• بی‌تفاوتی دولت‌ها به نوآوران ساختمان‌سازی

  دنیای ‌اقتصاد: ساختمان به عنوان یکی از مباحث داغ در تمام ادوار تاریخ معاصر ایران در کانون مباحث و حواشی متعدد دیگر نیز بوده است. یکی از شعارهای دولت جدید نیز در بدو انتخابات، ساخت ۴ میلیون واحد مسکن برای تامین نیاز کشور بوده که همین شعار نیز در کانون مباحث ضد و نقیض موافقان و مخالفان متعدد قرار گرفته است و با این حال طرح ثبت نام آن از هفته گذشته مطرح شد. اکنون چند پرسش مهم در حوزه درستی تصمیم، ظرفیت عملیاتی‌سازی تصمیم و روش‌های انجام تصمیم مطرح است.
 • نیمی از بازار ایران در تسخیرمحصولات دمنده

  سيد سجاد موسوي: پیشرفت و توسعه پایدار در هر کشوری مرهون تولید داخلی است و در شرایط حاضر کسانی که در عرصه تولید فعالیت می‌کنند را باید ستایش کرد. این صنعتگران با وجود اینکه می‌توانستند از راه‌های مختلف مانند واسطه‌گری یا واردات چند برابر تولید درآمد کسب کنند اما ترجیح داده‌اند در شرایط سخت و نفس‌گیر کنونی با چنگ و دندان در مسیر ایجاد اشتغال و خودکفایی گام بردارند و حتی با صادرات تولید ایرانی، برای کشور ارزآوری کنند. شاید هیچ چیز به اندازه فرمایش مقام معظم رهبری گویای ضرورت حمایت از سرمایه و تولید داخلی نباشد.«ما تا به کار ایرانی و سرمایه‌ ایرانی احترام نگذاریم، تولید ملی شکل نمی‌گیرد؛ و اگر تولید ملی شکل نگرفت، استقلال اقتصادی این کشور تحقق پیدا نمی‌کند؛ و اگر استقلال اقتصادی یک جامعه‌ای تحقق پیدا نکرد یعنی در مساله‌ اقتصاد نمی‌تواند تصمیم بگیرد و روی پای خود بایستد، در این صورت استقلال سیاسی این کشور تحقق پیدا نمی‌کند؛ و اگر استقلال سیاسی جامعه‌ای تحقق پیدا نکرد، بقیه‌ حرف‌ها، جز حرف، چیز دیگری نیست.
 • افزایش قابل توجه قیمت «روی» در بازارهای جهانی

  دنیای‌اقتصاد: نیراستار شرکت فلزات بلژیکی هلندی اعلام کرد میزان تولید سه واحد ذوب روی خود در اروپا را به دلیل افزایش قیمت برق تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد و به دنبال آن قیمت روی روز چهارشنبه گذشته در شانگهای به بالاترین سطح خود در ۱۴ سال گذشته رسید و در لندن نیز به بالاترین سطح خود در بیش از سه سال و نیم گذشته رسید. شرکت Nyrstar دومین تولیدکننده بزرگ روی و یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ذوب روی در جهان است و در سراسر شمال اروپا، ایالات متحده و استرالیا فعالیت می‌کند.
 • نشان عالی مسوولیت اجتماعی به گروه مالی گردشگری

  دنیای‌اقتصاد: گروه مالی گردشگری در نخستین دوره جشنواره روابط عمومی و مسوولیت اجتماعی، «نشان عالی مسوولیت اجتماعی ۶ ستاره» را کسب کرد و «نشان سفیر و مروج مسوولیت اجتماعی» به امیر نیکرویان، مدیر روابط عمومی گروه مالی گردشگری تعلق گرفت.
 • اهدای نشان عالی «مسوولیت اجتماعی» به شرکت مس

  دنیای اقتصاد: نخستین جشنواره روابط عمومی و مسوولیت اجتماعی با تقدیر از عملکرد شرکت مس و مدیرعامل آن به دلیل انجام فعالیت‌های چشمگیر در حوزه مسوولیت‌های اجتماعی برگزار شد. این جشنواره در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.
 • پاسخ « گروه مپنا» به گزارش «دنیای اقتصاد»

  دنیای اقتصاد: پس از انتشار گزارش روزنامه «دنیای اقتصاد» با عنوان افزایش درآمدها و هزینه‌های عملیاتی «مپنا» در ۲۵مهرماه سال‌جاری، شرکت گروه مپنا جوابیه‌ای به شرح زیر ارائه کرده که در ادامه بدون کم و کاستی طبق قانون مطبوعات منتشر می‌شود.
 • برنامه‌ریزی برای اقدامات مشترک میان دو صنعت بزرگ

  دنیای‌اقتصاد: نشست مدیرعامل و معاونان شرکت ایران‌خودرو با رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل شرکت فولادمبارکه با هدف برنامه‌ریزی برای انجام اقدامات مشترک میان این دو صنعت بزرگ برگزار شد. مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در ابتدای این نشست گفت: فولاد مبارکه همواره تامین تقاضای داخل و حتی توسعه صادرات را وظیفه خود دانسته و تلاش می‌کند تا به بهترین شکل انتظارات بازار و صنایع پایین‌دستی را برآورده کند، به طوری که در حال حاضر بیش از ۹۰درصد نیاز شرکت ایران‌خودرو به محصولات فولادی توسط شرکت فولاد مبارکه تامین می‌شود. محمدیاسر طیب‌نیا افزود: ارتقای کیفیت محصولات، جزو اولویت‌ها و استراتژی‌های توسعه‌ای شرکت فولاد مبارکه است که به‌رغم افزایش استانداردهای کیفی خودروسازی در سال‌های گذشته، ما نیز به عنوان تامین‌کننده مواد اولیه خودروسازی، وظیفه خود می‌دانیم تا کیفیت محصولات را بالاتر ببریم و این مهم در دستور کار قرار گرفته و به سرعت و قوت اجرایی خواهد شد.
 • فولاد خوزستان موفق به دریافت بالاترین نشان مسوولیت اجتماعی شد

  دنیای اقتصاد: در نخستین جشنواره روابط‌ عمومی‌ و مسوولیت اجتماعی، شرکت فولاد خوزستان موفق به دریافت بالاترین نشان مسوولیت اجتماعی شد. «مسوولیت اجتماعی» طبق تعریف این جشنواره، یکی از مفاهیم بنیادی سرآمدی است که معمولا پیاده‌سازی آن بر عهده روابط عمومی‌است؛ در واقع روابط عمومی‌سرآمد، به فراتر از وظیفه سازمانی خود عمل کرده و در نقش یک شهروند سازمانی مسوول، به عملکردی فرا سازمانی می‌اندیشد و کمک می‌کند تا سازمان متبوع با انسجام لازم و قاطعیت بیشتر به سمت سرآمدی و انجام مسوولیت اجتماعی حرکت کند. در این مراسم که با دعوت از ۳۰ سازمان و شرکت که بر اساس شاخص‌های ارزیابی، صلاحیت لازم را داشته‌اند تقدیر شد و به برگزیدگان «نشان عالی مسوولیت اجتماعی» و «نشان سفیر و مروج مسوولیت اجتماعی» اعطا شد.
 • تلاش ذوب‌آهن برای دریافت مجدد سهمیه سنگ‌آهن

  دنیای‌اقتصاد: یکی از مشکلاتی که طی چند سال گذشته فشار بسیاری بر شرکت ذوب‌آهن اصفهان وارد کرده، موضوع تامین پایدار سنگ‌آهن بوده است. معاون بهره‌برداری شرکت ذوب‌آهن اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر بیشترین مشکل و کمبود شرکت در تامین سنگ‌آهن ریزدانه و درشت‌دانه است، گفت: این شرکت برای تامین میلگرد و انواع تیرآهن جهت ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال مشکلی ندارد.
 • کرکره نیمه پایین تجاری‌سازان

  دنیای‌اقتصاد: در حالی که آلودگی هوا طبق رسم هر ساله در نیمه دوم امسال نیز کم کم در حال رخ نمودن است، اوضاع تولید خودروهای تجاری در کشور حتی با وجود رشد شش ماهه، چندان تعریفی ندارد. ارتباط تولید خودروهای تجاری با آلودگی هوا را باید در تردد ده‌ها هزار دستگاه کامیون، مینی‌بوس، اتوبوس و وانت فرسوده جست‌وجو کرد، خودروهایی که از مقصران اصلی هوای کثیف به خصوص در روزهای سرد سال به شمار می‌روند. چند هفته دیگر با فرا رسیدن روزهای سرد، باز هم «وارونگی» رخ خواهد داد، پدیده‌ای که آلودگی شدید هوا را در پی دارد و نفس شهروندان به خصوص در کلان‌شهرها را خواهد گرفت. یکی از عوامل اصلی در آلودگی هوا طی فصل سرد، خودروهای فرسوده سنگین و نیمه سنگین شامل اتوبوس، کامیون و مینی‌بوس‌ها هستند که علاوه بر بلعیدن مقادیر زیادی سوخت، یکی از عوامل سیاهی هوا به شمار می‌روند.
 • میانبری برای رشد ضریب نفوذ بیمه

  دنیای‌اقتصاد: بیمه زندگی به عنوان یک سرمایه‌گذاری مطمئن درحالی از محبوب‌ترین بیمه‌ها در سطح جهان به شمار می‌آید که در کشور ما این بیمه‌نامه مغفول مانده و از جایگاه مناسبی در بین خانوارهای ایرانی برخوردار نیست. گواه این مدعا هم میانگین پایین ضریب نفوذ بیمه عمر در ایران نسبت به میانگین جهانی است که فاصله زیادی را نشان می‌دهد. کارشناسان در به وجود آمدن این شرایط، دلایل متفاوتی را عنوان می‌کنند.
 • افتتاح ۸ پروژه در سال ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد: «ایمپاسکو» در سال ۱۴۰۰ برنامه‌هایی در بخش‌های مختلف از جمله اکتشاف، تولید مواد معدنی و جذب سرمایه‌گذار در طرح‌ها و پروژه‌های خود تدوین کرده است.این شرکت در راستای سیاست‌های ایمیدرو و استراتژی‌های خود و با در نظر گرفتن وضعیت صنعت و سایر عوامل تاثیرگذار در اقتصاد کشور، نسبت به تدوین برنامه‌های عملیاتی خود به‌صورت سالانه اقدام می کند که در بخش طرح‌ها تعداد ۲۵ پروژه در سال ۱۴۰۰ با سرمایه‌گذاری بیش از ۴/ ۲میلیارد یورو در دست اجرا دارد که از این تعداد ۸ پروژه آماده افتتاح در سال ۱۴۰۰ است.
 • ۲۰درصد لکوموتیوهای بخش‌خصوصی متوقف شدند

  رضا دهقان: یکی از مشکلات اصلی صنعت حمل‌ونقل ریلی، کمبود نیروی کشش یا لکوموتیو است. در حال حاضر تعداد زیادی لکوموتیو در کشور متوقف شده‌اند و با وجود اینکه طی یک‌سال گذشته، تعدادی لکوموتیو جدید از سوی بخش خصوصی به ناوگان کشور اضافه شده‌اند، تعداد لکوموتیوهای کشور کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است. در بخش خصوصی حدود ۱۴۰دستگاه لکوموتیو وجود دارد که از این تعداد، نزدیک به ۳۰دستگاه متوقف است که کاهش حدود ۲۰‌درصدی را نشان می‌دهد و نسبت به سال‌های گذشته میزان توقف لکوموتیوهای بخش‌خصوصی تقریبا دو برابر شده است. با بالا رفتن تورم در کشور، هزینه تعمیرات لکوموتیوها نیز به‌شدت افزایش پیدا کرده است. مثلا تعمیر اساسی یک موتور لکوموتیو حدود ۷ تا ۸میلیارد تومان هزینه دارد. این عدد تا مدتی قبل حدود ۲میلیارد تومان بود. قیمت قطعات مصرفی نیز به همین منوال افزایش یافته و تنها چیزی که ثابت مانده، قیمت سوخت است. در همین راستا دبیر کارگروه لکوموتیو انجمن شرکت‌های ریلی معتقد است، لکوموتیو، به سرمایه در گردش و نقدینگی نیاز دارد و اگر مطالبات شرکت‌های خصوصی مالک لکوموتیو بابت اجاره آن دیر پرداخت شود، شرکت‌ها قادر به تعمیر و نگهداری نخواهند بود. متاسفانه این مسائل مورد توجه قرار نمی‌گیرد که این امر گاهی اوقات باعث می‌شود لکوموتیوهای کشور زمین‌گیر شوند. یک شرکت مالک لکوموتیو باید هر ماه نقدینگی داشته باشد تا در این بازار تورمی ‌کشور بتواند قطعات و خدمات را برای تعمیرات خریداری کند. مجتبی لطفی می‌گوید: از اواخر سال گذشته با شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران توافق کردیم تا هر ماه مبلغی از پول کارکرد شرکت‌های مالک لکوموتیو به آنها داده شود. اتفاقی که افتاده، این است که از ابتدای سال تاکنون با گذشت هفت ماه، تنها چهار بار به شرکت‌های مالک لکوموتیو پرداخت انجام شده است. ضمن اینکه مبلغ پرداخت‌شده کمتر از عددی است که توافق شده بود و این امر، وضعیت نقدینگی شرکت‌ها را دچار بحران کرده است. به‌منظور بررسی مشکلات شرکت‌های خصوصی مالک لکوموتیو با وی گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه آن را می‌خوانید.
 • ۷ میلیارد دلار ارزش افزوده ذخایر با اکتشافات جدید

  دنیای‌اقتصاد: در حوزه اکتشاف سال گذشته توانستیم ذخایر جدیدی از سنگ‌آهن، زغال‌سنگ، طلا و مس کشف کنیم. رئیس هیات عامل سازمان توسعه‌ای ایمیدرو افزود: میزان ذخایر پیش‌بینی شده این محدوده‌ها، در زمینه سنگ‌آهن حداقل ۲۰۰ میلیون تن و بالاتر و در زغال‌سنگ بیش از این عدد و در مورد طلا و مس نیز ذخایر قابل توجهی است.
 • اکتشاف در پنج پهنه معدنی خراسان جنوبی

  دنیای‌اقتصاد: چند سال گذشته در ۱۰۷ پهنه معدنی کشور کار اکتشافی صورت گرفته که ۵ پهنه معدنی به مساحت ۵۵ هزار کیلومتر مربع مربوط به خراسان جنوبی بوده است که انتظار می‌رود در همین راستا معادن خوبی در استان داشته باشیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر