شهاب‌الدین محمد راستانی  طی بازدید جمعی از کارکنان ایمیدرو از کارخانه و معدن طلای موته عنوان کرد: حداکثر تا دوسال آینده با انجام فعالیت‌های اکتشافی و به موازات آنها، طراحی و راه‌اندازی خط جدید تولید به رشد ۵/ ۱ تا ۲ برابری تولید در کارخانه طلای موته دست خواهیم یافت. به گفته وی، کمبود خاک طلای مورد نیاز در کارخانه مجتمع طلای موته نیاز به افزایش محدوده‌های اکتشافی و در نهایت افزایش ذخایر باید بهینه‌سازی در خط تولید را مورد توجه مدیران این مجتمع قرار داده است، زیرا عیار ذخایر موجود در حال کم شدن است.

 به گفته سرپرست مجتمع طلای موته، این مجتمع برنامه اکتشاف تکمیلی ۵ هزار متری در معادن مجتمع طلای موته را در برنامه‌های سال ۱۴۰۱ خود دارد که شامل ۲۰۰۰متر اکتشاف در محدوده معدن چاه خاتون (شرقی و غربی)، ۱۰۰۰متر درمعدن سنجده و۲۰۰۰  متر در معدن دره اشکی خواهد بود. به گفته وی، برنامه اکتشافی محدوده‌های تحت اختیار مجتمع طلای موته تا پایان سال جاری نیز چنین اعلام شده است: محدوده اکتشافی شانق۲۰۰۰متر، حسن‌آباد ۱۰۰۰متر، حسین‌آباد ۱۰۰۰متر و دره ساری ۱۰۰۰متر. راستانی تصریح کرد: مجتمع طلای موته در حال حاضر ۹ آنومالی دارد که برخی آنومالی‌های این مجتمع به دلیل مشکلات محیط زیستی به مرحله بهره‌برداری نرسیده است. اگرچه تعاملاتی در راستای انعقاد قراردادهای مختلف با سازمان محیط زیست در حال انجام است. این در حالی است که رفع مشکلات زیست‌محیطی و بهره‌برداری از آنومالی‌های یادشده در جهت دستیابی به توسعه کارخانه و اشتغال‌زایی در منطقه ضروری است. وی خاطر‌نشان کرد: مجتمع طلای موته طی سال گذشته ۲۴۸ هزار و ۱۴۹ تن ماده معدنی با عیار ۴/ ۱استخراج کرد که نشان از پیشرفت ۶/ ۱۰۸درصدی نسبت به برنامه پیش‌بینی‌شده دارد. این مجتمع در نظر دارد طی سال۱۴۰۱ برنامه استخراج ماده معدنی از معادن خود را ۲۲۰هزار تن با عیار ۳/ ۱ قرار دهد. همچنین میزان باطله‌برداری طی سال جاری ۳ میلیون و ۴۶۰هزار تن خواهد بود. سرپرست مجتمع طلای موته افزود: میزان تولید شمش طلا در مجتمع طلای موته طی سال ۱۴۰۰ با رشد ۸/ ۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن به ۳۳۰کیلوگرم رسید. این درحالی است که تولید از برنامه پیش‌بینی‌شده (۲۸۰کیلوگرم) فراتر رفت و عملکرد ۹/ ۱۱۷درصدی محقق شد.

وی گفت: برخی اهداف ۱۴۰۱ مجتمع طلای موته، افزایش ظرفیت تولید (خرید و بهره‌برداری از دستگاه آسیاب گلوله‌‌ای جدید)، تعمیرات اساسی و رابرینگ جداره داخلی آسیاب، تقویت فونداسیون و پایه‌های اصلی آسیاب، کاهش مصرف انرژی کل مجتمع و نیز خرید سنسورهای جدید و اتوماسیون سنسورهای پایش آنلاین گاز سیانور اعلام شده است. به گفته راستانی، همچنین این مجتمع طرح‌های توسعه‌ای همچون تعمیر اساسی و اصلاح سیستم داست کالکتور واحد خردایش، اتوماسیون فشارسنج هیدروسیکلون‌ها، حصارکشی اطراف کارخانه با دیوارهای بتنی، سیستم سافت استارت آسیا و نیز برگزاری مناقصه عمومی و تعیین پیمانکار ساخت و نصب و راه‌اندازی سیستم تیکنر و استحصال طلا از سد باطله را در بخش کارخانه در اقدامات سال جاری خود قرار داده است.