آرشیو روزنامه شماره ۴۹۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۹۵۱

 • تلاش برای افزایش سهم بیمه زندگی

  زهره محسنی شاد: انسان امروزی تقریبا در زندگی روزمره و تمام فعالیت‌های اقتصادی خود با ریسک و نا‌اطمینانی‌های مختلفی مواجه است که بیمه می‌تواند به عنوان یک مکانیزم مناسب، این ریسک و مخاطرات را تاحدی جبران کند. به عبارتی زیرسایه بیمه، خطرات احتمالی که فرد از وقوع یا عدم وقوع آن اطمینان ندارد، پوشش داده می‌شود که این مهم در نهایت می‌تواند رفاه و آسایش نسبی را به جامعه القا کند. اما به‌رغم نقش مهم و اثرگذار این صنعت حامی‌در زندگی افراد، عوامل مختلفی باعث شده تا به جز چند نوع رشته بیمه اجباری و چند نوع پرطرفدارغیراجباری، بیمه جایگاه چندان مناسبی در سبد هزینه‌ای مردم نداشته باشد. دراین میان یکی از بیمه‌های پرمنفعت برای سرمایه‌گذاری که مشتری ایرانی چندانی ندارد و بیشتر به عنوان کالای لوکس به آن نگاه می‌شود، بیمه‌های عمر و زندگی است. عدم اقبال از این بیمه‌نامه مهم، درحالی در کشور ما وجود دارد که این بیمه‌نامه نه تنها ارزشمندترین دارایی فرد یعنی عمر او را بیمه می‌کند، بلکه بخشی از نگرانی‌های آینده، جای خود را به اطمینان خاطر می‌دهد. به هرحال این شرایط سبب شده برخلاف سایر کشورها که چیزی در حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد پرتفوی بازار بیمه آنها، به بیمه‌های عمر و زندگی اختصاص دارد، در کشورما این رقم چیزی حدود ۱۵ درصد است. در بحث بیمه‌های عمر وزندگی درحالی با اختلاف معناداری با دنیا در حال حرکت هستیم که فرهنگ‌سازی نامناسب، اطلاع‌رسانی ناکافی، ناکارآمدی برخی از شبکه‌های فروش، بازاریابی نامناسب، در کنار پایین‌بودن قدرت خرید مردم و جذابیت سایر بازارهای مالی با توجه به تورم موجود در کشور، به عنوان عوامل مهم و کلیدی در پایین بودن ضریب نفوذ بیمه‌های عمر درکشور از سوی اهالی صنعت بیمه مطرح می‌شود.
 • شرایط نامناسب تولید و استفاده از بتن در کشور

  سیدسجاد موسوی: تقریبا عموم جامعه کیفیت نازل ساختمان سازی را لمس کرده و با چالش‌های آن دست به گریبان بوده‌اند؛ ساختمان‌هایی که ظاهری کاملا شیک و مشتری‌پسند دارند، اما به محض اینکه چند سالی از سکونت در آنها می‌گذرد، به مرور مشکلات آنها هویدا می‌شود؛ بنابراین چاره‌ای جز تعمیرات نمی‌ماند. از طرفی ساختمانی که با چند صد میلیون یا چندین میلیارد تومان خریداری شده فاقد شناسنامه‌ای برای اطلاع مالکان از نقشه تاسیسات مکانیکی، الکتریکی و ... است. در نبود این شناسنامه مالکان مجبورند برای تعمیرات جزئی براساس گمانه‌زنی دست به تخریب نقاط مختلف ساختمان بزنند تا شاید ریشه مشکل را بیابند.
 • برتری لامپ‌های تولید داخل نسبت به محصولات وارداتی

  زینب طاری: ایده تولید لامپ‌های کم‌مصرف در ایران سال ۱۳۶۴ (۱۹۸۵ میلادی) با قدم زدن در فروشگاهی واقع در انگلستان جرقه خورد. در قفسه‌های این فروشگاه لامپی وجود داشت که با مختصات ۱۰ وات و قیمت ۲۰ پوند، «لامپ کم‌مصرف» نامیده شده بود. احسان میوه‌‌چی، دانشجوی دکترای رشته برق الکترونیک ۱۴ سال بعد برخلاف جهت‌گیری بازار لوازم‌الکتریک، ساخت و تولید لامپ‌های کم‌مصرف به‌صورت یکپارچه و استاندارد را با ایده محصول دیده‌شده در سوپرمارکت انگلیسی آغاز کرد. شرکت افراتاب با پیگیری ایجاد تحول در صنعت روشنایی کشور، سال ۱۳۸۴ به‌عنوان نخستین تولیدکننده لامپ‌های کم‌مصرف استاندارد، جایزه گرفت؛ اما به گفته بنیان‌گذار این شرکت، کار و ایده‌پردازی هنوز تمام نشده بود؛ افراتاب از اواسط دهه ۹۰ با تولید لامپ‌ها و چراغ‌های LED مسیر متفاوتی نسبت به سایر رقبا و تولیدکنندگان این صنعت در جهت کاهش مصرف انرژی، افزایش عمر لامپ‌ها و دوستی با محیط‌زیست در پیش گرفت.
 • جهش تولید، فروش و سود صنایع شیر ایران

  دنیای‌اقتصاد: بررسی عملکرد ۳ماهه فعالیت شرکت‌های تابعه صنایع شیر ایران در نشست مدیران ارشد این شرکت نشان داد سال ۹۹ با رویکرد تازه صندوق بازنشستگی تفاوتی معنادار با گذشته پیدا کرده است.
 • اثرات نوسانات ارزی بر تولید

  آرمان خالقی عضو هیات‌مدیره و قائم مقام دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران
  خوب است در ابتدا مروری کوتاه و سریع بر شرایط اقتصادی روز کشور داشته باشیم تا بتوانیم بهتر موضوع گرفتاری‌های ارزی تولیدکنندگان را درک کنیم. به صورت خلاصه وار، تورم افسارگسیخته، ابتلای بازار به رکود عمیق مزمن، دشواری فراوان در امر صادرات و واردات از یکسو و تشدید تحریم‌ها و مزید بر آن سوء‌مدیریت و بی‌تدبیری مدیران و ناکارآمدی سیستم اداری و همراه با تغییرات غیرکارشناسی و عجولانه مقررات، محیط کسب‌وکار را ناامن و غیرقابل اعتماد کرده است.
 • راهبرد فولاد مبارکه در توسعه زنجیره پایین‌دستی

  دنیای‌اقتصاد: در راستای چالش‌های تنظیم بازار محصولات فولادی، رویکرد فولاد مبارکه توسعه زنجیره پایین‌دستی برای حمایت از بازار داخل تامین کالای موردنیاز و خوراک خطوط تولیدی است. طهمورث جوانبخت، معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه با اشاره به افزایش ظرفیت تولید این شرکت از ۲/ ۴ میلیون تن به بیش از ۷/ ۵ میلیون تن در سال طی ربع قرن گفت: شرکت فولاد مبارکه اصفهان همواره با رویکرد حمایت از صنایع داخلی و پایین‌دستی و تامین حداکثری نیاز تولیدکنندگان برای تضمین اشتغال و توسعه تولید در کشور، اهداف و استراتژی‌های خود را تدوین و برای پیاده‌سازی نظام عرضه و قیمت‌گذاری پایدار و استاندارد بر اصول از پیش تعیین‌شده شرکت تاکید و این اصول را اجرا کرده است.
 • نوسازی ماشین‌آلات صنایع غذایی ضروری است

  سعیده نبی‌زاده: مجتمع صنایع غذایی گلها در سال ۱۳۱۸ به صورت سنتی فعالیت خود را از پله نوروزخان آغاز کرد. در آن دوره که ادویه‌جات و سبزیجات خشک در کاغذهای قیفی شکل به فروش می‌رسید بنیان‌گذار گلها اولین کسی بود که از ملوان‌های روسی نایلون‌های یک طرف دوخت خریداری و موادغذایی را با کمک اتوهای ذغالی در آن بسته‌بندی می‌کرد. در سال ۱۳۴۵ نسل دوم این مجموعه فعالیت خود را هماهنگ با شرایط جامعه و در مسیر حرکت از تولید سنتی محصولات به سمت صنعتی شدن آغاز کرد و با حرکت به سمت جلو و گام نهادن در مسیر تکنولوژی نسل سوم گلها در ابتدای دهه ۸۰ با تفکری نوین از راه رسید تا چرخ صنعت را این بار به مدد دانش و فناوری روز و نیروی جوانی به حرکت در آورد.
 • اجرای پروژه‌های جدید سرمایه‌گذاری مسکن با همکاری شهرداری

  دنیای‌اقتصاد: با توجه به ظرفیت‌های گروه سرمایه‌گذاری مسکن و شهرداری مقرر شده با همکاری این دو ارگان در اراضی متناسب برای اقشار متوسط، املاک مسکونی احداث شود. مدیرعامل شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن با اشاره به نشست مشترک مدیران ارشد گروه سرمایه‌گذاری مسکن با شهردار تهران، اظهار کرد: از محورهای مذاکرات با حناچی شهردار تهران موضوع تعریف پروژه‌های جدید مسکونی با همکاری شهرداری و گروه سرمایه‌گذاری مسکن بود که در این زمینه قرار شد تفاهمنامه مشترکی بین دو دستگاه منعقد شود.
 • بومی‌سازی در صنعت مخابرات کشور

  دنیای اقتصاد: با همکاری دو شرکت دانش‌بنیان تدبیرپرداز دلسا و تجارت الکترونیک عرش گستر، پروژه کنترل‌کننده هوشمند سیگنال مخابراتی، در کشور اجرایی شد.
 • انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان البرز

  دنیای‌اقتصاد: تفاهم‌نامه همکاری بین نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان البرز، شرکت سامان دام وطن و شرکت تعاونی پرورش‌دهندگان و مربیان سگ‌های کار استان البرز منعقد شد. هدف از انعقاد این تفاهم‌نامه برگزاری کلاس و آزمون برای مالکان سگ‌ها به منظور شرکت در کلاس‌های آموزشی با رعایت کلیه قوانین جمهوری اسلامی ایران است. از سویی کاهش مشکلات اجتماعی حوادث و عدم گسترش بیماری‌های ویروسی مرتبط بین انسان و سگ از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه به حساب می‌آید. همچنین حمایت از پرورش‌دهندگان و تولیدکنندگان و همکاری برای کاهش واردات و خروج ارز و ایجاد کارآفرینی در این بخش از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه به حساب می‌آید. گفتنی است بر پایه این تفاهم‌نامه، آزمون و تست لازم برای صدور گواهینامه مربیگری صورت می‌پذیرد.
 • تراز ۴ماهه بانک اقتصادنوین مثبت شد

  دنیای‌اقتصاد: تراز عملیاتی ۴ ماهه امسال بانک اقتصادنوین مانند تراز عملیاتی ۳ ماه آغازین سال، مثبت شد. بر اساس اطلاعات منتشر شده در سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران (کدال)، بانک اقتصادنوین در ۴ماهه منتهی به تیرماه ۱۳۹۹، از محل پرداخت تسهیلات، ۲ هزار و ۲۶۵ میلیارد تومان سود کسب کرده و در مقابل در همین دوره زمانی به سپرده‌های سرمایه‌گذاری حدود ۲ هزار و ۱۸۳ میلیارد تومان سود پرداخت کرده است. بنابر‌این گزارش مقایسه این ارقام نشان می‌دهد، تراز عملیاتی بانک اقتصادنوین در چهار ماه ابتدایی سال جاری ۸۲ میلیارد تومان مثبت بوده است. همچنین بانک اقتصادنوین در تیرماه سال‌جاری از محل پرداخت تسهیلات حدود ۶۳۶میلیارد تومان سود کسب کرده که بعد از کسر سود پرداختی به سپرده‌های سرمایه‌گذاری در ماه اخیر، موفق به تحقق ۳۰ میلیارد تومان تراز مثبت شده است.
 • شرایط ویژه صدوربیمه‌‌نامه مسوولیت برای مراکز درمانی

  دنیای‌اقتصاد: مدیر بیمه‌های مسوولیت، مهندسی و انرژی بیمه تجارت‌نو، با اشاره به حادثه دلخراش انفجار کلینیک «سینا اطهر» گفت: وقوع این‌گونه حوادث بیش از هر چیز ضرورت تامین پوشش‌های بیمه‌ای مناسب برای حمایت از افرادی که ناخواسته در اجرای وظایف خود مرتکب قصور شده‌اند را متذکر می‌شود.
 • حمایت بیمه کوثر از تلاشگران تولید کشور

  دنیای‌اقتصاد: با امضای قراردادی میان بیمه کوثر و وزارت صنعت، معدن و تجارت، تمامی کارکنان وزارت صمت تحت‌پوشش بیمه‌های درمان بیمه کوثر قرار گرفتند. براساس این قرارداد که با حضور مدیرعامل و جمعی از معاونان بیمه کوثر به همراه معاون وزیر صمت و برخی از مدیران این وزارتخانه به امضا رسید، تمامی کارکنان وزارت صمت و اعضای خانواده آنان تحت‌پوشش بیمه‌های تکمیلی درمان بیمه کوثر قرار گرفتند و می‌توانند از خدمات متنوع این بیمه‌ استفاده کنند. نکته قابل‌توجه در قرارداد تکمیلی درمان بیمه کوثر با وزارت صمت این است که خدمات تکمیلی درمان علاوه بر کارکنان وزارت صمت؛ به خانواده‌های آنان نیز ارائه می‌شود و این امر به وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان می‌دهد که با بهبود سطح خدمات‌رسانی به کارکنان، خدمات‌رسانی به کارکنان خود را تقویت کند.
 • سرمایه بیمه کوثر افزایش می‌یابد

  دنیای اقتصاد: مجوز افزایش سرمایه حدود ۸۴درصدی بیمه کوثر از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها از سوی سازمان بورس و اوراق بهادر صادر شد. مدیر اقتصادی و سرمایه‌گذاری بیمه کوثر در این‌باره با بیان اینکه سرمایه شرکت بیمه کوثر از محل مازاد تجدیدارزیابی دارایی‌ها با افزایش ۲هزارو ۹۵۷میلیارد ریالی به بیش از ۶هزارو ۴۸۵میلیارد ریال می‌رسد، گفت: مجمع فوق‌العاده شرکت برای تصویب این افزایش سرمایه تا پایان مرداد برگزار می‌شود. نوید خاندوزی با تاکید بر اینکه افزایش حدود ۸۴درصدی سرمایه شرکت از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها با تکیه بر اصلاح ساختار مالی شرکت و در اجرای مفاد ماده«۱۴» قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالاهای ایرانی انجام شده است، تصریح کرد: تمام امور افزایش سرمایه انجام شده است و سعی خواهد شد در کوتاه‌ترین زمان ممکن مجمع برگزار و سرمایه جدید ثبت شود.
 • صدور حق بیمه نوین ۳ماهه ۳۸ درصد رشد کرد

  دنیای اقتصاد: شرکت بیمه نوین با توجه به عملکرد مناسب خود در حوزه مدیریت ریسک، توجه به نیازهای بازار و تنوع گسترده در ارائه خدمات بیمه‌ای موفق شد ۳۸ درصد رشد صدور حق بیمه در سه ماهه ابتدایی سال‌جاری را نسبت به مدت مشابه سال قبل در کارنامه عملکرد خود ثبت کند. بنابراین گزارش، بیمه نوین در دوره سه ماهه سال‌جاری ۲ هزار و ۳۰۴ میلیارد و ۱۳۱ میلیون ریال حق بیمه صادر کرده است. این رقم در سه ماهه ابتدایی سال ۹۸، معادل یک هزار و ۶۷۱ میلیارد و ۴۶۱ میلیون ریال بوده که حاکی از رشد بیمه‌نامه‌های صادره در این شرکت است. شرکت بیمه نوین طی چند سال گذشته موفق شده است با حفظ رتبه یک توانگری خود، توجه به حقوق مشتریان، سهامداران و شبکه فروش و نیز ارائه طرح‌های نوین بیمه‌ای، رشد قابل‌توجهی در عملکرد بیمه‌ای خود داشته باشد.
 • زیان مالی «تری‌ام» به دلیل کرونا

  دنیای‌اقتصاد: شرکت گروه صنعتی تری‌ام نتوانست به پیش‌بینی وال‌استریت برای سود‌آوری فصلی جامه عمل بپوشاند و در نتیجه افت تقاضا در سراسر بخش‌های کسب و کار خود به دلیل بحران کرونا، ارزش سهام این شرکت با ریزش ۳/ ۵ درصدی در بازارهای معاملاتی مواجه شد.
 • توقف پروازهای تابستانی «تی‌یو‌آی»

  دنیای اقتصاد: همه‌گیری ویروس کرونا موجب شده وقفه بی‌سابقه‌ای در سفرهای سراسر جهان اتفاق بیفتد، به همین خاطر شرکت مسافرتی تی‌یو‌آی همه پروازهای تابستانی خود از شهر آبردین در شمال اسکاتلند را لغو کرده است. این شرکت اعلام کرد برای ماه‌های آینده، تمرکزش را برای پرواز از بزرگ‌ترین فرودگاه‌های خود در انگلستان معطوف کرده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از بی‌بی‌سی، سخنگوی شرکت مسافرتی تی‌یو‌آی برنامه‌هایی برای از سرگیری پروازها از ۴ اکتبر برای نیمه تعطیلات در نظر گرفته است.
 • هدیه بزرگ بنیاد «لانگ واکر» به تحقیقات سرطان

  دنیای اقتصاد: بنیاد خانوادگی «لانگ واکر» که مقر اصلی آن در سیدنی استرالیا است، مبلغ ۹/ ۳ میلیون دلار به بیمارستان کریس اوبرین لایف‌هاوس اهدا کرد. این بیمارستان مختص بیماران سرطانی است که در سیدنی استرالیا مستقر است. این مبلغ یکی از بیشترین مبالغی است که برای تحقیقات در مورد سرطان سر و گردن در جهان اهدا شده است. بنیاد خانوادگی لانگ واکر زیرمجموعه شرکت واکر کورپوریشن است که در زمینه توسعه ساخت و ساز در سطح جهان فعالیت می‌کند. به گزارش گروه بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از مجله سی‌ای‌او، این هدیه نخستین کرسی جراحی سرطان سر و گردن را در استرالیا بنیان می‌گذارد.
 • استقرار آزمایشگاه‌های تخصصی سیار در مبادی ورودی نمایشگاه بین‌المللی

  دنیای‌اقتصاد: دبیر و عضو شورای سیاست‌گذاری مقابله با اثرات بیماری کرونا در صنعت نمایشگاهی، گفت: در نمایشگاه‌های آتی با انجام امور غربالگری و استقرار آزمایشگاه‌های تخصصی سیار در کنار پایگاه هلال‌احمر مستقر در مبادی ورودی نمایشگاه به بخش‌های سلامت کشور کمک و یاری می‌رسانیم.
 • رفیوژ سبز خیابان شریعتی وارد فاز دوم اجرا شد

  دنیای اقتصاد: رفیوژ سبز خیابان شریعتی متناسب با موقعیت جغرافیایی و پوشش گیاهی اقلیمی‌منطقه پس از اتمام فاز اول وارد فاز دوم اجرا شد. شهردار منطقه یک با بیان این خبر اظهار کرد: فاز اول رفیوژ سبز (گذرگاهی در وسط معابر سواره رو که فضایی امن برای عابرین پیاده ایجاد می‌کند) خیابان شریعتی به طول ۵۶۰متر حدفاصل میدان قدس تا خیابان شهید موسیوند به پایان رسید و عملیات توسعه فاز دوم فضای سبز این خیابان حدفاصل خیابان موسیوند تا بلوارصبا آغاز شد.
 • راه‌اندازی خط تولید لیزرهای فیبری در کشور

  دنیای‌اقتصاد: شرکت نوران صنعت توانست خط تولید لیزرهای فیبری با کاربرد صنعتی در خط تولید صنایع گوناگونی مانند نفت و گاز و خودروسازی را راه‌اندازی کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر