سه عامل مهم در استحکام و ایمنی ساختمان‌ها

مدیر کیفیت فراگیر ذوب‌آهن اصفهان در این گفت‌وگو به عوامل تاثیرگذار در استحکام و ایمنی ساختمان اشاره کرد و سه پارامتر را مهم‌تر از سایرین دانست و افزود: مصالح مرغوب و استاندارد، طراحی و معماری مناسب و استفاده صحیح از مصالح، عوامل بسیار مهمی در استحکام ساختمان هستند که در صورت رعایت این شاخص‌ها، ساختمان ایمنی خواهیم داشت. وی اظهار کرد: ذوب‌آهن اصفهان با داشتن تیم کارشناسی مجرب در بخش‌های مختلف، کنترل تمامی فرآیند را از مرحله طراحی تا تولید محصول منطبق با استانداردهای روز دنیا همواره مدنظر قرار می‌دهد و این رویکرد سبب شده محصولات علاوه بر اینکه در داخل کشور انتخاب اول مصرف‌کنندگان باشد، صادرات محصولات ذوب آهن نیز به بیش از ۲۰ کشور دنیا انجام گیرد. مدیر کیفیت فراگیر ذوب‌آهن این مجتمع عظیم صنعتی با اشاره به اینکه انواع آرماتور، تیرآهن‌های بال پهن، میلگرد و... در سایزهای گوناگون در این مجتمع عظیم صنعتی تولید می‌شود، خاطرنشان کرد: تولید ۳۰ H به‌عنوان یک محصول استراتژیک نیز از سالیان گذشته در دستور کار قرار گرفت و به این منظور بیم بلانک را نیز برای آن تولید کردیم. محصول تیرآهن H تولید شده به روش نوردی در ذوب‌آهن اصفهان در مقایسه با تیر ورق این مزیت را دارد که محصول به صورت پیوسته و بدون دخالت دست تولید شده و از مقاومت  بسیاری برخوردار است. همچنین علاوه بر تسریع در ساخت سازه و ایمنی بالاتر در مقابل زلزله و حوادث غیرمترقبه، حدود ۳۰ درصد هزینه تمام‌شده را کاهش می‌دهد.

مخاطرات ساخت‌وساز بر‌اثر بی‌توجهی به ضوابط استاندارد

علی‌اصغر میر‌قادری نایب رئیس نظام مهندسی استان اصفهان نیز گفت: سازمان ملی استاندارد، مراحل مختلفی از جمله روش‌های تولید، آزمون‌های گوناگون برای کنترل کیفیت مصالح و... را برای ساختمان‌سازی تعریف کرده است. برای نمونه در مقاطع فولادی که در ساختمان استفاده می‌شوند نسبت کربنی که در این مقاطع به‌کار می‌رود باید به میزانی باشد که هنگام زلزله انعطاف‌پذیر باشند و دچار شکنندگی نشوند.

وی افزود: تعاملات خوبی بین ذوب‌آهن اصفهان و سازمان نظام مهندسی وجود دارد و طی چند مرحله خط تولید محصولات را بازدید کردیم و از نزدیک مشاهده شد که استانداردهای مختلف در فرآیند تولید محصولات رعایت می‌شود. قادری تصریح کرد: مطابق ماده ۳۴ و ۳۵ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان سال ۷۴ و مواد ۱۵،۱۶،۱۹،۴۰ و ۵۱ قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد مصوب سال ۹۶ مجلس شورای اسلامی، کنترل تولید، توزیع و استفاده از تمامی مصالح ساختمانی که مشمول استاندارد اجباری هستند در تمامی پروژه‌های ساختمانی توسط تمامی دست‌اندرکاران الزامی است.  هدف این الزام، حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تامین ایمنی و استحکام ساختمان‌ها و در نهایت جلوگیری از هدررفت سرمایه‌های ملی است.

این مقام مسوول بیان کرد: برخی مالکان و کارفرمایان متاسفانه به‌دلیل اینکه قیمت تمام‌شده ساختمان‌ها افزایش زیادی پیدا کرده است، به سمت کاهش هزینه‌های آنها می‌روند و این رویکرد ایمنی آنها را به مخاطره می‌اندازد، بنابراین نیاز است در این زمینه برنامه‌ریزی جدی انجام گیرد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند