شماره روزنامه ۴۴۳۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۳۲

 • میانبرهای تجارت در پساخروج

  دنیای اقتصاد: رایزنی روسای بخش‌خصوصی ایران و عراق حاکی از آن است که فعالان اقتصادی همسایه غربی قبول کرده‌اند در دوره تحریم کنار ایران باشند و حتی وعده داده‌اند با توجه به محدودیت‌های بانکی که در دوره تحریم برای ایران ایجاد خواهد شد، بانک‌های عراقی با بانک‌های خصوصی ایران تاسیس یک بانک مشترک را در دستور کار قرار دهند.
 • «ژاپن» در سیبل ترامپ

  دنیای اقتصاد: به دستور ترامپ، وزارت بازرگانی آمریکا درحال بررسی این موضوع است که تا چه حد واردات خودرو، تهدیدی برای امنیت ملی این کشور است. به گزارش نشریه «فوربس»، رئیس‌جمهوری آمریکا به‌دنبال راهی برای اجرایی کردن تهدید خود مبنی بر اعمال تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات خودرو به این کشور است.
 • آزادسازی دسترسی به اطلاعات نیما

  دنیای اقتصاد: روابط‌عمومی بانک مرکزی اعلام کرد که تمامی اتاق‌ها، انجمن‌ها و اتحادیه‌ها می توانند به اطلاعات مربوط به فعالان مرتبط با حوزه‌شان در سامانه نیما دسترسی داشته باشند. پیش از این در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، فعالان اقتصادی نسبت به غیرشفاف بودن فعالیت‌ها در سامانه نیما انتقاد کرده بودند.
 • رسوب کالا در بنادر کاهش یافت

  دنیای اقتصاد: مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی از افزایش سرعت ترخیص کالا و کاهش میزان رسوب کالا در بنادر خبر داد. به گزارش روابط‌عمومی سازمان بنادر و دریانوردی، ‌روانبخش بهزادیان با اشاره به آمار مربوطه طی ۱۵ روز اخیر در مورد رسوب کالا و کانتینر در بنادر کشور، اظهار کرد: براساس آمار دریافتی شاهد افزایش سرعت ترخیص کالا و کاهش میزان رسوب کالا در بنادر کشور هستیم.
 • ضرورت اصلاح در تولید بخاری‌های گازسوز خانگی

  گروه بنگاه‌ها: به‌کارگیری فناوری‌های نوین و ساختار جدید موجب شده که نسل جدید بخاری علاوه بر ایمن بودن، مصرف بسیار پایین‌تری نسبت به بخاری‌های نسل گذشته داشته باشد.
 • عرضه سبد حمایت غذایی دولت در شعب فروشگاه‌های افق کوروش

  گروه بنگاه‌ها: طرح حمایت غذایی دولت برای اقشار محروم تحت پوشش نهادهای حمایتی در فروشگاه زنجیره‌ای افق کوروش آغاز شد و مشمولین این طرح می‌توانند با مراجعه به شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش در سراسر کشور نسبت به تهیه سبد غذایی خانوار اقدام کنند.
 • راهکار دور زدن تحریم‌ها

  دنیای اقتصاد: معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اهمیت اقتصاد اجتماعی حتی در شرایط عادی و باثبات گفت: امروز حتی شیوه‌های تولید نیز تغییر کرده است. تا دیروز این تولیدکننده بود که تصمیم می‌گرفت با چه کیفیتی، چه کالایی را تولید کند؛ اما امروز برای تولید، نظرسنجی اجتماعی انجام می‌شود و از مردم می‌پرسند چه می‌خواهند تا براساس آن خواسته، تولید صورت گیرد.
 • آفت سیاست‌گذاری نامتوازن

  دنیای اقتصاد: بررسی وضعیت اقتصاد ایران در سال‌های گذشته حاکی از آن است که سیاست‌های مختلف اقتصادی (از جمله سیاست تجاری، ارزی، مالی و پولی کشور) از عدم هماهنگی و یکپارچگی رنج برده‌اند. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد طی دهه‌های اخیر به لطف درآمدهای ناشی از صادرات مواد خام و واسطه‌ای، اولویت سیاست ارزی اتخاذ شده به‌جای توسعه صادرات و مدیریت واردات، مبتنی بر تثبیت نرخ ارز به‌منظور کنترل تورم و تثبیت سطح عمومی قیمت‌ها بوده است.
 • کالبدشکافی تولید و بازار غیرآهنی‌ها

  دنیای اقتصاد: برگزاری هشت دوره همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار با ابتکار گروه رسانه‌ای «دنیای‌اقتصاد» نقطه عطفی بوده که مقامات دولتی توانستند در حوزه صنعت فولاد انتظارات خود را از سرمایه‌گذاران و مدیران بخش خصوصی بیان کنند. از سویی فرصتی فراهم کرده که بخش خصوصی نیز پیشنهادهای خود را برای بهبود وضعیت فولادسازی در ایران اعلام کند.
 • چالش زنجیره پرداخت در حوزه دارو

  دنیای اقتصاد: رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران از وزارت بهداشت خواست تا برگزاری مناقصه توسط هیات‌امنای ارزی را که در شرایط موجود ایجاد انحصار می‌کند، لغو کند.
 • ضرورت جمع‌آوری گازهای همراه نفت

  دنیای اقتصاد: فعالان بخش خصوصی در کمیسیون انرژی اتاق تهران در بیست و دومین نشست کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران تدوین بیانیه‌ای برای تشویق و مجاب کردن دولت به‌منظور اعطای مجوز برای ورود بخش خصوصی به استفاده از گازهایی که همراه با نفت می‌سوزد را در دستور کار قرار دارند. در این نشست که با حضور اعضای هیات‌مدیره سندیکای صنعت برق و بررسی وضعیت کنونی این صنعت در کشور برگزار شد، پیش‌نویس بیانیه کمیسیون انرژی و محیط‌زیست پیرامون «ضرورت اجازه جمع‌آوری گازهای همراه تولید نفت به بخش خصوصی» که در نشست قبلی مورد بحث و بررسی قرار گرفته بود، ارائه شد.
 • شریعتمداری به کمیسیون صنایع نرفت

  دنیای اقتصاد: روز گذشته سکاندار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار بود با حضور در کمیسیون صنایع و معادن مجلس به برخی از سوالات نمایندگان استیضاح‌کننده خود پاسخ دهد اما عدم حضور محمد شریعتمداری در این کمیسیون تخصصی آن هم پیش از برگزاری استیضاح در صحن علنی بازهم برخی شائبه‌ها درخصوص صحت و سقم خبر استعفای شریعتمداری که چند روز پیش در صدر خبرهای مهم اقتصادی قرار گرفته بود را تقویت کرد.
 • ایجاد خط تولید تایر‌های فوق سنگین

  دنیای اقتصاد: مدیر اجرای طرح‌های صنعتی ایدرو از اجرای طرح تولید تایر‌های فوق سنگین خودرو‌های راهسازی، لودری، کشاورزی و صنعتی در کارخانه‌ای در تایر هامون استان سیستان و بلوچستان خبر داد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما از وزارت صمت، رضا الهیاری با اشاره به فراهم شدن زیرساخت‌ها برای اجرای طرح گفت: عقد قرارداد جدید ماشین‌آلات از نیمه دوم سال جاری با حدود ۱۰ میلیون یورو و اشتغال‌زایی ۱۲۰ نفر شروع می‌شود و بر اساس برنامه طی مدت ۱۸ ماه به پایان می‌رسد. وی با بیان اهمیت تولید داخلی تایر به‌عنوان کالای مصرفی در صنعت تولید خودرو و نیز ناوگان حمل و نقل جاده‌ای کشور تصریح کرد: قرار است در کارخانه‌ای در شهرستان زابل علاوه بر تایرهای فوق سنگین، تایر سواری PCR و تایرهای کامیونی – اتوبوسی TBR در مجموع با ظرفیت ۵۰هزار تن در سال به تولید برسد. الهیاری افزود: از جمله اقدامات در اجرایی شدن طرح تولید تایرهای سبک و سنگین می‌توان به انعقاد قراردادEPC+F با شرکت سابیر و انجام عملیات زیرساختی اولیه و ارزیابی کیفی ۲۸ شرکت و اتمام فونداسیون بچینگ اشاره کرد.
 • واگذاری احداث خط آهن جلفا-قلی‌بیگلو به بخش‌خصوصی

  گروه بنگاه‌ها: سازمان منطقه آزاد ارس، احداث خط آهن جلفا- نوردوز- قلی‌بیگلو را به بخش‌خصوصی واگذار می‌کند. به گزارش خبرنگار «دنیای اقتصاد»، عضو هیات مدیره و معاون فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد ارس در این باره گفت: این خط ریلی دوباره مسیر راه‌آهن مسدود شده ایران را به کشورهای CIS از خاک ایران به جمهوری آذربایجان وصل خواهد کرد و به این ترتیب ارتباطات ریلی و بازرگانی ایران با کشورهای مختلف که از کریدور ایران استفاده می‌کردند، از سر گرفته می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر