«محمد جعفری» با اشاره به شعار سال ۱۴۰۰ «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» ادامه داد: با تاکید رهبر انقلاب برای مانع‌زدایی تولید داخلی، گام‌های بلندی در این زمینه برداشته شد که افزایش میزان تولید صنایع روغن‌کشی یکی از نمونه‌های آن است. دبیر انجمن صنایع روغن‌کشی با تاکید بر ظرفیت اشتغال‌زایی در کشور افزود: همکاری صنایع مختلف با بخش کشاورزی زمینه مناسبی را در جهت ایجاد شغل برای تعداد زیادی از افراد فراهم کرده ‌است که درصورت تداوم می‌تواند علاوه بر تامین نیاز داخلی، ارزآوری مناسبی برای کشور به همراه داشته باشد. با توجه به پیوند اقتصادی بین تولیدکننده و مصرف‌کننده، در صورت افزایش تولیدات داخلی تقاضا برای منابع نیروی کار محلی ایجاد می‌شود که این مورد نیز می‌تواند پویایی اقتصاد را به دنبال داشته باشد.

وی درخصوص راهکارهای تقویت کشاورزی در کشور گفت: لازمه رشد کشاورزی در دو بخش تولید محصولات و فروش گنجانده می‌شود. خوشبختانه در سال گذشته و با حمایت از تولیدکنندگان، مواد اولیه لازم برای بخش کشاورزی فراهم شد و در اختیار کشاورزان قرار گرفت. همچنین با آغاز طرح آزمایشی کشت قراردادی در چند استان کشور، دغدغه فروش محصولات برای کشاورزان از بین رفت و تولید محصولات با رشد چشمگیری روبه‌رو شد. با اجرای این طرح کشاورزان دیگر دغدغه گرانی و تامین نهاده‌ها در زمان کاشت و داشت را نخواهند داشت و با مدیریت مزرعه به رکورد بسیار مناسب در عملکرد تولید خواهند رسید.

جعفری با اشاره به ظرفیت‌های صادراتی صنایع روغن‌کشی تصریح کرد: درحال حاضر تولید این صنعت به ۵/ ۲ میلیون تن می‌رسد که این مقدار تا سقف ۴/ ۵ میلیون تن قابل افزایش است. پتانسیل صادراتی مناسبی در این زمینه موجود است و با سیاستگذاری مناسب می‌توانیم برای توسعه روابط تجاری و تامین نیاز برخی همسایگان اقدام کنیم. دبیر انجمن صنایع روغن‌کشی معتقد است: حذف ارز ترجیحی و اختصاص آن به مصرف‌کننده از طریق کارت اعتباری خرید، می‌تواند به چرخه تولید داخلی کمک کند و اختصاص این نوع ارز به واردات کالاهای اساسی کار درستی خواهد بود. البته در این زمینه لازم است بررسی تخصصی صورت گیرد تا به معیشت مردم و تامین بودجه دولت برای واردات برخی اقلام آسیب وارد نشود.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند