آرشیو روزنامه شماره ۵۱۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۱۳۳

 • بومی‌سازی کامل فاز دوم تجهیزات فولاد بافت

  دنیای‌اقتصاد: طرح احیای استیل فولاد بافت یکی از ۸ طرح ملی فولاد است که باهدف توسعه صنعت فولاد در سال ۱۳۸۶ تاسیس ‌شده است. فاز نخست این فولادسازی، واحد احیای مستقیم با تولید آهن‌اسفنجی با ظرفیت ۸۰۰ هزار تن بود که در سال ۱۳۹۸ در مدار تولید قرار گرفت و در حال‌حاضر نیز نزدیک به دو سال است که این واحد آهن‌‌‌اسفنجی وارد مدار تولیدشده است.
 • آینده مبهم صنعت سیمان ایران

  سیدسجاد موسوی: صنعت سیمان یکی از صنایع پیشرو در رسیدن به اهداف سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ است. اوج راه‌اندازی کارخانه‌های تولید سیمان در دهه ۸۰ رقم خورد و امروز شاهد ظرفیت ۹۰ میلیون تنی سیمان هستیم. در دهه ۹۰ برخلاف پیش‌بینی‌ها، شاهد رکود اقتصادی و تحریم‌های شدید بین‌المللی بودیم که این اتفاق بر بخش مسکن و عمران به شدت تاثیرگذار بود و رکود این بخش‌ها را در پی داشت؛ به گونه‌ای که در حال حاضر کمتر از ۲۰ درصد بودجه بخش عمران به پروژه‌ها تخصیص پیدا می‌کند و میزان پروانه‌های صادره نسبت به ابتدای دهه ۹۰ به کمتر از ۲۰ درصد رسیده است که این بدترین اتفاقی بود که گریبان صنعت رشدیافته سیمان را گرفت.
 • غدیر ۸۰ تومان سود تقسیم کرد

  دنیای اقتصاد: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سرمایه‌گذاری غدیر برای سال مالی منتهی به پایان آذر با تصویب تقسیم ۸۰ تومان سود به ازای هر سهم به تصویب مجمع رسید.
 • قرارداد تازه با سرمایه‌گذاران جدید منطقه ویژه خلیج‌فارس

  دنیای اقتصاد: ۹ قرارداد با سرمایه‌گذاران جدید برای واگذاری زمین در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس منعقدشد. وجیه الله جعفری، رئیس هیات عامل ایمیدرو که همزمان با افتتاح ۲ فاز خط یک و آغاز عملیات اجرایی خطوط ۲، ۳ و ۴ انتقال آب خلیج‌فارس به مرکز و شرق کشور به استان هرمزگان سفر کرد، گفت: این طرح در توسعه سرمایه‌گذاری در ۷ استان مرکزی و شرقی کشور، بسیار موثر است.
 • ابهامات در اجرای اصول حاکمیت شرکتی

  ابراهیم صادقی / حسابدار رسمی
  دستورالعمل حاکمیت شرکتی که در راستای حمایت از منافع سرمایه‌گذاران (به‌خصوص سهامداران خرد) به اهتمام سازمان بورس تنظیم و در سال ۱۳۹۷ ابلاغ شده، قطعا گام اساسی در راستای تساوی حقوق سهامداران، شفافیت اطلاعات و پاسخگویی مدیران شرکت‌ها است. اما بزرگ‌ترین نقص در اجرای این دستورالعمل، عدم اجرای یکپارچه آن در بین تمام شرکت‌هایی است که در بازار بورس و فرابورس معامله می‌شوند که باعث عدم تحقق اهداف مورد نظر در دستورالعمل حاکمیت شرکتی شده است. بنابراین برای اجرای آن به صورت کارآ و اثربخش، چند نکته و پیشنهاد به شرح زیر ارائه می‌شود:
 • موفقیت ذوب‌آهن اصفهان در صادرات

  دنیای اقتصاد: در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان اصفهان که در محل اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان برگزار شد، ذوب‌آهن به‌عنوان تنها مدال‌آور صادرات کشور در سال جاری، موردتقدیر قرار گرفت و لوح و تندیس ویژه این مراسم توسط محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور به این مجتمع عظیم صنعتی اهدا شد.
 • انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برق

  مصطفی رجبی‌مشهدی/ معاون برنامه‏ ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر
  برای تامین برق مطمئن و پایدار کشور، همگام با احداث نیروگاه‌ها باید شبکه‌های انتقال و فوق توزیع نیروی برق کشور نیز توسعه و گسترش یابد در غیر این صورت حتی با تولید برق در نیروگاه‌ها نمی‌توان برق را از نقطه تولید به محل مصرف انتقال داد یا نوسانات تولید در شبکه انتقال را مدیریت کرد تا در نهایت پایداری شبکه حفظ شود.
 • حضور فراسان در قطعه سوم خط انتقال آب از خلیج‌فارس

  دنیای اقتصاد: قطعه سوم خط انتقال آب خلیج‌فارس از مخزن ایستگاه پمپاژ ۳ در قطعه دوم در محدوده معدن مس سرچشمه شروع و به سمت مجتمع فولادسازی چادرملو در اردکان امتداد می‌یابد. از ویژگی‌های مهم قطعه سوم این است که پیمانکار آن، شرکت فراسان علاوه بر اجرای کار به‌صورت EPC در سرمایه‌گذاری مشارکت داشته و ضمنا ۳۷۰ کیلومتر لوله‌گذاری با ساخت حوضچه‌ها و نصب شیرآلات مربوطه را در مدت ۲۸ ماه انجام داده است. در این طرح از ۶۲۵ حوضچه با تعداد ۱۴۵۰ عدد شیرآلات که همه ایرانی هستند، استفاده‌شده که نشان‌دهنده توان مهندسان داخلی است. به گزارش روابط عمومی شرکت فراسان، طول خط انتقال قطعه سوم ۳۷۰ کیلومتر و ظرفیت خط انتقال ۲ مترمکعب در ثانیه است. جنس لوله‌های مصرفی از نوع جی آر پی (GRP) به قطرهای ۱۰۰۰-۱۱۰۰-۱۲۰۰ میلی‌متر و فشار حداکثر در طول خط ۲۵ بار است. به‌کارگیری این لوله‌ها در این خطوط تحولی در این فناوری خواهد بود. بهره‌برداری از این خط به مدت سه سال به عهده شرکت فراسان بوده و در مجموع ۷ مخزن در قطعه سوم با حجم کل ۱۱۰ هزار مترمکعب و همچنین یک عدد ایستگاه پمپاژ با ارتفاع پمپاژ ۲۰۰ متر در بین راه وجود دارد. این در حالی است که موفقیت در اجرای این طرح ملی، جهش کیفی در ارتقای توانمندی‌های شرکت‌های خصوصی ایران برای مشارکت در پروژه‌های ملی به‌صورت EPC و رفع نیازهای توسعه‌ای پایدار استراتژیک کشور به شمار می‌آید.
 • تهدیدهای نوسان قیمت برای تولید

  سعیده نبی‌زاده: نوسانات شدید در بازارهای مختلف مستقیما تولیدکننده کالا را متضرر کرده و هراندازه که سازمان‌های حمایتی تلاش می‌کنند به مصرف‌کننده آسیبی نرسد در مقابل این فشار به تولیدکنندگان منتقل می‌شود؛ هرچند در میان‌مدت مصرف‌کننده نیز آسیب می‌بیند. در حال حاضر دولت سعی می‌کند محصول نهایی با رشد قیمت روبه‌رو نشود و این در حالی است که قیمت مواد اولیه و ملزومات بسته‌بندی و حمل‌ونقل و... همگی با رشد روبه‌رو هستند و زمانی موضوع بغرنج‌تر می‌شود که محصول تولیدی یا عرضه‌شده به بازار کالای اساسی باشد که سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار با تعصب خاصی روی آن توجه نشان می‌دهند. از سوی دیگر با حرکت عرضه محصولات از عرضه‌کنندگان خرد به هایپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای فشار دوم روی تولیدکننده وارد می‌شود و آن درخواست تخفیف‌های بالا از تولیدکننده یا تامین‌کننده و بازگرداندن با تاخیر وجوه به شرکت‌ها است. این موضوعات باعث شده‌اند اثر نقدینگی در شرکت‌ها با کاهش روبه‌رو شود که نتیجه آن نیز کاهش دامنه فعالیت تولیدکننده یا تامین‌کننده به‌خصوص در دوره کرونا است.
 • رویکرد بیمه دانا در سال ۱۴۰۰

  دنیای اقتصاد: رویکرد شرکت بیمه دانا در سال ۱۴۰۰ فروش بیمه‌نامه شخص ثالث و حوادث راننده با حاشیه سود مناسب و توسعه فروش بیمه بدنه خودرو است. علیرضا ضیایی‌پور، مدیر بیمه‌های اتومبیل شرکت بیمه دانا، ضمن اعلام این خبر به عملکرد این شرکت در حوزه بیمه‌های اتومبیل اشاره کرد و گفت: سهم بیمه‌های اتومبیل شرکت بیمه دانا با رشد تعدادی حدود ۵۰درصد از ۲/ ۶درصد در سال ۱۳۹۷ به ۹/ ۸درصد از کل بازار بیمه‌های اتومبیل در ۱۰ ماه سال ۱۳۹۹ رسیده است. وی با بیان اینکه رویکرد این شرکت در سال ۱۴۰۰ فروش بیمه‌نامه شخص ثالث و حوادث راننده با حاشیه سود مناسب و توسعه فروش بیمه بدنه اتومبیل است، اظهار کرد: بهبود فرآیند ارائه خدمات به بیمه‌گذاران و زیان‌دیدگان با سامان‌دهی و توسعه واحدهای پرداخت خسارت و کاهش فرآیند رسیدگی و پرداخت خسارت نیز جزو برنامه‌های سال آتی شرکت قرار دارد.
 • پایان جشنواره فروش دیجیتال رازمان

  دنیای اقتصاد: جشنواره فروش بیمه‌نامه‌های آتش‌سوزی دیجیتال (طرح رازمان) در بستر اکوسیستم همراز بیمه رازی، از ۲۲ آذر ۱۳۹۹ آغاز و در ۲۱ اسفندماه سال جاری به کار خود پایان داد. این جشنواره که در گام اول و به شکل اختصاصی برای اعضای شبکه فروش بیمه رازی طراحی ‌شده بود، با استقبال قابل‌توجهی مواجه شد و تعداد ۲۶۰ نفر از نمایندگان در آن به فروش بیمه‌نامه‌های آتش‌سوزی دیجیتال اقدام کردند که تعداد ۱۶۶ نفر از این نمایندگان به باشگاه‌های دریافت جوایز راه یافت و تعداد ۵۲۸۶ فقره بیمه‌نامه توسط این نمایندگان صادر شد‌. در این جشنواره مطابق طراحی‌های ابتدایی، فرد برتر وجود نداشته و همه اعضا امکان حضور در مراتب بالاتر و دریافت جایزه بر اساس عملکرد خود را داشتند.
 • آمازون سهام یک هواپیمایی باری را می‌خرد

  دنیای‌اقتصاد: شرکت آمازون، سهمى بسیار کوچک در یک شرکت هواپیمایی باری دارد که آخرین نشانه بلندپروازی‌های طولانی‌مدت با خرده‌فروشی برای گسترش عملیات حمل‌ونقل هوایی است. شرکت آمازون، شرکت خرده‌فروش آمریکایى و مالک شبکه‌ای از مراکز خرید، ۵/ ۱۳ میلیون سهم در یک شرکت هواپیمایی باری ATSG، گروه خدمات حمل‌ونقل هوایی آمریکایى که حمل‌ونقل بار هوایی و خدمات مربوط به حمل‌ونقل هوایی داخلی و خارجی بر عهده دارد.) خریدارى کرد که البته این خریدها تاییدشده وزارت حمل‌ونقل ایالات‌متحده است. آمازون براى این سهم، ١٣١ میلیون دلار هزینه کرد و طى این توافق‌نامه که در آن هیچ‌وجهی پول مبادله نکرد، تقریبا ٨٦٥٠٠٠ سهام اضافی به دست آورد. در ادامه سهام‌گذارى شرکت آمازون، شرکت ATSG در گزارشى گفته اگر آمازون هواپیماهای بیشتری را اجاره کند و همه ضمانت‌نامه‌های خود را اعمال کند، می‌تواند تا ۹/ ۳۹درصد حامل بار را مالک شود و می‌توان پیش‌بینی کرد، آمازون ٤٦ هواپیما بهره‌برداری خواهد داشت؛ البته باید اشاره کرد که ٣٣ هواپیما در پایان سال ٢٠٢٠ بهره‌برداری شده است. و سرانجام در اوایل سال، آمازون اولین خرید هواپیمای خود را با خرید ١١ فروند هواپیمای Boeing Co. ۷۶۷-۳۰۰ برای پیوستن به ناوگان هواپیماهای اجاره‌ای اعلام کرد. همچنین افزود قرار است اواخر امسال کار خود را در یک مرکز حمل بار هوایی در فرودگاه بین‌المللی سینسیناتی/ شمال کنتاکی آغاز کند. این در حالى است که این شرکت برای خرید سهام Atlas Air (در نیویورک) و Sun Country Airlines (در مندوتا هایتس شهری در شهرستان داکوتا در ایالت مینه سوتاى آمریکا)، دو حامل دیگر که جت های هواپیمایی آمازون را اداره می‌کنند، ضمانت‌نامه‌هایی را خریداری کرده است.
 • «اسنوا» به‌دنبال تغییر سامانه عرضه محصول

  دنیای‌اقتصاد: پارادایم‌های رقابت در بازارها و رفتارهای مشتریان تحت تاثیر شدت رقابت و فعالیت‌های تکنولوژیک با سرعت زیادی در حال تغییر است. موضوعی که سال‌ها است به عنوان یک نقطه قابل اتکا در جهان پذیرفته شده است. در حال حاضر نقاط عرضه همخوانی کمی ‌با انتظارات مصرف‌کنندگان دارند و نظام فعلی نمی‌تواند نیاز مشتریان را آن‌طور که باید برآورده کند. همچنین شکل‌دهی چنین نظامی ‌باید ساختاری دقیق و قابل پیش‌بینی داشته باشد که منجر به شکل‌گیری نقاط عرضه زنجیره‌ای خواهد شد.
 • ایجاد هاب جدید صادراتی از سوی آرافام

  دنیای‌اقتصاد: شرکت سپهر رنگ آرافام برای توسعه صادرات انواع محصولات خود هاب تجاری ایجاد می‌کند. بختیار خسروی، مدیرعامل شرکت سپهر آرافام با اشاره به این مطلب که سپهر رنگ آرافام برای چهارمین سال متوالی موفق به کسب لوح تقدیر حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان شده است، به خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» گفت: دفتر دیگری در ارمنستان برای صادرات محصولات شرکت به کشورهای قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس و روسیه احداث کردیم که به‌واسطه آن محصولات نیمه آماده از مقصد ایران به آنجا ارسال می‌شود و اقدام به بسته‌بندی و پگینک را برای فروش نهایی محصول می‌کنیم.
 • قابلیت رمز ارزها برای ورود به حوزه تجارت

  دنیای اقتصاد: رمز ارزها موضوع جدیدی هستند که حاکمیت بانک‌ مرکزی را به چالش می‌کشد؛ آیین‌نامه جدیدی برای افرادی که به استخراج رمز ارز در کشور پرداخته‌اند، در حال تدوین است که مقرر می‌شود از محل این استخراج ارز خود را در سامانه عرضه کنند و از محل آن ارز بتوانند تامین مالی کنند. مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران با اشاره به بحث جدید و داغ رمز ارزها در کشور اظهار کرد: در این زمینه مذاکره‌ای صورت نگرفته و بخشنامه‌ای به ما ابلاغ نشده است، اما با توجه به آنکه رمز ارزها در بسترهای غیرمتمرکز هستند، می‌توان از این بستر برای واردات کالا استفاده کرد.
 • توجه فولاد سنگان به محیط‌زیست منطقه

  دنیای‌اقتصاد: فولاد سنگان برای تعهد به مسوولیت‌های اجتماعی خود و دستیابی به توسعه پایدار، همواره تلاش کرده تاثیرات زیست ‌محیطی خطوط تولید را با سرمایه‌گذاری‌های هدفمند و با به‌کارگیری روش‌های مناسب و بهبود مستمر در حد استانداردهای موجود حفظ کند.
 • ضرورت سرمایه‌گذاری بنگاه‌های اقتصادی در هنر

  دنیای اقتصاد: سرمایه‌گذاری بنگاه‌های اقتصادی در هنر، یکی از موضوعات مهمی‌ است که بسیاری از کارشناسان هنری بر آن تاکید دارند. هنرمندان برای شکوفایی و ارائه ایده‌های جدید نیاز به درآمدزایی دارند و بنگاه‌های اقتصادی در این جهت می‌توانند هنرمندان را یاری کنند. چنین اتفاقی زمانی می‌افتد که پای هنر به عرصه صنعت بیش از گذشته باز شود و بنگاه‌های اقتصادی به سمت سرمایه‌گذاری در این زمینه سوق پیدا کنند. اتفاقی که گروه dnaunion چند سالی ست در حال رقم زدن آن است.
 • ایران‌زمین در ۱۴۰۰ بانک دیجیتالی می‌شود

  دنیای اقتصاد: بانک ایران‌زمین در سال ۱۴۰۰ به یک بانک دیجیتالی تبدیل‌شده و از سامانه فراز به‌صورت سراسری رونمایی می‌شود. عبدالمجید پورسعید در مراسم سالگرد تاسیس بانک گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده سال ۱۴۰۰ را سال پیاده‌سازی بانکداری دیجیتال بانک ایران‌زمین قرار دادیم و به آنچه برایش تلاش کرده و برنامه داشته‌ایم دست خواهیم یافت. بانکداری دیجیتال بانک ایران‌زمین، تحولی در شبکه بانکی ایجاد خواهد کرد.
 • پالایش ارزی مشتریان بانک توسعه تعاون

  دنیای اقتصاد: فرشید طهمورثی، مدیر امور بین‏الملل بانک توسعه تعاون با اشاره به لزوم اجرای دقیق قواعد ارزی گفت: طی سال اخیر اقدامات مناسبی در راستای شناسایی مشتریان ارزی جدید برای افزایش فعالیت اصلی ارزی سالم صورت پذیرفته که این امر موجبات پالایش مشتریان ارزی بانک را فراهم کرده است. وی در ادامه به موضوع مهم پیگیری تعهدات ارزی مشتریان اشاره کرد و گفت: بانک توسعه تعاون به‏عنوان نهاد مالی مورد اعتماد دولت، منابع ارزی را در راستای تقویت تولید ملی و تکمیل چرخه کارآفرینی در اختیار واحدهای تولیدی و اقتصادی قرار داده و انتظار این است در جهت بهبود و استمرار تامین ارز برای متقاضیان، فرآیند بازگشت ارز به شبکه پولی و ارزی کشور مطابق تعهدات به نحو مناسبی صورت پذیرد. طهمورثی خاطرنشان کرد: جلسات مستمری به ریاست معاون عملیات بانکی توسعه تعاون باهدف یکسان‏سازی رویه‏های اجرایی و پاسخگویی به نیازهای ارزی مشتریان و با حضور همکاران اجرایی سراسر کشور برگزار شده و انتقال تجارب در زمینه شناخت نیازهای ارزی مشتریان و ارائه بهترین راهکار برای تامین نیازها صورت پذیرفته است و ارکان ارزی بانک توسعه تعاون با هم‏افزایی و هماهنگی، شرایط مناسبی را برای عملیات ارزی مهیا کرده‏ است.
 • افزایش پرداخت تسهیلات به متقاضیان اقدام ملی مسکن

  دنیای‌اقتصاد: بانک مسکن اعلام کرده که در ۶ ماه آینده پرداخت تسهیلات به متقاضیان اقدام ملی مسکن بیشتر باشد. محمدحسن علمداری، مدیر امور اعتباری بانک مسکن گفت: پیش‌بینی می‌شد میزان پرداخت تسهیلات در سال‌جاری بیشتر باشد که با توجه به رفع موانع پیش‌روی طرح اقدام ملی، امیدواریم در ۶ ماه اول سال آینده، این عقب‌ماندگی جبران شود. وی افزود: در حوزه تسهیلات تاکنون ۴۲ هزار و ۳۶۱ واحد از طرح اقدام ملی مسکن به بانک مسکن معرفی‌شده است که حدود ۱۰ هزار واحد از آن مراحل اخذ وام را پشت‌سر گذاشتند و در مرحله عقد قرارداد و دریافت قسط اول هستند.
 • اعلام برندگان قرعه‌کشی نرم‌افزار جامع پرداخت فام‌ملل

  دنیای اقتصاد: قرعه‌کشی اپلیکیشن جامع پرداخت فام موسسه اعتباری ملل برگزار و برندگان آن مشخص شدند. به گزارش روابط عمومی موسسه اعتباری ملل، این جشنواره که از ۲۵ بهمن آغاز شده بود و پس از یک ماه، مراسم قرعه‌کشی با حضور مدیرعامل شرکت فام و تعدادی از مدیران موسسه اعتباری ملل برگزار و از طریق صفحه اینستاگرام فام و صفحه فام در آپارات به‌صورت زنده پخش شد. برای این جشنواره یک جایزه نقدی ۵۰۰میلیون ریالی و سه ‌گوشی هوشمند و سه دستگاه ساعت هوشمند و ۳۷ کارت هدیه ۵میلیون ریالی در نظر گرفته ‌شده بود. بنابراین گزارش شرکت فام در نظر دارد در ایام تعطیلات سال نو نسبت به برگزاری قرعه‌کشی برای اعضا نرم‌افزار جامع پرداخت فام اقدام و جوایزی نیز اهدا کند.
 • کیوسک‌های صدور کارت هدیه بانک دی راه‌اندازی شد

  دنیای اقتصاد: باهدف گسترش تنوع و دامنه خدمات و کاهش مراجعه حضوری مشتریان به شعبه، کیوسک‌های صدور کارت هدیه در بانک دی راه‌اندازی شد. محمدعلی زمان‌زاده، معاون فناوری اطلاعات و بانکداری الکترونیک با اعلام این خبر گفت: با استفاده از این کیوسک‌ها که در گام نخست در دو شعبه مرکزی و وزرا راه‌اندازی شده است، از این ‌پس مشتریان می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن و بدون نیاز به حضور در شعبه، انواع کارت هدیه با قابلیت انتخاب طرح و مبالغ متفاوت و درج پیام دلخواه خود را سفارش دهند. وی افزود: اعلام موجودی، دریافت ۱۰ گردش آخر حساب، اعلام شماره شبا، انتقال وجه کارت به کارت، انتقال وجه کارت به شبا، خرید شارژ سیم‌کارت‌های اعتباری، پرداخت قبض، انتقال به‌حساب دی، پرداخت اقساط تسهیلات و پرداخت بدهی و وصول آنی قبوض همراه اول، فعال‌سازی رمز دوم پویا، ساتنا و پایا از جمله خدماتی است که این کیوسک‌ها ارائه می‌دهند. بنا به اعلام معاونت فناوری اطلاعات و بانکداری الکترونیک بانک دی، تا پایان فصل بهار سال ۱۴۰۰ تعداد کیوسک‌های صدور کارت هدیه به ۱۰ مورد خواهد رسید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر