آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۰۹۷

 • همکاری با بخش خصوصی گسترش می‌یابد

  زهرا مسافر: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران به منظور رفع نیاز کشور به محصولات و فرآورده‌های معدنی با تاکید بر بهینه‌سازی نظام اقتصادی کشور در بخش معادن و صنایع وابسته و همچنین اعمال نظارت بر استفاده از ذخایر معدنی و بهره‌برداری صحیح از آنها و برای بررسی تهیه و اجرای طرح‌های احداث، توسعه تجهیز و نوسازی صنایع تولیدی متالورژی، استخراج و فرآوری مواد معدنی و اجرای کارهای اکتشافی تشکیل شده است. راهبری توسعه، توانمندسازی و رقابت‌پذیری بخش معدن و صنایع معدنی و تبدیل منابع و محصولات این بخش به ثروت پایدار کشور را می‌توان از جمله راهبردهای این سازمان برشمرد؛ هر چند طی سال‌های اخیر به اهداف تبیین شده خود به طور کامل دست نیافت، اما تا حدودی توانست به‌عنوان یک سازمان توسعه‌ای در کنار حوزه معدن و صنایع معدنی کشور باشد.وجیه‏الله جعفری، رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) از اقدامات و برنامه‌های سازمان متبوعش در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید که در ادامه می‌خوانید.
 • پیدا و پنهان خرید ملک در ترکیه

  دنیای‌اقتصاد: خریداران ملک در کشور همسایه به خاطر سهل بودن شرایط سرمایه‌گذاری و البته روند رشد قیمت، روزهای خوش این بازار هزارتو را تجربه می‌کنند، اما تجربه چنین روندهایی در بازارهای ملکی کشورهایی باسابقه جذابیت سرمایه‌گذاری از مخاطراتی حکایت دارد.
 • سرمایه ‏گذاری علی‏بابا در عرصه تکنولوژی سلامت

  ندا علیزاده: ایجاد پرونده الکترونیک سلامت یکی از ملزومات ساماندهی و تجمیع سابقه بیماران در عرصه پزشکی به‌شمار می‌رود که از چند سال پیش در دستور کار مسوولان قرار گرفته است؛ هرچند این امر در سطح کلان کشور هنوز به‌صورت منسجم و کاربردی اجرایی نشده اما باتوجه‌به شیوع کرونا، تاکید بر مدیریت بهتر بودجه و لزوم آنلاین شدن امور، سازمان‌های بیمه‌گر به‌ویژه تامین اجتماعی و سلامت به حیطه الکترونیکی کردن نسخه‌های پزشکی وارد شدند.
 • نرخ‏ شکنی باعث بی‏ اعتمادی جامعه به صنعت بیمه می‏ شود

  باید این موضوع بر کسب و کار بیمه‌گران حاکم شود که نتیجه نرخ‌شکنی به زیان کل صنعت بیمه و در بلندمدت به ضرر شرکت‌هایی که نرخ‌شکنی را به عنوان یک سیاست رقابتی تعریف می‌کنند خواهد بود. مسعود بادین، مدیرعامل بیمه آسیا ضمن بیان این مطلب، در ارتباط با فروش بیمه در فضای مجازی، درخصوص توجه به فعالیت در شبکه‌های مجازی، به لزوم دقت و نظارت در زمینه فعالیت‌های بیمه‌گری در فضای آنلاین اشاره کرد و با ارزیابی مثبت از حضور استارت‌آپ‌ها در صنعت بیمه کشور گفت: حضور استارت‌آپ‌ها سبب ایجاد رقابت بین شرکت‌های بیمه‌شده، همچنین موجب ارائه سریع خدمات، امکان مقایسه شرایط بیمه‌نامه‌ها و عدم حضور فیزیکی مشتریان صنعت بیمه می‌شود. از سوی دیگر، به‌رغم این مزایا، به دلیل نبود ساختارهای زیربنایی مناسب در فضای آنلاین، شاهد چالش‌هایی هستیم.
 • پتانسیل تولید ۱۵۰ میلیون تنی فولاد در ایران

  محمدحسن عرفانیان / بنیان‌گذار فولاد مبارکه
  صنعت فولاد کشور در سال‌جاری نقش‌آفرینی عمده‌ای را در حوزه تولید و صادرات صورت داده و توانسته با وجود تمامی مسائل و مشکلاتی که تحریم‌ها علیه این صنعت در کنار کرونا ایجاد کرده است، بار اصلی تامین نیازهای داخلی و ارز مورد نیاز برای واردات از بازارهای خارجی را به دوش کشد. مروری بر کارنامه صنعت فولاد در حوزه تولید و صادرات حکایت از آن دارد که در حال حاضر، صنعت فولاد کشور، بالغ بر ۱۰ میلیون تن مازاد تولید در اختیار داشته و اگر این میزان تولید را با نرخ‌های ۱۵۰ دلار در هر تن ضرب کنیم، ظرفیت ارزآوری ۱۰ میلیون تن فولاد کشور به لحاظ ارزآوری مشخص خواهد شد.
 • دولت صادرات فولاد را تسهیل کند

  سارا اصغری: برخی تولیدکنندگان فولاد در سال‌جاری به‌دلیل افزایش نرخ ارز و افزایش صادرات به کشورهای همسایه توانسته‌اند، میزان تولید و درآمدزایی خود را افزایش دهند. مجتمع فولاد صنعت بناب جزو شرکت‌های فولادی است که در سال‌جاری توانست به رکوردهای جدیدی دست پیدا کند. این واحد فولادی ۹ درصد ظرفیت تولید نورد کشور را تامین می‌کند و با توجه به شرایط سخت اقتصادی و رکود ناشی از پاندمی کووید-۱۹ در سال‌جاری، توانسته در ۹ ماه نخست امسال رشد ۵۶ درصدی تولید نورد و ذوب را نسبت به سال مشابه قبل به ثبت برساند. مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب درباره عملکرد این مجتمع در سال‌جاری اظهار کرد:‌ فولاد بناب در ۹ ماه نخست توانست با تولید ۶۱۲ هزار تن، ۵۶ درصد رشد تولید نورد و ذوب نسبت به سال مشابه قبل را داشته باشد.
 • خطای داخلی دلیل نشت اطلاعات تراشه‌ساز اینتل

  دنیای‌اقتصاد: شرکت تراشه‌ساز رایانه‌ای اینتل جمعه گذشته خطای داخلی را علت نشت داده‌های این شرکت در فضای عمومی دانست که باعث شد گزارش درآمد سه‌ماهه خود را زودتر منتشر کند. این شرکت اعلام کرد که خوشبختانه شبکه سازمانی اینتل به خطر نیفتاده است.
 • ضدعفونی خطوط تولید مواد غذایی با مواد بومی

  دنیای اقتصاد: به‌منظور افزایش بازدهی ضدعفونی سطوح در تماس با مواد غذایی، این سطوح ابتدا شست‌وشو و تمیز می‌شوند. پس از شست‌وشوی سطوح، مواد ضدعفونی‌کننده مورداستفاده قرار می‌گیرند و اگر میزان آلودگی زیاد نباشد، می‌توان مرحله پاک‌سازی و ضدعفونی را به‌صورت ترکیبی و همزمان انجام داد. فرآیند ضدعفونی در صنایع غذایی بر اساس دستورالعمل‌های CIP (تمیزکننده در محل) و COP(تمیزکننده خارج از محل) انجام می‌شود. در این دستورالعمل‌ها محلول ضدعفونی‌کننده در مخازن CIP قرار داده‌شده و تزریق و شست‌وشوی خط به‌صورت اتوماتیک و تحت پایش مستمر واحد کنترل کیفی انجام می‌شود. زمان تماس و گردش محلول ضدعفونی‌کننده در دستگاه همواره توسط واحد کنترل کیفی نظارت و تغییرات لازم اعمال می‌شود.
 • آینده صنعت نمایشگاهی برای نسل آلفا

  رامین سمیع ‏زاده مدیر مرکز نمایشگاهی ایران مال
  در طول تاریخ بشر، سرعت در تغییر هم از نظر فناوری و هم از نظر جامعه‌شناسی، هرگز سریع‌تر از حال حاضر نبوده است؛ این امر به ویژه در صنعت نمایشگاهی اتفاق افتاده و نمایشگاه را از یک پدیده فیزیکی به مفهومی ‌فیزیکی- مجازی تبدیل کرده است. این تغییر از پلت‌فرم فیزیکی به مجازی تاکید جدیدی بر لزوم کاربرد روزافزون فناوری‌هایی همچون VR ، AR ، AI و روباتیک است. این فناوری‌ها با اینکه هنوز در مراحل اولیه خود به سر می‌برند، اما به دنبال ایجاد و توسعه نسل‌های آینده هستند.
 • رشد فروش بیمه «ما»

  دنیای اقتصاد: با مدیریت بهینه ریسک و تمرکز بر جذب رشته‌های کم‌ریسک در پرتفوی بیمه‌ای، حق‌بیمه تولیدی شرکت بیمه «ما» با رشد ۶۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل، از ۱۲۰۰میلیارد تومان عبور کرده و با ترکیب بهینه پرتفوی که در صنعت بیمه کشور، کم‌نظیر است. شرکت بیمه «ما» در۱۰ ماه ابتدای امسال با فروش بیش از یک‌میلیون و ۵۰ هزار فقره بیمه نامه، ۱۲.۲۳۷.۸۴۱میلیون ریال حق بیمه صادر کرد که این رقم از کل فروش سال ۹۸ بیشتر است.
 • معرفی اعضای جدید هیات‌مدیره بیمه تجارت‌نو

  دنیای اقتصاد: در مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده، با دستور جلسه انتخاب اعضای جدید هیات مدیره شرکت بیمه تجارت‌نو، ۷ عضو دوره جدید معرفی شدند. در این مجمع فوق که با حضور بیش از ۹۳ درصد سهامداران و نمایندگانی از بیمه مرکزی، سازمان بورس و حسابرس قانونی به‌صورت آنلاین برگزار شد، با اکثریت آرا ۵ عضو اصلی و دو عضو علی البدل هیات مدیره برای دوسال تعیین شدند. براین اساس، نیما نوراللهی، داودکریمی، احسان مرادی، سیدکاظم ملکوتی و مهرداد غلامزاده اعضای اصلی هیات‌مدیره بیمه تجارت‌نو را تشکیل دادند. همچنین مرتضی گودرزی به همراه جمال ولی‌پور به عنوان اعضای علی البدل انتخاب شدند.
 • تسهیلات اعطایی بانک رفاه در ۹ ماه امسال

  دنیای اقتصاد: بانک رفاه کارگران در ۹ ماه ابتدای امسال حدود یک هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات ارائه کرده است. گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ۹ ماه نخست سال جاری در بخش‌های مختلف اقتصادی، بنگاه‌های کوچک و متوسط، ضمانت‌نامه‌های صادره ریالی، قرض‌الحسنه اعطایی ازدواج و تهیه جهیزیه، اشتغال‌زایی و مشاغل خانگی مددجویان سازمان بهزیستی کل کشور، کمیته امداد امام خمینی (ره) و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صندوق توسعه ملی و طرح‌های حوزه اعتباری اعلام شد.
 • طرح «دست به نقد» بانک گردشگری حامی کسب‌وکارهای کوچک

  دنیای‌اقتصاد: بانک گردشگری از ابتدای تاسیس تاکنون طرح‌های مهمی را در راستای ارائه خدمات مطلوب به مشتریان، اجرایی کرده که از جمله آنها طرح «دست به نقد» است. به گزارش روابط عمومی بانک گردشگری، بر اساس طرح «دست به نقد» صاحبان کسب و کارهای کوچک و متوسط می‌توانند از تسهیلات ۵۰۰ میلیون ریالی بانک بهره‌مند شوند. نرخ سود تسهیلات طرح دست به نقد ۱۸درصد است و دوره بازپرداخت آن یک تا چهار ماه است. متقاضیان پس از تسویه تسهیلات دریافتی می‌توانند مجددا از تسهیلات با همان شرایط بهره‌مند شوند. این گزارش حاکی است: طبق طرح «دست به نقد» بانک گردشگری، امکان خرید دین اسناد تجاری مشتریان تا میزان یک میلیارد ریال نیز وجود دارد. بانک گردشگری به عنوان یک بانک خصوصی زیر نظر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند.
 • بهره‌برداری از ۴۳ پروژه کلان کشاورزی

  دنیای اقتصاد: بیش از ۴۳ پروژه در شهرک‌های کشاورزی در حوزه‌های گلخانه و دام و طیور در سطح ۴۶۰ هکتار و با جذب ۵۳۳۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی و اشتغال‌زایی بیش از ۱۱ هزار نفر به بهره‌برداری می‌رسد.
 • تویوتا بزرگ‌ترین فروشنده خودرو در ۲۰۲۰ شد

  تسنیم: شرکت خودروسازی تویوتای ژاپن ۹۵۸۲ هزار خودرو در ۲۰۲۰ فروخته که بالاتر از ۹۳۰۵ هزار خودروی فروخته شده توسط ولکس واگن آلمان است. به این ترتیب تویوتا رتبه برتر فروش خودرو در جهان را به دست آورده است.
 • کاهش ۵۰ درصدی سود عملیاتی فولکس‌واگن

  دنیای‌اقتصاد: سود عملیاتی تعدیل‌یافته شرکت فولکس‌واگن در سال ۲۰۲۰ تقریبا ۵۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد، اما آمار و ارقام حاکی از آن هستند که فروش این شرکت در سه‌ماه چهارم همان سال بهبود یافته است. به گزارش بخش ترجمه شرکت‌ها و به نقل از خبرگزاری رویترز، بزرگ‌ترین خودروساز جهان اعلام کرد سود عملیاتی تعدیل‌یافته این شرکت در کل سال گذشته برای خودروهای دیزلی به ۱۷/ ۱۲ میلیارد دلار در مقایسه با ۳/ ۱۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ کاهش‌یافته است.
 • «لوفت‌هانزا» هر دوساعت یک‌میلیون یورو ضرر می‌دهد

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل لوفت‌هانزا اعلام کرد این گروه هواپیمایی آلمانی هر دو ساعت یک‌میلیون یورو (معادل ۲/ ۱ میلیون دلار) ضرر می‌کند. وی افزود: این موضوع «یک پیشرفت چشمگیر» نسبت به دوران اوج بحران همه‌گیری کووید-۱۹ است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از رویترز، کارستن اسپهور، مدیرعامل شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا، در یک مصاحبه با پخش اینترنتی (وب‌کست) که توسط «یوروکنترل» انجام شد گفت، سال گذشته در بعضی از روزها، لوفت‌هانزا به میزان دو برابر این مقدار ضرر می‌داده است.
 • استراتژی‌های هلدینگ سیمان غدیر برای توسعه بازارگردانی سیمانی‌ها

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر (هلدینگ سیمان غدیر) از برنامه‌های این شرکت برای توسعه بازارگردانی سهام شرکت‌های تابعه در بازار سرمایه خبر داد. محمدرضا سلیمیان گفت: مجموعه سرمایه‌گذاری غدیر و تمامی هلدینگ‌های تابعه، نقش اثربخشی در صنعت و بازار سرمایه داشته و تلاش می‌شود که همواره از پیشتازان در صنعت باشند. این امر در بازار سرمایه نیز با پیشتازی این مجموعه برای بازارگردانی سهام شرکت‌های تابعه، عملیاتی شده است.
 • عملکرد سودآور پست‌بانک ایران

  دنیای اقتصاد: عملکرد مناسب نماگرها، نشان‌دهنده استفاده بهینه از ظرفیت باجه‌های بانکی روستایی است. به گزارش روابط‌عمومی پست‌بانک ایران، بهزاد شیری نایب رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل پست‌بانک ایران در نشست ارزیابی عملکرد ماهانه بانک با بیان مطلب فوق و با تاکید بر توجه جدی مدیران شعب استان‌ها و مناطق تهران به برنامه‌های مصوب و پایش مستمر پیشرفت آن گفت: طرح انگیزشی عیدانه آخرین طرحی است که به واحدها ابلاغ‌شده تا بتوانند ضمن تجهیز منابع در دو ماه پایانی سال، از مزایای آن نیز بهره‌مند شوند. شیری افزود: این طرح جایگزین بخش طرح سپرده‌ای «پایش و پویش» شده و جبران خدمات نیز متناسب با آن انجام خواهد شد. در این راستا، انتظار دارم اطلاع‌رسانی مناسب به شعب و باجه‌های بانکی روستایی انجام و عملکرد آن روزانه دیده‌بانی شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر