چالش حیاتی صنعت؛ تامین ارز ترجیحی

مدیرعامل «صنعت غذایی کورش»  (برند اویلا و فامیلا) در این ارتباط و در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با بیان اینکه تحریم‌های متعددی که در چهار دهه گذشته در کشور وجود داشته، تامین مواد اولیه برای صنعت روغن نباتی را در دوره‌هایی دچار چالش کرده، گفت: با آنکه زیرساخت‌های تولید این محصول در کشور دو برابر میزان نیاز داخلی است، اما تامین مواد اولیه یا روغن خام، مشکل اصلی در این صنعت محسوب می‌شود که به‌رغم حمایت‌های وزارت جهاد کشاورزی برای تولید دانه‌های روغنی در داخل کشور، هنوز میزان وابستگی به روغن وارداتی زیاد است.

محمد برهانی با بیان اینکه وارداتی بودن روغن خام یعنی برجسته شدن بحث‌های تامین ارز و نقل و انتقال پول، افزود: این مشکلات در سال‌های اخیر بسیار بر صنعت روغن اثرات منفی گذاشته‌اند و علاوه بر آن مشکل تامین ارز ترجیحی از یک سو و اختلاف آن با ارز نیمایی از سوی دیگر باعث شد تقاضا برای این ارز افزایش یابد. در این بین هرچند روند تولید و مصرف این کالا صعودی شد، اما همزمان این پرسش مطرح می‌شود که آیا این مصرف متناسب با نیاز کشور است؟ 

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و اثرات آن در صنعت روغن

در این میان اما حذف ارز ترجیحی از قیمت کالاهای اساسی که هنوز به نتیجه نهایی نرسیده موضوعی است که با ضریبی بالا روی برنامه‌ریزی‌های صنعتگران در این حوزه اثرگذار است. برهانی نیز معتقد است قاعدتا حذف این ارز، قیمت مصرف‌کننده و تورم این کالاها را افزایش می‌دهد. وی با بیان اینکه از منظر اقتصادی حذف ارز ترجیحی هم میزان مصرف این کالا را واقعی‌تر می‌کند و هم بهره‌وری در حوزه‌های تولید و توزیع را افزایش می‌دهد، اظهار کرد: در عین حال این صنعت از یک صنعت ارزبر به سمت صادرات‌محوری پیش می‌رود و تامین ارز نیز خواهد کرد و این در حالی است که با تخصیص ارز ترجیحی عملا صادرات روغن ممنوع است. مدیرعامل «صنعت غذایی کورش» با طرح این موضوع که مساله مهم در حال حاضر آن است که در کوتاه‌مدت دولت چگونه و با چه روشی جلوی ضربه و لطمه احتمالی مصرف‌کننده را بگیرد، ادامه داد: با آزادسازی ارز و واقعی شدن اندازه بازار موضوع رقابت قیمتی شروع و در یک نقطه به تعادل خواهد رسید و در نهایت در کنار آزادسازی صادرات ممکن است واردات نیز آزاد شود و در نتیجه منافع زنجیره نیز تامین شود. وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر خانوار، کالای مورد نیاز خود را با قیمت مصوب از قفسه مغازه‌ها و فروشگاه‌ها تامین می‌کند، گفت: بخش اعظم هدف این طرح که حمایت از خانوار و مصرف‌کننده است، محقق شده است که البته در برخی برهه‌ها کمبودهایی ایجاد شده که جبران شدند، اما در بخش تولید، اهداف ارتقای بهره‌وری و تشویق تولیدکننده به صادرات با ارز ترجیحی امکان‌پذیر نیست و از توجیه اقتصادی کافی برخوردار نیست. به گفته برهانی در بخش صنف و صنعت نیز نگرانی‌هایی وجود دارد که اگر تامین کالا به صورت مداوم اتفاق بیفتد، این مشکلات نیز برطرف می‌شوند. البته این نیازمند واکنش مناسب ارگان‌های نظارتی در این بخش‌ها است. به گفته این فعال صنعت روغن، با آزادسازی قیمت ارز، افزایش تولید نیز که در حال حاضر از طریق قاچاق معکوس به کشورهای منطقه صادر می‌شود، متوقف می‌شود؛ به شرطی که اختلاف قیمت از طریق نظام صحیح پرداخت، به مصرف‌کننده برسد. مدیرعامل «صنعت غذایی کورش» با اشاره به اینکه سیاست تامین مواد اولیه، اولا نباید وابسته به یک منطقه یا کشور خاص باشد و ثانیا نباید وابسته به یک محصول خاص باشد، افزود: در حال حاضر ما مواد اولیه روغن را هم از منطقه جنوب و هم شمال تامین می‌کنیم و هر دو ایستگاه باید فعال باشند تا از هر خطر احتمالی در حوزه تامین جلوگیری شود. به گفته برهانی در حال حاضر سبد کیفی انواع روغن در سطح قابل قبولی است و نسبت به استانداردهای جهانی از نظر کیفی و رعایت استانداردها و منظم بودن پایش‌های سازمان استاندارد و وزارت بهداشت در جایگاه مناسبی قرار داریم.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند