آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۹۲۶

 • انتظار بی‌سرانجام

  سیدسجاد موسوی: صنعت سیمان برخلاف بسیاری از صنایع، تابع عرضه و تقاضا نیست، بلکه دولت کار نرخ‌گذاری را بر عهده دارد. در سال ۹۸ بعد از کش‌وقوس‌های فراوان مقرر شد قیمت سیمان ۱۰۰ درصد افزایش یابد، چرا که بیش از دو سال قیمت سیمان افزایشی را تجربه نکرده بود. در آن زمان سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان تصمیم گرفت این افزایش در دو مرحله و به فاصله چند ماه اتفاق بیفتد.
 • تلاش برای «کشتی‌ساز» شدن ادامه دارد

  رضا دهقان: جایگاه صنایع دریایی در کشورهای مجاور دریا بسیار پراهمیت است و بسیاری از کشورها رشد و توسعه خود را بر این حوزه پایه‌گذاری کرده‌اند. صنایع دریایی ایران ازجمله صنایع دیرپا و استراتژیک کشور است که به‌رغم ظرفیت‌های بالقوه و تاکیدات مبتنی‌بر توسعه دریامحور، در برنامه‌های پنج‌ساله توسعه چندان مورد توجه قرار نگرفته و توسعه پیدا نکرده است. البته ایران دهه‌ها است که می‌خواهد در زمره کشتی‌سازان بزرگ جهان قرار گیرد؛ اما به دلایل متعدد از جمله رقبای بسیار قدرتمند نظیر چین و کره جنوبی و همچنین ضعف صنایع پایه در این بخش، نتوانسته به این آرزو برسد؛ اما گویا تلاش برای ساخت کشتی‌های بزرگ هنوز ادامه دارد.
 • کرونا تولیدکنندگان پوشاک را ضربه‌فنی کرد

  ندا علیزاده: تامین نیازهای کودکان دشواری‌های خاصی دارد، چراکه باید روحیه کودکان، تأثیرپذیری بالای آنها و دیگر حساسیت‌هایشان را در نظر داشت. تولید پوشاک برای کودکان از این مقوله مستثنی نیست و تولیدکنندگان این عرصه قدم در مسیری نسبتا سودآور و البته دشوار گذاشته‌اند. تا دو، سه دهه پیش شاید آن‌گونه که امروز شاهدیم، توجه ویژه‌ای به پوشاک کودکان نمی‌شد و با کمبود تولیدکنندگان ماهر و جدی در این زمینه روبه‌رو بودیم، اما برخی برندها به این مسیر وارد شدند و چرخ آن را به حرکت درآوردند.
 • برنامه‌ریزی تجمیعی برای ظرفیت تولید یا صدور مجوز؟

  رضا قاسمی یقین پژوهشگر صنعت و بازرگانی
  صدور مجوز، معافیت مالیاتی، معافیت گمرکی واردات ماشین‌آلات خط تولید، استفاده از پنجره‌های واحد کسب‌وکار (Single window) و بسیاری از مشوق‌ها، جملگی برای آن هستند که تولید به‌گونه‌ای تسهیل شود که فضای کسب‌وکار در صنعت، منجر به رونق اقتصادی و اشتغال پایدار شود. البته همه این موارد بسیار ارزشمند هستند و نشان از عزم جدی و پویشی است که قرار است به تولید ارج ویژه‌ای بدهند که بتواند در بلندمدت موفق شود؛ اما این سوال مطرح است آیا مسیر دیگری (به‌موازات یا مکمل موارد فوق) برای ارتقای تولید و با هزینه‌های کمتر وجود دارد که بتوان پیشِ روی متقاضیان تولید قرار داد؟
 • افزایش ۱۶۳ درصدی تولید آلومینیوم در المهدی

  دنیای اقتصاد: با تامین برق و مواد اولیه شرکت آلومینیوم المهدی پس از واگذاری مجدد آن و در مدار تولید قرار گرفتن دیگ‌ها میزان تولید در این واحد صنعتی روندی صعودی گرفت.به گزارش «دنیای‌اقتصاد» شرکت آلومینیوم المهدی در سه ماه نخست امسال ۴۰ هزار تن شمش آلومینیوم تولید کرد. این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل تولید شمش در این واحد صنعتی به میزان ۱۵۲۰۰ تن بود که حاکی از رشد ۶/ ۲ برابری است. به گفته مدیرعامل این شرکت تولید آلومینیوم در المهدی در سال ۱۳۹۸ به میزان ۸۸ هزار تن بود که طبق برنامه‌ریزی انجام شده این مقدار در سال‌جاری به ۱۸۰ هزار تن خواهد رسید.حمید مهتدی همچنین از عرضه محصولات این شرکت در بورس کالا به‌صورت منظم خبر داد و گفت: خوشبختانه مشکلی در تامین مواد اولیه شرکت و برق وجود ندارد و به‌دنبال راه‌اندازی موفق بیش از ۲۰۰ دیگ در سال گذشته، مابقی دیگ‌ها نیز در سال‌جاری وارد مدار خواهند شد.وی خاطرنشان کرد: این شرکت در نظر دارد علاوه بر تامین نیاز داخل نسبت به صادرات شمش آلومینیوم برای تامین ارز و نیز تامین مواد اولیه مورد نیاز خود که اغلب وارداتی هستند، اقدام کند.
 • ۶ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال حق ‌بیمه تولیدی کوثر

  دنیای اقتصاد: حجم حق ‌بیمه‌های‌ تولیدی شرکت بیمه کوثر در سه‌ماه نخست امسال به ۶ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال رسید. معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی بیمه کوثر طی اعلام این خبر افزود: طی این مدت، سهم رشته‌های غیرزندگی ۸۲ درصد و سهم بیمه‌های زندگی ۱۸ درصد از کل حق‌ بیمه‌های تولیدی را تشکیل داده‌اند. لاله کریمی خاطرنشان کرد: طی این دوره رشته‌های عمر و سرمایه‌گذاری، باربری، ثالث و بدنه اتومبیل هرکدام ‌به‌این‌ترتیب با رشد ۶۹، ۵۰، ۴۹ و ۳۳ درصدی نسبت ‌به مدت مشابه سال گذشته بیشترین درصد رشد فروش را میان سایر رشته‌ها داشته ‌است. وی اظهار کرد: خسارت پرداختی شرکت به بیمه‌گذاران در سه ماه ابتدای سال‌۱۳۹۹ مبلغ ۴ هزار و ۲۸۰ میلیارد ریال بوده است که سهم رشته‌‌های غیرزندگی ۸۱ درصد و سهم بیمه‌های زندگی ۱۹ درصد از کل پرداختی خسارت‌ها بوده است.
 • ۱۵ هزار شغل در ایرباس حذف شد

  دنیای اقتصاد: غول هواپیماسازی اروپا اعلام کرده است انتظار ندارد مسافرت‌های هوایی جهان زودتر از سال ۲۰۲۵ به سطح پیش از بحران کرونا بازگردد و بنابراین شرکت مجبور است بالغ ‌بر ۱۵ هزار شغل از مشاغل خود را حذف کند.
 • موانع داخلی؛ مانع دور زدن تحریم‌ها

  دنیای اقتصاد: در طول سال‌های گذشته، کسب‌وکارهای داخلی همواره با تحریم‌های بانکی و مالی بین‌المللی زیادی دست ‌به ‌گریبان بوده و برای انجام کوچک‌ترین موارد بین‌المللی با مشکل روبه‌رو بوده‌اند. به‌نحوی‌که افراد، حتی در انجام ساده‌ترین امور شخصی که نیاز به پرداخت و تراکنش در کشورهای دیگر دارد با مشکل روبه‌رو شده و درانجام بخش زیادی از پرداخت‌های ضروری خود ناتوان هستند.
 • تلاش چینی‌ها برای ساخت واکسن کرونا

  دنیای اقتصاد: یک موسسه تولید محصولات بیولوژیکی در پکن که از بخش‌های مرتبط با گروه داروسازی ملی چین (سینوفارم) محسوب می‌شود، اعلام کرد که به نتایج مثبتی در زمینه نمونه واکسن خود برای ویروس کووید-۱۹ رسیده است. این خبر در حالی اعلام شد که تعداد مبتلایان جهانی به ویروس کرونا به بیش از ۱۰ میلیون نفر رسید. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، متخصصان می‌گویند که هم‌اکنون چهار نمونه اولیه واکسن برای ویروس کووید-۱۹ در چین ساخته‌شده که در فاز‌های اول و دوم آزمایشگاهی، موجب پاسخ مثبت سیستم ایمنی بدن می‌شوند. به‌زعم کارشناسان این موضوع نشان‌دهنده پیشرفت‌های چشمگیر چین در زمینه توسعه یک واکسن برای کرونا در مرحله تحقیق و توسعه است.
 • آغاز پذیرش دوره‌های «MBA» در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران

  دنیای‌اقتصاد: امروزه صاحب‌نظران حوزه مدیریت براین باورند که نیروی انسانی به عنوان اصلی‌ترین دارایی سازمان‌ها و به عنوان مزیت رقابتی نیز مطرح است. دنیای امروز با حضور فناوری و گسترده‌تر شدن ابزار‌ها و دسترسی راحت‌تر به آنها، به شدت رقابتی شده است.
 • استفاده صنایع کشور از پمپ‌های فشار قوی بومی

  دنیای اقتصاد: یکی از تجهیزات مهم و اثرگذار در صنایع گوناگونی مانند نفت، گاز و فولاد، پمپ‌های انتقال سیال هستند. به نحوی که تزریق مواد شیمیایی به چاه‌های نفت، لوله‌ها و مخازن در نبود آنها با مشکل مواجه می‌شود. با توجه به اینکه در گذشته این تجهیزات وارداتی بودند، اکنون شرکت دانش‌بنیان «پترورهان‌پمپ» با تکیه بر توان و تخصص نیروی داخلی خود، طراحی و ساخت پمپ‌های صنعتی را به عهده دارد و صنایع کشور این پمپ‌ها را باکیفیتی بالا و قیمتی ارزان‌تر در داخل کشور تهیه می‌کنند. مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه پمپ‌های پلانجری یا پمپ‌های تزریقی و پر فشار یکی از محصولات این شرکت دانش بنیان است، گفت: در زمان تزریق مواد شیمیایی به درون چاه یا لوله، نیاز است این مواد با فشاری بالاتر از فشار معمول در تاسیسات مورد نظر وارد چاه یا لوله شوند که در این صورت به این تجهیزات نیاز است.
 • صادرات استارت و دینام

  زهرا مسافر: شرکت «ایسکرا اتو الکتریک» تولیدکننده دو گروه از قطعات خودرو (استارت و دینام)، به دنبال افزایش سهم خود در بازار است و دستیابی به سهم ۶۰ درصدی بازار در سال از اهداف مورد نظر شرکت برشمرده می‌شود، این درحالی است که سهم ایسکرا از بازار طی سال گذشته ۴۰ درصد بود. در واقع افزایش ۲۰ درصدی تولید از برنامه‌های این شرکت در سال‌جاری است. شرکت قطعه‌سازی ایسکرا با بیش از ۵۰۰ نیروی انسانی در شهر کاشان، دو گروه از قطعات خودرو را تولید می‌کند: دینام و استارت.
 • شرکت‌ها آموزش‌محور باشند

  دنیای اقتصاد: گروه تولیدی و بازرگانی دکاموند از چند شرکت زیرمجموعه در صنایع مختلف مانند صنایع غذایی، بسته‌بندی، صنایع سلولزی، معادن و فلزات تشکیل‌شده است. شرکت‌های این گروه در سه بخش تولید، بازرگانی، ثبت یا طرح توجیهی فعالیت دارند. این شرکت با نام تجاری چوب و کاغذ دکاموند (چکاموند) در حال فعالیت در امر تولید ورق و کارتن است. بخشی از فعالیت‌های این شرکت شامل اکتشاف، استخراج و ... مواد معدنی است و در حال حاضر خریدوفروش محصولات فلزی و مواد معدنی نیز انجام می‌دهد. مدیرعامل این شرکت با بیان اینکه در سال جاری به دنبال افزایش ظرفیت و خط تولید این شرکت به‌منظور اشتغال‌زایی برای جوانان هستیم، گفت: در ماه‌های آتی با طرح‌های توسعه‌ای به دنبال ورود به بخش کاغذسازی و صنایع بهداشتی خواهیم بود البته به دلیل رقابتی بودن بازار کار طرح‌های توسعه‌ای با مشکلات جدی روبه‌رو است. محمدمهدی سراج‌القوم با بیان مطلب فوق افزود: شرکت درنیکا گستر دکاموند با موضوع تولید و بسته‌بندی انواع محصولات غذایی تا پایان سال اجرا خواهد شد.
 • دردسر جدید شرکت معدنی نوریلسک

  دنیای اقتصاد: مقامات روس در حال تحقیق و بررسی در مورد پمپاژ فاضلاب یکی از واحدهای فرآوری متعلق به شرکت استخراج معدن نوریلسک نیکل به مناطق اطراف آن هستند.
 • دستاوردهای بیمه سرمد برای سهامداران

  دنیای اقتصاد: رئیس هیات مدیره در جریان برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه بیمه سرمد با بیان اینکه این بیمه در سال ۹۸ رشد ۶۸ درصدی حق بیمه تولیدی و پرتفوی هزارمیلیاردی را محقق کرد در تشریح اقدامات شرکت در سال ۹۸ گفت: در هفت سالی که از فعالیت بیمه سرمد می‌گذرد، شرکت همواره رتبه توانگری را کسب کرده است.
 • پوشش بیمه آسیا برای کادر درمانی کشور

  دنیای اقتصاد: بیمه آسیا به منظور قدردانی از خدمات کادر درمانی کشور در مقابله با ویروس کرونا، ارائه طرح پوشش بیمه «حامیان سلامت» را با تسهیلات و تخفیفات ویژه آغاز کرد. با تلاش کارشناسان مدیریت بیمه‌های مسوولیت این شرکت و با هدف ارج نهادن به حضور جهادی پزشکان و پیراپزشکان در مقابله با شیوع ویروس کرونا و همچنین حضوری هدفمند در بازار و ایجاد بسترهای مناسب برای تحقق اهداف شرکت، طرح پوشش بیمه حامیان سلامت در قالب بیمه مسوولیت حرفه‌ای پزشکان و پیراپزشکان با ۲۰ درصد تخفیف، ارائه می‌شود. بنابراین گزارش، کادر درمانی کشور می‌توانند این پوشش بیمه را تا ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۹ از کلیه شعب و نمایندگی‌های بیمه آسیا در سراسر کشور دریافت کنند.
 • توجه بیمه دی به توسعه شبکه

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل بیمه دی گفت: شرکت بیمه دی سال گذشته توانست به یکی از چشم‌اندازهای خود که تبدیل به پربازده‌ترین شرکت بیمه در بین شرکت‌های بیمه کشور است دست یابد. محمدرضا کشاورز در همایش فصلی مدیران بیمه دی که با محوریت «بررسی جایگاه شرکت بیمه دی در صنعت و راهکارهای بهبود و توسعه فروش» برگزار شد با اشاره به توفیقات شرکت در سال گذشته عنوان کرد: شرکت بیمه دی در سال گذشته با تلاش و بهره‌گیری از دانش همکاران خود توانست به یکی از چشم‌اندازهای خود که تبدیل به پربازده‌ترین شرکت بیمه در بین شرکت‌های بیمه کشور بود، دست یابد و عزم جدی داریم که تبدیل به پدیده محبوب مشتریان شویم. مدیرعامل بیمه دی ضمن اشاره به برگزاری مجمع صاحبان سهام در ماه جاری گفت: دستاوردهای مهمی از جمله شرکت چهارم بیمه به لحاظ سهم از بازار بیمه‌ای کشور، سودآورترین شرکت بیمه در سال ۹۸، دستیابی به توانگری سطح یک و رتبه برتر بهره‌وری کل عوامل عناوینی است که در کنار سایر نتایج کسب‌شده، نویددهنده برگزاری مجمعی در خور برای صاحبان سهام در اواخر تیرماه است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر