وی افزود: وضعیت صادرات پسته خوب بوده و از پسته‌ای که سال گذشته تولید شد، ۲۱۳ هزار تن در ۱۱ ماه گذشته صادر شد. صادرات پسته بیشتر به چین و هند بود همچنین ۱۰ درصد از پسته تولیدی به آلمان صادر شد. تقریبا ۲۰ درصد از محصول تولید ما برای مصرف داخلی است و ۸۰ درصد دیگر صادر می‌شود. دبیر کل انجمن پسته ایران با اشاره به دیگر دلایل کاهش تولید پسته عنوان کرد: امسال متأسفانه بارندگی خوب نبود و زمانی که رطوبت پایین باشد نوسانات شدیدی در هوا وجود خواهد داشت که شب‌ها به‌شدت سرد و روزها به‌شدت گرم می‌شوند. در فروردین‌ماه باغات پسته دقیقا در زمان گلدهی دچار سرمازدگی شدند. وی ادامه داد: این سرما در بعضی مناطق مانند شهربابک، سیرجان، یزد و بعضی مناطق استان خراسان باعث سرمازدگی شد. این دمای بالا باعث شد تا اختلال در گرده‌افشانی ایجاد شود و برای سال بعد هم جوانه گل تولید نشود.

رضایی با اشاره به گرمای تابستان که باعث شده بسیاری از محصول پسته دچار پوکی شوند گفت: بعد از رسیدن به گرمای تیر و مرداد در بعضی از شهرستان‌های ایران دمای هوا بالای ۴۰ درجه شد. برای مثال در شهرستان رفسنجان مردادماه ۱۰۸ ساعت و در تیرماه تقریبا۱۷۰ ساعت دمابالای ۴۰ درجه بود که باعث شد بسیاری از محصول دچار پوکی و سقط‌جنین شود.

وی ادامه داد: ۲۷ استان کشور مشغول پسته‌کاری هستند اما خوشبختانه تعداد استان‌هایی که پسته کشت می‌کنند زیاد است و انجمن پسته مشغول آموزش و کمک به کشاورزان برای افزایش محصول است. ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار باغ با کشت ارقام مختلف در ایران زیر کشت رفته که ۵۰۰ هزار هکتار مربوط به کشت پسته است. دبیر کل انجمن پسته ایران در پایان خاطرنشان کرد:‌ متأسفانه قوانین آب خوب تعیین نشده و توزیع عادلانه نیست که بهره‌برداری ما را کم کرده است. به دولت جدید چشم امید داریم که این مسائل دوباره تکرار نشوند.

 

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند