینده نیاز به آب با کیفیت در شهرها، وزارت نیرو ناچار است از منابع دوردست برای تامین آب شرب این شهرها با سامانه جدید و تصفیه‌‌خانه جدید اقدام کند. وی با بیان اینکه منابع تامین آب پایدار باکیفیت کم شده و دور از دسترس است، گفت: ۱۳۰ طرح آبرسانی در کشور در حال اجرا است که برای تکمیل این طرح‌ها نیازمند ۱۸ هزار میلیارد تومان اعتبار هستیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر