آرشیو روزنامه شماره ۴۹۴۹ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۹۴۹

 • خدمات ضدکرونایی در شهرهای جدید

  دنیای‌اقتصاد: شهرهای جدید کشور با اجرای یک سیاست از سمت دولت به «پادتن شهری کرونا» مجهز شدند. گزارش «دنیای‌اقتصاد» از تغییرات هدفمند در سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی برای شهرهای جدید کشور حاکی است: مجموعه‌ای از پرکاربردترین خدمات اداری و عمومی ‌مورد نیاز ساکنان شهرهای جدید با هدف کاهش رفت و آمدهای شهری و مراجعه‌های فیزیکی، به شکل الکترونیکی (ارائه از راه دور) به افراد ارائه می‌شود. این اقدام برای کاهش احتمال ابتلای ساکنان شهرهای جدید به ویروس کووید-۱۹ توسط شرکت عمران شهرهای جدید و شرکت‌های تابعه در هر شهر جدید عملیاتی و پیاده‌سازی شده است.
 • شرکت نیلپر تا پایان سال وارد بورس می‌شود

  سعیده نبی زاده: یکی از صنایعی که طی دهه‌های گذشته به خوبی توسعه یافته، صنعت مبلمان اداری و خانگی است. تولیدکنندگان داخلی با تولید انواع صندلی و مبلمان اداری با کیفیت‌های مطلوب و قیمت‌های رقابتی به بازار داخل و خارج راه پیدا کرده‌اند. یکی از شرکت‌های مطرح در زمینه تولید صندلی و مبلمان اداری و خانگی، «شرکت نیلپر» است. فعالیت تولیدی ابتدایی این شرکت با ساخت و مونتاژ قطعات صندلی در زیرزمین ۱۲۰ متری آغاز شد. پس از مدتی و با رونق فعالیت این شرکت کار به صورت وسیع‌تری ادامه یافت و مسیر رشد و توسعه را طی کرد، به‌طوری‌که اکنون نیلپر از چند شرکت با حدود ۸۰ هزار مترمربع زمین و ۳۵ هزار متر مربع بنای تولیدی و ستادی تشکیل شده است. اقبال بازار به محصولات نیلپر مدیریت این مجموعه را بر آن داشت که کار را از روش سنتی به سمت روشی صنعتی و سیستماتیک پیش ببرد که در این مسیر از توان شرکت مدیران ۲۱ که در زمینه مهندسی سیستم‌ها و مشاوره مدیریت علمی سابقه‌ داشتند، بهره گرفت و توانست از طریق تدوین و اجرای استراتژی‌های اثربخش ضمن توسعه بازار و توسعه سبد محصولات خود، به صنعت‌های جدید نیز ورود کند. به‌طوری‌که هم‌اکنون مجموعه هلدینگ نیلپر رهبر و برند اول بازار تولید صندلی و مبلمان اداری و خانگی در ایران است وتا پایان سال‌جاری در راستای رشد وتوسعه هر چه بیشتر وارد بازار بورس اوراق بهادار ایران می‌شود.
 • جابه‌جایی در قدرت

  دنیای اقتصاد: در پی افزایش سرمایه‌گذاری سهامداران شرکت صنایع ریلاینس در بخش دیجیتال و خرده‌فروشی آن، این شرکت هندی موفق شد از شرکت نفتی اکسون موبیل گوی سبقت را برباید و پس از آرامکو به بزرگ‌ترین شرکت انرژی جهان تبدیل شود. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از فورچون، شرکت صنایع ریلاینس که تحت کنترل ثروتمندترین مرد آسیا است، اداره بزرگ‌ترین مجتمع پالایشگاه نفت جهان را به عهده دارد. سهام این شرکت روز جمعه گذشته ۳/ ۴ درصد رشد کرد و ارزش بازاری آن به ۱۸۹ میلیارد دلار رسید؛ در حالی‌که شرکت اکسون موبیل حدود یک‌میلیارد دلار از دست داده است. شرکت آرامکو با سرمایه بازاری ۷۵/ ۱ تریلیون دلار بزرگ‌ترین شرکت جهان است.
 • بومی‌سازی ۱۵۰ نوع ماده‌شیمیایی موردنیاز صنایع

  دنیای اقتصاد: فناوری ۱۵۰ نوع ماده شیمیایی موردنیاز صنایع کشور با همکاری محققان دانشکده شیمی امیرکبیر و شرکت دانش‌بنیان «کیمیاگهر امیرکبیر» بومی‌سازی شد. این موفقیت در حالی به دست آمده که اکنون بیش از ۹۰درصد مواد شیمیایی پایه کشور، وارداتی هستند. همکاری دانشکده شیمی دانشگاه امیر کبیر با این شرکت دانش‌بنیان منجر به تولید مواد شیمیایی مورد نیاز در مراکز آزمایشگاهی و صنعتی شده است. به گفته عضو هیات‌مدیره این شرکت دانش‌بنیان، مواد شیمیایی خلوص بالا کاربرد‌های مختلفی در صنایع غذایی، دارویی، الکترونیک، پتروشیمی و آزمایشگاه‌های مراکز دانشگاهی و صنعتی دارند. در حالی که ارزش خاک برخی معادن در حدود چند ۱۰ دلار به ازای هر تن است، این مبلغ معادل قیمت یک کیلوگرم ماده شیمیایی با خلوص بالا محسوب می‌شود.
 • کشور از واردات روکش پشم‌شیشه بی‌نیاز شد

  سارا اصغری: پشم شیشه نوعی الیاف معدنی با عایق حرارتی و صوتی است که با مواد بازیافت شده از شیشه ذوب‌شده همراه با مقداری ماسه معمولی و رزین ساخته می‌شود. در سطح جهان استفاده از پشم شیشه سابقه‌ای ۷۰ ساله دارد؛ اما قدمت آن در ایران به حدود ۵۰ سال می‌رسد که صنعتگران مختلف این الیاف را بیشتر به منظور عایق‌سازی تولید می‌کنند. یکی از اقدام‌هایی که باید برای پشم‌شیشه انجام داد، روکش کردن پشم‌شیشه است که تا پیش از این، روکش‌های پشم شیشه از خارج وارد می‌شد که حدود دو دهه است که این روکش‌ها نیز در داخل تولید می‌شود و کشور از واردات آن بی‌نیاز شده است. هم‌اکنون تنها شرکتی که در داخل روکش پشم‌شیشه تولید می‌کند، شرکت پشم‌شیشه پارس است. شرکت پشم‌شیشه پارس (سهامی خاص) در سال ۱۳۷۶تاسیس و در سال ۱۳۸۰به بهره‌برداری رسیده است. این واحد تولیدی علاوه بر توسعه و گسترش کمی و کیفی بازار عایق‌های حرارتی، سعی و تلاش خود را برای بهبود کیفیت انواع لفاف پشم شیشه به‌کار گرفته است تا بتواند این نوع لفاف (روکش) را مطابق استانداردهای جهانی در ایران تولید کند. همچنین این شرکت نخستین تولیدکننده این نوع لفاف در ایران بوده که می‌تواند علاوه بر رفع نیازهای داخلی، بازارهای منطقه را که به‌شدت نیازمند این نوع محصول هستند، تحت‌پوشش قرار دهد.
 • انتقاد از بازگشایی پارک تفریحی دیزنی

  دنیای‌اقتصاد: ابیگل دیزنی از شرکت متعلق به خانواده خود که در حوزه سرگرمی فعالیت می‌کند، به دلیل بازگشایی پارک والت‌دیزنی ورلد در فلوریدا انتقاد کرد و آن را متهم کرد که منافع مالی شرکت را نسبت به جان کارمندان و مردم در ارجحیت قرار داده ا‌ست و برای محافظت از کارمندان آسیب‌پذیر و سلامت دیگر افراد در مقابل ویروس کرونا اقدامات لازم و کافی انجام نداده است.
 • همکاری جدید توتال در هند

  دنیای اقتصاد: شرکت نفت هندوستان (ایندین اویل کورپوریشن) که بزرگ‌ترین شرکت پالایشگاهی و فروشنده محصولات نفتی این کشور است، در کنار شرکت بزرگ انرژی توتال که مقر اصلی آن در پاریس واقع است، اعلام کرده‌اند قصد دارند شرکتی را در قالب سرمایه‌گذاری مشترک تاسیس ‌کنند که در زمینه تولید و فروش مشتقات با کیفیت بالای قیر و محصولات تخصصی موردنیاز در صنعت رو به رشد راه‌سازی هند فعالیت کند.
 • تلاش برای ارتقای تولید آسانسور در ایران

  دنیای‌اقتصاد: بر اساس آمارها کل آسانسورهای در حال بهره‌برداری کشور نزدیک به ۷۵۰ هزار دستگاه تخمین زده می‌شود که روزانه ۲۵۰ میلیون نفر سفر با آنها انجام‌شده و تقاضای فروش و نصب آسانسور نیز ۵۰ هزار دستگاه در سال است. نظارت بر تمامی این آسانسور‌های مربوط به اتحادیه کشوری آسانسور، پله‌برقی و خدمات وابسته است و در حال حاضر این اتحادیه یک هزار و ۸۰۰ عضو دارد که یک هزار و ۲۰۰ عضو در بخش طراحی و خدمات فنی و مهندسی، ۳۵۰ عضو در بخش تولید و ۲۵۰ عضو دیگر در حوزه توزیع و فروش قطعات فعالیت دارند. به گفته رئیس اتحادیه کشوری آسانسور و پله‌برقی ایران نزدیک به ۳ هزار شرکت در این زمینه در کشور فعالیت می‌کنند و در آینده نزدیک شاهد صادرات برخی از این شرکت‌ها به منطقه خواهیم بود.
 • نقشه راه صنعتی‌سازی ساختمان

  سیدسجاد موسوی: تولید مسکن همواره یکی از مهم‌ترین دغدغه دولت‌ها بوده است. مسکنی که بتواند در عین تامین نیاز جامعه هدف در سریع‌ترین زمان، از کیفیت و استحکام لازم برخوردار باشد. کشورهای توسعه یافته بیش از ۱۰۰ سال پیش دریافتند که این مهم با سیستم‌های سنتی ساخت‌وساز حاصل نمی‌شود. بنابراین راهکار صنعتی‌سازی را برای دستیابی به ارزان‌سازی، سریع‌سازی و مقاوم‌سازی در پیش گرفتند. در ادامه فناوری‌های روز با محوریت صرفه‌جویی در مصرف انرژی به سرعت دچار تغییر و تحول شدند و امروزه ساختمان‌هایی با مصرف انرژی صفر یکی از مهم‌ترین دغدغه بخش تحقیق و توسعه شرکت است.
 • افزایش ۵۰ درصدی ظرفیت تولید پمپ‌های تزریق

  ندا علیزاده: «پمپ‌های تزریق» شامل «پمپ سرم» و «پمپ سرنگ» از تجهیزات پزشکی حیاتی و پرمصرف در مراکز درمانی به‌شمار می‌روند. این دستگاه اهمیت ویژه‌ای در تزریق دارو برای طیف گسترده‌ای از بیماران اعم از بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه، بیماران تحت شیمی‌درمانی، نوزادان، اطفال، بیماران قلبی و همچنین بیماران تحت عمل جراحی دارد. به‌ویژه شدت گرفتن کرونا در ایران نیاز به این محصول را در مراکز درمانی بیشتر کرده است؛ چراکه در پروسه درمان بیماران مبتلا به کرونا که در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری شده‌اند تاثیر مستقیم دارد. به‌گونه‌ای که مراکز درمانی هنگام افزایش ظرفیت تخت‌های ICU، تامین پمپ‌های تزریق را در اولویت قرار می‌دهند.
 • سایه تفکرات دولتی در صنعت نمایشگاهی

  دنیای‌اقتصاد: نمایشگاه‌ها یکی از ابزارهای مهم در تبلیغات و شناسایی نیاز مشتریان و بازار برای تولیدکنندگان به شمار می‌روند. با گسترش روزافزون اهمیت نمایشگاه‌ها در توسعه صادرات و رونق اقتصادی، ضروری است که دولت بیش از پیش به بخش نمایشگاهی و رونق بخشیدن به این صنعت توجه کند و در واگذاری امور اجرایی به بخش‌خصوصی و تشکل‌ها دریغ نکند و فقط نقش حاکمیتی خود را ایفا کند. این در حالی است که تشکل‌ها از توانایی و ظرفیت‌های خوبی در برگزاری نمایشگاه‌ها برخوردارند. در این زمینه چندی پیش نیز رئیس اتاق بازرگانی تهران خواهان واگذاری نمایشگاه‌ها به بخش خصوصی شده و تاکید کرده بود «این تشکل‌ها هستند که باید برگزارکننده نمایشگاه‌ها باشند.» « دنیای‌اقتصاد» با محمد مسعودی، مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های استان چهارمحال و بختیاری و عضو هیات‌رئیسه انجمن نمایشگاه‌های ایران، در این رابطه گفت‌وگو کرده است که در ادامه می‌خوانید.
 • نمایشگاه «ایران هلث» برگزار می‌شود

  دنیای اقتصاد: نمایشگاه «ایران هلث»، طبق تقویم نمایشگاهی و در زمان تعیین شده، در محل دائمی ‌نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران برگزار می‌شود. ادریس مازندرانی، مجری برگزارکننده نمایشگاه ایران هلث با اشاره به آمادگی انجمن تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی، آزمایشگاه و ملزومات دارویی برای برگزاری نمایشگاه، گفت: در جلسه اعضای هیات مدیره انجمن با دکتر حسین زاده، تمامی‌ راهکارها و چالش‌های مربوط به برگزاری بیست و سومین نمایشگاه ایران هلث بررسی شد. رئیس هیات‌مدیره شرکت نمایشگاهی آوای موفق ایرانیان، افزود: در این جلسه مقرر شد کارگروه مشترکی با انجمن تولید کنندگان تجهیزات پزشکی تشکیل شود تا زمینه برگزاری قدرتمندانه نمایشگاه ایران هلث با محتوای مقابله با کرونا در تاریخ ۵ تا ۸ دی سال جاری مورد بررسی و آسیب‌شناسی قرارگیرد. رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی ویژه برگزاری نمایشگاه و نیز تجهیز نمایشگاه بین‌المللی ایران به دستگاه‌های ضدعفونی جهت مقابله با ویروس کووید- ۱۹ موجب شد تا از ۱۲ تیرماه سال‌جاری نمایشگاه‌های مختلف طبق تقویم نمایشگاهی برگزار شود.
 • بیمه پاسارگاد افزایش سرمایه‌ می‌دهد

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت بیمه پاسارگاد گفت: شرکت بیمه پاسارگاد از محل بیمه‌های عمر، منابع مناسبی به دست آورده که با سرمایه‌گذاری بخشی از این منابع در بازار سرمایه، سود خوبی محقق کرده‌ایم. معصوم ضمیری درخصوص وضعیت عملیاتی و دلایل رشد سودآوری این شرکت بیان کرد: رویه شرکت بیمه پاسارگاد نسبت به سایر شرکت‌های بیمه کمی ‌متفاوت است؛ این شرکت از ۱۰ سال قبل برنامه‌ریزی جدی در توسعه بیمه‌های عمر در پیش گرفته و این برنامه‌ریزی ۱۰ ساله، اینک به بار نشسته و تعداد بیمه‌شدگان بیمه‌های عمر شرکت بیمه پاسارگاد از ۵ میلیون نفر هم فراتر رفته است. وی با بیان اینکه روند مثبت فروش بیمه‌نامه‌های عمر و به تبع آن جذب منابع از این محل، تداوم دارد و با توجه به رونق بازار سرمایه، انتظار می‌رود سودهای مطلوبی هم از محل سرمایه‌گذاری‌ها کسب شود، در ادامه با اشاره به برنامه افزایش سرمایه این شرکت اظهار کرد: در حال حاضر با سرمایه ۵۱۰ میلیارد تومانی، بالاترین سرمایه ثبت شده را در بین شرکت‌های بیمه‌ای پذیرفته‌شده در بازار داریم. مدیرعامل شرکت بیمه پاسارگاد تاکید کرد: شرکت بیمه پاسارگاد برنامه افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از محل سود انباشته را شهریور ماه امسال اجرایی خواهد کرد و سرمایه «بپاس» به ۱۰۲۰ میلیارد تومان خواهد رسید. مرحله دوم این افزایش سرمایه هم سال آینده انجام خواهد شد و سرمایه بیمه پاسارگاد به ۲ هزار میلیارد تومان خواهد رسید. وی همچنین یادآور شد: افزایش سرمایه در کنار افزایش منابع جذب شده، بیمه پاسارگاد را نسبت به سایر شرکت‌های بیمه‌ای متمایز خواهد کرد. این شرکت فعلا هیچ برنامه‌ای برای افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها ندارد؛ اگرچه شرکت بیمه پاسارگاد دارایی‌های ارزشمندی در اختیار دارد و به لحاظ تعداد شعب، سومین شرکت بیمه‌ای هستیم. ساختمان‌های تمامی ‌شعب هم در تملک شرکت بوده و هیچ شعبه‌ای، استیجاری نیست.
 • ایمنی جاده‌ کسب‌وکار با «سندباکس»

  نازنین افتخار: سندباکس، جعبه شنی یا محیط آزمون یک ایده‌ نسبتا جدید در حوزه فناوری‌های ‌مالی در سطح جهان است که اولین بار پنج سال پیش از سوی مرجع راهبرد امور مالی انگلستان برای آسان کردن مسیر حرکت شرکت‌های نوآور صنعت مالی مطرح شد و از سه سال پیش هم سودای داشتن و اجرایی شدن سندباکس در ایران به عنوان تنظیم‌گر بازار، خواب فعالان نوآور صنعت مالی را ربوده بود. سندباکس در واقع فضایی محدود و به دور از پیچ و خم‌های قوانین و مجوز‌های دست و پاگیر در اختیار استارت‌آپ‌ها قرار می‌دهد تا محصولات جدیدرا پیش از ارائه به بازار اصلی در محیطی محدود، کنترل شده و تحت نظارت آزمایش کنند. این ایده که به درستی محیط آزمون شناخته می‌شود، هم تنظیم‌گری بازارمحصولات فین‌تک و هم بازار فناوری‌های قانون‌گذاری را تحت تاثیر قرار می‌دهد. فعالان حوزه فین‌تک که از سال ۹۶ بار‌ها شفاف و بلند اعلام کرده بودند که ایجاد و اجرایی شدن یک محیط آزمون برای تنظیم‌گری بازار خواسته‌ مشترک فین‌تکی‌ها است؛ بالاخره بعد از سه سال به آرزویشان رسیدند و هفته‌ پیش سیدابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور؛‌ با اشاره به مصوبه جلسه ۸۸ کمیسیون عالی تنظیم مقررات اعلام کرد که مصوبه محیط آزمون برای آسان کردن مقررات حوزه فناوری، تصویب شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر