آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۷۲

 • راه صعود به قله رقابت

  دنیای اقتصاد: گزارش شاخص جهانی رقابت‌پذیری سال ۲۰۱۸ که شامل ۱۲ رکن اصلی و ۹۸ مولفه می‌شود، حاکی از آن است که ایران در ۴۲ درصد از مولفه‌های رقابت‌پذیری جزو ضعیف‌ترین کشور‌ها قرار گرفته است. معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران، وضعیت عمومی ایران در این ارکان و مولفه‌ها را به تفصیل مورد بررسی قرار داده است که بر اساس آن وضعیت عمومی ایران در سه رکن اساسی رقابت‌پذیری که شامل «بازار محصول»، «بازار نیروی کار» و «نظام مالی» می‌شود، ضعیف گزارش شده است.
 • «جنگ‌داخلی» بر سر «جنگ‌تجاری»

  دنیای اقتصاد: جنگ‌ تجاری که دونالد ترامپ به راه‌انداخته، به اختلافات مشاوران اقتصادی ارشد او دامن زده است. مقامات رسمی کاخ‌سفید چه در انظار عمومی و چه در پشت صحنه بر سر چگونگی حل اختلافات تجاری با چین، اتحادیه اروپا و سایر شرکای تجاری اختلاف‌نظر دارند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، روز سه‌شنبه لری کودلو، رئیس شورای اقتصادی ملی ترامپ مدعی شد پیتر ناوارو، یکی از مشاوران تجاری ارشد ترامپ، با اظهارات تند خود علیه مذاکرات ‌تجاری با چین، رئیس‌جمهوری را گمراه می‌سازد. او در این رابطه می‌گوید صحبت‌های هفته‌ گذشته ناوارو که شامل پیش‌بینی درخصوص اینکه ترامپ «جرأت» آن را دارد تا هر نوع توافق تجاری بد با چین را رد کند، مورد تایید دولت نیست.
 • کارنامه ۶ بخش عمده صادراتی

  دنیای اقتصاد: آمارهای هفت ماه منتهی به مهر از تجارت خارجی ایران نشان می‌دهد که در صادرات، پتروشیمی بیشترین رشد را داشته است؛ به این معنی که بخش بیشتری از رشد صادراتی هفت ماهه کشور، ناشی از رشد صادرات پتروشیمی‌ها است. این در حالی است که پیش از این بخش صنعت، سردمدار رشد صادراتی ایران بود.
 • فرصت ایران در اجلاس بین‌المللی تعاون آسیا و اقیانوسیه

  گروه بنگاه‌ها: برگزاری اجلاس اتحادیه بین‌المللی تعاون آسیا و اقیانوسیه در ایران فرصت مناسبی برای معرفی بخش تعاون، گردشگری، صنعت، انرژی و فرهنگی است. به گزارش روابط عمومی اتاق تعاون ایران، در طول برگزاری این اجلاس که قرار است روزهای ۵ تا ۹ آذر (۲۶ تا ۳۰ نوامبر) در تهران برگزار شود، هیات‌های مختلف از کشورهای گوناگون با شرکت در کمیته‌های تخصصی، ارائه مقالات و نشست‌های گوناگون آخرین تجربیات و دستاوردهای این بخش را به اشتراک می‌گذارند.
 • از قیمت پسته چه خبر؟

  خبرگزاری تسنیم: رئیس اتحادیه آجیل با اشاره به اینکه در صورتی که قیمت میانگین پسته صادراتی را ۱۲ دلار در نظر بگیریم قیمت عمده این محصول معادل ۱۸۰ هزار تومان می‌شود، گفت: با در نظر گرفتن سود ۱۰ درصدی خرده‌فروشی قیمت آن در بازار به ۲۰۰ هزار تومان می‌رسد.
 • مکانیزم مراودات ایران و هند در دوره تحریم

  دنیای اقتصاد: آغاز دور جدید تحریم‌های بین‌المللی موجب شد تا سفیر هند در ایران در دیدار با رئیس اتاق تهران به بررسی چگونگی مبادلات و مکانیزم‌های تدوین‌شده برای انجام مراودات تجاری در دوره تحریم بپردازند. هند از جمله کشورهایی است که مشمول برخی معافیت‌ها برای خرید نفت از ایران شده و این معافیت دریچه جدیدی را برای همکاری میان دو کشور به‌وجود آورده است.

بیشتر