مسوولیت قوه قضائیه در بخش تولید فراتر از سایر سازمان‌ها است

مدیرعامل کارخانه مارگارین در حاشیه بازدید رئیس مرکز توسعه حل اختلاف از کارخانه روغن مارگارین گفت: با توجه به نام‌گذاری سال ۱۴۰۰ تحت عنوان «سال تولید، پشتیبانی ها

 و مانع‌زدایی‌ها» امیدواریم با همکاری قوه‌قضائیه و واحدهای تولیدی و با استفاده از تمام پتانسیل‌های موجود و ظرفیت‌هایی که در اختیار داریم، بتوانیم شاهد رشد و شکوفایی اقتصاد کشورمان باشیم و کشور را به اهداف تعیین‌ شده برسانیم.

حسن خلخالی با بیان این مطلب به نقش مهم قوه قضائیه در رونق تولید اشاره کرد و ادامه داد: قوه قضائیه به‌عنوان یک ‌نهاد تاثیرگذار در زمینه تحقق تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها، مسوولیتی فراتر از سایر سازمان‌ها دارد، همچنان که طی یک‌سال‌ونیم اخیر که حمایت‌ها و کمک‌های قوه‌قضائیه در جهت راه‌اندازی واحدهای تولیدی تعطیل‌ شده، نشان می‌دهد که این نهاد تاثیر متفاوت‌ و بسزایی بر بخش تولید دارد.

وی با اعلام اینکه دو پروژه مهم در این کارخانه در دست اجرا است، تصریح کرد: این دو پروژه مهم، شرکت مارگارین را از سایر شرکت‌ها متمایز خواهد کرد. تلاش می‌کنیم یکی از پرو‌ژه‌ها را تا پایان سال ۱۴۰۰ و دومی را در اوایل سال ۱۴۰۱ افتتاح کنیم.

خلخالی گفت: قصد داریم با همکاری و تعامل هرچه بیشتر، افزایش تولید و اشتغال و توسعه شرکت مارگارین را رقم بزنیم.

 تولیدات مارگارین نشانه همت والای مدیران این کارخانه است

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف نیز در جریان بازدید از کارخانه روغن مارگارین اظهار کرد: تولیدات کارخانه مارگارین نشان‌دهنده همت بلند و والای مدیران و کارگران شریف این کارخانه است که در چرخه تلاش اقتصادی، محصولات را تهیه کرده و تولید را سرپا نگه‌ داشته‌اند.

هادی صادقی در جمع کارکنان کارخانه روغن مارگارین، عرصه تولید را در شرایط امروز کشور جبهه‌ای ارزنده دانست و تاکید کرد: تولیدکنندگان و کارکنان بخش تولید، افتخار نسل‌های آینده هستند که در اوج تحریم‌ها در سنگر تولید جهاد می‌کنند و این جهاد کم از جهادهای دیگر نیست.

صادقی با اشاره به اهداف مرکز توسعه حل اختلاف گفت: در این مرکز به دنبال این مهم هستیم که مراکز تخصصی حل اختلاف ایجاد شود و این مراکز به چرخه کار، تلاش و تولید کمک کنند. برای حل‌وفصل اختلافاتی که پیش می‌آید به روش غیردادگاهی، مراجعه به مرکز توسعه حل اختلاف برای طرفین دعاوی مفید است و برای جامعه نیز هزینه‌ کمتری دارد.

وی با اشاره به نقش موثر شورا‌های حل اختلاف اضافه کرد: سال گذشته با افزوده شدن «واحد داوری و میانجی‌گری» به مرکز توسعه حل اختلاف، تمام روش‌های حل اختلاف غیردادگاهی در این مرکز تجمیع شد و از ظرفیت مردم استفاده می‌کنیم تا اختلافات با رضایت حل‌وفصل شود.

صادقی تاکید کرد: زمانی که اختلاف بین کارگر و کارفرما رخ می‌دهد، می‌توان با میانجی‌گری اختلافات را منتج به صلح و سازشی کرد که نتیجه آن رضایت طرفین باشد و منافع طرفین بهتر تامین شود. در این میان هزینه مراجعه به شورا‌های حل اختلاف ارزان‌تر است و در عین‌ حال به لحاظ دسترسی آسان‌تر، به‌صرف زمان کمتری نیاز دارد.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف در ادامه گفت: طبیعی است که چرخه دادرسی طولانی باشد و تقریبا در تمام جهان دادرسی‌ها طولانی هستند و پروسه داوری و میانجی‌گری در دادگاه‌ها بسیار طولانی‌تر، گران‌تر و پیچیده‌تر است، بنابراین باید توجه داشت که برای حل‌وفصل دعاوی از طریق میانجی‌گری و داوری اقدام شود.

این مقام مسوول همچنین در خصوص برنامه‌های قوه قضائیه برای حمایت از تولیدکنندگان گفت: در دوره جدید قوه قضائیه، حمایت از تولید، کارخانه‌ها، سرمایه‌گذاران و کارگران به‌خوبی در دستور کار قرار گرفته است و این سیاست ادامه پیدا خواهد کرد. این‌گونه نیست که فقط منتظر بمانیم پرونده‌ای تشکیل شود یا شکایتی صورت بگیرد و بعد حمایتی انجام شود، بلکه قوه قضائیه در مسیر حمایت از تولید حرکت کرده و خوشبختانه تاکنون نیز موفق بوده است.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف در عین‌ حال با اعلام آمادگی نسبت به حل‌وفصل مسائل کارخانه مارگارین و کمک به رونق صنعت از این طریق، بر ضرورت فرهنگ‌سازی در خصوص توسعه مذاکرات و صلح و سازش تاکید کرد.

صادقی با اشاره به پتانسیل‌ها و ظرفیت عظیم کارخانه روغن مارگارین گفت: مارگارین یک کارخانه پیشرو در زمینه تولید روغن است که بخش زیادی از نیاز کشور را تامین می‌کند. مدیریت مارگارین توانسته چرخه تولید را سرپا و توسعه‌­یافته نگه دارد. به‌روز بودن و توسعه‌یافتگی کمک می‌کند تا تولید صرفه اقتصادی داشته باشد و درعین‌حال بتواند برای جهش تولید ظرفیت‌سازی کند.

صادقی ادامه داد: با ایجاد خطوط تولید جدید در این کارخانه می‌توان تعداد کارگران را از ۸۰۰ به ۱۲۰۰ نفر افزایش داد و برای افراد بسیاری ایجاد اشتغال کرد.

براساس این گزارش، مارگارین اولین شرکت تولیدکننده روغن گیاهی در ایران است که با برندهای خروس، آفتاب و آفتاب طلایی در بین مردم شناخته ‌شده است. این شرکت که در دی‌ماه سال ۱۳۳۲ با ظرفیت تولید روزانه ۸ تن روغن گیاهی پا به عرصه صنعت گذاشت، اکنون توانسته است با ظرفیت تولید هزار تن در روز، مهمان سفره بسیاری از خانواده‌ها و صنایع مختلف کشور باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند