افزایش ۴۰ درصدی قیمت محصولات گلخانه‌ای با حذف ارز ترجیحی

بلاغی در خصوص هزینه‌های بخش نیز اظهار می‌کند: حذف ارز ترجیحی نهاده‌های تولید و بذرها هزینه‌های تمام‌شده ما را بالا برده است، با وجود این تولید با روند قبل همچنان ادامه دارد و مشکل خاصی در بدنه تولید نداریم. وی در پاسخ به این سوال که با حذف ارز ترجیحی قیمت محصولات چقدر افزایش دارد‌ نیز می‌گوید: حداقل بین ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش قیمت محصولات را داشته‌ایم. رئیس هیات مدیره اتحادیه گلخانه‌داران کشور همچنین در خصوص بحث ارزآوری این بخش نیز می‌گوید: به‌طور متوسط ما سالانه ۱۷۵ میلیون دلار از محل محصولات گلخانه‌ای ارزآوری داریم و با توجه به توسعه‌ای که در موضوع گلخانه‌ها هست پیش‌بینی می‌کنیم در سال ۱۴۰۱ این بخش برای کشور حداقل ۲۳۰ تا ۲۴۰ میلیون دلار ارزآوری داشته باشد. البته به شرطی که صادرات مدیریت شود و موضوع کشاورزی قراردادی رواج پیدا کند و حمایت‌های دولتی صورت بگیرد. بلاغی ادامه داد: البته ما بسته حمایتی را به شورای سیاستگذاری و قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی وزارتخانه داده‌ایم که اگر این بسته را مصوب کنند در روند توسعه صادرات سرعت بسیار بیشتر خواهد شد.

تسهیلات بانکی با بهره بالا فعالان را از راه‌اندازی گلخانه منصرف می‌کند

وی همچنین در خصوص نقش محصولات گلخانه‌ای در تامین امنیت غذایی کشور اظهار کرد: با توجه به اینکه وزیر جدید حدود ۹ ماه است که در وزارتخانه ساکن شده و قرارگاه امنیت غذایی را به وجود آورده‌اند یکی از موضوعاتی که در این راستا پیشنهاد شده توسعه گلخانه‌ها است. چرا که در کشور الان محصولات سبزی و صیفی را در فضای باز کشت می‌کنیم، اما بسیار آب‌بر است. بلاغی می‌گوید: در صورتی که کشت ۱۰هکتار فضای باز سبزی صیفی را می‌توان جمع کرد و همه را در یک هکتار گلخانه‌ها کشت کرد و از آن طرف از زمین باقی مانده برای کشت غلات و دیگر محصولات اساسی مانند کلزا، گندم و ذرت استفاده کرد. وی تصریح می‌کند: اما متاسفانه با توجه به سیاستی که در بدنه وزارت جهاد کشاورزی در خصوص پرداخت تسهیلات است این اقدام عملیاتی نخواهد شد. چون هم اعتبار کمی ‌می‌گذارند و هم اینکه از لحاظ درصد نرخ سود بسیار بالا است. بلاغی می‌افزاید: در واقع بهره تسهیلات حداقل روی ۱۵درصد است بنابراین کشاورزان استقبال نمی‌کنند که وام ۱۵ درصدی بگیرند و گلخانه بسازند.

وی با اشاره به اینکه بانک‌های عامل در پرداخت تسهیلات بانکی سنگ‌اندازی می‌کنند، می‌افزاید: به نظر بنده بحث بوروکراسی اداری در سیسم بانکی و بحث وثیقه‌ها حداقل ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم را برای دریافت تسهیلات پشیمان کرده است. بلاغی می‌گوید: با این تفاسیر اگر بخواهند گلخانه‌ها را توسعه دهند و زمین‌ها را آزاد کنند و زیر کشت غلات ببرند باید سیستم بانکی را تغییر دهند، نرخ تسهیلات بانک را کاهش دهند و یک ابداع جدید در بحث روند تسهیلات به وجود بیاورند در غیر این‌صورت موفق نخواهند شد.‌

1 نفر این پست را پسندیده اند