در جریان این رویداد، تورج زه‌فروش، ریاست مرکز آموزش علمی کاربردی عالیفرد، با اشاره به تاریخچه این مرکز گفت: «بررسی تاریخچه تاسیس مرکز آموزش علمی کاربردی عالیفرد، به‌خوبی نشان می‌دهد این مرکز، اولین دانشگاه علمی کاربردی در ایران است که توسط مرحوم حاج حسین عالیزاد، بنیان‌گذار گروه صنعتی سن ایچ در سال ۱۳۷۶ تاسیس شد. ایشان می‌دانستند که این صنعت نیاز به پژوهش و آموزش به شیوه‌های جدید دارد. پس از ایشان، نیز فردین عالیزاد و دارا عالیزاد این رسالت را ادامه می‌دهند.»

وی خاطرنشان کرد این مرکز با دو رشته و ۶۰ دانشجو، فعالیت خود را در سال ۱۳۷۶ آغاز کرد و در مهر۱۴۰۱ با ۲۷ رشته به کار خود ادامه خواهد داد.

نکته حائز اهمیت این است که در یک سال اخیر ۳۸ کارگاه تخصصی در این مرکز برگزار شده است و همزمان ۶ استارت‌آپ با مشارکت شرکت‌های شیوا، سن‌ایچ، سایه‌سمن و مرکز آموزش علمی کاربردی عالیفرد فعالیت می‌کنند.

گروه صنعتی سن‌ایچ بر این امر واقف است که استارت‌آپ‌ها، طرح‌های نوین را ارائه می‌دهند و در نتیجه این استارت‌آپ‌ها هستند که اگر به‌درستی و با برنامه‌ریزی دقیق اجرا و هدایت شوند، در مسیر توسعه صنعت نوشیدنی ایران، بسیار موثر و مفید خواهند بود.

در ادامه مراسم، صدر معاون پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی، با اشاره به این موضوع که شعار و هدف ما کارآفرینی و اشتغال‌زایی در بین دانشجویان است گفت: «بابت تحقق این هدف، تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت تا به نتایج مطلوب دست ‌یابیم. چرا که هدف نهایی ما پرورش افرادی جهت ارائه دادن ایده‌های خلاقانه و جدید و صنعتی کردن آن ایده‌ها است.»

وی افزود: محصول دانش‌بنیان از این رویدادها خارج می‌شود و این رویدادها و نهایی کردن آنها به عهده ما است و با تمام قوا از این رویدادها و استارت‌آپ‌ها استقبال و پشتیبانی می‌کنیم تا به نتایج معقول و مطلوب دست ‌یابیم.

سپس بختیاری معاون پارک علم و فناوری استان البرز، به ارتباط و فعالیت مستمر و اثربخش صنعت و دانشگاه اشاره کرد و افزود: «استفاده از نخبگان در مراکز باعث می‌شود زمان را اداره کنیم و هزینه‌ها را کاهش دهیم.» وی خواستار فعالیت این نخبگان در صنعت شد.

یادآور می‌شود ۱۲۰ ایده از سراسر کشور در مرحله نخست مورد ارزیابی قرار گرفتند و از این تعداد، ۱۷ ایده به مرحله دوم راه یافتند. در ادامه این رویداد، ۸ ایده توسط داوران منتخب از اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌های معتبر کشور، مورد ارزیابی قرار گرفت و در مرحله داوری نهایی، سه ایده به‌عنوان ایده‌های برتر انتخاب شدند.

ایده‌های برتر ارائه شده در مراسم اختتامیه، از سوی گروه صنعتی سن‌ایچ مورد حمایت و سرمایه‌گذاری قرار خواهند گرفت. سه ایده برتر در زمینه به‌کارگیری فرمانتور و فرمانتاسیون در صنعت نوشیدنی، استخراج رنگ‌دانه از پسماند میوه و تولید ویتامین B۱۲ با استفاده از پروپیونی باکتریوم و اضافه‌کردن این ویتامین به نوشیدنی‌ها ارائه شدند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند