وی افزود: در این مدت ۱۰۴ جلسه شورای مسکن به ریاست شخص استاندار تشکیل شده و برنامه چهارساله را طی حدود سه سال انجام دادیم؛ ضمن اینکه به اندازه چهار برابر برنامه‌ای که داشته‌ایم کارسازی انجام شده است. مدیرکل راه و شهرسازی یزد با اشاره به ثبت‌نام ۱۴۷‌هزار و ۴۰۶ درخواست مسکن نهضت ملی از تایید نهایی ۶۰‌هزار و ۲۹۱ متقاضی طرح نهضت ملی مسکن در استان تاکنون خبر داد و گفت: اکنون ۲۲‌هزار و ۹۵ واحد نهضت ملی استان در حال آماده‌‌‌سازی است. به گفته خواجه‌رضایی، ۷‌هزار و ۸۸۲ واحد به صورت‎های مختلف تحویل متقاضیان شده است و در حوزه جوانی جمعیت نیز تمام متقاضیان در پنج مرحله تعیین‌تکلیف شده‌‌‌اند که شامل ۹‌هزار و ۹۲۵ نفر است. رئیس شورای هماهنگی مدیران وزارت راه و شهرسازی در استان با بیان اینکه رتبه اول در حوزه شهرک‌سازی، رتبه اول در اخذ اولین مجوز تاسیس و بهره‌‌‌برداری از شهرک‌‌‌های مسکونی به یزد رسیده است، اضافه کرد: استان یزد هشت شهرک مسکونی با ظرفیت ۴‌هزار و ۶۶۲ هکتار و قابلیت ساخت و تامین ۷۰‌هزار زمین مسکونی کارسازی کرده است.

به گفته وی، از ۵‌هزار و ۱۱۹ واحد که برنامه‌‌‌ وزارت راه و شهرسازی در حوزه بافت‌‌‌های فرسوده و بافت‌‌‌های هدف است،۴‌هزار و ۸۳۴ واحد عملیاتی شده و یزد در رتبه‌‌‌ دوم کشور از نظر کارسازی در این بخش و رتبه سوم در تحویل مسکن این بخش قرار گرفته است. در ادامه سه تن از معاونان اداره کل راه و شهرسازی به تشریح عملکردهای زیرمجموعه خود پرداختند. مدیرکل فرودگاه‌‌‌های استان یزد هم در این جلسه به راه‌‌‌اندازی شرکت هواپیمایی «یزد ایر» و اختصاص زمین‌‌‌های مجاور فرودگاه یزد برای توسعه این مجموعه اشاره کرد و گفت: نصب و راه‌‌‌اندازی سیستم‌های کمک ناوبری جدید، توسعه باند فرودگاه یزد، خرید دوربین‌‌‌های مداربسته و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی و نیز خرید سیستم‌های X-RAY از دیگر اقدام صورت‌گرفته در این مدت بوده است.

کمال دهقان‌منشادی به انجام مطالعات شش طرح عمرانی دیگر در بخش فرودگاهی استان به ارزش ۲‌هزار میلیارد تومان اشاره و اظهار امیدواری کرد: در سال‌جاری شاهد آغاز عملیات اجرایی این طرح‌ها در استان باشیم. وی همچنین از تلاش برای جذب سرمایه‌‌‌های بخش خصوصی جهت سرمایه‌گذاری در طرح‌‌‌های توسعه‌‌‌ای حمل‌ونقل هوایی استان خبر داد. در بخش دیگر این نشست مدیرکل راه‌‌‌آهن یزد، یکی از مهم‌ترین اقدامات دولت سیزدهم در بخش ریلی را تکمیل و افتتاح طرح ملی راه‌‌‌آهن یزد – اقلید (شیراز) به طول ۲۷۰ کیلومتر اعلام کرد و گفت: ۲۴۰ کیلومتر از این مسیر در حوزه ریلی استان یزد واقع شده که ارزش امروز این طرح، بالغ بر ۱۲‌هزار میلیارد تومان است. حسین منصوری با بیان برخی از طرح‌‌‌های اجرا شده در دولت شهید جمهور، به توسعه ایستگاه ارژنگ و بهره‌‌‌برداری خط ارژنگ عقدا به طول ۲۹ کیلومتر و بهسازی ۵۰ کیلومتر خطوط ریلی و بازسازی کامل بیش از ۵ کیلومتر خط ریلی استان اشاره کرد. وی همچنین از همه‌روزه شدن قطار یزد - مشهد و راه‌‌‌اندازی دوباره قطار ترنست یزد – تهران با حدود ۲۰‌هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این طرح‌ها خبر داد.

مدیرکل بنیاد مسکن استان یزد نیز با اشاره به توقف چند‌ساله طرح‌‌‌های مسکن‌‌‌سازی کشور و درخواست انباشت‌شده مردم گفت: دولت سیزدهم در این راستا، طرح نهضت ملی را در دستور قرار داد که در قالب آن، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در شهرهای زیر ۱۰۰‌هزار نفر جمعیت و در روستای محمدآباد این طرح را در ۵۸۰ هکتار زمین برعهده گرفت. علیرضا نادریان‌‌‌زاده افزود: در این سال‌ها، حجم بی‌‌‌سابقه‌‌‌ای از ساخت مسکن را در استان داشتیم و اکنون ساخت ۲۲‌هزار و ۵۰۰ واحد در حال اجراست. وی از اجرای این طرح‌‌‌ها به مساحت یک‌هزار و ۱۴۰هکتار با ۲۲‌هزار مورد تملک زمین در شهرها و روستاهای استان خبر داد و گفت: در همین رابطه ۴۵۰۰ قطعه زمین تحویل متقاضیان روستایی شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن یزد در ادامه از صدور سند مالکیت برای ۸‌هزار و ۶۸۰ واحد تحت پوشش شامل ۶هزار و ۶۸۰واحد روستایی و ۲هزار واحد در شهرهای زیر ۱۰۰‌هزار نفر خبر داد. در ادامه مدیرکل هواشناسی یزد نیز اظهار کرد: این مجموعه طی سال‌های گذشته هشدارهای متعددی در مورد آلودگی و بروز توفان‌‌‌های ‌‌‌گرد و خاک داده و یکی از اقدامات برجسته در این حوزه، نصب و راه‌‌‌اندازی سامانه کمک ناوبری فرودگاه برای تامین سلامت و امنیت پروازها بوده است. رضا برهانی از ایجاد امکان پایش جوی تا ارتفاع بالای ۳۰ کیلومتری زمین در استان خبر داد و با اشاره به توسعه ایستگاه‎های هواشناسی استان گفت: در بازه سه‌ساله ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۳، تعداد ۳۵ ایستگاه هواشناسی خودکار به مجموعه ایستگاه‌‌‌های موجود اضافه شد که شامل ارتقای ۱۱ ایستگاه سنتی موجود به خودکار و ایجاد ۱۴ ایستگاه هواشناسی خودکار جدید است. به گفته وی، اکنون امکان دسترسی برخط و با‌کیفیت به داده‎های هواشناسی به صورت شبانه‌‌‌روزی در تمام ایام سال فراهم شده و شاهد رشد چهار برابری اعتبارات تملک دارایی هواشناسی استان در این مدت بوده‌ایم.

همچنین معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‎ای استان از کاهش نرخ تلفات جاده‌‌‌ای استان یزد به میزان ۱۸‌درصد طی سال ۱۴۰۲ خبر داد و اظهار کرد: بر اساس این آمار استان یزد برای دومین سال متوالی در جایگاه نخست برترین‌‌‌های کشوری به لحاظ کاهش نرخ تلفات جاده‌‌‌ای قرار گرفته است. سیدحسین محمدی با بیان اینکه در حوزه نگهداری راه‌‌‌های فرعی استان طی دولت سیزدهم ۱۲۲ قرارداد به ارزش ۱۲۴‌هزار میلیارد تومان منعقد شده است، افزود: اعتبارات این بخش از ۵میلیارد تومان در سال ۹۹ به ۲هزار میلیارد تومان در حال حاضر افزایش یافته و با ساخت ۳۰ کیلومتر راه روستایی در استان طی این مدت هم‌اکنون ۹۹‌درصد روستاهای استان از راه روستایی برخوردارند.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه رفع نقاط حادثه‌خیز استان ادمه داد: در این مدت از ۱۵۵ نقطه حادثه‌خیز در استان تعداد ۱۲۷ نقطه رفع حادثه شده، تامین ۵۸۰‌هزار تن آسفالت برای مرمت ۵۵۰ کیلومتر از راه‎ها و محورهای مواصلاتی استان و تعمیر و بهسازی در بخش ابنیه فنی، شامل ۱۹۱ پل در محورهای استان با اعتبار ۳۷۰ میلیارد تومان را شاهد هستیم. در ادامه این جلسه مدیریت شعب بانک مسکن استان یزد با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌‌‌های این بانک، همراهی و همسویی با دولت سیزدهم و به‌ویژه در تامین مالی طرح نهضت ملی مسکن بوده است، گفت‌: طی سه سال اخیر در استان یزد قریب به ۳۰‌هزار قرارداد به مبلغ ۶۳‌هزار میلیارد تومان در حوزه مسکن منعقد شده که تسهیلات پرداختی مربوط به طرح‌های نهضت ملی مسکن قریب ۷هزار و ۹۰۰ واحد مسکن با رقم ۳۵‌هزار میلیارد تومان بوده است.محمد غفوریان افزود: تاکنون۲۴‌هزار میلیارد تومان آن پرداخت شده و بقیه بر اساس پیشرفت طرح‌‌‌ها به متقاضیان پرداخت می‌شود. وی همچنین سهم بخش مسکن از تسهیلات استانی را بیش از ۷۰‌درصد خواند و ادامه داد: این سهم صرفا توسط بانک مسکن پرداخت شده و امیدواریم در ادامه نیز در تامین مالی این بخش و تداوم این امر همکاری کنیم.