بر اساس این‌‌‌ گزارش؛ بیش از ۹۰‌درصد زعفران دنیا در ایران تولید شده و خرید زعفران از ایران بیشترین رتبه را دارد و حجم زیادی از این تولیدات به خارج از کشور صادر می‌شود، اما اکنون به دلیل کاهش تولید زعفران، جایگاه ایران به عنوان خاستگاه زعفران جهان به خطر افتاده است. در این زمینه مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی و مشاور وزیر گفت: بالارفتن قیمت زعفران به دلیل کاهش میزان تولید بوده است. حسین زینعلی در خصوص آخرین اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در حوزه کشت گیاهان دارویی اظهار کرد: مهم‌ترین کاری که انجام داده‌ایم این است که تولید و خودکفایی در زمینه برخی از گیاهان دارویی را رقم زده‌ایم. به عبارت دیگر در حال حاضر در مورد تولید برخی گیاهان دارویی از جمله زعفران، در سطح دنیا رتبه اول را داریم.

وی افزود: با ۱۲۲ هکتار سطح زیر کشت، بیشترین سطح زیر کشت در حال حاضر متعلق به ایران و از سوی دیگر حدود ۹۰‌درصد تولید زعفران دنیا متعلق به ماست. زینعلی با بیان اینکه ما سعی کرده‌ایم روی کیفیت زعفران کار کنیم، افزود: متاسفانه امسال وضعیت خشکسالی و اینکه کشاورزان در سال‌های گذشته ناامید شدند و بنابراین کمتر به محصولات خود رسیدگی کرده‌اند، منجر به این شده که تولید زعفران به نصف کاهش پیدا کند ‌‌‌و در سال زراعی ۱۴۰۱ تولید زعفران ۵۰‌درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ کاهش داشته است. مشاور وزیر و مدیر طرح گیاهان دارویی با بیان اینکه صادرات یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش توان اقتصادی هر کشوری است، ادامه داد: اگر چه زعفران کمتری نسبت به سال‌های قبل صادر کرده‌ایم اما به دلیل بالارفتن قیمت این محصول در بازارهای بین‌المللی، ارزش صادرات زعفران امسال رشد داشته و کاهش تولید، افزایش بیش از ۳۰۰‌درصدی قیمت زعفران را رقم زد.  وی ادامه داد: با این تفاسیر مقدار کمتری نسبت به سال‌های گذشته صادرات داشته‌ایم و چون ما تولیدکننده اصلی در این مورد هستیم الان قیمت زعفران در بازارهای بین‌المللی، نیز افزایش پیدا کرده است.

اما در پایان ذکر این نکته خالی از لطف نیست که عدم‌حمایت موثر از زعفران‌کاران، همچنین هزینه‌های بالای تولید، جولان دلالان در فصل برداشت و از طرفی جایگاه نامناسب ایران در صادرات مسائلی است که تاکنون حل نشده است. زعفران محصول استراتژیک کشاورزی ایران است و به حدود ۶۰ کشور جهان صادر می‌شود اما تاکنون از این ظرفیت استفاده مطلوب نشده و بازارهای هدف ایران محدود است، سر و سامان دادن به اوضاع نامناسب آشفته بازار زعفران کشور به‌رغم تامین ۹۵‌درصد زعفران دنیا هدف‌گذاری جدیدی را می‌طلبد که با دست به دست دادن همه ارکان زنجیره تولید و صادرات این محصول ارزشمند، محقق خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند