براساس مفاد این تفاهم‌نامه، بانک ملت با همکاری صندوق نوآوری نسبت به صدور و تسهیل در گشایش و تنزیل اعتبار اسنادی داخلی و ضمانت‌های ارزی و گمرکی برای شرکت‌های دانش‌بنیان اقدام می‌کند. به این ترتیب بانک ملت مطابق با شرایطی که بین صندوق نوآوری و این بانک مورد توافق قرار خواهد گرفت، نسبت به صدور و تسهیل در گشایش و تنزیل اعتبار اسنادی داخلی و ضمانت‌های ارزی و گمرکی برای شرکت‌های دانش‌بنیان اقدام می‌کند. همچنین بر اساس این تفاهم‌نامه، بانک ملت با رعایت قوانین و مقررات مربوطه، خدمات موردنیاز صندوق نوآوری و شرکت‌های دانش‌بنیان را در حداقل زمان ممکن ارائه خواهد کرد.

فرصت مغتنم برای بانک‌ها

علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در این نشست، از توجه مدیرعامل بانک ملت به حوزه نوآوری و شرکت‌های دانش‌بنیان تشکر کرد و گفت: امیدواریم از امروز تحول ویژه‌ای را در تعامل بانک ملت با زیست‌بوم نوآوری کشور و شرکت‌های دانش‌بنیان شاهد باشیم. وی در ادامه از عملکرد گذشته بانک ملت در حوزه تعامل با زیست‌بوم نوآوری کشور گفت: امروز صندوق نوآوری با بیش از ۱۰ بانک از شبکه بانکی کشور وارد گفت‌وگو و مذاکره شده و با همراهی آنها مشغول فعالیت جدی در شکل‌دهی توسعه‌یافته‌تر و به‌روزتر نظام تامین مالی نوآوری است. وی افزود: ما سازوکارهای بسیاری برای تعامل بانک‌ها با شرکت‌های دانش‌بنیان تعریف کردیم و پس از تصویب قانون جهش تولید دانش‌بنیان نیز با برخی بانک‌ها صحبت کرده و سرمایه‌گذاری‌های مشترک با بانک‌ها برای حمایت بیشتر از شرکت‌های دانش‌بنیان را در دستور کار قرار داده‌ایم. وحدت تصریح کرد: با تصویب قانون جهش تولید دانش‌بنیان، فرصت بسیار مغتنمی برای شبکه بانکی به منظور سرمایه‌گذاری و مشارکت در توسعه فناوری فراهم شده است.

توسعه فعالیت بانک ملت در تعامل با زیست‌ نوآوری  

در ادامه این جلسه رضا دولت‌آبادی، مدیرعامل بانک ملت نیز از فعالیت‌های صندوق نوآوری در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تشکر کرد و گفت: از همه تلاش‌های اثربخشی که در این حوزه انجام می‌دهید سپاسگزارم. شرکت‌های دانش‌‎بنیان نقش بی‌بدیلی در رشد اقتصادی کشور دارند و امسال هم با توجه به اجازه‌ قانونی که به سرمایه‌گذاری نظام بانکی در طرح‌های شرکت‌های دانش‌بنیان داده شده، بر خود لازم می‌دانیم که توسعه فعالیت‌ها در راستای تعامل با زیست‌ نوآوری را بیش از پیش پررنگ کنیم. وی همچنین بیان کرد: بانک ملت بالاترین ترازنامه بانکی کشور را دارد و غافل شدن آن از حوزه دانش‌بنیان متناسب با جایگاه این بانک در کشور نیست.  دولت‌آبادی در پایان ابراز کرد: امیدواریم بیش از گذشته در حوزه‌های قدیمی و جدید تعامل با زیست‌بوم نوآوری کشور، چه در اعطای تسهیلات و چه در حوزه سرمایه‌گذاری فعالیت کنیم.

طراحی نظام تامین مالی اختصاصی در صندوق

در ادامه این جلسه نیز روح‌الله ذوالفقاری، معاون تسهیلات و تجاری‌سازی‌ صندوق نوآوری با بیان اینکه امروز فصل نویی را در تعامل صندوق نوآوری  و بانک ملت آغاز می‌کنیم، گفت: مجموعه همکاری‌های صندوق نوآوری و بانک ملت از سال ۹۸ درباره حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، به شکل اعطای تسهیلات و صدور ضمانت‌نامه بوده است که شامل ۳۰۰ میلیارد تومان اعطای تسهیلات و ۲۳۰ میلیارد تومان صدور ضمانت‌نامه می‌شود.‌ ذوالفقاری ادامه داد: بانک ملت بانکی خوشنام در نظام بانکی کشور است که مورد توجه صندوق نوآوری نیز بوده است. ما در مدت گذشته در چارچوب همکاری‌ها فراز و فرودهای مختلفی را تجربه کرده‌ایم و امیدواریم با حضور آقای دولت‌آبادی در بانک ملت، هدف‌گذاری جدیدی در این بانک برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اتفاق بیفتد.

معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق تاکید کرد: با حمایت‌هایی که در دو سه سال اخیر از شرکت‌های دانش‌بنیان شده است، این شرکت‌ها به بازیگران جدی در اقتصاد کشور تبدیل شده‌اند و به همین سبب نقش تامین مالی در نظام نوآوری کشور برجسته شده است. وی افزود: ما در صندوق نوآوری سعی کردیم نظام تامین مالی اختصاصی طراحی کنیم و جاهایی که نیاز به شکل‌دهی نظام تامین مالی یا پشتیبانی از شرکت‌های دانش‌بنیان وجود دارد وارد شویم و نقش خود را ایفا کنیم. ذوالفقاری گفت: اخیرا با تصویب قانون جهش تولید دانش‌بنیان ظرفیت قابل ملاحظه‌ای برای بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های دانش‌بنیان فراهم شده است.

ظرفیت‌سازی مناسب برای بانک‌ها با تشکیل صندوق‌های PE

علی ناظمی، معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در این جلسه خبر از جلسات متعدد با مدیران بانک ملت داد و گفت: همکاری‌ها در محورهای مختلف می‌تواند اتفاق بیفتد که یکی از مهم‌ترین آنها تشکیل نهادهای سرمایه‌گذاری به صورت مشترک میان صندوق نوآوری و بانک ملت است. وی با بیان اینکه ماده ۱۸ قانون جهش تولید دانش‌بنیان به شبکه بانکی کشور این امکان را می‌دهد که با صندوق نوآوری، یک نهاد مشترک سرمایه‌گذاری تعریف کنند، تصریح کرد: صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی (PE) که ظرفیت بسیار خوبی برای بانک‌ها به حساب می‌آیند، برای صندوق نوآوری حائز اهمیت هستند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند