متاسفانه این مساله از بزرگ‌ترین مشکلات ما و همه همکاران ما در این صنعت است که هم در بعد خرید مواد اولیه داخلی و هم وارداتی مشاهده می‌شود. به عبارتی، در داخل نوسانات قیمت مواد اولیه و در حوزه واردات، نوسان شدید قیمت ارز باعث شده خرید مواد اولیه و ماشین‌آلات با چالش‌های زیادی روبه‌رو باشد که همین امر باعث به تعویق افتادن قسمت عمده‌ای از پروژه طرح و توسعه و ضعیف شدن نقدینگی شده است. متاسفانه دولت نیز در این مدت نه تنها حمایتی از تولید در برابر این نوسانات قیمتی و مشکلات ناشی از آن نکرده است؛ بلکه بعضا به خاطر قوانین غلط، حتی مشکلات را افزایش داده است.

این وضعیت در شرایطی است که بنگاه‌های فعال در حوزه صنایع غذایی برای توسعه مزیت‌های رقابتی خود نیازمند تامین مواد اولیه باکیفیت و با قیمت مناسب هستند. تولیدکنندگان حوزه موادغذایی در سال‌های اخیر توانسته‌اند در حوزه صادرات موفقیت‌های خوبی را کسب کنند و برندهای ایرانی توانسته‌اند بازارهای مناسبی را در اختیار بگیرند که رشد هزینه‌های مواد اولیه این فرصت را از آنان خواهد گرفت.

نکته‌ای که در این میان حائز اهمیت است آن است که تولیدکنندگان حوزه صنایع غذایی با مشکلات متعددی در شرایط تحریم روبه‌رو بوده و هستند. مشکلات و هزینه‌های ناشی از نقل و انتقال ارز و بازگشت منابع ناشی از فروش به خودی خود می‌تواند تولید را از پای در بیاورد، در این شرایط به جای آنکه دولت باری از دوش تولیدکننده بردارد، با قوانین سختگیرانه و بعضا  غیرمنطقی، مشکلات را برای این طبقه افزایش داده است و این در حالی است که در یک سال گذشته مساله جهانی کرونا نیز نیاز به حمایت از تولید را دو چندان کرده بود.

بر این اساس در سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» دولت باید به یک نیاز جدی تولیدکننده‌ها توجه کند و آن جلوگیری از سلب قدرت تفکر و برنامه‌ریزی تولیدکننده است. سیاست‌های دولت در دو سال گذشته قدرت خلاقیت، تفکر و برنامه‌ریزی را از تولیدکننده گرفته است و باعث شده تولیدکننده از قرارداد بنگاه خود مطمئن نباشد. افزایش شدید قیمت مواد اولیه یکی از آن موضوعاتی است که افق برنامه‌ریزی را برای تولید تیره و کدر می‌سازد و این در حالی است که دولت قادر است با سیاست‌گذاری‌های درست در حوزه تامین به موقع مواد اولیه مشکل را تا حدی برطرف سازد که متاسفانه در این زمینه در سال‌های گذشته توفیقی حاصل نشده و کمبود مواد اولیه مانند روغن و شکر و... شاهدی بر این مدعا است. 

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند