• تجربه جهانی در تنظیم بازار

  دنیای‌اقتصاد: تجربه‌ کشورهای موفق در زمینه تنظیم بازار بررسی شد. نتایج یک پژوهش که با هدف رسیدن به مدلی از تنظیم بازار برای ایران انجام گرفته، نشان می‌دهد موفقیت در کاهش یا اصلاح مقررات از بازارها در گرو توجه به رشد اقتصادی و بهبود بهره‌وری بوده و در رسیدن به سطحی از تنظیم باکیفیت بازار راهگشاست. توصیه نویسندگان این گزارش به سیاست‌گذار ایرانی، حذف مقررات غیرضرور و کاهنده بهره‌وری در بازارهای کلیدی اقتصاد است. در این پژوهش، پنج شاخص «مالکیت دولتی»، «مداخله در کسب‌و‌کار»، «کنترل‌های قیمتی»، «موانع کارآفرینی» و«موانع ورود به صنعت» مورد بررسی قرار گرفته و نحوه رفتار سیاست‌گذاران در چهار کشور مختلف بررسی شده است. داده‌های این پژوهش نشان می‌دهد با وجود اینکه هند و ترکیه نمرات بالاتر و عملکرد ضعیف‌تری را در زمینه مقررات‌زدایی از خود به جای گذاشته‌اند اما در مجموع سیر مثبتی را طی کرده و در برخی شاخص‌ها خود را به سطح دو کشور موفق کانادا و انگلستان رسانده‌اند.
 • بخش خصوصی چه واکسنی وارد می‌کند؟

  دنیای‌اقتصاد: نایب‌رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد شرکت‌های تولیدکننده واکسن کرونا تنها در صورت مجوز وزارت بهداشت با خریداران واکسن بخش خصوصی وارد مذاکره می‌شوند. ناصر ریاحی در گفت‌وگو با خبرگزاری «فارس» در مورد واردات واکسن توسط بخش خصوصی، گفت: واکسن‌های کرونای وارداتی توسط بخش خصوصی از واکسن‌های آسترازنکای هند و اسپوتنیک روسیه تامین می‌شود و خرید این واکسن‌ها از طریق کوواکس انجام نمی‌شود؛ زیرا کوواکس واکسن کرونا را از کمپانی‌های معتبر تولیدکننده واکسن در سراسر دنیا خریداری می‌کند و فقط با دولت‌ها برای فروش آن مذاکره و معامله می‌کند.
 • معدن و فرصت‌های سرمایه‌گذاری

  محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران
  ماشین‌آلات معدنی، بخش عمده سرمایه یک فعال معدنی را تشکیل می‌دهند؛ روش استخراج، انتخاب درست ماشین‌آلات (متناسب با فعالیت معدنی)، استفاده صحیح از آن و سرویس، نگهداری و مدیریت مالی پروژه در رقابتی کردن معادن، بسیار موثر است.
 • برآورد هزینه احداث هزار مگاوات برق

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت برق حرارتی از ورود دو هزار مگاوات ظرفیت جدید برق به مدار تولید برای پاسخگویی به زمان اوج مصرف تابستان خبر داد. به گزارش صدا و سیما، محسن طرزطلب با اشاره به اینکه این ظرفیت در نیروگاه‌های حرارتی ایجاد می‌شود، گفت: پیش‌بینی می‌شود بخشی از نیاز کشور در زمان اوج مصرف تابستان از این ظرفیت جدید تامین شود.
 • چند محموله واکسن وارد شد؟

  دنیای‌اقتصاد: با انتشار نامه‌ای رسمی از سوی گمرک، کل محموله‌های وارداتی واکسن کرونا اعلام شد. برمبنای نامه‌ای که از سوی معاون گمرک خطاب به رئیس سازمان غذا و دارو ارسال شده، از نیمه بهمن‌ماه ۱۳۹۹ تا اواخر فروردین ۱۴۰۰ چیزی نزدیک به ۲ میلیون دز واکسن کرونا از چهار مبدا خارجی به کشور وارد شده است. در نامه ارونقی معاون فنی گمرک تصریح شده این ۲ میلیون دز واکسن از چهار کشور روسیه، چین، هندوستان و کره جنوبی در حد فاصل ۱۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۹ تا ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ طی ۹ محموله به کشور وارد شده است. از این تعداد بیش از ۵۰۰هزار دز را واکسن‌های روسی، ۷۰۰هزار دز را واکسن‌های کره‌ای و مابقی را واکسن‌های چینی و هندی تشکیل می‌دهند.
 • راه‌اندازی آزمایشی بازار آب ظرف ۲ ماه آینده

  دنیای‌اقتصاد: معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، از راه‌اندازی بازار آب به‌صورت آزمایشی ظرف دو ماه آینده در چند نقطه از کشور خبر داد. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، قاسم تقی‌زاده خامسی در اولین جلسه مشترک هیات ساماندهی و راهبری بازارهای محلی و منطقه‌ای که با حضور روسای حوضه‌های آبریز و مدیران‌عامل شرکت‌های آب منطقه‌ای استان‌ها برگزار شد، بر اهمیت و نقش بازارهای محلی در مدیریت منابع آب کشور تاکید کرد و گفت: ظرف دو ماه آینده بازار آب به‌صورت آزمایشی در چند نقطه از کشور راه‌اندازی خواهد شد. این گزارش حاکی است در این جلسه همچنین گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات انجام‌شده ملی، بازارهای منتخب ۹ گانه آب و عملکرد سال قبل ارائه شد. در این جلسه برخی از مدیران عامل شرکت‌های آب منطقه‌ای استان‌ها، آمادگی شرکت‌های متبوع را به‌منظور عملیاتی کردن بازارهای محلی اعلام کردند.
 • اعمال افزایش ۷درصدی بهای برق

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل توانیر از اعمال افزایش ۷ درصدی بهای برق برای عموم مردم از اول اردیبهشت خبر داد و گفت: فرصت ۶ ماهه مشترکان پرمصرف برای کاهش مصرف برق نیز پایان یافت. به گزارش صدا و سیما، محمد حسن متولی‌زاده افزود: در قالب طرح برق امید، فرصت ۶ ماهه به مشترکان پرمصرف داده شد تا‌ میزان مصرف خود را کاهش داده و به مشترکان خوش‌مصرف ملحق شوند.
 • ۶ تمرین برای تجارت آزاد

  دنیای‌اقتصاد: آخرین وضعیت توافق‌نامه‌های تجارت آزاد ایران با کشورها و گروه‌های اقتصادی اعلام شد. در این لیست نام اندونزی، شورای همکاری خلیج فارس، سوریه، ترکیه و اتحادیه اوراسیا دیده می‌شود. همچنین پاکستان نیز یکی دیگر از کشورهایی است که به گفته رئیس سازمان توسعه تجارت، امسال مذاکرات برای انعقاد توافق‌نامه تجارت آزاد با این کشور ادامه خواهد یافت.
 • پیش‌شرط‌های رشد تعاملات خارجی

  دنیای‌اقتصاد: مهم‌ترین مشکلات ایران در حوزه تجارت خارجی در نشست شورای روسای اتاق‌های مشترک بررسی شد. در این نشست رئیس اتاق ایران معتقد بود توسعه‌یافتگی و نرخ رشد اقتصادی کشورها، قدرت و امنیت آنها را تا‌مین می‌کند، ولی هنوز در ایران به این استراتژی باور نداریم.
 • کاهش تعداد مجوزهای «صمت»

  دنیای‌اقتصاد: مدیر کل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صمت با تاکید بر اقدامات موثر وزارت صمت در راستای تسهیل و تسریع فرآیند صدور مجوزها، کاهش تعداد مجوزها از ۸۰ مورد به ۴۵ مجوز را یکی از گام‌های موثر در این راستا دانست.
 • پنج فوریت دولت آینده

  دنیای‌اقتصاد: پنج اولویت اقتصادی دولت آینده در نشست فعالان بخش خصوصی پایتخت مورد بحث قرار گرفت. این بسته به‌نوعی راهنمای اقتصادی دولت آینده محسوب می‌شود. تدوین‌کنندگان این بسته معتقدند فرصت اندکی برای احیای اقتصاد باقی مانده؛ چراکه از یکسو سرمایه اجتماعی در کشور به شدت کاهش یافته و از سوی دیگر، زمان برای فرصت‌های اثرگذار بین‌المللی محدود است. بر این اساس، دولت بعدی باید کلی‌گویی را کنار بگذارد و برنامه‌های قابل سنجش و امکان‌پذیر برای اداره کشور ارائه دهد. ارزیابی‌ها حاکی از این است که میانگین ۱۰ساله رشد اقتصادی در کشور، تقریبا صفر بوده، حال آنکه میانگین تورم طی یک دهه گذشته ۱۸درصد را نشان می‌دهد. بر این اساس ادامه این فرآیند، منجر به از بین رفتن بنیان‌های اقتصاد کشور خواهد شد. در این بسته که از سوی مدیر اندیشکده حکمرانی دانشگاه شریف رونمایی شد، «مهار پایدار تورم»، «مقابله با فساد»، «ارتقای جایگاه بین‌المللی کشور»، «ایجاد رشد اقتصادی» و «فقرزدایی غیرتورمی» به‌عنوان پنج هدف سیاستی دولت آینده که باید برنامه جامعی برای آن ارائه شود، مورد تاکید قرار گرفت.
 • معدن و فرصت‌های سرمایه‌گذاری

  محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران
  سال ۱۴۰۰ با اخبار امیدوارکننده‌تری از دستیابی به تولید واکسن کرونا آغاز شده است؛ به هر حال متخصصان هیچ‌گاه فکرش را نمی‌کردند که به این زودی به واکسن «کووید-۱۹» دست یابند. شهروندان در سراسر دنیا کم کم امیدوار شده‌اند که ممکن است زندگی طی چند ماه آینده به حالت عادی برگردد. اما نه کرونا و نه تا‌ثیرات گسترده‌اش قرار نیست با آغاز واکسیناسیون گسترده ناپدید شود و میراثی از بدهی سنگین عمومی بر جوامع برجا خواهد گذاشت که حاصل آن از دست رفتن مشاغل در صنوف مختلف و بی‌اعتمادی عمیق نسبت به آینده خواهد بود.
 • مواجهه با وضعیت کم بارشی در سال جاری

  دنیای اقتصاد: وزیر نیرو با بیان اینکه بر اساس گزارش سازمان هواشناسی، در سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ با کمبود قابل توجه بارش‌ و کمبود پوشش برف مواجه هستیم، گفت: با همکاری نزدیک سازمان هواشناسی و بررسی‌های بخش آب کشور، از مدت‌ها پیش در تدارک برنامه‌ریزی برای چنین شرایطی بوده‌ایم.
 • رشد چشمگیر ابعاد بازار برق در سال۹۹

  دنیای‌اقتصاد: حجم معاملات بازار برق افزایش قابل‌توجهی داشته است. این موضوع را از مقایسه حجم معامله‌های انجام شده خارج از بازار برق ایران در سال ۹۹ با سال ۹۸ می‌توان فهمید. به‌گزارش پاون، به‌دنبال مصوبه هیات‌وزیران درباره توسعه معاملات خارج از بازار (بورس و دوجانبه) و ابلاغیه وزیر نیرو، مصرف‌کنندگان صنعتی با قدرت بالای پنج مگاوات در سطح کشور مکلف به تا‌مین برق مصرفی مورد‌نیاز خود از طریق بورس انرژی یا قراردادهای دوجانبه هستند. بر همین اساس، نظام تعرفه‌ای برق برای مشترکان مشمول این مصوبه حذف شده و با این شرایط در صورتی‌که مشترکان یادشده برق مصرفی خود را به روش‌های پیش‌گفته تا‌مین نکنند، تا‌مین برق توسط شرکت‌های مالک شبکه برق (برق‌های منطقه‌ای یا شرکت‌های توزیع نیروی برق) با نرخی معادل حداکثر قیمت بازار عمده‌فروشی برق و بورس انرژی به اضافه نیم درصد حق انجام کار انجام خواهد شد.
 • برنامه‌ریزی برای پیک برق تابستانه

  مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت: تا نیمه خرداد ۶۹ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی برای تامین برق مورد نیاز پیک تابستان امسال آماده می‌شود. به گزارش وزارت نیرو، محسن طرزطلب افزود: حداکثر ۶۰ روز فرصت داریم تا تعمیرات باقی مانده در ۱۲۹ نیروگاه و ۵۸۳ واحد تولید برق حرارتی را انجام دهیم. بر اساس آخرین ارزیابی انجام‌شده حدود هشت هزار مگاوات از برنامه تعمیرات نیروگاه‌ها باقی مانده که در اردیبهشت باید هفت هزار مگاوات از این برنامه به اتمام برسد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر