روح‌‌الله ذوالفقاری در نشست با صاحبان صنایع استان لرستان که در محل اتاق بازرگانی این استان برگزار شد، ضمن ارائه توضیحاتی درباره مزایای همکاری صنعت استان با زیست‌‌بوم نوآوری گفت: کشور در ۱۰ سال گذشته در حوزه علم و فناوری رویکردهای جدیدی را اختیار کرده است. در سنوات گذشته ساختاری که کشور در تحقیق و توسعه پی می‌گرفت، مبتنی بر ساختارهای دولتی بود که معایب خود را نشان داد و حاصلی جز هزینه‌های هنگفت بدون خروجی اقتصادی نداشت.

وی افزود: از سال ۹۰ رویکرد جدیدی تعریف شد تا به بخش خصوصی کمک شود تا به سراغ توسعه فناوری برود، لذا مفهومی به نام شرکت‌‌های دانش‌‌بنیان شکل گرفت که قوانین حمایتی متعددی هم برای آنها در نظر گرفته شد. برای آنکه این نهال نوپایی که در حوزه فناوری بر بستر بخش خصوصی توسعه پیدا کرده مسیرش را راحت‌‌تر ادامه دهد، برنامه‌های حمایتی متنوعی نیز پیرامون این فضا شکل گرفته است. ذوالفقاری بیان کرد: اجرای این برنامه از سال ۹۲ آغاز شد. در آن سال تعداد شرکت‌‌های دانش‌‌بنیان کشور تنها به ۵۰ عدد می‌‌رسید. سازوکار حمایت از شرکت‌‌های دانش‌‌بنیان نیز بدین گونه بود که این شرکت‌‌ها توسط یک مرجع با کارگروهی تخصصی باید عنوان دانش‌‌بنیان اخذ می‌کردند تا بتوانند از چند مزیت اصلی نظیر خدمات مالی متنوع از انواع وام‌‌ها و کمک‌‌های بلاعوض گرفته تا سرمایه‌‌گذاری‌‌ها استفاده ‌‌کنند. این شرکت‌‌ها همچنین از معافیت مالیاتی برخوردارند و کسب و کارشان از پرداخت مالیات معاف است و در حوزه مقررات نیز به روش‌های مختلف از مزیت‌‌هایی برخوردار می‌شوند. به گفته معاون تسهیلات و تجاری‌‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی تعداد شرکت‌‌های دانش‌‌بنیان کشور امروز به ۷ هزار و ۱۰۰ شرکت رسیده است که در حوزه‌های مختلف از فناوری اطلاعات گرفته تا تجهیزات پزشکی، کشاورزی و ماشین‌‌آلات در حال فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه امروز بیش از ۳۰۰ هزار نفر در شرکت‌‌های دانش‌‌بنیان مشغول فعالیت هستند، گفت: این افراد از نیروهای آزموده و متخصص کشور به حساب می‌‌آیند و توانسته‌‌اند نقش جدی‌‌تری را در اقتصاد کشور ایفا کنند. وی درباره حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از صنایعی که با شرکت‌‌های دانش‌‌بنیان همکاری می‌کنند، تصریح کرد: ما از همه صنایعی که با شرکت‌‌های دانش‌‌بنیان همکاری کنند حمایت می‌کنیم.