ایرج رخصتی با اشاره به وجود زنجیره کامل تولید فولاد از مواد معدنی تا محصول نهایی در این مجتمع عظیم صنعتی، تولید فولاد به روش کوره بلند-کنورتور مشابه ۷۰ درصد واحدهای تولید فولاد جهان را یکی از مزیت‌های اصلی این شرکت برای تولید محصولات با ارزش افزوده بالا دانست و گفت: این شرکت با دارا بودن گواهینامه‌ها و استانداردهای ملی و بین‌المللی در تولید محصولات فولادی در سال گذشته موفق به صادرات یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن از محصولات خود شد.

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان، طراحی و تولید ریل ملی در ذوب‌آهن اصفهان را یکی از مهم‌ترین گام‌های صنایع فولادی کشور برای تولید محصولات صنعتی دانست و گفت: در این راستا فولاد مورد نیاز ریل تولید شد و همچنین انواع ریل مورد نیاز کشور از جمله ریل مترو، ریل معدن، ریل زبانه سوزن و... نیز تولید شد که به لحاظ بومی‌سازی یکی از افتخارات سال‌های اخیر صنعت کشور محسوب می‌شود.

رخصتی اظهار کرد: این شرکت از ۱۰ سال گذشته، رویکرد تولید محصولات صنعتی را به صورت جدی دنبال کرده و به تدریج از تولید محصولات ساختمانی به سمت تولید محصولات صنعتی حرکت کرده است.

وی به پروژه‌های توسعه این شرکت در راستای تولید محصولات صنعتی اشاره کرد و گفت: پروژه‌های احداث خط جدید کلاف آلیاژی در کارگاه نورد۳۵۰، احداث کوره پاتیلی شماره۳ و بازسازی کوره پاتیلی شماره۱، احداث واحد VOD در بخش فولادسازی و ریخته‌گری تختال و نورد گرم و سرد الکتریکی از جمله پروژه‌هایی است که تولید محصولات صنعتی در ذوب‌آهن اصفهان را متحول می‌سازد.

وی به ۱۲ مورد فولادهای خاص تولید شده در ذوب‌آهن اصفهان اشاره کرد و گفت: این شرکت قادر به تولید انواع فولادهای آلیاژی از جمله کم‌آلیاژ، پرآلیاژ، میکروآلیاژ با استحکام بالا، ابزار و فولاد ضدزنگ است و همچنین قادر به تولید هرگونه سفارش برای فولادهای خاص است.

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان نتایج اقتصادی حاصل از توسعه تولید فولادهای آلیاژی و صنعتی را برای ذوب‌آهن اصفهان بسیار چشمگیر دانست و گفت: نسبت حاشیه سود تولید ورق سرد الکتریکی و ورق گرم آلیاژی نسبت به سایر محصولات بسیار قابل توجه است و همچنین تولید ریل و تیرآهن H بال پهن و فولادهای آلیاژی همچون کلاف آلیاژی، سیم و... نیز نسبت به دیگر محصولات حاشیه سود خوبی ایجاد می‌کند.

وی افزود: در تولید محصولات ساختمانی نیز، به سمت تولید محصولاتی رفتیم که سایر فولادسازان کشور قادر به تولید آن نبوده‌اند. از جمله این محصولات می‌توان به تیرآهن‌های بال پهن اشاره کرد که در استحکام صنعت ساختمان کشور اهمیت بسیاری دارد و می‌تواند تحولی در این صنعت ایجاد کند.

رخصتی افزود: گرایش ذوب آهن اصفهان به تولید محصولات صنعتی به این معنا نیست که نیاز کشور به محصولات ساختمانی را نادیده گرفته‌ایم، بلکه هرگاه نیاز باشد این محصولات را به اندازه کافی و بر اساس تقاضای بازار تولید می‌کنیم و در ابتدای سال‌جاری نیز نقش مهمی در کنترل قیمت‌ها ایفا کرده‌ایم.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند