مدیر مجتمع «فولاد سبا»  با بیان مطلب فوق اظهار کرد: مجتمع فولاد سبا دارای ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن کلاف گرم فولادی است و پس از ناحیه نورد گرم فولاد مبارکه، دومین کارخانه تولیدکننده کلاف گرم در کشور محسوب می‌شود.

محمود محمدی فشارکی با بیان اینکه مجتمع فولاد سبا نخستین کارخانه‌ای است که محصولات خود را به روش نورد پیوسته تولید می‌کند، افزود: در این مجتمع صنعتی، واحدهای مختلفی اعم از تولیدی، احیای مستقیم، فولادسازی، ریخته‌گری و نورد قرار دارد و انواع کلاف‌های گرم با عرض ۸۰۰ تا هزار و ۵۶۰ میلی‌متر و ضخامت‌هایی از ۲/ ۱ تا ۱۲ میلی‌متر تولید می‌شود.

مدیر مجتمع فولاد سبا با اشاره به اشتغال ۳ هزار نفری در این مجموعه خاطرنشان کرد: این مجتمع دارای سرمایه‌های انسانی دانشی و مهارتی ارزشمندی است که از بهترین دانشگاه‌های ایران جذب شده‌اند و توانمندی‌های زیادی دارند.

اجرای پروژه‌های مشترک فولاد سبا با شرکت‌های دانش‌بنیان

محمدی ‌فشارکی با اشاره به برنامه‌های این مجتمع صنعتی در راستای تحقق شعار تولید، دانش‎بنیان، اشتغال‌آفرین گفت: تولید چرخی است که اقتصاد کشور را به حرکت درمی‌آورد و در این راستا سعی کرده‌ایم با ارتقای بهره‌وری، تولید کمی، کیفی و متوازن در مجتمع فولاد سبا، تولید را افزایش دهیم تا نیاز صنایع پایین‌دستی را تامین کنیم و آنها نیز بتوانند با حداکثر ظرفیت، تولیدات خود را ارتقا دهند.

وی با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان کشور در حوزه‌های تولید و پشتیبانی برای به‌کارگیری فناوری جدید در مجموعه‌های بزرگ کشور ازجمله مجتمع فولاد سبا فعالیت‌های موثری دارند، تصریح کرد: خطوط تولید فولاد سبا به حجم زیادی از مواد اولیه، فناوری، نرم‌افزار، قطعات و دانش روز دنیا نیاز دارد که شرکت‌های دانش‌بنیان با جذب و استخدام نخبگان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های کشور می‌توانند در این حوزه نیز به مجموعه‌های فولادی یاری رسانند و بدیهی است که اشتغال نیز با تکمیل این چرخه و گسترش تولید محقق خواهد شد.

مدیر مجتمع « فولاد سبا»  با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان ادامه داد: مجتمع فولاد سبا ارتباطات موثری با شهرک‌ علمی و تحقیقاتی و شرکت‌های دانش‌بنیان برقرار کرده و در همین راستا پروژه‌های مختلفی را در دست اقدام دارد چراکه مدیرعامل فولاد مبارکه نگاه ویژه‌ای نسبت به شرکت‌های دانش‌بنیان داشته و به همه مدیران زیرمجموعه خود نیز توصیه کرده تا از ظرفیت این شرکت‌ها استفاده حداکثری صورت گیرد.

افزایش پنج برابری سبد محصولات فولاد سبا

محمدی‌فشارکی با تاکید بر ضرورت توسعه و تنوع سبد محصولات اضافه کرد: هر صنعتی برای دوام خود نیاز به توسعه‌های فیزیکی و محصولاتی دارد و مجتمع فولاد سبا با داشتن سرمایه‌های انسانی متخصص توانسته سبد محصولات خود را ۵ برابر کند؛ یکی از نیازهای اصلی شرکت‌های لوله و پروفیل‌سازی ورق‌هایی با ضخامت پایین است که ظرفیت تولید آن در فولاد سبا ایجاد شده و در ماه گذشته ۸۵ درصد تولیدات این مجتمع به ورق‌هایی با ضخامت‌های زیر ۲ میلی‌متر اختصاص یافته است. وی عنوان کرد: در سال‌های گذشته ناچارا مجبور به واردات کلاف فولادی گرم با ضخامت زیر ۲ میلی‌متر بودیم، اما با تولید این محصول در مجتمع فولاد سبا توانستیم کشور را از واردات این محصول بی‌نیاز کنیم؛ این در حالی است که برخی از ورق‌های فولادی مورد نیاز کانتینرسازی که پیش‌تر از خارج کشور وارد می‌شد، به صورت انبوه در مجتمع فولاد سبا تولید و عرضه می‌شود.

مدیر مجتمع فولاد سبا با بیان اینکه برخی از محصولات مقاوم نسبت به سرمای هوا در مجتمع فولاد سبا تولید شده است، تاکید کرد: با توجه به برنامه‌ریزی فولاد مبارکه در سال جاری، مجتمع فولاد سبا تولید برخی محصولات استراتژیک فولادی را در دستور کار خود قرار داده تا نیاز کشور از واردات این محصولات را برطرف کند.

تولید ۱۴۰ هزار تن کلاف گرم در فروردین‌ماه

محمدی ‌فشارکی یادآور شد: موفقیت در افزایش تولید زمانی محقق می‌شود که شرایط مهیا باشد و محدودیتی در کار نباشد و از سوی دیگر برنامه‌ریزی و پشتیبانی دقیق نیز وجود داشته باشد؛ خوشبختانه در فروردین‌ماه سال جاری مجتمع فولاد سبا موفق شد با تولید ۱۴۰ هزار تن محصول به بالاترین رکورد تولید کلاف گرم از ابتدای راه‌اندازی دست یابد و این در حالی است که رکورد قبلی این مجموعه به میزان ۱۳۱ هزار تن در سال گذشته بوده است.

وی با بیان اینکه رکوردشکنی‌هایی در ابتدای سال جاری توسط گروه فولادمبارکه محقق شد که نشانه افزایش بهره‌وری است، متذکر شد: برای رسیدن به رکوردهای تولید، تغییری در میزان مصرف مواد اولیه یا انرژی ایجاد نمی‌شود، بلکه میزان بهره‌وری سرمایه‌های انسانی افزایش یافته است.

مدیر مجتمع «فولاد سبا»   با اشاره به برنامه‌های این مجتمع در راستای حفظ محیط‌زیست اظهار کرد: مجتمع فولاد سبا سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی در حوزه‌های زیست‌‎محیطی ازجمله ایجاد فضای سبز و نصب دستگاه‌های غبارگیر انجام داده و جزو صنایع پاک کشور محسوب می‌شود؛ از سوی دیگر، فعالیت‌های تولیدی این مجتمع به صورت آنلاین تحت نظارت مستقیم سازمان محیط زیست کشور است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند