آرشیو روزنامه شماره ۵۰۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۰۰۸

 • ایجاد ۴۰ هزار ظرفیت شغلی جدید

  زینب طاری: سیستم بانکی بدون شک یکی از مهم‌ترین و کلیدی ترین ابزارهای توسعه اقتصادی در همه کشورهای دنیا بوده و بنیانی حیاتی برای تامین نیازهای مالی برای واحدهای تولیدی و بازرگانی محسوب می‌شود.
 • «مهتاب سیر» تا ۴ سال آینده به ایستگاه آخر می‌رسد

  رضا دهقان: شرکت مهتاب سیر جم در راستای پیاده‌سازی اصل ۴۴ قانون اساسی در سال ۱۳۸۹ باهدف جابه‌جایی مسافر در حوزه ریلی شروع به فعالیت کرده است. در همین راستا این شرکت در مزایده‌ای نسبت به خرید واگن‌ها، در مسیرهای تردد مشخص و باقیمت بلیت مشخص اقدام کرده، ولی به گفته مدیرعامل این شرکت بدترین نوع واگن‌های موجود در آن زمان، بدترین مسیرها و بیشترین سهم نرخ لکوموتیو و هزینه پشتیبانی توسط شرکت راه‌آهن به این شرکت واگذار شد. شرکت‌های حمل‌ونقل مسافری باید درصدی از هزینه فروش بلیت را بابت هزینه لکوموتیو، پشتیبانی و خدمات ایستگاهی به شرکت راه‌آهن پرداخت کنند که این درصد برای شرکت مهتاب سیر بالغ ‌بر ۴۰ درصد بوده که بیشتر از سایر شرکت‌های مسافری ریلی است. با این ‌وجود شرکت مهتاب سیر در سال گذشته جان تازه‌ای گرفته و حدود ۷ درصد سود عملیاتی را نسبت به درآمد تحقق بخشیده که در طول فعالیت شرکت بی‌سابقه است. سهامدار اصلی این شرکت بنیاد تعاون ناجا بوده که در حال واگذاری سهام اصلی به بانک قوانین و درنهایت به بانک سپه است. هم‌اکنون این شرکت در مسیرهای تهران- مشهد، قزوین - مشهد، تهران - یزد، اهواز - مشهد نسبت به‌جابه‌جایی مسافر اقدام می‌کند. بر اساس دستورالعمل ابلاغی توسط شرکت راه‌آهن، شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی در حوزه مسافر که دارای واگن‌هایی با عمر ۳۰ سال سن هستند باید نسبت به بازسازی واگن‌های خود اقدام کنند، در غیر این صورت این واگن‌ها از رده خارج می‌شوند. به گفته مدیرعامل شرکت مهتاب سیر، این شرکت در حاضر ۱۰۳ دستگاه واگن دارد و تمامی این واگن‌ها نیز تا سال ۱۴۰۳ به سن ۳۰ سال خواهند رسید. اگر این واگن‌ها به‌مرور تا آن زمان بازسازی نشوند، تمامی ناوگان این شرکت تا ۴ سال آینده از رده خارج خواهد شد و فعالیت این شرکت متوقف می‌شود. وی می‌افزاید: تنها امید ما در این زمینه اخذ تسهیلات از محل تبصره ۱۸ بوده، ولی متاسفانه واگن‌های با عمر ۳۰ سال در اولویت پرداخت تسهیلات از محل تبصره ۱۸ بودجه توسط راه‌آهن نیستند. برای آشنایی با موانع و مشکلات حمل‌ونقل ریلی در حوزه مسافر با ناصر غفاری، مدیرعامل شرکت مهتاب سیر جم گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.
 • دستیابی ایران به تکنولوژی تولید ماسک ضدویروس و باکتری

  ندا علیزاده: یکی از دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه پزشکی و سلامت در دوران بحران کرونا، ساخت ماسک ضدویروس و باکتری باقابلیت ۱۰۰ بار شست‌وشو است. تکنولوژی ساخت این ماسک پیش ‌از این در اختیار کشورهای آمریکا، ژاپن و لهستان بوده است. اکنون ایران با تلاش دانشمندان شرکت دانش‌بنیان توسعه فناوری‌های نوین سلامت سینا (کلینیک امواج) به این تکنولوژی دست ‌یافته است. این شرکت که با هدف ارائه راهکارها، خدمات و محصولات در حوزه آلاینده‌های نوین به‌ویژه امواج الکترومغناطیس و شیوه‌های ایمن‌سازی از سال ۱۳۸۵ مشغول به فعالیت بوده است، در کارنامه خود ثبت پنج اختراع دیگر پزشکی و سلامت را دارد.
 • بیانیه بانک رفاه کارگران در واکنش به تحریم

  دنیای اقتصاد: بانک رفاه کارگران در واکنش به تحریم وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: این بانک به ۵/ ۳ میلیون کارگر و با احتساب خانواده‌های آنان به جمعیتی بالغ ‌بر ۴۵ میلیون ایرانی خدمات ارائه می‌دهد. بانک رفاه کارگران ضمن پیگیری اقدام غیرقانونی دولت آمریکا از مراجع حقوقی بین‌المللی تاکید می‌کند سیاست‌های خصمانه دشمنان، تاثیری در مسیر خدمت‌رسانی و فعالیت‌های شفاف و قانونی این بانک نخواهد داشت.
 • سواچ؛ ناجی صنعت ساعت‌سازی سوئیس

  دنیای اقتصاد: گرچه سوئیس به عنوان مرکز ساعت‌سازی جهان شناخته می‌شود، اما صنعت ساعت سوئیسی تقریبا درگذشته است. پس از بهره‌مندی از انحصار تقریبا بدون چالش در بیشتر قرن بیستم، صنعت ساعت سوئیسی - که بخشی اساسی از هویت ملی این کشور بود و همچنان نیز باقی مانده است - با ظهور ساعت‌های کوارتز این انحصار را از دست داد. در سال ۱۹۶۹ میلادی، برند سیکو مدل آسترون را به بازار عرضه کرد، آسترون، اولین ساعت کوارتز در جهان بود که شروع «انقلاب کوارتز» یا یهتر بگوییم «بحران کوارتز» بود. این عنوان به ویژه برای صنعت ساعت‌سازی سوئیس مصداق داشت.
 • ریسک بزرگ ایکیا در دوره کرونا

  دنیای اقتصاد: شرکت تولید مبلمان «ایکیا» برنامه دارد تغییراتی را در فروش آنلاین و آفلاین محصولات خود اجرا کند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از وب‌سایت مارکر، یکی از صنایعی را که پیروز دوران مشقت‌بار کرونا بوده است، می‌توان صنعت نوسازی مسکن دانست: افراد اکنون در حال تعمیر حمام منازل، افزودن اتاق، ساخت پاسیو، استخر و باشگاه‌های ورزشی هستند. رونق مستغلات در حومه شهرها نیز خود هیزم به این آتش ریخته است؛ در حالی که شهرنشینان نیز به سوی خرید منازل با فضای سبز هجوم می‌برند. این روندهای جدید تاثیرات مثبت عظیمی برای شرکت‌هایی نظیر ویفیر، هوم دیپات و لوئیز داشته است.
 • افزایش پنج برابری سرعت ساخت‌وساز

  دنیای اقتصاد: همگام با به کارگیری مصالح ساختمانی مدرن در صنعت ساختمان، در بسیاری موارد ملات‌های ساده جای خود را به چسب‌های شیمیایی با ترکیبات جدید داده‌اند. این چسب‌ها به عنوان جایگزین ملات‌های سنتی برای تثبیت انواع کاشی، سرامیک، موزاییک، سنگ، پلی استایرن، سفال و.... مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • پروژه «مرکز شهر» اندیشه، پیشرو طرح اقدام ملی مسکن

  دنیای اقتصاد: کمیته راهبری بزرگ‌ترین طرح اقدام ملی مسکن کشور به نام «مرکز شهر»، با حضور مدیرعامل و معاونان شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن در شهر جدید اندیشه تشکیل شد. روزبه ظهیری ‌هاشمی، مدیرعامل شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن و مدیران هلدینگ در محل بزرگ‌ترین پروژه اقدام ملی مسکن کشور واقع در شهر جدید اندیشه حاضرشده و از چگونگی روند پیشرفت عملیات اجرایی این طرح ملی بازدید کردند.
 • جبران کاهش درآمد بیماران کرونایی در روزهای بستری

  دنیای اقتصاد: بیماران کرونایی در کنار هزینه‌های بستری، آزمایشگاه، دارو و درمان، یک نگرانی عمده دارند و آن بازماندن از فعالیت‌های شغلی در طول دوره بیماری است. این نگرانی بجایی است و طبیعتا باید به دنبال راهکاری برای برطرف کردن آن بود.
 • تحقق اهداف بودجه‌ای مس سرچشمه در نیمه نخست امسال

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه گفت: یکی از مهم‌ترین اقدامات این شرکت در ۶ ماهه نخست سال‌جاری ثبت سرمایه ۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریالی شرکت در مرداد بود که با هدف تامین مالی مناسب و به‌موقع طرح‌های توسعه‌ای شرکت سرمایه‌گذاری صورت گرفت.
 • راهبردهای نوین افزایش بهره‌وری در بنگاه‌داری و تقویت جهش تولید

  حسن قره‌خانی / کارشناس توسعه بازار فلزات‌رنگی
  بهره‌وری (PRODUCTIVITY) در لغت به معنی قــدرت تولید و بارور بودن و مولد بودن به کار رفته است. بهره‌وری هدفی است که ازطریق بهسازی مستمر تجهیزات مادی و نیروی انسانی قابل حصول است.
 • تبیین نقشه راه تحول دیجیتال در بانک صادرات

  دنیای اقتصاد: معاون طرح و برنامه بانک صادرات ایران، برنامه طرح تحول دیجیتال این بانک را تشریح کرد. رضا گودرزی با اشاره به انجام غیرحضوری بیش از ٩٤درصد تراکنش‌های بانک صادرات ایران، مهم‌ترین اهداف این بانک را در طرح تحول دیجیتال استفاده مشتری از پلت‌فرم‌های بانکداری باز، فرا بانکداری و افزایش کیفیت زنجیره تأمین مالی در اقتصاد کشور عنوان کرد.
 • تبدیل پوشاک کهنه به نو در «اچ‌اند‌ام»

  دنیای‌اقتصاد: شرکت هنس اند موریس (اچ‌اندام) لباس‌های دورانداختنی مشتریان را ظرف پنج ساعت به لباس‌های جدیدی تبدیل می‌کند تا دوباره مورد استفاده قرار گیرند.
 • وام قرض‌الحسنه تا ۵۰ میلیون تومان افزایش یابد

  دنیای اقتصاد: سقف تسهیلات پرداختی بانک‌های قرض‌الحسنه از تاریخ ۳۱ شهریورماه به ۳۰ میلیون تومان افزایش یافت واین مصوبه را بانک مرکزی به دو بانک رسالت و قرض‌الحسنه مهر ایران ابلاغ کرده است.
 • برنامه های جدید بانک تجارت برای حمایت از «دانش‌بنیان‌ها»

  دنیای‌اقتصاد: همایش «ترویج و تثبیت فرهنگ حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در نظام بانکی» با حضور محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری و مدیران عامل بانک‌ها و مدیران چند شرکت برتر مورد حمایت این صندوق برگزار شد. در این همایش ضمن قدردانی از همکاری بانک تجارت با صندوق نوآوری و شکوفایی به دلیل سهم قابل توجه این بانک در صدور انواع ضمانتنامه و پرداخت تسهیلات به شرکت‌های معرفی شده از سوی این صندوق لوح تقدیر به امضای سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و علی وحدت رئیس هیات‌عامل صندوق نوآوری و شکوفایی به دولت‌آبادی مدیرعامل بانک تجارت اعطا شد.
 • اقدامات بانک توسعه صادرات برای رفع مشکلات تعهدات ارزی

  دنیای اقتصاد: مدیر عامل بانک توسعه صادرات در مجمع این بانک اعلام کرد بانک توسعه صادرات فاقد مشتریان دارای تعهد ارزی ایفا نشده وارداتی بالای ۳۰ درصد است. علی صالح‌آبادی تصریح کرد: این بانک برای تحقق بازگشت ارز حاصل از صادرات، نسبت به انجام مکاتبات با مشتریان صادراتی، ارائه مشاوره، پایش سامانه‌های مرتبط و بخشنامه‌های ارزی ابلاغی اقدام کرده است. مدیرعامل صرافی توسعه صادرات ایران نیز اشاره کرد خرید ارز صادراتی بر اساس مقررات بانک مرکزی ادامه دارد.حال معاون بین‌الملل بانک توسعه صادرات ایران نیز از آمادگی این بانک برای رفع مشکلات تعهد ارزی صادرکنندگانی که در سال‌های پیش، صادرات ریالی انجام داده‌اند، خبر داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر