آرشیو روزنامه شماره ۵۰۱۲ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۰۱۲

 • زمان‌بندی حرکت قطار باری برای اولین بار

  رضا دهقان: شرکت سمند ریل در سال ۱۳۸۳ به دنبال واگذاری واگن‌ها بر اساس تصمیمی‌ که براساس اصل ۴۴ گرفته‌ شد، محصول مشترک همکاری ایران‌خودرو و راه‌آهن بود. طی سال‌های بعد راه‌آهن در چند مرحله سهام خود را به فروش رساند و از مجموعه به‌صورت کامل کنار رفت. در سال ۹۳، ایران‌خودرو به این نتیجه رسید که باید سهام عمده را در اختیار بگیرد و رسالت آن در زمینه لجستیک ایران‌خودرو را به منصه ظهور بگذارد. ازاین‌رو بلوک ۴۰ درصدی شرکت تعاونی ناجا را خریداری کرد. در حال حاضر ۹۱درصد سهام سمند ریل متعلق به ایران‌خودرو و ۹ درصد آن متعلق به شرکت تایدواتر خاورمیانه است. با افزایش سرمایه‌ای که ایران‌خودرو برای سمندریل در نظر دارد سرمایه شرکت بالغ ‌بر هزار میلیارد ریال خواهد شد. به گفته مدیرعامل این شرکت، در شانزدهمین سال تاسیس جایگاهی که سمندریل در حوزه لجستیک ایران‌خودرو و خارج از آن دارد بسیار متفاوت‌تر از نقشی است که در سال‌های ابتدایی فعالیتش داشته است و در نیمه پایانی دهه دوم عمر خود به یک پختگی در امر حمل‌ونقل و لجستیک رسیده است. یکی از ایراداتی که صاحبان کالا به حمل ریلی در حوزه بار وارد می‌کنند، تاخیر زمانی است. زمان ترانزیت موضوع مهمی در حمل‌ونقل ‌است. اگر روی موضوع زمان ترانزیت تعهدی به صاحب کالا داده نشود، مشتریان حمل ریلی اعتماد خود را به صنعت ریلی از دست خواهند داد. بر اساس اعلام مدیرعامل شرکت سمند ریل، این مجموعه با همکاری معاونت بازرگانی شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ‌ایران تقریبا دو ماه است که قطار برنامه‌ای باری را تدارک دیده و از همان زمان این قطار در حال سیر بوده و قرار است سیر آن دائمی‌ شود. وی معتقد است: این موضوع تحول بزرگی در کشور از منظر ریلی ایجاد خواهد کرد و با توجه به اختلاف کرایه حمل ریلی نسبت به جاده‌ای، این موضوع می‌تواند کمک بسیار زیادی به صاحبان کالا در کاهش بهای تمام‌‌شده محصول باشد. برای آشنایی با اقدامات صورت گرفته در زمینه قطار باری با امیر طاهریان، مدیرعامل شرکت سمند ریل گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.
 • سازنده‌ها گرفتار پیچ‌وخم‌های اداری

  سیدسجاد موسوی: صنعت ساختمان کشور نمونه یک بی‌نظمی کامل است. درحالی‌که ساختمان‌سازی در تمامی کشورها توسط افراد دارای تخصص انجام می‌شود و هیچ‌کس حق دخالت در این بخش را ندارد، در کشور ما هرکسی به‌صرف داشتن سرمایه می‌تواند با چند بنا و کارگر ساختمان بسازد و البته در تورم افسارگسیخته با قیمت بالایی بفروشد. تبدیل مسکن به یک کالای سرمایه‌ای در اقتصاد تورمی باعث شده تا موضوعاتی نظیر نمای ساختمان و هویت شهری هم به فراموشی سپرده شود و این بخش بسیار مهم در نظر سازندگان به‌عنوان یک بخش لوکس و عرصه‌ای برای بروز سلایق فردی در نظر گرفته شود؛ بنابراین عجیب نیست که ساختمان‌هایی را در کوچه پس‌کوچه‌ها شاهدیم که هرکدام انگار به‌عمد می‌خواهند از دیگری متفاوت باشند و ازقضا هیچ‌گونه هویت و معماری را تداعی نکنند.
 • تدوین و ارائه آموزش موثر؛ خلأ گردشگری و هتلداری

  ندا علیزاده: آموزش نیروی انسانی در زمینه گردشگری و توسعه آموزش آن در سطح دانشگاهی از مهم‌ترین پیش‌شرط‌های اولیه برای رشد صنعت گردشگری به شمار می‌رود. با این‌ حال سیستم آموزشی ایران با چالش‌ها و ضعف‌‌های کمی و کیفی در حوزه آموزش‌های عالی گردشگری و هتلداری روبه‌رو است. پیش‌ازاین بیشتر صنعت گردشگری را به‌عنوان تجارتی حرفه‌ای و صنفی تلقی می‌کردند؛ درحالی ‌که امروز رشته‌های علمی و دانشگاهی مربوط بـه صنعت گردشگری و هتلداری توسعه بسیاری یافته‌اند و از مهم‌ترین و ضروری‌ترین رشته‌‌ها و دانشکده‌ها در سطح بین‌المللی به شمار می‌روند. در شرایط نیاز کنونی کشور به آموزش‌ عالی رشته‌های گردشگری و هتلداری، شرکت تلاشگران اندیشه کاراد با هدف توسعه آموزش و پژوهش در حوزه‌های گردشگری، هتلداری، بانکی و مالی در سال ۱۳۹۱ تاسیس شد. این مرکز آموزش خصوصی با ۱۳۵ استاد در حوزه دانشگاهی و ۵۰ استاد و مشاور در حوزه دوره‌های کوتاه‌مدت به ارائه آموزش می‌پردازد.
 • توسعه برزیلی در چین

  دنیای اقتصاد: در یک اتحاد لجستیکی استراتژیک، شرکت واله به بزرگ‌ترین واردکننده سنگ‌آهن در جهان کمک می‌کند. واله با شرکت بندری ژوشان چین برای ساخت و بهره‌برداری از پروژه «وست ۳» در بندر شولانغو وارد همکاری می‌شود.
 • امن شدن بازار رمزارزها در هشتمین ماه سال

  دنیای اقتصاد: ناامنی و سرقت در بستر شفاف بلاک‌چین یا زنجیره بلوکی، چالشی است که همواره علاقه‌مندان به فضای مبادله و خریدوفروش با ارز دیجیتال را نگران می‌کند. همین مساله برای گروه جوان و باانگیزه علمی- ‌پژوهشی آورکلاک متخصص در حوزه امنیت سایبری و رمز ارز به سرگروهی بهزاد قاسمی دلیلی شد تا چندی پیش طی نشستی خبری، از محصولات نرم‌افزاری و دستاوردهای خود رونمایی و استاندارد جدیدی در زمینه‌ امنیت تراکنش‌ رمزارزها، ارائه کنند.
 • بازیافت ۹۰ درصدی آب مصرفی در مجتمع مس سونگون

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در جلسه بازدید استاندار یزد از مجتمع مس سونگون عنوان کرد: شرکت ملی صنایع مس ایران، انرژی‌های موردنیاز شامل یعنی آب و برق و... را خود تامین می‌کند و صنعت مس در رده صنایع سازگار با کم‌آبی قرار دارد؛ زیرا بیش از ۹۰ درصد آب مصرفی در این صنعت بازیافت می‌شود و به چرخه تولید باز می‌گردد.
 • مجازات «شرکت‌داری» در ایران

  علی غفوری: اقتصاد ایران امروز تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار گرفته و از طرفی همه‌گیری کرونا نفس مشاغل کوچک و متوسط را به شماره انداخته و این موارد آشکار و غیرقابل انکار است، اما آنچه آزاردهنده به‌نظر می‌رسد کمک نکردن دولت به تسهیل شرایط کسب‌وکارها است. گفت‌وگوهای خبرنگاران «گروه شرکت‌ها» با مدیران ارشد بنگاه‌های اقتصادی عمدتا نشان می‌دهد که بخشنامه‌ها و رویه‌های متعدد ارائه شده توسط دستگاه‌ها نه‌تنها در این روزگار سخت، به سمت تسهیل نرفته، بلکه بر عکس همه چیز سخت‌تر شده است.
 • افزایش ۶۶ درصدی تولید محصولات فولاد آذربایجان

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت فولاد آذربایجان از افزایش ۶۶درصدی تولید محصولات این شرکت طی ۶ ماه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد. به گزارش روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان، علیرضا محمودی افزود: تلاشگران شرکت فولاد آذربایجان ضمن رعایت تمامی شیوه‌نامه‌های بهداشتی در دوران شیوع ویروس کرونا، موفق به تولید ۱۸۲ هزار تن محصول در ۶ ماه نخست امسال شدند. وی گفت: میزان خرید و نهایتا مصرف شمش نیز در همین بازه زمانی، از افزایش ۱۰ درصدی برخوردار بوده است. مدیرعامل شرکت فولاد آذربایجان افزود: در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری در خصوص اهتمام واحدهای صنعتی به افزایش تولید و همچنین نام‌گذاری این سال به نام جهش تولید، برنامه‌ریزی‌های لازم جهت افزایش تولید در این شرکت صورت پذیرفت.
 • راهکارحمایتی بیمه‌ تعاون برای کمک به کسب‌وکارها در شرایط کرونا

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل بیمه تعاون در کنفرانس آنلاین «کووید-۱۹ و مدل‌سازی در علم مدیریت» که از سوی دانشگاه لیورپول انگلستان برگزار شد، به تشریح چگونگی مدل‌سازی و اجرای طرح بیمه توقف کسب‌وکار ناشی از اپیدمی (شیوع کووید-۱۹) پرداخت. یونس مظلومی در این کنفرانس با اشاره به اینکه با شیوع کووید-۱۹ بسیاری از مشاغل و کسب‌وکارها دچار توقف شده و حتی بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی با تعطیلی موقت یا دائمی مواجه شده‌اند، اظهار کرد: متأسفانه ایران از جمله کشورهایی است که نرخ بالایی در ابتلای موارد جدید به این ویروس دارد و به همین دلیل نیز در دوره‌های مختلف توقف‌هایی در فعالیت برخی رسته‌های شغلی صورت گرفته است تا شیوع بیماری کاسته شود که این موضوع، منجر به بروز مشکلات اقتصادی برای بنگاه‌های اقتصادی شده است.
 • اختصاص ۴۸ میلیارد تومان برای خرید تبلت دانش‌آموزی

  دنیای اقتصاد: رئیس بنیاد مستضعفان جزئیات تخصیص ۲۳۰ میلیارد تومانی این بنیاد در چهارمین مرحله رزمایش کمک‌های مومنانه را تشریح کرد. سیدپرویز فتاح با اعلام خبر تخصیص حمایت ۲۳۰ میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان، پیرو تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم مواسات اظهار کرد: در مرحله نخست این رزمایش که همزمان با ماه مبارک رمضان کلید خورد، بنیاد مستضعفان ۶۲۰ هزار بسته معیشتی ۲۰۰ هزار تومانی را در سراسر کشور توزیع کرد و در مرحله دوم نیز با توجه به فشارهای اقتصادی و تورم، تامین و توزیع ۵۰۰ هزار بسته معیشتی ۳۰۰ هزار تومانی را متعهد شد. وی اضافه کرد: همچنین در سومین مرحله این رزمایش که در دهه نخست ماه محرم اجرایی شد، ۵۰۰ هزار بسته معیشتی نقدی هرکدام به ارزش ۳۰۰ هزار تومان را میان اقشار کم‌برخوردار و نیازمند توزیع کرد.
 • نقش بیمه در اقتصاد پررنگ‌تر شود

  دنیای اقتصاد: بخش اقتصاد با مسائل و مخاطرات زیادی مواجه است، از محدودیت‌های ناشی از تحریم گرفته تا نرخ بالای تورم و نوسانات شدید نرخ ارز و گرانی مواد اولیه و... که تمامی این مسائل باعث شده دغدغه فعالان این بخش هر روز بیشتر شود. یکی از حوزه‌هایی که می‌تواند از این مخاطرات و ریسک فعالیت‌ها در اقتصاد کم کند، بیمه است.
 • بانک توسعه تعاون ۴۸ هزار شغل جدید روستایی ایجاد کرد

  دنیای‌اقتصاد: بانک توسعه تعاون در چهار مرحله از پرداخت تسهیلات به اشتغال پایدار روستایی ۴۸ هزار و۱۶۰ شغل جدید ایجاد کرد. این بانک در چهار مرحله از طرح اشتغال پایدار روستایی تا پایان شهریور امسال ۲۴ هزار و۹۱۳ طرح اشتغال روستایی به مبلغ ۲۳هزار و ۴۶۹ میلیارد و ۷۱۱میلیون ریال را مصوب کرده است. مجموع طرح‌های پرداخت شده ۲۴هزار و ۷۹۲هزار طرح به مبلغ ۲۲هزار و ۲۶۷میلیارد و ۶۳میلیون ریال بوده است. مجموع طرح‌های معرفی شده تا پایان شهریور ۲۸هزار و ۸۸۳طرح به مبلغ ۳۲ هزار و ۶۴۳میلیارد و ۱۸۸میلیون ریال بوده است.
 • اعطای تندیس «مدیر سال» به مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن

  دنیای اقتصاد: با مشارکت دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه‌های حاکمیتی و اجرایی کشور، پنجمین دوره رویداد ملی «مدیر سال» با بهره‌گیری از همکاری دانشگاه‌ها، سازمان‌ها، مراکز و موسسات علمی و تحقیقاتی کشور باهدف آگاهی و دستیابی به جدیدترین دستاوردها و یافته‌های علمی مدیریتی به‌عنوان بزرگ‌ترین رویداد مدیریتی کشور، با حضور وزیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست و داوود دانش جعفری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مرکز همایش‌های دیپلماتیک وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
 • ریباک ماسک‌های ورزشی تولید کرد

  دنیای اقتصاد: مقامات بهداشت عمومی به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از ماسک هنگام دویدن یا دوچرخه‌سواری یا پیاده‌روی در مسیرهای شلوغ ایمن‌تر است. با بازگشایی کلوپ‌های سلامتی، بسیاری از آنها استفاده از ماسک را برای اعضای خود الزامی کرده‌اند. به همین منظور، داشتن ماسک ورزشی برای هرکسی که می‌خواهد تمرینات ورزشی انجام دهد به یک خرید ضروری و اساسی تبدیل‌شده است.
 • مرسدس‌ و بوشدرپی تحول سیستم پارک خودرو

  دنیای‌اقتصاد: شرکت بوش، مرسدس بنز و آپکوا که گرداننده محیط‌های پارکینگ خودرو است درنظر دارند تا قابلیت پارک بدون نیاز به راننده و با ویژگی خودکار بالا را در فرودگاه اشتوتگارت آلمان ارائه کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر