به گزارش خبرگزاری مهر، علی سلاجقه در نخستین جلسه مدیران استانی سازمان حفاظت محیط‌زیست در سال ۱۴۰۲ که به دلیل همزمانی با ماه مبارک رمضان به صورت آنلاین برگزار شد، با اشاره به ابراز رضایت مقام معظم رهبری از اقدامات انجام شده این سازمان در سال گذشته، آن را مهر تاییدی بر عملکرد مدیران و همکاران خدوم سازمان حفاظت محیط‌زیست دانست.

او از نهایی شدن شعار سال سازمان حفاظت محیط‌زیست در ابتدای هفته آینده خبر داد و گفت: باید در سال‌جاری تلاش کنیم که دستگاه‌‌های مختلف، تکالیف مصرح خود در سیاست‌‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه محیط‌زیست را به نحو احسن اجرا کنند. رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست سپس به محورهای اصلی بیانات ریاست جمهوری در جمع مدیران دستگاه‌‌های دولتی که در آغازین روزهای سال در سالن اجلاس سران ایراد شد، پرداخت و اظهار کرد: رئیس‌جمهور تاکید داشت که همه بخش‌‌ها و دستگاه‌‌ها باید در بحث مهار تورم برنامه داشته باشند و این برنامه‌‌ها را مشخص و اعلام کنند.

معاون رئیس‌جمهور کاهش خسارات حیات وحش، جلوگیری از انقراض گونه‌‌های در معرض تهدید، ایجاد اشتغال و استفاده از ظرفیت‌‌های کارآفرینی، کاهش آلایندگی، مدیریت زیستگاه‌‌ها و ایفای نقش در مباحث مربوط به اقتصاد دریامحور را از جمله ظرفیت‌‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست در زمینه مهار تورم و کمک به رشد تولید در کشور دانست.

سلاجقه ایجاد بسترهای لازم برای افزایش مشارکت مردم و مبارزه با فساد را از دیگر مطالبات رئیس‌جمهور از دستگاه‌‌های اجرایی عنوان و خاطرنشان کرد: همه دستگاه‌‌ها موظف شدند نقشه راه دانش‌بنیان کردن اقتصاد را در حوزه مسوولیت خود ظرف ۲۰ تا ۲۵ روز ارائه کنند.

او با اشاره به اقدامات انجام شده در سال گذشته برای افزایش بهره‌وری، خواستار تداوم این اقدامات با جدیت بیشتر در سال‌جاری شد و تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط‌زیست باید در زمینه ارتقای بهره‌وری به الگوی همه دستگاه‌‌های اجرایی تبدیل شود. رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر لزوم توجه به بحث پیش‌بینی در مورد وقوع حوادث طبیعی تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط‌زیست باید در خصوص پدیده‌‌های حدی و تصادفی پیش‌بینی‌‌های لازم را انجام دهد و خود را برای مدیریت این پدیده‌‌ها آماده کند. سلاجقه در ادامه گفت: امسال بحث تعیین‌تکلیف نیروهای طرحی در دستور کار قرار گیرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به برنامه تحولی دولت سیزدهم متذکر شد: در راستای برنامه تحولی دولت، بحث تغییر ساختار سازمان حفاظت محیط‌زیست در حال پیگیری است که در آینده نزدیک نهایی خواهد شد.

او افزود: ما از همه معاونت‌‌ها خواستیم برای سال ۱۴۰۲ چند هدف اصلی را معین و آن را کمی‌سازی کنند. انتظار ما از معاونان و مدیران این است که در بازه‌‌های زمانی مشخص، گزارش پیشرفت هریک از این اهداف پیش‌بینی شده را ارائه کنند.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه در بحث جهاد تبیین، راوی اول باید خود مدیر مربوطه باشد، خاطرنشان کرد: در فضایی که دشمن به دنبال تخریب همه دستاوردهای نظام است، انعکاس و روایت این دستاوردها از اولویت زیادی برخوردار است.

سلاجقه همچنین بر لزوم تهیه پیوست رسانه‌‌ای و پیوست آموزشی برای طرح‌‌های کلان سازمان حفاظت محیط‌زیست تاکید کرد.

او در ادامه گفت: تمام سامانه‌‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست باید تا پایان خردادماه امسال به صورت ۱۰۰‌درصد تکمیل شده باشند و من در این زمینه هیچ عذری را نخواهم پذیرفت.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در پایان گفت: ما مدیران سازمان حفاظت محیط‌زیست میثاق می‌‌بندیم که در سال ۱۴۰۲ همه توان و تلاش خود را برای تحقق فرامین مقام معظم رهبری و برنامه‌‌های دولت مردمی و انقلابی در طبق اخلاص بگذاریم.

در بخش دیگری از این جلسه، معاونان سازمان، فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست و مدیران مستقل ستادی حاضر در جلسه، مطالبی را در خصوص رئوس اهداف سال جدید بیان کردند و سپس تنی چند از مدیران استانی مطالبی را در خصوص چالش‌‌ها و موانع موجود عنوان کردند.