در این مسیر تامین مواد اولیه و ماشین‌آلات از یکسو و تامین و انتقال ارز از سوی دیگر باعث شده است تا بسیاری از خطوط تولید دچار مشکل باشند؛ هرچند در خلال سال‌های اخیر استفاده از ظرفیت‌های تولیدکنندگان داخلی نتایج بسیار خوبی را به همراه داشته و توانسته است بخش مهمی از نیاز را برطرف کند؛ اما در زمینه استفاده از پتانسیل‌های تولیدکنندگان داخلی ماشین‌آلات نیز مشکلاتی وجود دارد. نخستین مشکل آن است که بسیاری از آنها توانایی تولید دستگاه‌ها با ظرفیت‌های موردنیاز را ندارند و علاوه بر آن، به‌دلیل تحریم و محدود بودن تولیدکنندگان داخلی ماشین‌آلات، زمان تحویل دستگاه‌ها بسیار افزایش‌ یافته و برخلاف گذشته که دوسه‌ماهه ماشین و دستگاه موردنیاز تحویل می‌شد، اما اکنون در پی افزایش سفارش‌ها به ده ماه زمان نیاز است و در نتیجه حتی زمان تامین از داخل، از زمان موردنیاز برای واردات در شرایط تحریم بیشتر شده است.

در این ‌بین با روی کار آمدن دولت جدید، اولین انتظار تولیدکنندگان رفع مشکلات و معضلات تحریمی است. قاعدتا دولت می‌تواند این موضوع را حل‌وفصل کند.

نکته دوم اینکه باید شرایط برای حذف بوروکراسی‌های اداری و تسهیل صدور مجوزهای مورد نیاز برای تولیدکننده فراهم شود. تولیدکننده‌ای که ظرفیت‌ها، خطوط، مواد اولیه و... را آماده کرده است، نباید برای دریافت مجوزهای مختلف با مشکلات عدیده فعلی روبه‌رو باشد و سرمایه کشور یک سال معطل دریافت مجوزها شود و این در حالی است که دولت می‌تواند کل پروسه اسناد و مجوزها را در دو ماه نهایی کند تا محصول به‌سرعت وارد بازار شود. لازم به ذکر است که همه هزینه‌های تامین مالی تولید بر دوش تولیدکننده است و هرچه محصول دیرتر وارد بازار شود، هزینه‌های بیشتری به وی تحمیل می‌شود.

موضوع دیگر مساله تامین مالی برای شرکت‌هایی است که به‌خصوص در تلاش برای پیشبرد برنامه‌های توسعه‌ای خود هستند. این مساله نیز درخواست همه تولیدکنندگان است که دولت آنها را در مسیر تامین منابع مالی برای ارتقای تولید یاری کند. متاسفانه همه صنایع در حال حاضر درگیر موضوع تحریم‌ها هستند؛ هرچند برخی تلاش کرده‌اند وابستگی به تحریم را کاهش دهند و برای این منظور با استفاده از کمک پیمانکاران داخلی و سازندگان بومی سعی کرده‌اند با رعایت کیفیت، خطوط تولید و ماشین‌آلات را راه‌اندازی کنند و تولید را به‌پیش ببرند. بااین‌حال برخی قطعات و خطوط به حدی از فناوری‌های بالا برخوردارند که امکان بومی‌سازی آنها وجود ندارد و واردات آنها نیز ماه‌ها نیاز به زمان دارد و به عبارتی این موضوعات باعث می‌شوند پروسه خرید ماه‌ها به طول بینجامد.

 

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند