• قلاب ترکیه در جذب سرمایه

  دنیای‌اقتصاد: ترکیه چگونه مقصد محبوب سرمایه‌گذاران شد؟ بین سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۲، کل مبلغ سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ترکیه فقط ۱۵میلیارد دلار بود؛ درحالی‌که این کشور از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۹ حدود ۲۱۷میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کرده است. ارزیابی‌های کارشناسی نشان می‌دهد این موفقیت مرهون روند اجرای اصلاحات اقتصادی است.
 • دولت جدید و چالش زنجیره‌های ارزش در امنیت غذایی ایران

  دکتر حسین شیرزاد دکترای توسعه کشاورزی
  اگرچه کشاورز ایرانی دیر زمانی است که وارد دوره تا‌ریخی آنتروپوسن (تغییرات اقلیمی ناشی از فعالیت‌های انسانی) شده و کشاورزی به‌عنوان عمده‌ترین محرک تغییر؛ از طریق فشارهای انسانی به محیط‌زیست، اکوسیستم‌ها و محدودیت منابع پایه را به سطوح بالاتر از اکوسیستم رسانده است، اما به‌نظر می‌‎رسد‌ چهار سال پیش‌رو‌ به‌دلیل پدیده «درهم آمیختگی» و انباشت بحران‌های آبی-خاکی، خشکسالی، رشد استهلاک، فقدان سرمایه‌گذاری مکفی، تغییرات اقلیمی، ورشکستگی آبی و بحران دشت‌ها سال‌های بسیار مهمی در تا‌ریخ کشاورزی ایران و اکوسیستم امنیت غذایی کشور خواهد بود و این در حالی است که برنامه‌های در دسترس از لحاظ ساختا‌ر و محتویات، تفاوت چندانی با سال‌های گذشته نداشته و به‌نظر نمی‌رسد که ادامه این رویکردها و سیاست‌های متعارف بتواند به تدوین برنامه متفاوت و کارآمدتری برای تحول شرایط امروزین بخش کشاورزی کشور منتهی شود.
 • ترسیم وضعیت برق و آب در خانه ملت

  دنیای‌اقتصاد: وزیر نیرو با بیان اینکه شورای‌عالی انرژی کشور در مهرماه سال گذشته سند تراز تولید و مصرف گاز طبیعی کشور تا‌ افق ۱۴۲۰ را تصویب کرد، گفت: در این سند، سهم برق هسته‌ای در سبد انرژی کشور تا‌ سال۱۴۲۰، هشت هزار و ۴۰۰ مگاوات تعیین شده است.
 • موانع واردات در مقابل صادرات

  دنیای‌اقتصاد: به‌‌دنبال موافقت وزارت صنعت، معدن و تجارت، فهرست اقلام مجاز به واردات از محل ارز صادراتی، از هزار قلم به ۳هزار و ۱۷ قلم افزایش یافته است. اما هنوز چالش‌های پیش‌روی اجرای این سیاست پابرجاست و اختلالات موجود در مسیر واردات کالا در مقابل صادرات طبق ابلاغیه ۱۷۷ برطرف نشده است. البته برخی مقامات دولتی این چالش‌ها را رد کردند. برای رفع تعهد ارزی از محل واردات در مقابل صادرات، کسانی که خواهان استفاده از ارز صادراتی هستند، صرفا باید در حوزه تخصصی خود کالا وارد کنند یا برای واگذاری ارز به غیر باید موافقت سازمان صمت استان اخذ شود. فرضیه بخش خصوصی این است که طبق تجربیات گذشته، معمولا وقتی عرضه ارز در سامانه نیما کاهش پیدا می‌کند، روش واردات در مقابل صادرات دچار اختلال شده و به نظر می‌رسد از این ابزار برای عرضه بیشتر ارز در سامانه نیما استفاده می‌شود.
 • مخالفت‌ها با انحصارزدایی از مجوز داروخانه

  دنیای‌اقتصاد: انحصار در مجوزها همواره مورد انتقاد کارشناسان بوده است؛ چراکه انحصار، موجب رانت‌زایی می‌‌شود و در مقابل انحصارزدایی، رقابت را به‌دنبال خواهد داشت. انحصار در صدور مجوز برای برخی از فعالیت‌های اقتصادی در سال‌های اخیر موجب کسب‌و‌کار سیاه مجوزفروشی شده است، به‌گونه‌ای که مجوز فعالیت‌های اقتصادی با قیمت نجومی در این بازار خرید و فروش می‌شود. یکی از اقداماتی که در سال‌های اخیر در خصوص انحصارزدایی در مجوزدهی صورت گرفته، رفع انحصار از مجوزهای داروخانه‌ها است.
 • برنده کرونایی جذب سرمایه

  دنیای‌اقتصاد: چین و هند با ربودن سهم آمریکا و اروپا، برندگان جذب سرمایه در سال کرونا معرفی شدند. گزارش آنکتاد نشان می‌دهد اثرات همه‌گیری کرونا، حجم سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سال ۲۰۲۰ را حدود ۳۵درصد کاهش داده که عمدتا به‌دنبال افت سرمایه‌گذاری خارجی در اقتصادهای پیشرفته اتفاق افتاده است. در مقابل، منطقه آسیای شرقی بزرگ‌ترین میزبان سرمایه‌های خارجی بوده؛ به‌طوری‌که نیمی از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سال گذشته میلادی متعلق به این منطقه و به‌طور ویژه چین و هند است. این گزارش، چشم‌انداز ۲۰۲۱ را مثبت، اما توام با نااطمینانی پیش‌بینی‌ می‌کند.
 • افزایش روابط تجاری ایران و بنگلادش

  دنیای‌اقتصاد: در دیدار رئیس و برخی از مسوولان اتاق اراک با سفیر بنگلادش در تهران، ضمن بررسی فرصت‌های همکاری و سرمایه‌گذاری میان ایران و بنگلادش، بر لزوم افزایش روابط اقتصادی دو کشور تا‌کید شد.این دیدار به‌منظور ارائه گزارشی از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های استان مرکزی و دعوت از سفیر این کشور برای حضور در اراک و آشنایی او با قابلیت‌های استان انجام شد.به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، سفیر بنگلادش در تهران در این دیدار گفت: از دیدگاه ما رشد و توسعه جایگاه و ارزش ویژه‌ای دارد و به‌کارگیری انرژی و توان چشمگیر بخش خصوصی در دستیابی به پیشرفت بسیار اثرگذار است.
 • رمز عبور فروشگاه‌های زنجیره‌ای از بحران کرونا

  زهرا آقاجاني/ عضو هیات‌علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی
  شیوع کرونا و اولویت‌یافتن تامین اقلام ضروری غذایی و بهداشتی در دوران جدید، موجب توجه بیش از پیش دولت‌ها به رعایت موازین بهداشتی در کنار استمرار عرضه این اقلام در جوامع شده است. در این راستا، دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی اقدام به تعریف چارچوب‌های پیشنهادی و الزامات اجرایی جهت تحقق این امر کرده‌اند. سازمان بهداشت جهانی به‌عنوان نهاد مرجع در موضوع مقابله با شیوع این ویروس، مجموعه‌ای از خطوط راهنمای بهداشتی را به‌خصوص برای حوزه‌های کسب‌وکار و فعالیت‌های مهم و پرریسک تعریف کرده است. یکی از این دستورالعمل‌ها به موضوع کسب‌وکارهای حوزه غذایی اختصاص دارد که طیف متنوعی از کسب‌وکارهای عرضه‌کننده مواد غذایی اعم از محصولات غذایی تازه (میوه و سبزیجات و گوشت)، انواع نان، غذاهای آماده و بالاخره انواع مواد غذایی عرضه‌شده در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، خواربارفروشی‌ها و مانند آن را شامل می‌شود.
 • وضعیت آب در تهران نارنجی شد

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به وضعیت بارش‌ها و وضعیت ذخایر سدهای این استان گفت: امسال شهر و استان تهران در قسمت نارنجی قرار گرفته و تا به این لحظه وارد شرایط قرمز نشده‌ایم. به‌گزارش «ایسنا»، استان تهران ۳۷ درصد نسبت به سال آبی گذشته کاهش بارندگی را تجربه کرد البته این شرایط در کل کشور همه‌گیر است حتی برخی استان‌ها وضعیت بدتری نسبت به تهران دارند اما به هر حال نکته‌ای که وجود دارد این است که نه تنها نسبت به سال قبل میزان بارش‌ها منفی بوده؛ بلکه نوع بارش و تراکنش نیز متفاوت بوده است. درواقع ذخیره برف تعیین‌کننده ذخایر سدهای تهران است، امسال متاسفانه تقریبا ذخیره برفی بسیار کم و در برخی نقاط نزدیک به صفر بوده به‌ویژه در شرق استان تهران ذخیره برفی بسیار پایین است و سدهای ماملو و لتیان آسیب‌پذیر شده‌اند. حجم ذخایر سدهای تهران در سال گذشته حدود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب بوده اما اکنون این عدد به ۸۰۰ میلیون مترمکعب کاهش یافته یعنی نسبت به سال قبل حدود ۳۰۰ میلیون مترمکعب کسری آب شرب سدهای تهران را داریم.
 • کاهش ۱۳ درصدی واحدهای تولیدی غیرفعال

  دنیای‌اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت از کاهش ۱۳ درصدی واحدهای تولیدی و صنعتی غیرفعال و افزایش ۹ درصدی واحدهای فعال در شهرک‌های صنعتی در سال ۹۹ خبر داد و گفت: به‌زودی مراکز تسهیل‌گری کسب و کارها در پنج استان کشور به‌صورت آزمایشی ایجاد می‌شود. به گزارش شاتا، علیرضا رزم‌حسینی افزود: ایجاد مراکز تسهیل‌گری کسب و کارها در جلوگیری از اتلاف وقت سرمایه‌گذاران و تسریع در راه‌اندازی واحدهای تولیدی و صنعتی موثر واقع خواهد شد. بر این اساس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به‌زودی در پنج استان کشور مراکز تسهیل‌گری کسب و کارها را به‌صورت نمونه ایجاد و ارائه خدمات به متقاضیان را آغاز می‌کند. وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره مهم‌ترین اقدامات انجام شده برای راه‌اندازی مجدد واحدهای غیرفعال نیز گفت: ۲۴ درصد از واحدهای فعال شده از طریق واگذاری کامل توسط مالک اصلی به سرمایه‌گذار جدید، ۱۸ درصد از طریق مشارکت با سرمایه‌گذار جدید و ۱۶ درصد هم از طریق تامین مواد اولیه، مجددا راه‌اندازی شده است.
 • سامانه تاپ به تحقیقات دانشگاهی جهت می‌‌دهد

  دنیای‌اقتصاد: وزارت صمت اولویت شرکت‌های تابعه خود را در قالب سامانه تاپ اعلام کرد. این سامانه که با عنوان دقیق «توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار» به معرفی پروژه‌های مشترک مبتنی بر فناوری به بنگاه‌ها و نیروهای انسانی اعم از اساتید، تکنسین‌ها، دانشجویان و سربازان می‌پردازد، محور پروژه‌های پژوهشی شرکت‌های زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهد بود. سرپرست مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صمت از در اولویت قرارگرفتن هزینه‌کرد شرکت‌های تابعه وزارت صمت در راستای پروژه‌های سامانه تاپ خبر داد. به گزارش «شاتا»، بهناز بختیاری چهارلنگ، با اشاره به بند «و» تبصره «۹» ماده واحده قانون بودجه۱۴۰۰ کشور، گفت: شرکت‌ها، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت، مکلفند، حداقل ۴۰‌‌درصد از هزینه امور پژوهشی خود را به خزانه‌داری کل‌ کشور واریز ‌کنند تا در راستای حل مسائل و مشکلات خود از طریق توافقنامه با دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی اعم از دولتی و غیردولتی و جهاد دانشگاهی و حوزه‌های علمیه در قالب طرح‌های کاربردی، پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی، طرح‌های پسادکتری و طرح‌‌های تحقیقاتی دانش‌آموختگان تحصیلات تکمیلی به مصرف برسانند.
 • شعاع تمرکز تجارت ایران

  دنیای‌اقتصاد: لوکیشن خریداران کالاهای ایرانی بر اساس گروه‌های اقتصادی در میانه بهار مشخص شد. سازمان توسعه تجارت در گزارشی، عملکرد صادرکنندگان و واردکنندگان در خصوص تعامل با گروه‌های اقتصادی را بررسی کرده است. سکوی اول در اختیار سازمان همکاری‌های اسلامی (OIC) است که به لحاظ ارزشی سهم بالایی را در تجارت ایران در اختیار دارد. از صادرات ۶ میلیارد و ۳۲۰ میلیونی دلاری ایران در دو ماه‌ ۱۴۰۰ سهم این گروه ۳میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار است. همچنین از واردات ۶میلیارد و ۵۲۵ میلیون دلاری ایران این گروه ۲ میلیارد و ۷۴۱ میلیون دلار سهم دارد. ارزیابی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد صادرات به هیچ یک از هشت گروه اقتصادی مورد بررسی با کاهش وزن و ارزش روبه‌رو نبوده است. اما واردات از اتحادیه اروپا از نظر وزنی، واردات از کشورهای مستقل مشترک‌المنافع CIS از نظر وزن و ارزش، واردات از اتحادیه اوراسیا از نظر وزن و ارزش و واردات از کشورهای عضو همکاری جنوب شرق آسیا نیز از نظر وزن و ارزش نسبت به دو ماه نخست سال گذشته با کاهش روبه‌رو بوده است.
 • واردات مرغ و تخم‌مرغ برای تنظیم بازار

  دنیای‌اقتصاد: ستاد تنظیم بازار مقرر کرده است ۱۲۰ هزار تن مرغ منجمد برای تنظیم بازار و به مقدار مورد نیاز تخم‌مرغ نطفه‌دار برای جوجه‌ریزی کافی وارد شود. به گزارش «ایسنا»، ستاد تنظیم بازار در جلسه اخیر خود از تصمیم قبلی این ستاد برای واردات گوشت مرغ منجمد تا سقف ۱۲۰ هزار تن از سوی شرکت‌های مباشر دولتی و غیردولتی خبر داده و با اشاره به گزارش ارائه شده از روند ثبت سفارش‌ها و تخصیص و تامین ارز از سوی بانک مرکزی و پیش‌بینی کمبود احتمالی، تولید و عرضه گوشت مرغ، مقرر کرده شرکت پشتیبانی امور دام با همکاری تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط و بانک مرکزی با افزایش انعقاد قرارداد و تسریع در خرید و واردات گوشت مرغ منجمد به‌منظور ترمیم ذخایر و تنظیم بازار کشور و واردات تخم مرغ نطفه‌دار برای جوجه‌‌ریزی مکفی اقدامات لازم را انجام دهند. همچنین براساس این مصوبه به شروع فصل گرما و کاهش جوجه‌ریزی در برخی استان‌ها اشاره و مقرر شده از سوی شرکت پشتیبانی امور دام کشور و با هماهنگی معاونت بازرگانی داخلی، سهمیه مرغ منجمد به استان‌ها تخصیص داده شود، البته با توجه به انجام مراحل ثبت سفارش‌های مربوط به واردات گوشت مرغ منجمد، مقرر شده حداکثر تا ۲۵ درصد امکان افزایش ثبت سفارش‌ها با تشخیص شرکت پشتیبانی امور دام و با استفاده از توان شرکت‌های بخش خصوصی اقدام شود.
 • روایت رئیس اتاق ایران از اوضاع اقتصادی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اتاق‌بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: آمار رسمی نشان می‌دهد، اقتصاد کشور کوچک شده است و جای تا‌سف دارد که با وجود ادعاهایی که وجود داشت، سهم اقتصاد ایران از اقتصاد جهانی در چهار دهه گذشته نصف شده است. به تعبیر دیگر باید گفت که رشد اقتصادی ما در این نیم‌قرن اخیر تقریبا صفر بوده است. به گزارش «ایسنا» غلامحسین شافعی اظهار کرد: اگر نگاهی به اوضاع اقتصادی و اجتماعی نیم‌قرن اخیر کشور داشته باشیم، آمار و ارقام به ما نشان می‌دهد که کشور با سیکل معیوب و تکرارشونده‌ای از مشکلات مانند تورم، نرخ بیکاری، بی‌ثباتی اقتصادی، فقر پایدار و نابرابری بسیار بالا مواجه بوده است. می‌توان گفت، اقتصاد ما مانند دیوار فرسوده‌ای است که بسیاری از افراد روی آن ‌را رنگ می‌زنند و پس از مدتی آن را رها می‌کنند.وی عنوان کرد: همیشه از معیشت مردم، بالارفتن سن ازدواج جوانان و جمعیت پیر کشور سخن به میان می‌آید، اما باید بدانیم که در حقیقت ریشه همه این معضلات جامعه اقتصاد است. معیشت مردم با شعارهای صدقه‌ای و یارانه‌ای قابل حل نیست، بلکه با توسعه اقتصاد، بالا رفتن اشتغال و بالا رفتن سطح رفاه جامعه قابل‌حل خواهد بود.شافعی تا‌کید کرد: دولت بدون حضور بخش خصوصی قادر به توسعه اقتصادی نبوده و نخواهد بود. باید دانست که ثروت‌آفرینی غیرمولد در کشور دردی از اقتصاد کشور دوا نخواهد کرد. درواقع زمانی‌که دلالی، واسطه‌گری، کارهای غیرمولد، رانت‌خواری و فعالیت‌های بسیار سهل‌تر از کارهای مولد وجود داشته باشد، سرمایه‌ها به سمت کار مولد سوق پیدا نخواهد کرد، این در حالی است که سیستم پاداش‌دهی در کشور ما به کارهای غیر مولد مربوط است و اگر در مرحله اول این قاعده درست نشود، مانند گذشته رشد نخواهیم داشت.
 • چهار فاز الگوی چینی

  دنیای‌اقتصاد: تسهیل کسب‌وکار در دومین اقتصاد جهان چگونه رقم خورد؟ ارزیابی‌ها حاکی از این است که چین برای بهبود کسب‌وکار، چهار فاز اجرایی را طی کرده و حرکت به سمت کسب‌وکار آسان، یکی از مهم‌ترین اجزای برنامه اصلاحات و حرکت به سمت اقتصاد باز در این کشور طی ۴۲سال اخیر بوده است. نتیجه این رویکرد جذب حجم عظیمی از سرمایه، به‌ویژه سرمایه‌های خارجی و کمک فراوان به رشد اقتصادی و کاهش فقر در این کشور است. چین در فاز اول (در فاصله سال‌های ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۱) به این موضوع توجه کرد که توسعه نمی‌تواند جدا از سایر مناطق جهان روی دهد. فاز دوم اصلاحات از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۱ در این کشور شروع شد که اصلاحات بازارمحور در دستور کار قرار گرفت و در فاز سوم یعنی از سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۲ اصلاحات هدایت‌شده با قوانین بین‌المللی، در محیط کسب‌و‌کار چین مدنظر قرار گرفت. در فاز چهارم که از سال ۲۰۱۳ تا حال حاضر ادامه دارد، چین با اصلاحات نظام‌مند توانسته است ۶۵پله در شاخص سهولت کسب‌وکار صعود کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر