رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران در پاسخ به این سوال که قیمت تمام‌شده هر کیلو تخم‌مرغ برای مرغداران چقدر است، گفت: قیمت تمام‌شده تخم‌مرغ با ۱۲درصد سود برای مرغداران بالای ۱۸هزارتومان است؛ ولی امروز قیمت تخم‌مرغ در کشور به طور میانگین ۱۰ هزار و۲۰۰ تومان شده است. یعنی یک شانه دو کیلویی درب مرغداری ۲۰ تا ۲۱ هزار تومان خریداری می‌شود.به گفته وی، اگر سود مرغدار را در نظر نگیریم مرغداران حدود۶۰۰۰ تومان در فروش هر کیلوگرم تخم‌مرغ ضرر می‌کنند و از جیب می‌گذارند.نبی‌پور تصریح کرد: زمانی که قیمت تخم‌مرغ بالا رفته بود، نرخ مصوب رعایت می‌شد، ولی حالا که تخم‌مرغ ارزان شده است دیگر کسی هرکیلو تخم‌مرغ را با قیمت مصوب ۱۴هزارتومان خریداری نمی‌کند.رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران در ادامه گفت: با این ضرر و زیان مرغداران زیر بار بدهی می‌روند و دیگر توان تولید نخواهند داشت. حتی بسیاری از آنها به‌دلیل عدم نقدینگی در خرید نهاده‌هایشان هم دست به دامن دلالان شده‌اند و دلالان نیز به هر قیمتی که بخواهند نهاده‌ها را می‌فروشند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا صادرات نتوانسته بازار تخم‌مرغ را در تعادل نگه دارد، گفت:در یک‌ماه و نیم اخیر حدود ۴۲۰۰ تن تخم‌مرغ صادر شده است و با وجود تعرفه ۳۵۰۰تومانی برای صادرات تخم‌مرغ، به طور کلی صادرات صرفه اقتصادی ندارد و صادرکنندگان نیز تمایلی ندارند.به گفته نبی‌پور، تولید تخم‌مرغ خطی و ثابت است؛ ولی مصرف آن در کشور کاهش یافته است. زیرا با گرم شدن هوا به‌طور کل مصرف کم می‌شود و از طرفی همیشه در ماه رمضان نیز مصرف تخم‌مرغ کاهش می‌یابد.وی درمورد وضعیت تخم‌مرغ در یکی دو ماه آینده اظهار کرد: از دولت درخواست می‌کنیم که در این یکی دو ماه آینده از مرغداران حمایت کند تا مرغداران مرغ‌هایشان را به کشتارگاه نفرستند.

 رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران در پایان گفت: با وجود اینکه با دستگاه‌های مربوطه درخصوص وضعیت واحدهای مرغ تخم‌گذار مکاتبات کردیم؛ ولی به صحبت‌های ما اعتنایی نمی‌شود. پیشنهاد می‌کنیم که یا تعرفه صادرات برداشته شود و صادرات صورت گیرد یا خرید تضمینی انجام شود یا اینکه دولت به مرغداران اجازه ذخیره تخم‌مرغ در سردخانه‌ها را دهد. اگر دولت امروز که قیمت تخم‌مرغ پایین آمده ذخیره نکند فردا که قیمت آن گران شد، نباید از مرغداران گله کند.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند