در این نامه ضمن هشدار در خصوص عواقب قطعی برق در صنعت فولاد و آثار آن بر تولید و صادرات و ارزآوری به کشور از وزارت نیرو درخواست شده تا پیش از اخذ تصمیمات در خصوص قطعی برق در صنعت فولاد از نظرات کارشناسی بخش خصوصی استفاده شود و همچنین راهکارها و پیشنهادهایی نیز ارائه شده است.

سال گذشته قطعی‌های مکرر برق و همچنین گاز در فصل تابستان و زمستان، تولید را در زنجیره فولاد کاهش داده بود و در سال جاری نیز با افزایش هزینه‌های تولید، سرمایه در گردش تولیدکنندگان محصولات فولادی نیز تحت‌الشعاع قرار گرفته و همه این عوامل منجر به کاهش بیشتر تولید فولاد خواهد شد که این موضوع این‌بار حیات واحدهای نوردی را نشانه رفته و در صورت عدم توجه دولت امکان تعطیلی واحدهای بیشتر وجود دارد.

مشروح نامه انجمن نوردکاران فولادی ایران خطاب به محرابیان وزیر نیرو در ادامه آمده است: احتراما همان‌گونه که مستحضرید سال گذشته واحدهای نوردی قریب ۴۵ روز با قطعی برق مواجه بودند که این امر علاوه بر خسارت‌های وارده منجر به افزایش مقطعی قیمت محصولات در بازار هم شد و این در حالی بود که افزایش قیمت برق هم در سال گذشته خود به‌عنوان یکی از مولفه‌های تولید، واحدهای صنعتی را با چالش روبه‌رو کرده بود. صنعت فولاد به‌عنوان صنعت استراتژیک، صنعت پیشران و اشتغال‌زا ۵ تا ۶درصد مصرف برق صنایع را در اختیار دارد، اما اجحافی که در حق این صنعت از بابت قطعی برق شده بود بسیار بیشتر بوده است. چرا در بخشنامه‌های صادره نظرات کارشناسی بخش‌های خصوصی و دلسوزان کشور اخذ نمی‌شود مگر نه این است که مطابق ماده ۲ و ۳ قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار و نامه شماره ۱۳۱۹۳۲ مورخ ۲۵/ ۱۰/ ۱۴۰۰ معاونت محترم حقوقی ریاست جمهوری می‌بایست نظر تشکل‌ها استعلام شود. متاسفانه به‌دلیل عدم وجود نگاه کارشناسی و مبتنی بر صنعت، واحدها با مخاطرات و خسارت‌های زیادی مواجه می‌شوند. وزارت محترم نیرو مدعی است در هماهنگی با وزارت صمت اقدام به مدیریت مصرف واحدهای صنعتی می‌کند و بر همین مبنا ضرورت فعالیت واحدها با ۳۰ درصد ظرفیت را برنامه‌ریزی کرده است، اما با توجه به این نکته که صنعت فولاد یک صنعت دارای خطوط پیوسته (continuous) و صفر و صدی است به همین جهت قطعی برق و سرد شدن کوره خسارت‌های زیادی را متوجه واحدهای صنعتی خواهد کرد.

فلهذا با عنایت به اینکه صنایع فولاد به‌عنوان یکی از صنایع مهم، اشتغال‌زا، صادرات‌محور و ارزآور باید مورد توجه قرار گیرد و لااقل در مبحث قطعی برق در رده‌های نخست نگریسته نشود و عدالت در بین صنایع لحاظ شود و پیشنهاد می‌شود: تا حد ممکن جلوی صادرات برق به کشورهای همسایه گرفته شود تا منجر به تعطیلی واحدهای تولیدی ملی نشود و در این شرایط سخت اقتصادی واحدها با چالش بیشتر مواجه نشوند.

از سوی دیگر اگر وزارت نیرو مجبور به قطعی برق است با مدیریت درست مبتنی بر تغییر شیفت یا کاهش شیفت کاری یا ناحیه‌بندی برای سهمیه‌بندی برق عمل کند چرا که همان‌گونه که عرض شد امکان عملی فعالیت واحدها با ۳۰درصد ظرفیت وجود ندارد و امکان‌پذیر نیست.

انجمن نوردکاران فولادی ایران به‌عنوان انجمن ملی به نمایندگی از بیش از ۶۵ واحد نوردکار که بیش از ۹۰ درصد تولید محصولات میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی را به عهده دارد آمادگی خود را برای ارائه نظرات و دیدگاه‌های کارشناسی در جلسات حضوری اعلام می‌کند تا ضمن اتخاذ تصمیمات صحیح به نحوی عمل شود که واحدهای تولیدی کمترین آسیب را از خاموشی برق در فصل گرم سال متحمل شوند. بدیهی است مسوولیت و عواقب ناشی از ازدست رفتن بازار صادراتی و کمبود بازار داخلی و افزایش قیمت‌ها ناشی از عدم اعمال نظرات کارشناسی‌شده خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند