مدیر مجتمع سرب و روی مهدی‌آباد با اشاره به مطلب ذکرشده  افزود: ثبت رکورد جدید فروش مواد معدنی با فروش ۳۴۳ هزارتن مواد معدنی شامل ۴۵ هزارتن باریت به ارزش حدود ۵/ ۱۲ میلیارد تومان و ۲۹۸ هزارتن اکسید روی به ارزش ۴۸ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ که با رشد بیش از ۵۰ درصدی تناژ فروش در سال ۱۴۰۰ همراه بوده است. حمیدرضا حمایت تصریح کرد: ثبت رکورد جدید فروش مواد معدنی در سال ۱۴۰۰ با فروش ۳۴۳ هزارتن مواد معدنی شامل ۴۵ هزارتن باریت به ارزش حدود ۵/ ۱۲ میلیارد تومان و ۲۹۸ هزارتن اکسید روی به ارزش ۴۸ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ که با رشد بیش از ۵۰درصدی تناژ فروش و همچنین رشد ریالی ۱۲۴ درصدی نسبت به سال گذشته همراه بوده است. مدیر مجتمع سرب و روی مهدی‌آّباد در ادامه با اشاره به تدوین طرح جامع سرب و روی کشور خاطرنشان کرد: پایش و ارتقای طرح جامع سرب و روی کشور با اطلاعات سال ۹۹، به‌روزرسانی سامانه جامع بر بستر وب و همچنین تهیه شناسنامه اولیه پروژه‌های پیشنهادی ذیل آن و انجام مطالعات اولیه مربوط به این پروژه‌ها از جمله اقدامات مربوط به سال ۱۴۰۰ بوده است.

به گفته وی،  تامین خوراک کارخانه‌های تولید شمش (اکتشافات، واردات و بازیافت پسماندها)، توجه به صنایع پایین‌دستی (تولید باتری زینک- ایر، ماده شیمیایی  لیتوپون، تولید پودر اکسید روی پیشرفته و تولید ورق الکتروگالوانایز) و بررسی، ارتقا و استفاده از تکنولوژی مناسب در واحدهای فرآورى سرب و روی کشور از جمله محورهای اصلى طرح جامع سرب و روی کشور است. حمایت با اشاره به دشت بخش شرقی و جنوبی محدوده مهدی‌آباد گفت: از آنجا که حدود ۲۰ کیلومتر مربع از دشت بخش شرقی و جنوبی محدوده مهدی‌آباد، برای جانمایی مستحدثات در حین الحاق به محدوده مهدی‌آباد است، انجام اکتشافات در این بخش به منظور حصول اطمینان از وضعیت ذخیره در برنامه اکتشافی سال ۱۴۰۰ قرار گرفت و  فعالیت‌ها و مطالعات اکتشافی انجام شده تا‌کنون در این بخش شامل تهیه گزارش مطالعات زمین‌شناسی و گزارش زمین‌شناسی ساختاری، ارائه گزارش بررسی وجود کانی‌سازی در نواحی شرق و جنوب معدن جهت جانمایی تاسیسات معدن و کارخانه و  انجام مطالعات ژئوفیزیک به روش IPRS است.

وی در زمینه پروژه انتقال آب افزود‌: هم اکنون خط انتقال آب از محل دفع پساب شهر یزد به معدن به طول ۱۰۰ کیلومتر و با ظرفیت ۱۰۰ لیتر بر ثانیه تکمیل شده و احداث ایستگاه‌های پمپاژ (سه ایستگاه) در سال جاری آغاز و  با پیشرفت ۷۰ درصدی در حال انجام است و پیشرفت فیزیکی کل پروژه تامین آب تا‌کنون ۸۲ درصد است. همچنین پروژه برق‌رسانی فاز اول کارخانجات مهدی‌آباد ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و هم‌اکنون برق شبکه سراسری کشور در پست ۴۰۰ به ۱۳۲ احداث شده جریان دارد.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند