رئیس هیات عامل ایمیدرو در نشست با استاندارکرمانشاه و نماینده شهرستان کرمانشاه گفت: ایمیدرو در این استان، ۷۶۰۰ کیلومتر خطی عملیات ژئوفیزیک هوایی انجام داده است. از جمله نتایج حاصل شده، شناسایی ۷ محدوده با پتانسیل سنگ‌آهن و پلی متال در سنقر، کنگاور و صحنه بود.

وجیه‌اله جعفری ادامه داد: همچنین، ۹ محدوده مستعد به مساحت ۶۵۰ کیلومتر مربع نیز برای واگذاری به بخش خصوصی در اختیار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه قرار گرفته است. ۱۵۰۰ میلیارد ریال برای تکمیل مطالعات اکتشافی پیش‌بینی شده است که در صورت صدور پروانه‌های اکتشافی، اقدام خواهد شد.

وی  با اشاره به اینکه این سازمان محدودیتی برای اکتشاف در استان‌ها ندارد، تصریح کرد: با توجه به پتانسیل‌های ارزشمند معدنی در استان کرمانشاه، تکمیل عملیات اکتشافی، فرصت‌های سرمایه‌گذاری را برای این استان فراهم خواهد کرد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: ایمیدرو به دنبال در اختیار گرفتن محدوده اکتشافی در مناطق نیست و به محض تعیین تکلیف محدوده‌ها، ضمن فراهم کردن زیرساخت‌های لازم، آماده حضور بخش خصوصی خواهد بود.

تدوین پیش‌نویس تفاهم‌نامه

وی  با اشاره به تدوین پیش‌نویس تفاهم‌نامه بین ایمیدرو و استانداری کرمانشاه برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی این استان افزود: برای ورود به مراحل بعدی عملیات اکتشافی در این استان، نیاز به حمایت مسوولان منطقه برای رفع مسائل زیست محیطی در محدوده‌های معدنی داریم.

جعفری ادامه داد: احیا و فعال‌سازی معادن کوچک‌مقیاس با پنج بسته تعریف شده با پتانسیل بیتومین، تعیین تکلیف حدود ۲ هزار کیلومتر مربع پتانسیل‌یابی معدنی تا پایان مرداد امسال و برگزاری دوره‌های آموزشی شناخت و فرآوری سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در چهار شهرستان طی امسال، از جمله برنامه‌های ایمیدرو در استان مذکور است.

پیشرفت ۱۸ درصدی احداث جاده دسترسی به معادن گیلان‌غرب

به گفته وی، در حوزه زیرساخت، احداث راه دسترسی به معادن گیلان‌غرب به طول ۱۰ کیلومتر و سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیارد ریال با پیشرفت ۱۸ درصد در حال انجام است. به گفته وی، شناسایی و بررسی مطالعاتی سایر محورهای توسعه زیرساختی با همکاری سازمان صمت استان طی سه ماه آینده انجام می‌شود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: توسعه خدمات صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی با محوریت توسعه بلوک بیتومین، طراحی واحدهای کوچک‌مقیاس فرآوری معادن بیتومین و ساخت یک واحد پایلوت فرآوری با همکاری مرکز تحقیقات فرآوری ایران و دانشگاه کرمانشاه با سرمایه‌گذاری ایمیدرو، جزو برنامه‌های دیگر این سازمان است.

تاکید بر فرآوری منابع معدنی داخل استان

استاندار کرمانشاه نیز در این نشست ضمن اشاره به موضوع خام‌فروشی معادن گفت: برای جلوگیری از این مساله، باید تلاش کنیم تا در مقابل ارائه مجوز در حوزه معدن، موضوع فرآوری مطرح شود و منابع معدنی موجود در استان فرآوری شود.

بهمن امیری‌مقدم  ادامه داد: با توجه به معادن سنگ غنی در این استان، درخواست تاسیس شهر سنگ را داریم و امیدواریم این منطقه به قطب فرآوری شهر سنگ  بدل شود.

تفاهم‌نامه ارزشمند دارای طرح‌های اشتغال‌زا

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس همچنین در نشست مذکور با اشاره به تلاش  ایمیدرو  در اجرای برنامه‌های این سازمان گفت: با توجه به عقب‌ماندگی استان کرمانشاه از نظر اقتصادی، نیاز است طرح‌هایی برای توسعه اقتصاد، رفع محرومیت و ایجاد اشتغال اجرایی شود.

محمد رشیدی  تصریح کرد: تفاهم‌نامه تدوین شده ارزشمند است و در آن طرح‌های اشتغال‌زا دیده می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند