سرپرست بانک کشاورزی با بیان اینکه این بانک به تنهایی تقریبا نیمی از تسهیلات بخش کشاورزی را پرداخت کرده است، یادآور شد: برخی مشکلات از جمله آزادسازی نرخ ارز که در سال‌های گذشته اتفاق افتاد، باعث ناترازی بانک شد که خوشبختانه در دولت سیزدهم بیش از ۴۰‌درصد این ناترازی برطرف شد. متقی‌نیا با بیان اینکه در اجرای برنامه‌‌‌های دولت سیزدهم برای ارتقای بخش کشاورزی، پرداخت پول خرید تضمینی گندم از طریق بانک کشاورزی انجام می‌شود، اضافه کرد: با هماهنگی مسوولان مربوطه از جمله معاون اول رئیس‌جمهور، وزیر جهاد کشاورزی و رؤسای سازمان برنامه و بودجه و سازمان هدفمندی یارانه‌‌‌ها، اواخر هفته گذشته و در مرحله دوم، ۲۸ همت پول گندم‌کاران پرداخت شد که با احتساب دو همت پرداختی مرحله اول، در مجموع نزدیک به ۳۰ همت از مطالبات گندم‌کاران از طریق این بانک پرداخت شده و مابقی مطالبات نیز به تدریج و با تامین اعتبار از سوی دولت پرداخت خواهد شد.

سرپرست بانک کشاورزی درباره هدف‌گذاری این بانک در سال‌جاری گفت: با توجه به دستاوردهای مطلوبی که دولت سیزدهم در زمینه پرداخت تسهیلات و تامین مالی بخش کشاورزی داشته است، از ابتدای دولت تاکنون تقریبا تسهیلات در این بخش و فقط در بانک کشاورزی رشد دو برابری داشته است. وی با بیان اینکه دولت در سریع‌‌‌ترین زمان ممکن به تعهدات خود عمل کرده است، افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده پیش‌بینی می‌شود بانک کشاورزی در سال جاری ۲۵۰ همت تسهیلات در بخش کشاورزی به‌ویژه در بخش اعتبارات خرد پرداخت کند. متقی‌نیا خاطرنشان کرد: این میزان تسهیلات با هدف کمک به حفظ و ارتقای وضعیت معیشت روستاییان، توسعه کسب و کارهای کوچک و اشتغال زنان روستایی و حمایت از طرح‌‌‌های مولد و بزرگ در بخش کشاورزی اختصاص خواهد یافت. سرپرست بانک کشاورزی با اشاره به ظرفیت‌‌‌های مجموعه‌‌‌های صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی به برنامه‌‌‌های ویژه این بانک برای حمایت از صنایع مذکور اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۲۷‌هزار فقره تسهیلات به ارزش بیش از ۳۲ همت به واحدهای صنایع تبدیلی پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال نیز یک‌هزار و ۲۰۰ فقره به ارزش حدود ۴.۲ همت تسهیلات در این بخش پرداخت شده است، تصریح کرد: توجه به صنایع تبدیلی و تکمیلی جزو برنامه‌‌‌های ویژه بانک کشاورزی است؛ چرا که معتقدیم تقویت این مجموعه‌‌‌ها می‌تواند نقش مهمی در تکمیل زنجیره‌‌‌های تولید و پیشبرد اهداف و برنامه‌‌‌های بخش کشاورزی و صنایع غذایی داشته باشد. متقی‌نیا توجه به سیاست‌‌‌های وزارت اقتصاد و بانک مرکزی را یکی از اولویت‌‌‌های بانک کشاورزی دانست و افزود: موظفیم با رعایت انضباط مالی ضمن رفع ناترازی بانک، به کنترل تورم کمک کنیم.

وی با اشاره به موفقیت‌‌‌ها و دستاوردهای بانک کشاورزی در حوزه بانکداری الکترونیک به سامانه‌‌‌های غیرحضوری این بانک اشاره کرد و گفت: با استفاده از قابلیت‌‌‌های سامانه آسان، پرداخت تسهیلات غیرحضوری میسر شده و در زمینه اعتبارات خرد، مشتریان می‌توانند بدون مراجعه به شعبه درخواست تسهیلات خود را در بستر الکترونیک ثبت کنند. متقی‌نیا سامانه باران بانک کشاورزی را بستری برای افتتاح حساب غیرحضوری و دریافت چند خدمت الکترونیک دیگر عنوان و اظهار کرد: سامانه پالیز نیز ظرفیتی برای مدیریت زنجیره‌‌‌های تامین است که سال گذشته رونمایی شده و از طریق این سامانه تسهیلات موردنیاز فعالان زنجیره‌‌‌های تولید پرداخت خواهد شد.

سرپرست بانک کشاورزی با اشاره به برنامه‌‌‌ها و اقدامات این بانک در حوزه کشاورزی قراردادی یادآور شد: با توجه به تقاضاهای موجود در این بخش و با همکاری صندوق توسعه ملی، تمام قراردادهای مربوطه منعقد شده و در چارچوب این قراردادها ۵ تا ۶ همت تسهیلات از محل منابع صندوق مذکور به صورت ریالی به واجدان شرایط پرداخت شده است. متقی‌نیا در پایان خاطرنشان کرد: تاکنون نزدیک به ۱۰۰در‌صد تکالیف بانک کشاورزی در زمینه پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری انجام شده است.